Burtici cu ursuleti de Nov-Dec 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

buna dimineata..eu am inceput saptamana cu greata ca inainte...tocmai credeam ca se termina ...dar resist pt ursuleata mea(eu vreau fetita)

Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Neata fetele! Si Hristos a inviat.
Merci Doura pentru urare, a fost cea mai fericita aniversare din viata mea! Si felicitari pt padabam-padabum. Abia astept sa aud si eu tare bataile, medicul meu da ecograful tare tare sa rasune cladirea. Cred ca asa sarbatoreste el fiecare infrangere a infertilitatii .
Sunset, eu eram cu greata disparuta si sanii moi vineri. Am fost la un pas sa dau in depresie. La mine au reaparut in forta de a doua zi, dar nu e relevant cazul meu, eu fac pregnyl 5000 la 4 zile pt sustinere.
Ioana, si eu am trecut prin "cold feet" de sarcina, ma uitam in jur la casa mea dichisita si ma gandeam ca in curand nimic nu va mai fi la fel... Cred ca ar putea sa iti fie si mai greu cu doi. Te ajuta parintii? Prieteni cu copii ai?
Siena, eu o sa nascu cu Tutunaru, iar numele il avem inca inainte de conceptie
Tuturor o saptamana usoara, greturi "de bun simt" numai atat cat trebuie sa ne convinga ca totul e bine.

7+
"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Hristos a inviat!

Multa sanatate si BB-i sanatosi tuturor!

maine mergem si noi la eco sa veme ce mai face BB-ul ca mamai si tati nu mai pot de dorul meu( nu me-am mai vazut dupa data de 6 martie).

Cat despre greturi, eu ma inscriu in categoria: avem greturi, dar usoare, cat sa nu ne panicam ca nu avem.

Moshulik +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanast

Eu ma duc maine la eco sa aud inimioara pentru prima oara. Cred ca este totul ok pentru ca si eu am o greata vaga dimineata, sani durerosi. A, si ce mai am, si mi se pare ca e cam devreme- la sarcina cealalta nu am avut decat mult mai tarziu- mi-e somn seara adorm foarte devreme insa pe la 2 noaptea ma trezesc si ma gandesc. Imi fac griji despre cum o sa ma descurc cu 2 copii, imi imaginez un haos total, pur si simplu mi-e putin frica in legatura cu in ce se va transforma viata mea: si nu ma refer la primele luni grele de bebelus, ci chiar la urmatorii ani. Adica vreau si eu ca fiecare putin timp si pentru mine si ma intreb daca va mai ramane oare ceva....Sper ca aceste stari de indoiala sunt tot de la hormoni si vor trece, nu le-am avut la prima sarcina decat o noapte si o zi,

6+


stai linistita ...cu siguranta te vei descurca ..stiu cazuri cu 2-3 copii si sunt ff ok...se descurca de minune...ai sa vezi ca si tu te vei descurca

Doamne ai grija si de noi 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

sunset_zuzi, eu m-am confruntat cu acest lucru:au disparut greturile, au revenit, acum vad ca au disparut iar si deja am o pofta de mancare!


daaaaaaaaaa si la mine la fel...din toate simptomele mi-a ramas pofta nebuna de mancare mananc ff des si mult pt ca simt ca mie foame..eu inainte nu eram o prietena a mancarii...dar acum simt ca roade stomacul in gol si mie foamne

Doamne ai grija si de noi 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Este bine ca nu aveti si alte probleme de sanatate! Pt ca am trait pe propria piele orgoliul si nepasarea medicilor. Stiu ca este ideal ca in sarcina sa nu iei pastile, dar unele mamici sunt nevoite. Astea inseamna ca noua ni se refuza acest drept de a fi mame? Si am fost la, vorba Mirunei, "la niste guru" in ale ginecologiei. Nici nu vroiau sa se uite pe concluziile altor medici, de alte specialitati. Poate va suparati pe mine, ca iar vin cu exemple din afara: povestea o colega de serviciu ca una dintre fete, maritata in Franta, ramanand insarcinata si avand si alte probl de sanatate, i-au fost prescrise medicamente pe toata durata sarcinii, insa medicii de acolo i-au cerut mamei fetei sa le trimita prin fax fisa ei medicala de cand s-a nascut si toate retzetele si toate diagonsticile puse de-a lungul timpului.Am fost deceptionata pt ca au fost medici in care am avut incredere, la care mergeam de mult timp!

Momentan, gratie Mirunei, prietena noastra de forum, merg la dr. Iulian Badea si am fost foarte multumita de dansul
Rala, noi ne cunoastem si de pe alt forum, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Este bine ca nu aveti si alte probleme de sanatate! Pt ca am trait pe propria piele orgoliul si nepasarea medicilor. Stiu ca este ideal ca in sarcina sa nu iei pastile, dar unele mamici sunt nevoite. Astea inseamna ca noua ni se refuza acest drept de a fi mame? Si am fost la, vorba Mirunei, "la niste guru" in ale ginecologiei. Nici nu vroiau sa se uite pe concluziile altor medici, de alte specialitati. Poate va suparati pe mine, ca iar vin cu exemple din afara: povestea o colega de serviciu ca una dintre fete, maritata in Franta, ramanand insarcinata si avand si alte probl de sanatate, i-au fost prescrise medicamente pe toata durata sarcinii, insa medicii de acolo i-au cerut mamei fetei sa le trimita prin fax fisa ei medicala de cand s-a nascut si toate retzetele si toate diagonsticile puse de-a lungul timpului.Am fost deceptionata pt ca au fost medici in care am avut incredere, la care mergeam de mult timp!

Momentan, gratie Mirunei, prietena noastra de forum, merg la dr. Iulian Badea si am fost foarte multumita de dansul
Rala, noi ne cunoastem si de pe alt forum, nu?



bea noi suntem alaturi de tine ..ai grija de tine si de bb si sunt sigura ca o sa ai un ursulet frumos,sanatos si sper mancacios si necolicos

Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Salutare burtici cu ursuleti!

Eu sunt invadata de greturi, usoare, dar constante. Apar cum cobor din pat si trec abia cand adorm.

De azi am hotarat sa trec si la un regim alimentar sanator si sa mananac cat de cat la ore fixe...dar e greeeeeu .

Vad cat ati atins subiectul medici si ca sunt fete care vor sa mearga afara pentru analize. E trist dar la noi e o loterie, trebuie sa ai bani, sa ai noroc sa dai de un medic bun si sa cauti, sa cauti mult unul competent...ceea ce nu este normal. Medici incompetenti sunt peste tot, vorbesc in cunostinta de cauza, dar la noi ponderea este impresionanta.

Doura, am vazut ca iei duphaston, ai ceva efecte ciudate de la el? Eu i-am tot atribuit o ingrasare excesiva si l-am rarit. Acum iau 2 pastile o zi da una nu, pana merg la medic sa imi spuna daca este chiar necesar.


Beatrice


MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

mirunam eu de la duphaston ma simt ametita..eu iau 2 pastile pe zi ..banuiesc ca daca ti-a fost prescris nu e ok sa-l intrerupi sau sa-l iei la alte intervale de timp..oricum din cate stiu eu duphastoinul se ia pana in sapt 12 sau 16 parca ..nu mai stiu sigur dar oricum nu pana la sfarsitul sarcinii..cu ingrasatul e bine sa avem grija sa nu mancam pt 2 ..dar e normal sa te ingrasi in sarcina...oricum dam jos dupa ..mai bien sa ne gandim la bb intai..

Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Hristos a inviat!
Burticutze, dupa cum stiti saptamana trecuta am fost la CFR 2 si medicul cu care voi naste mi-a spus ca nu ii vede inima si sa merg inapoi joi. Insa nu am mai putut astepta si azi am fost la un medic ft bun la Municipal. Azi i-am vazut inimioara, i-am vazut bataile inimii. Sunt tare fericita. Sarcina e bine, o singura problema ar fi ca am un hematom care trebuie eliminat, asa ca trebue sa nu mai fac efort si o sa m program redus de 6 ore la munk. Cat despre greturi si dureri de san nu prea mai am. Cate odata imi mai vine starea de greata, dar atat.
Va pup si va doresc o zi frumoasa, desia afara este oribil.

7+

Mergi la inceput