Bone filipineze

Bone filipineze | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Am vazut la televizor la stiri "reclama" la bone filipineze si ziceau acolo preturi mici. Are cineva bona "filipineza" - adica bona straina interna? Cit costa in realitate si care sint avantajele si dezavantajele?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu nu am bona filipineza si nici nu voi avea vreodata.
Dar sunt de acord cu cei care considera ca nu-i de bun augur sa se importe bone dintro cultura diferita, fiindca ar putea inocula copiilor, fara sa vrea, conceptia ca cine tine capul plecat ajunge departe.
Pe mine m-a uimit modul supus in care se comportau cu parintii angajatori. Parca erau sclave pe plantatie. Este adevarat ca un mare procentaj dintre bonele autohtone sunt dezastru, dar nici sa importi, fiindca iti permiti, sclavi cu acte in regula.
Partea pozitiva : poate ca dupa aceasta invazie de bone filipineze, bonele romance vor fi mai constiincioase si mai atente la copiii pe care ii au in grija.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

o mare bariera in a avea o bona straina este limba. chiar daca reuseste sa invete ceva romaneste.....vax, ca tot va vorbi stricat si nu se va putea intelege cu copilul.
prin cunostinte, relatii intrebat peste tot, cred ca se poate gasi o femeie de treaba care sa se ocupe de copil.

ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si pe mine ma intereseaza mai ales menaj. Sunt efectiv incapabila sa mai fac ceva din cauza sanatatii , iar sotul meu e coplesit. Unde locuiesc ele? Cat e salariu pe luna?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_2 spune:



buna,

am o prietena care are bona filipineza
a contactat o agentie, a platit 3000 de dolari agentiei pentru aducerea bonei, iar filipinezei ii da 500 de dolari lunar
contractul se face pe 3 ani
vorbesc engleza, se straduiesc sa invete romaneste
fata de bonele noastre sunt mana cereasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_2 spune:



am uitat sa spun, bona filipineza este interna si face de toate in casa este ca o albinuta
la prietena mea doarme in camera copilului ca este nou nascut dar daca nu doresti sa doarma cu bebele trebuie sa ii asiguri camera , mancare, etc ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am vazut in alta tara sute de bone filipineze, sunt foarte cautate, fiind serioase si eficiente,
La mine nu mai e cazul, dar daca ar fi sa aleg, as alege clar bona filipineza. La fel si la menaj.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.valentina-sydneyseer.com/messages_2010.htm" target="_blank">2010 messages




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyshness spune:

eu cunosc vreo 3 familii care au bone filipineze...au dat in jur de 3000 de dolari sa le aduca aici si in jur de 400 de dolari salariu lunar,care am inteles eu este pentru ele mai mult decat ok,avand in vedere ca tu le asiguri casa si masa...
eu cred ca exista avantaje destul de mari daca punem in balanta o bona filipineza cu una de-a noastra...de exemplu un salariu destul de redus,bona pt copii plus curatenie si mancare,si din contra nu ele invata romana ci ele ii invata pe copii engleza,sunt destul de "supuse" si isi fac treaba...deci sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Da, si eu cred ca e un avantaj daca copiii sint obligati sa vorbeasca engleza.

Dar ce agentii aduc bone filipineze? Si daca nu imi place, primesc banii inapoi?



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:


Si pe mine ma intereseaza mai ales menaj.






Pai in cazul asta tu cautzi menajera si nu bona!

Ca si cele care spun ca vor si menaj!

O bona interna locuietste cu tine in casa!Asta nu ar trebui sa insemne insa ca e disponibila 24 din 24 !

Si ele ar trebui sa aiba un statut,un contract de munca cu sarcini bine stabilite!

Personal (sper sa ma insel)imi suna a sclavagism,nu stiu dece!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

As vrea sa va rog pe voi mamicile sa puneti pe o foaie criteriile de selectie, profilul bonei pe care o doriti langa copilul vostru atunci cand o cautati prin agentie de babysitting
Din experienta mea bona romanca ar trebui sa aiba urmatoarele calitati:
experienta
varsta medie-nu tanara si nici prea draguta:)
aspect agreabil
studii medii-liceu
sa nu fie agramata
sa stie sa socializeze-relationeze cu copilul
sa se joace cu el,
sa il educe
sa il formeze pentru gradinita
sa faca menajul copilului
sa ii gateasca
sa aiba referinte verificate
sa fie disponibila la program prelungit
sa se potriveasca ca si "chimie" cu familia
sa o placa bebelusul
sa se integreze


Vin si va intreb acum, cate din aceste repere sunt comune cu cele ale unei bone filipineze?
Limba romana nu o stiu
engleza este incorecta
cultura este deosebita
gastronomia diferita
psihologii se intreaba ce poate invata un copil european- roman de la o persoana atat de diferita, din alt continent, cu o alta educatie, alt mod de viata?

Insa au o mmare calitate: SUNT SUPUSE
nu comenteaza cand ceva nu le convine
nu pleaca
au pretentii financiare reduse
sunt dragute

Poate veti spune ca sunt amenintate agentiile, insa nu este asa, costurile de aducere a unei filipineze, filtreaza clientii, 3000 de euro nu sunt bani putini
Insa cel mai important lucru este sa va ganditi la copil si nu la confortul dumneavoastra!

Mergi la inceput