Strumfi de iul-aug 2007 (179)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Luana bine ai venit pe lume! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de familia minunata in care te-ai nascut!
Nikole, Felicitari mamico! ai facut-o pana la urma! Bravos! Refacere rapida si sa va bucurati de minunatiile de copii pe care ii aveti!

Fetelor va doresc un Paste linistit si plin de bucurie!
Eu s-ar putea sa nu mai intru pana pe luni.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nikole, felicitari, bun venit micutei Luana!

Alina, felicitari pentru a 2-a sarcina!

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

ElenaGiulia, multumim pentru veste!
Nikole, sa fiti sanatosi si fericiti impreuna! Felicitari!

Paste fericit, strumfarie!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Bine ai venit Luana ! Felicitari Nikole, sa va traiasca !

Deci nu ati gasit "originea" iepurasului de Paste ... Nu-i nimic, mai cautam. Eu nu vreau neaparat sa blamez obiceiul asta cu cadourile, doar ca atunci cand nu stiu despre ceva, intreb. Ceva, ceva, trebuie sa fie, doar ca eu nu i-am gasit decat substanta comerciala asa ca l-am lasat in pacepe iepuras.
Victor a primit haine noi, ii luasem ceva de vara si parca s-a potrivit, la noi sunt 27 de grade azi, da, da, ati citit bine, la Montreal, Canada !
Deocamdata Sonia nu va imbraca decat rochita, pantofiorii de lac, la anul
Si pentru ca la voi se apropie Invierea, va spun

Hristos a Inviat !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

Paste fericit tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denydeny spune:

Ne alaturam si noi la voi , Denisa Adriana 4 iulie 2007. Sper ca ne primiti cu bratele deschise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denydeny spune:

Traditia spune ca denumirea Sarbatorii Pascale vine de la zeita saxona Eostre care a fost zeita Lunii. Deoarece in foarte multe culturi iepurasii sunt in stransa legatura cu Luna, zeita Eostre a fost simbolizata prin iepurasi si totodata asociata si cu fertilitatea.

Se spune ca aceasta zeita iubea nespus de mult toate vietatile pamantului. Intr-o zi, ea a gasit o pasare ranita, gata sa moara. A ingrijit aceasta pasare cum s-a priceput ea mai bine. In fiecare zi ii spala ranile si ii dadea sa manance din mancarea zeilor. Si, minune, dupa un timp, pasarea a inceput sa prinda puteri. Zeita s-a bucurat nespus.

Dupa alte cateva zile pasarea era complet refacuta, iar zeita a luat-o si a aruncat-o spre cer. Dar pasarea a cazut la picioarele zeitei, pentru ca nu mai putea sa zboare. Fusese salvata, dar o asteptau alte primejdii: animalele infometate ale padurii.

Zeita a inteles acest lucru si a transformat pasarea in iepuroaica. Nu mai putea zbura, in schimb se putea salva alergand foarte repede.

Iepuroaica si-a pastrat insa obiceiul de a face oua, pe care i le daruia zeitei drept multumire ca i-a salvat viata. Deci, iepurasul este cel ce aduce cadouri copiilor cuminti si care fac fapte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Hristos a inviat!!!!
Paste fericit strumfarie draga!!!!

Denydeny
bine ai venit. Multumim de povestioara, f frumoasa.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si 15 + cu un mare dolofan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denydeny

Traditia spune ca denumirea Sarbatorii Pascale vine de la zeita saxona Eostre care a fost zeita Lunii. Deoarece in foarte multe culturi iepurasii sunt in stransa legatura cu Luna, zeita Eostre a fost simbolizata prin iepurasi si totodata asociata si cu fertilitatea.

Se spune ca aceasta zeita iubea nespus de mult toate vietatile pamantului. Intr-o zi, ea a gasit o pasare ranita, gata sa moara. A ingrijit aceasta pasare cum s-a priceput ea mai bine. In fiecare zi ii spala ranile si ii dadea sa manance din mancarea zeilor. Si, minune, dupa un timp, pasarea a inceput sa prinda puteri. Zeita s-a bucurat nespus.

Dupa alte cateva zile pasarea era complet refacuta, iar zeita a luat-o si a aruncat-o spre cer. Dar pasarea a cazut la picioarele zeitei, pentru ca nu mai putea sa zboare. Fusese salvata, dar o asteptau alte primejdii: animalele infometate ale padurii.

Zeita a inteles acest lucru si a transformat pasarea in iepuroaica. Nu mai putea zbura, in schimb se putea salva alergand foarte repede.

Iepuroaica si-a pastrat insa obiceiul de a face oua, pe care i le daruia zeitei drept multumire ca i-a salvat viata. Deci, iepurasul este cel ce aduce cadouri copiilor cuminti si care fac fapte bune.


Ce frumos ! Eram sigura ca in spatele acestui iepuras exista o poveste la fel de dragalasa ca si el !
Eu chiar intrasem sa scriu ca am gasit explicatia, prietenul meu yahoo mi-a aratat-o in seara asta pe pagina de info, si intr-adevar, este vorba despre un obicei pagan, care in timp s-a impletit cu traditia crestina. Va citez articolul in continuare, yupiiii ! Inca o poveste frumoasa de spus lui Victor, la care totul trebuie sa aiba o logica, una simpla sa intre in capsorul lui.

Explaining the Easter bunny

In Christianity, Easter marks the day that Jesus Christ was resurrected from the dead. So why then do so many equate the holiday with a giant rabbit that, somehow, lays multicolored eggs? What exactly is the origin of the Easter Bunny?

Folks are clearly curious. Web searches on "easter bunny origin" and "who created the easter bunny" are both off the charts in preparation for Sunday's holiday. Fortunately, the Web has answers. The good folks at Mental Floss explain how an often tuxedo-clad rabbit became equated with the holiday. And, believe it not, it's not as random as you might think.

Hundreds of years ago, "many pagan cultures held spring festivals." One festival was devoted to "Eostre, the goddess of dawn," and this Eostre was "linked to the hare and the egg, both symbols of fertility." Christian missionaries, in an attempt to convert the pagans, began to turn these festivals into Christian holidays by mixing the pagan traditions with their own. Two celebrations became one.

Ask Yahoo! notes that "eggs have long been a symbol of rebirth and thus associated with spring celebrations." Back in the 600s, "Pope Gregory the Great forbade the eating of eggs during Lent (the 40 days preceding Easter), and this helped make eggs a special treat at Easter."

The modern version of the Easter Bunny (cute and cuddly) was heavily influenced by German traditions dating back to the 1500s. According to Mental Floss, "The Germans converted the pagan rabbit image into Oschter Haws, a rabbit that was believed to lay a nest of colored eggs as gifts for good children."

Eventually, chocolate became just as popular a gift as pastel-colored eggs. And, if you ask us, a lot tastier.



Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Hristos a inviat! Paste fericit!

Diana si Deny, multumim pentru informatii si povestioare, foarte frumoase.

Fetele mele si-au desfacut cadourile si acum se joaca. Saby a primit un puzzle 3D cu un parc de distractii si Lary a primit un joc asemanator cu lego, cu discuri zimtate care se invart. Azi le imbrac la fel pe amandoua, cu hainute noi, incaltamintea au mai folosit-o de 2-3 ori, dar merge. Larisa va primi galbenus de ou pentru prima data, Saby un ousor de ciocolata, asteptam parintii sa le facem cadouri si sa iesim cu fetele in parc.

Va doresc numai bine tuturor .

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput