**Zmeurici de iulie-august 2009 (36)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:



Buburuza si Ayda! Multa fericire alaturi de cei dragi si sanatate!
Ayda sarcina usoara sa ai si cu finalitate! sa-ti dea DD un bb sanatos si cuminte!

Marie printesa de Alina! sanatate, fericire si tot ce e mai bun pe lume!
Alina sa va traiasca printesa si sa va bucure viata ca si pana acum!

la cat mai multe lunite:
Albert, Luca si Vlad

Noi am ajuns cu bine la Alba, un drum foarte aglomerat, ne-am oprit si in Calan la matusa, dar copiii au rezistat eroic.

In Alba, Edi a fost un plangacios, se cerea la mine de la toata lumea...abia cand am ajuns la cumnata s-a mai obisnuit si sta la ea....sper sa-si revina si sa se reacomodeze cu toate neamurile, ca vreau si eu sa ma relaxez, nu sa stau tot cu el in brate.

azi dim. l-am cantarit, are si el 9600 gr, a pus cred vreo 300 luna asta...tot e bine fata de 50 luna trecuta.
Dintisorul incepe sa creasca, azi noapte a dormit mai bine, fara multe tipete. celalat nu prea da semne ca vrea sa iasa. sper sa ne mai lase cateva zile de relax.

in caz ca nu mai intru maine, va urez de pe acum un Paste fericit si fie ca Invierea Domnului sa va aduca liniste si pace sufleteasca
http://www.dropshots.com/ioanapurdea#date/2010-04-01/10:54:33

Moniland sa stii ca are dreptate kinetoterapeutul.
Marco a vrut in picioare, l-am purtt si a sarit peste 4 labe. Edi a prins si el gustul plimbarii si ne cocoseaza la greu....si el cred ca va sarii si o va lua direct ca si frate-su.

si o seara placuta.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 smecherasi, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Moni dar nu e musai sa mearga in 4 labe..cel putin eu stiu ca asta nu e o "piatra de hotar" sau o etapa obligatorie...unii bebei pot direct sa mearga in picioare fara sa "mearga" de-a-busilea.

Nici Eva nu merge in 4 labe..merge asa taras..guerilla style cum zicea Clara si nici nu cred ca va merge in 4 labe cum vad pe Bryce sau Filip ca merg...nici nu imi fac griji..sigur ea va prefera sa se ridice si sa mearga..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Blanca

Marie

Alina, sa iti fie sanatosi copilasii si sa iti aduca numai fericire!

Ayda

Buburuza

Monilland


Lucialu poate incepem inca o odisee impreuna dp mare binenteles
si Gloria zice da-da, ba-ba, a-be-bea si apa la greu; ma-ma nu inca

trebuie sa incerc si io lintea asta dom'le

Clara tare rau Bryce al tau curiosii
exact asa e si Gloriutza nu mai pot face nimik; nu va zic cat m-am chinuit cu curatenia inainte de Paste

Giova bine c-ati scapat de drum! vancanta placuta; trebuie sa se faca si neamurile utile la ceva nu? pupam Edisoru sa stea cumintel acum de Paste sa se simta toata lumea bine

azi am fost la pisicina cu Gloriutzaaaa!!! a fost superrr!
la inceput a fost putin reticenta ( mediu nou, oameni noi...) dar s-a obisnuit repede, nu a plans si i-a placut la nebunie! balaceala continua; nu mai conta ca ii intra apa in ochi,gura,nas o sa descarc pozici cand am putintel timp sambata ne ducem iar

si tot astazi am impartasit gogoasa! va spuneam ca nu mai deschide deloc gurita cand vine lingurita spre ea: zipp si gata! ei, asa a facut si cu preotul! de0abia i-a deschis gurita

ieri a fost pediatra si a vazut-o: arata foarte bine, nu e racita, gingia de sus ar fi putin inflamata (dar nu iese nimik acum) dar ea nu papa nimic alteceva in afara de laptic (mai gusta singurica din ce-i dau pt ca alftel nu desface buzitele inclestate)


sa va aduca in suflete liniste sufleteasca!





Vally de printesica Glorietta 13.08.2009

Pozici
Minunea mult aspteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Vally la ce piscinica ati fost..vreau si io

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Blanca am fost la pisicina Micii campioni in BucNoi! poate ne intalnim cu zmeuricile la pisicna
data viitoare o sa ne scufundam

Vally de printesica Glorietta 13.08.2009

Pozici
Minunea mult aspteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Paste Fericit! Sa petreceti frumos si sfant!

La Multi Ani Marie de Alina, Buburuza, Ayda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,fetele!

Ii urez si eu balerinei noastre,buburuza, "La multi ani fericiti!",si gravidutei noastre ayda "La multi ani,sanatate si sarcina usoara!"

In primul rind,va multumesc tuturor pt urari ,are mama fata de 8 ani .Nici nu-mi vine sa cred ca a trecut atita timp de cind sunt mamica ,azi a trebuit sa-i povestesc cum a fost atunci,are proaspat in minte cum a venit pe lume Stefan si e curioasa si cum a fost la ea .
Mari cadouri nu i-am luat azi decit un puzzle minge cu caluti si carti insa cind am timp,ii iau o bicicleta noua,miine primim musafiri din Ro,mama mea i-a trimis o pereche noua de cercei(nici nu stiu a cita e...),plus hainute,plus carti,plus duminica e iepurasul si ascundem in gradina dulciuri si cadouri...dezmat curat .

In alta ordine de idei,sunt terminata de oboseala.Azi noapte i-am facut tort,nu am vrut sa stie,a fost surpriza.Mi-am inceput dimineata cu o prestatie de o oala mare de sarmale,apoi alte mincaruri,ea a avut o prietena care a dormit la noi si m-am ocupat special de ele,le-am facut grill apoi musafiri,alti copii,alti prieteni,bebe Stefan printre picioarele noastre,acum tocmai am terminat de vopsit cele 30 de oua,mai am de calcat si o sa-mi inchei ziua cu o baie buna si chiar sper sa nu adorm in cada .
Prima grija dupa sarbatori e sa-mi caut femeie la curatenie,trebuie sa fiu insistenta si voi gasi...muncim cot la cot si suntem obositi tare,sper ca in curind sa avem timp mai mult pt noi ca familie si sa avem ajutor.

Blanca,is faine hainele de la Chicco,au calitate buna si rezista,sa le poarte cu placere.A avut Marie niste perechi de blugi si le-am spalat de fff multe ori si tot bine aratau.
Intrebai de legume,de ex,Stefan papa muuult mai bine daca ii dau legume si neaparat cartof dulce asa ca ma execut .

Motana,cam cit papa Daris in cursul zilei?Pe mine ma bate la cap domnul sot ca nu-i dau ziua suficienta mincare si de aia papa noaptea dar nu cred ca e asa,are 3 mese solide consistente plus 3 sticle de lapte de 200,plus snackuri intre timp,napolitane de orez expandat,piine uscata pt sugari,banana,etc.

Alinutza,si eu is la pamint cu oboseala si cu trezirea de noapte,Doamne,nu imi mai imaginez cind voi dormi o noapte cap-coada ,nu stiu daca apuc pensia.

Vally,spor la bebe 2,ma impresioneaza cei care au curaj asa rpd.Eu nu aveam nici curaj sa ma gindesc dar nici nu am avut ajutoare si aveam si un motiv egoist la vremea aia,credeam ca nu mai e loc in inima mea pt alt copil.

Elenadapoate ne intilnim la vara la Onesti,noi sigur venim,pt o luna maxim.

Lucialu,ce simpatica esti cu mesajele tale haioase ,sa stii ca sunt bune produsele Alanatura,da-i pupei cu incredere sa pape.Eu nu as putea trai fara borcanelele cu fructe ,ii servesc mereu in deplasare .

Giova,eu nu l-am mai cintarit pe Stefan de multa vreme,are baiatu'pe la 11 kg,papa bine si ma cocoseaza de spate,nu tin neaparat sa stiu cit ia pe luna.

Fete,va urez Paste fericit!,cu sanatate,lumina si intelegere.
Mai vin io,as fi vrut sa spun mai multe dar abia mai stau de frinta ce.s...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

MONILAND - intervin si eu si sustin ceea ce au spus fetele, Giova si Blanca, nu trebuie sa mearga neaparat in 4 labe. Exista bebelusi care sar direct in picioare. Ar fii pacat sa le fortezi sa mearga in 4 labe, lasa-le sa-si urmeaze cursul lor firesc. Mai repet o data ce a spus dr. Sears: cel mai important e ca ei, bebelusii, sa-si foloseasca membrele. Sa fie activi, Noi trebuie sa le fim alaturi si sa-i sustinem in etapele pe care le parcurg.
Doar o parere, nu vreau sa te supar.:)

Inca o data PASTE SUPER SUPER FERICIT

Pupici,

Clara - mami lui Bryce Mihai -un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

eu amu ni am gatat sarmele. Merg si eu la pat imediat.
La mine o venit iepu'am smulgator braun si un parfumel nou
Clara, sa stii ca am observat chestia cu Pastele NU la americani, adicatelea nici un film cu sarbatoreade ce?chiar nu inteleg...
Moniland recunoaste ca esti in faza de negareUite aici una bucata io data complet peste cap dupa ce vizionat filmuletul du zmeurica Bryce in papucii lui PoirotIi mai si spun lu' al meu ce face mister Bryce, la care el stiind ca ma refer la un zmeurel din tufa pupei:pai cat are? Iar eu ft calma si sigura pe mine:e cu o luna mai mare ca a noastraMde, e drept am lipsit de la galerie ca si eu prestam la muls in maternitate si aca asa incurcai borcanele....am verificat sa fiu sigura, la semnatura Clarei si mi s-a facut rau instant cand am vazut ca E MAI MIC decat pupa cu 3 zile!!!Ai de capu' meeeeeeeeeeeu ce ma asteapta!!!Asa ca nici nu vreau sa ma gandesc cati pantoci o sa tocesti dupa 2 mandre you, dc pe mine m-a luat cu stampiratii.E ok, ne descurcam, asa e Clara?
Vally nu-mi adu aminte de linte ca si-acum zambesc stramb, numa ce erau si la noi perdele si toate cele prospat spalate, cu un parfumelo de arielo asa de gutPoate ne dam cu burticile la aceeasi odiseeSa ne tina DD sanatosi si sa ne iasa pasientele...
Alina, mai poti?
Si noi inca strambam la legume si face iaaaaaac, si eu o imit si incepe sa rada, si mai inghitim o lingurita. Cand vad ca nu intra in ea ce-i dau, pun in castronel si un pic de iaurt, ca e no.one extra tzitza. Azi i-am citit Hainele imparatului, uitasem...faina poveste
Va pupacim!NB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Alinutza, est-europenii mei is de fapt rusi. Si poate nu-s ei de bai, ci ratonii si coyotes, dar totusi parca inclin sa cred ca rusii-s si cu mizeria, cu copiii-nfofoloti sigur ei sunt. Io aici traiesc pe fasia Gaza, adica intr-o zona intre evrei ortodocsi si rusi. Te doare mintea!

Clara, e haios tare piticul tau!
lucialu, asa si la noi, in iaurt orice merge bagat, ca ar trai pe iaurt. Mie una nu mi-a placut niciodata, ever-ever.
Moniland, din ce stiu eu e asa: bebelusii trebuie sa se deplaseze inainte de a merge in picioare. Atata timp cat o fac, totul e perfect. Unii merg de-a busilea. Altii se tarasc pe fundulet. Altii merg taras. Altii se rostogolesc. Pe altii ii duc parintii taxi in brate sau de mana de cate ori cer ori ii pun in premergator. Daca nu se deplaseaza deloc sar etapa in dezvoltare si devin frustrati, nu conteaza insa cum se deplaseaza (ok, ultimele 2 variante alea in care se triseaza nu se pun ). Si nu are nici o relevanta asupra mersului in picioare care din metode o practica. Al meu merge tot asa taras, insa s-ar plimba de degetele mele toata ziua, tot de la mama modelul. Si nu va merge de-a busilea, mai degraba isi va perfecta taratul. Fiu-meu cel mare alerga in genunchi, fie-mea n-a mers niciodata in 4 labe. Ei nu merg in 4 labe sa fie sus ci sa ajunga in locuri si la lucruri. Noh, asa stiu eu, asta nu inseamna ca stiu bine, desi mie mi se pare logic.

La multi ani, buburuza! La multi ani, ayda! La multi ani, Marie de Alina!

Sarbatori fericite la toata lumea! bogat! fericit!


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput