Stil vestimentar la 35 de ani

Stil vestimentar la 35 de ani | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Eu recunosc ca am 35 de ani si ca am mari probleme cu stilul vestimentar . As vrea sa fie mai vesel ce port - la birou mai ales - dar nu gasesc decit mult prea tineresc. In acelasi timp la birou nici nu se potriveste orice foarte tineresc. Si imi lipseste simtul ala prin care sa imi dau seama usor ce mi se potriveste bine sau ce se asorteaza cu ce Mentionez ca am putina burta dar am greutate normala desi nu ideala

Intrebarile mele: ce se potriveste la 35 de ani si unde se gasesc hainele care se potrivesc?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Buna,
Desi nu am nici o opreliste la birou la vestimentatie, deh, nu lucrez practic la un " birou" ma bag ca musca in lapte pe la tine pe aici.
Eu ma imbrac f viu, urasc (non)culoarea negru , iubesc galbenul, portocaliul , verdele...deci sunt in metrou, iarna, singura cu bluza ...roz sa zicem, pe care o " dezvelesc" din cauza ca sufar de cald...

Iti recomand insa daca trebuie si trebuie sa pui...margele, bratari...pe langa clasicul sacou.

In rest, sa-ti traiasca cei mici, am citit printre randuri putin pe blog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

idei foarte bune poti afla daca urmaresti emisiunea "politia vestimentara" de pa canalul discovery travel&living, este in fiecare seara de la ora 22.

e chiar amuzant, in genericul emisiunii apare la un moment dat un indicator de "circulatie", dar pe care scrie "fustele mini sunt interzise dupa 35 de ani"...mai au cateva "zicale" de genul asta, cum ar fi "poseta si pantofii nu trebuie sa se asorteze" sau "pantofii albi se poarta dupa labour day "(aici n-am inteles daca se refera la ziua muncii sau ziua de munca)

in orice caz, cateva dintre regulile si sfaturile din aceasta emisiune sunt urmatoarele :

daca esti mica de statura, nu purta bluze lungi, peste fund, iti vor scurta si mai mult picioarele, alungind trunchiul
daca ai putina burtica, alege bluze sau camasi cu croiala care marcheaza linia de sub bust, nu linia taliei (printr-o cusatura, banda, funda, etc); in acest fel, este pusa in evidenta partea cea mai mica/ingusta a trunchiului, alungind si picioarele
alege intotdeauna pantaloni care sa te avantajeze; daca ai picioare scurte si putina burtica, evita pantalonii stramti, cu talie joasa, iti vor scoate si mai mult in evidenta micile "defecte"
daca esti micuta si plinuta, cumpara-ti blugi inchisi la culoare,nu foarte stransi pe picior, acestia subtiaza "optic"
sacourile sa aiba lungimea maxim pana la jumatatea soldului, daca se poate sa aiba si croiala putin cambrata, dar nu in zona taliei, ci putin mai sus, astfel incat sa sublinieze linia de sub bust si sa dea iluzia de picioare mai lungi
decolteul in V alungeste linia gatului
pentru siluetele "cu probleme" sunt recomandate fustele in A sau tip creion, cu lungimea maxima pana la jumatatea genunchiului sau putin peste genunchi
culorile neutre pot fi asortate cu culori vii
se pot folosi accesorii din metale diferite, auriul se poate combina cu argintiul
samd

cat despre magazinele unde se gasesc hainele potrivite, asta e alta poveste, la noi cu greu gasesti tinute "office", cu dimensiuni si pentru doamne bine facute, majoritatea hainutelor sunt intr-o gama imposibila de marimi, pentru siluete filiforme...singura varianta ar fi sa gasesti o croitoreasa buna, care sa-ti faca bluze, rochii si costume pe comanda, in modele care sa-ti avantajeze silueta, ascunzand micile defecte....

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Eu recunosc ca am 35 de ani si ca am mari probleme cu stilul vestimentar . As vrea sa fie mai vesel ce port - la birou mai ales - dar nu gasesc decit mult prea tineresc. In acelasi timp la birou nici nu se potriveste orice foarte tineresc. Si imi lipseste simtul ala prin care sa imi dau seama usor ce mi se potriveste bine sau ce se asorteaza cu ce Mentionez ca am putina burta dar am greutate normala desi nu ideala

Intrebarile mele: ce se potriveste la 35 de ani si unde se gasesc hainele care se potrivesc?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog


Cateodata nu tine de cum te imbraci neaparat, ci de cum porti hainele respective. Vrei neaparat tineresc? Pai casual e potrivit, cumva sport. Dar depinde de gusturi. Spunea cineva ca nu ii place sa poarte negru, eu port numai negru in afara casei, si crede-ma din ''domnisoara'' nu ma scoate nimeni. Asta pentru ca fata ma arata tanara si pentru ca sunt slaba. Eu as prefera sa fiu socotita ''doamna'' dar impresia pe care o las eu in general, chiar daca port doar culoarea neagra, este ca abia am scapat de adolescenta. Si am si io 35 de ani

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Off topic - Corina, "indemnul" cu "white shoes permitted after labour day" se refera la o veche - hai sa zicem - traditie americana, ce spune ca dupa sarbatoarea Labor Day nu ai voie sa porti pantofi albi.

On topic - Sirimie, tinutele casual de birou pot fi inveselite/ infrumusetate cu o esarfa prinsa intr-un fel special, cu o floare de matase, foarte colorata prinsa pe reverul sacoului, cu catvea siraguri de margele de culori diferite la o tinuta office "all black" sau chiar la una alb-negru.

Vezi ca e un subiect aici la Femina Intim "trucuri pentru a te imbraca super" sau cam asa ceva, unde sunt o multime de idei dragute.

In ceea ce priveste magazinele de unde iti poti lua haine de birou frumoase, depinde de bugetul pe care il ai.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Care este "dress policy" la birou? Exista lucruri pe care nu le poti purta?

La mine de exemplu nu ai voie cu fusta scurta, bluza transparenta, etc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sunny, in marile firme exista de obicei si un dress-code/dress-policy sau o tinuta business standard

unele firme impun o anumita gama de culori/nuante, costumul obligatoriu atat la barbati cat si la femei, sunt excluse bluzele tranparente, decoltate, fara maneci sau in bretele, cu imprimeuri "turbate", fustele mini, sandalele sau papucii (sunt obligatorii pantofii, sau incaltamintea cu varful acoperit, insa nu sunt permise tocurile excesiv de inalte), materialele lucioase/satinate/cu sclipici, nu este permis machiajul strident, parfumul in exces, coafura sa fie decenta, accesoriile minimaliste si de bun gust
pe mine ma oftica cel mai tare chestia cu dresurile, obligatorii tot timpul anului la tinuta business (la tinutele cu fusta sau rochie, desigur), cum sa vii si sa pleci vara, la 40 de grade, cu dresurile pe tine ? hai, ca sacoul il mai dai jos in afara biroului, bluza poate fi dintr-un material mai subtire, dar cum sa rezisti cu dresurile pe tine si cu picioarele fierband in pantofi ? poate doar daca te deplasezi peste tot in masina cu aer conditionat si nu te plimbi pe afara imbracata asa...sau iti aduci haine/incaltaminte de schimb la birou, astfel incat sa faci fata caniculei din timpul verii, daca esti nevoita sa mergi pe jos sau cu transportul in comun...

tine putin si de modul in care intelege fiecare sa se imbrace cand merge la birou, nu te duci sa te "expui" sau sa te "vinzi", ci sa-ti faci treaba pentru care esti platita...un minim de decenta si de bun-gust sunt absolut necesare, daca nu esti sigura cum trebuie sa te imbraci si nici nu exista reguli scrise in cadrul firmei, tragi cu ochiul la colegele "mai vechi"...depinde foarte mult, insa, si de activitatea desfasurata...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Corina, tocmai de asta o intrebam pe Simona care-s regulile in biroul ei, ca sa ne putem da cu parerea in cunostinta de cauza.

La mine de exemplu exista "casual friday", teoretic n-ai voie cu jeansi dar toata lumea vine.
Eu insa lucrez intr-un dept. care nu da ochii cu clientii, asa ca avem zi de zi "casual friday", cu exceptia zilelor in care am intalniri cu clientii in agenda.

Si da, chestia asta cu dresurile vara este o mare aberatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nu exista reguli stricte referitor la imbracaminte.
Si eu sint printre colegele vechi, nu am la cine trage cu ochiul

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput