Graviduze si mamici de Cluj - 156

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

mami-alexia, imi pare rau ca are cretulina rubeola, asta se ia prin virus...cum se simte??

fetelor ,nasamea cauta o tanti pt curatenie in Buna-Ziua , sa fie harnicuta,serioasa si sa faca treaba daca aveti pe cineva sa rog sa-mi recomandati...mersi

antoni, la gradi nu primeste copilasii care au febra,rosu in gat....cu tuse,muci am tot vazut

anul asta la grupa mijlocie am scapat de raceli-gripe, in schimb anul trecut la grupa mica am fost bolnave amandoua toata iarna. pb a fost de folos si imunizarea din toamna cu Sptilin.

eu mor de somn









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

Hello

Adriana, sanatate multa!!!! Alexia nu era vaccinata ROR? Merci ca ne-ai aratat papusa in pozici:)

Alex, ce domisorica mare ai tu acolo fetele

Meli, teoretic daca are o adeverinta ca nu e contagioasa ai putea sa o duci, daca tie ti se pare ca e ok.

Gabi, despre gradi...opinia mea o stii despre gradi de stat, dar clar trebuie vazute circumstantele. Ieri te-am sunat sa iti zic ce info am mai cules.

Ioana, deci se imparte averea...hmmm, trebuie sa ma mai gandesc la intelegerea noastra, pe de alta parte daca noi ramnem doar cu un copil, poate compensam, daca dragostea e mare intre P si Cari;)

Simina, Felicitari pentru botez!!!

O zi faina sa aveti, eu ma apuc de facut papanasi, ca nu am facut de vreo 2 saptamani:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

Co, din aia prajiti, cu aluat sau numa cu branza si ierti?

Meli, traheita n/am avut asa ca nu stiu ce si cum. cam 2 sapt l-am tinut dc erA ASA RACEALA serioasa.

Chiar asa, Adriana, cum a facut dupa vaccin boala???????

Gabi, legat de gradinite..eu ma gandesc la cat sunt de miculuti si de ce am ales-o acum pe cea pe care am ales-o. Pe de alta parte, oricum scoala va fi de stat, deci chiar numa inca 4 ani mai dau bani pe gradi privata. poate veniturile voastre peste 2 ani nu vor mai fi cele de acum..plus ca analizand vad ca totusi Tandarica e un picut mai ieftina fata de alte gradinite ( a noastra, par exemple - adica dc mie mi-ar fi convenit sediul lor de aici din Gheorgheni, i-as fi dus linistita pe amandoi)
legat de concedii- acuma noi personal suntem o tara ma comozi si nu prea ma gandesc la mari concedii cu copii atat de mici, gen mers cu avionu hat hat..si o vacanta la bunici si weekenduri mai pe aproape si mai putin costisitoare sunt ok.

si eu as vrea multe..casa, masina mai mare..dar deocamdata nu se poate, ca rata actuala e imensa..plus gradinita..asa ca dupa ce terminam investitia gradinita ne mai gandim si la altceva. :)

dar, normal, e optiunea fiecaruia, si in limita posibilitatilor, desigur. daca nu iti raman bani de strictul necesar, sa iti platesti facturile, haine, jucarii, alte obligatii..normal ca iti duci copilul la gradinita de stat, nu e absolut niico problema, asa am crescut cu totii, nu?
nu spune nimeni ca educ. de la stat nu sunt competente. eu chiar cred ca sunt, ca din cate stiu, se dau examene, pe cd la gradinitele private nu stiu metoda de selectie. poate ne ajuta Co ;)
marea pb la gradinitele de stat mi se pare supraaglomeratia...de aici educatoarea mai obosita... altfel se lucreaza cu 30 de copii in grupa si altfel cu 12 ..etc etc..dau numa un ex care imi trece rapid prin cap, ca mai sunt muuuuuuuuulte altele.

gradinita privata poate fi vazuta ca un moft, si poate ca si este. dar fiecare face absolut cum crede de cuviinta, si in functie de ce i se pare prioritar la mom. respectiv.pt familie in ansamblu, pt copil in particular.

aa..m-ar interesa, asa de chestie dc stiti cam cat castiga o educ la stat si una la privat? adica educ de la gradinita privata se gandeste..bai, tre sa imi fac treaba cat mai bine, sa fie parintii si directoarea multumiti ca sa nu imi pierd postul?

Paula cu Mihai 27+ si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

Paula, fierti bineinteles:) Noi in afara de snitele, eventual falafel, nu cred ca mai prea prajesc alte chestii...Tocmai i-am terminat, numai bine ca imediat merg dupa pitica si isi dorea de cateva zile:)
Despre selectie, la stat e ca la profi, se da titulariare etc, dincolo e angajare propriu zisa. De ex la noi (tandarica) criteriu de selectie e sa fie abs de lb staina+ lic ped, colegiu pedagogic, ceva in domeniul asta. Dar acum avem si sectia asta de ped inv primar si prescolar si speram sa avem educatoare mai specializate, plus ca in curand va aparea prof de ed timpurie (0-3 ani) asa ca va fi la noi la fac probabil si specializarea asta. Despre salarii, la stat micute din cate stiu, dincolo asa si asa, nu grozave. Depinde de gradi( la parti, ma refer). Si Paula, dupa mine (care sunt o sustinataore a inv de stat), privatul nu mi se pare nu moft deloc, atata timp cat ii ofera copilul meu ceea ce imi doresc pentru el. Azi vb cu o prietena chiar educatoare, la ei sunt 32-35 in gr mica,pana la 37 au inscris...la noi maximul e 15 in grupa, este o diferenta foarte mare totusi, plus ca ai nostri la gradi nu aveau acces pana al 3 ani, doar la cresa, ceea ce mie nu imi suradea deloc....dar evedent alegerea e a fiecaruia si argumentele tale mi se par foarte in regula...nu uitati ideea investitiei in educatie;), nu musai in jucarii, vacante etc...dar ce e drept ca si cu gradi de pe vremea noastra am ajuns asa de grozavi, cu facultati etc, dar dupa criteriile epocii de aur;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

SAL
ANDREEA multumim de poze ,tare minunati sunteti toti ,poza cu tigancusa e mortala
GABI multe, multe ,pai de ce esti necajita ?nu ai voie sa fii suparici
lasa fetele cu soacra si ia l pe C la o cina romantica sau la un film ,sa vezi ce bine o sa ti prinda
CO cum e mamaruta la gradi?s a acomodat cu programul lung?
cred ca de luna viitoare o voi lasa si eu la program lung ,parca tot mai mult ii place la gradi ,am si inceput sa o las de 2-3 ori pe sapt sa pape si e asa de incantata :)

cateva filmulete ,fetelor chiar va recomand locul pt petrecere la care am fost ,e super tare
va pun cateva filmulete :

http://www.youtube.com/watch?v=nzjQD0y7UtU

http://www.youtube.com/watch?v=Kvw5pC-Zwlo

SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007
http://cluj-poze.scope.ro/thumbnails.php?album=61
http://family.webshots.com/album/572388417dqdSls
http://picasaweb.google.ro/sanda252003



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Buna, si de la noi!

Simina, mii de scuze, zapacita cum sunt, am uitat sa felicit micul crestin!Azi avem si noi nasi, deci pana la 1 an facem si noi botezul!

Co,scuze, vazusem tare tarziu apelul si nu am indraznit!Dar vb noi!

Paula, noi ce-i drept avem asteptari mai mari de la vacante, suntem destul de dinamici de felul nostru si pare ca si Sara ne mostenesteDar bifez multe din punctele enumerate de tine!M-ai mai linistit cu crizele, ma gandeam ca doar noi am luat-o pe aratura! Sara insa ma uimeste cu dorinta ei de gradi, asa se bucura cand vede copiii

Meli, tare rau imi pare ca trageti cu bolile, in situatia ta, numai asta iti lipseste!

Alex,daca ar fi soacra mea in Cluj si nu as alapta inca, as face asta mai des!

Ioana, multumesc de gandul tau bun, si pt C ar prinde bine cva tigai, ce-i drept! S-au adunat mai multe si ma mai plang si eu aiciCe face cavalerul frumos? Mi-a fost asa drag cand am citit de replicile lui

Adriana, cum e pitica?

Anca, voi cum mai sunteti? Ca tare zgarcita la vorba esti

Fetelor, va multumesc ca mi-ati impartasit gandurile, experientele si sugestiile voastre! E adevarat ca situatia fiecaruia e diferita, dar uite ca intotdeauna prinde bine si alt punct de vedere. Eu inca nu ma pronunt asupra subiectului gradinitei, vreau sa vizitez mai multe si apoi sa vorbesc in cunostina de cauza. DEocamdata am vizitat doua, una nu prea mi-a placut, era cam inghesuiala, cealalta, f aproape de noi, mi-a placut, era draguta, f curata, aerisita, curte mare, verdeata, copiii cam 20-25 in grupa, mobiler frumos, modern, dar am uitat sa intreb de lb straina asa ca revin, oricum vreau sa vada si C! Si mai avem cateva in vizor! Inca nu am luat nicio decizie.

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)
cum au venit pe lume printesele mele





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Salutare!

Fetelor, Alexia e vaccinata dar doctorita a zis ca e deja al treilea copil pe care il vede in primavara asta cu rubeola, chiar daca erau vaccinati. A luat-o de undeva, presupunem noi ca la unul din copiii cu care a intrat in contact de Paste (copii mai mari, de clase primare). E bine, starea generala e buna, febra n-a mai facut dar e in plina eruptie a bubitelor, e plina si rosie.

Simina, felicitari pentru micul crestin.

Gabi, sa ne spui si noua ce gradinita alegi



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

N-AVETI UN LOC DE MUNCA PENTRU MINE?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Am vazut pozele de la ziua Sarei, ce de mamici si de copii frumosi! Iar tu, Ioana, arati foarte bine, te prinde de minune noua tunsoare!



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

N-AVETI UN LOC DE MUNCA PENTRU MINE?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Co-cum asa? si tu la un bebe ramai?zici papanasi?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabojuc spune:

salutari
Adriana transmit multa sanatate Alexiei pupam carliontzii apoi vaccinul ala nu are niciun efect? urat ca e copilu vaccinat si totusi face boala.
Meli sanatate lui Timea.
fug sa prepar ceva de papa cat doarme alex.


dieta rina
11.02.2010-76.7 kg
29.03.2010-69.3 kg

Mergi la inceput