Bone filipineze

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisoi_aluna

Mai are cineva de impartasit impresii sau experienta referitoare la bonele filipineze? Si eu sunt interesata pentru bebe 2 dar vad ca nu s-a mai scris nimic de anul trecut...

Referitor la munca de "sclava", anda141 si celelalte, nu stiu de ce vi se pare ca ele ar munci mai mult decat noi. Unele dintre noi au copii, soti, casa, munca, facultate si alte obligatii si muncim de cand ne sculam si pana ne culcam. Sau asta nu se pune?

<><><><><><><><><><>

Cristina, mami de pisoi ANDREI (16.02.2011)

Totul sau nimic. Si de obicei totul...

LA BAZAR



se pune, de asta exista filipineze, sa aibe occidentalii pe cine se razbuna..

mi-a placut faza cu "coboara" si "apoi nu mai reusesc sa o trimit sus decat..."... adica familia face alergie daca filipineza se uita la un program tv cu ei, in rest sa deretice zi lumina, ca de aia a venit in romania, sa-i iasa pe nas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Nu am bone filipineze ci ...bengaleze.
Nu sunt interne ( deoarece noi locuim aici). Au program si responsabilitati clare si salariu f bun pt aceasta tara ( mai mare decat al majoritatii bonelor din ro). Au vacanta de cate ori noi suntem plecati ( deci f des si f mult) si au zile libere si atunci cand ele au nevoie.
Deci nu le sclavageste nimeni.

Intervin numai sa va spun ca nu vor fi probleme cu limba. Vad ca multe mame se sperie de asta.
Adica daca bona vb engleza cu greseli nu inseamna ca sa va vb si copilul. Fiica mea cand era mai mica ( acum are 3 ani) mai facea cateva dezacorduri si am corectat-o imediat. Acum le corecteaza ea pe bone :))
Sa nu mai vb ca incearca sa le invete franceza si romana.
Noi nu le-am impus niciodata asa ceva si inafara de apa, papa, nani, pipi etc nu au invatat romaneste.

Copiii mei vb Engleza perfect ( pt varsta lor,fetita la 3 ani turuie, baiatul nu are nici 2 ani deci pastram proportiile cu copiii de varsta lui) si romaneste ( nu f bine, dar sunt mici- si oricum asta nu e vina bonelor). Fetita este f pasionata de limbi si a invatat si franceza si putina spaniola. Spaniola e la inceput..si invata singura de pe dvd-uri , franceza o invata in scoala( predare numai in lb. franceza si profesoarele mi-au spsus ca are acelasi accent ca un copil francez)
Deci faptul ca bona nu stie engleza de Oxford si nici eu franceza de Sorbonne ( desi sunt ok la franceza, dar oricum am accent, nu se compara cu engleza de exemplu) nu au avut nici o influenta negativa asupra achizitionariiacestor limbii de catre fiica mea.
Cu romana singura problema este ca o aude numai de la mine si e mult mai greu. In cazul vostru nu veti avea aceasta problema.
Si daca stiti engleza bine , iarasi nu veti avea probleme caci veti corecta copilul. Si banuiesc ca se face engleza si la gradinite / scoli ;copiii aud si la televizor. Deci nu de la o singura persoana.
Toti copii mai mari pe care ii cunosc au avut diverse bone pe unde s-au plimbat parintii cu serviciul si vb f bine. Si nu au prins accentul bonelor.

Mie personal nu mi-ar placea sa fie interne ( desi aici casele si apartamentele sunt construite cu camera + baie pt personal intern si intrare separata) insa noi am hotarat ca nu vom lua pe nimeni intern. Ca se vorbea de sclavagism - eu nu i-as vedea pe copiii mei sa nu le strige sa se joace dupa ora 17. Sau nu le bata la usa daca vor ceva, etc.Deci ar fi cam greu sa delimitam programul...eu m-as simtii mereu datoare... ele n-ar avea viata personala.




Mergi la inceput