"LMA ! Ghiocei de martie-aprilie 2009 *188*"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Gia, imi pare rau ca esti necajita, eu zic sa privesti lucrurile un pic mai optimist, sigur ca puiul tau iti simte lipsa, dar e cu tatal ei si asta e foarte important. Concentreaza-te pe ce ai de facut momentan, si apoi o sa ii acorzi ei intregul tau timp.Despre mancare pot sa iti spun ca Eva tot la fel mananca, si are 11 kg. Se pare ca este o faza doar prin care trec bebelusii la varsta asta. Spuneau si fetele cu bbei mai mari ca au trecut prin asta. Iar sotul tau poate intra aici sa intrebe cand are nedumeriri, eu sunt tot timpul pe receptie, chiar daca scriu rar, si daca stiu si raspunsul, cu mare placere!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Pitonash
Ana
Lena
Sofia

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Iar sotul tau poate intra aici sa intrebe cand are nedumeriri, eu sunt tot timpul pe receptie, chiar daca scriu rar, si daca stiu si raspunsul, cu mare placere!
Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Multumesc . Ce mare e Eva! Bine, Bris la nastere a avut 2,5 kg. Deci practic, si-a triplat greutatea... dar... ma ingrijoreaza cu mancatul. Sper sa fie doar o faza. Asa, este foarte vioaie, curioasa, nu sta deloc! Al meu a slabit 4 kg de cand sta cu ea acasa.

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Georgiana, ai PM

Chiar imi pare rau ca esti in pasa asta de zile negre dar stiu ca esti o femeie puternica si treci tu si peste hopul asta

Sa stii ca nici Alexandra nu mananca cu mult mai mult dar sa zicem ca diferenta o compenseaza cu ce bea laptic de la mine
Dimineata mananca max 250 g cereale apoi max 200 g fructe, la pranz daca e ceva pe gustul ei mananca cam 200 g daca nu cam 100 g sau mai putin iar seara doar un iaurt

Acum e zic ca daca Bris e sanatoasa si vioaie chiar nu ai de ce sa te stresezi !
Cat despre proiectul asta, daca intr-o luna e gata, chiar ca nu mai e mult si gandeste-te ca Bris e pe maini bune



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
Am implinit 1 anisor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

Citat:
citat din mesajul lui andiaroro

madmoazeaua tzurai-tzurai sau...cand pisica(frati-su) nu-i acasa
http://community.webshots.com/slideshow/577089741lSetkG?mediaPosition=1

ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)


simpatica foc!!!

Mami fericita de Iulia-Alexandra (23 martie 2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Gia, ai incercat si alta consistenta a mancarii? Poate s-a plictisit de papa blenduita? Ai incercat sa ii dai bucatele de legume aburite? Oricum, compenseaza prin f mult lapte, nu cred ca mai e vreun ghiocel care sa ppe atata lapte.
Cat despre trainigul tau... Esti norocoasa cu un tati atat de devotat si descurcaret. Daca se intelege bine cu tati, lasa-i si lui bucuria de a fi "de serviciu" pana se termina trainingul. Important e ca atunci cand ajungi acasa sa va iubiti/pisiciti cum stiti voi. Nu te gandi la ce pierzi tu, ci la ce castiga D., putini tatici au ocazia sa fie atat de aproape de copiii lor in aceste momente.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310Multumesc . Ce mare e Eva! Bine, Bris la nastere a avut 2,5 kg. Deci practic, si-a triplat greutatea... dar... ma ingrijoreaza cu mancatul. Sper sa fie doar o faza. Asa, este foarte vioaie, curioasa, nu sta deloc! Al meu a slabit 4 kg de cand sta cu ea acasa.Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009
Inseamna ca e cu adevarat un tatic dedicat!Aris spunea mai demult sa in Brazelton scrie de aceasta etapa. Am citit si eu, daca nu ma insel sunt scanate paginile despre alimentatie pe mailul comun. Acolo scrie ca un bebelus poate rezista cu foarte putina mancare, atata timp cat putinul acela e de calitate.Mie, spre ex, mi se pare ca Bris papa foarte mult laptic, poate de aceea nici nu are nevoie de asa multa mancare solida.Eva bea lapte asa: -dimineata la 7-8 150-180 ml, uneori nici atat-seara la nani inca 150-180 ml.Rareori la pranz mai haleste 120 ml.Deci adunat pana in 450 ml / 24h.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310

ideea e ca sunt intr-o pasa ingrozitoare!!! imi vine sa plang intr-una dar... nu am timp sa o fac!!! sunt extrem de ocupata acum la birou si mi-am convins sotul sa stea el cu Bris acasa, lucru pe care il face cu multa dragoste si daruire. nu zic, nu merg in zadar la birou si sper, ca lunile astea sa se vada serios in buzunar. ca sincer, de asta ma duc, nu ca sa-mi etalez costumele!!!

un unele pauze, efectiv ies si ma umflu de plans, caci daca ma suna D. nu pot sa opresc trainingul si sa ii spun cum sa paseze legumele sau sa spele stremerul... si, evident, ma frustrez incredibil!!! noroc ca daca chiar nu stie ceva, cauta pe net sau suna din prietenii nostri care au copiii!!! bris a inceput sa mearga de vreo 2 saptamani (cand eu eram la training la Brasov) si... imi venea sa ma urc in masina si sa fuuuug cu 1000km pe sec. am ramas dar ziua urmatoare am terminat cu 4 ore mai repede si dusa am fost!!! ii e dor de mine, cand sunt acasa sta lipita de mine si imi zice D. (fortat, ca altfel tot zice ca B nici nu-mi simte lipsa) ca de fiecare data cand aude interfonul zice mama.

credeti-ma, ca nu merg la munca pt putini bani si acest proiect isi are finalitatea luna viitoare, dupa care GATA!!! daaar... oare cate pierd? si cu ce pret platesc banii multi facuti in timp scurt???

cat despre mancat... nu e de acum, ca sa nu se creada ca din lipsa mea nu mananca... e mai de mult!!

multumesc ca m-am putut descarca aici... sper sa treaca timpul repede si sa fiu din nou, non stop cu fetita mea!!!

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009



pai ...cu mancarea in primul rand, banuiesc ca ai exclus motivele medicale: giardia, dentitia etc. Oricum in cazul existentei lor, lipsa apetitului este insotita si de alte simtome: diaree, febra, rosu in gat, letargie. Apoi ma gandesc ca poate nu ii place mancarea si poate adaugi niste arome sau sa faci niste combinatii mai .. fanteziste. Am citit undeva ca simtul olfactiv declanseaza un resaspuns neurologic si ajuta la formarea senzatiei de foame, lucru care este mai pregnanat la copii.

Felicitari pentru primii pasi si imi pare rau pentru framantarile prin care treci pentru ca stiu ca nu este usor sa pleci de langa bebe chiar daca motivatia acestei lipse este chiar binele copilului. Mie mi se pare admirabil ceea ce faci, pentru ca o faci din dragoste si grija pentru Bris. Ai gasit si solutia ideala pentru persoana care sa se ocupe de Bris, astfel ca ea sa-ti simta cat mai putin lipsa. oricum inca o luna o sa treaca usor si te vei putea intoarce alaturi de puiul tau. Eu cred ca esti o mamica perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Georgiana, ai PM

Chiar imi pare rau ca esti in pasa asta de zile negre dar stiu ca esti o femeie puternica si treci tu si peste hopul asta

Sa stii ca nici Alexandra nu mananca cu mult mai mult dar sa zicem ca diferenta o compenseaza cu ce bea laptic de la mine
Dimineata mananca max 250 g cereale apoi max 200 g fructe, la pranz daca e ceva pe gustul ei mananca cam 200 g daca nu cam 100 g sau mai putin iar seara doar un iaurt

Acum e zic ca daca Bris e sanatoasa si vioaie chiar nu ai de ce sa te stresezi !
Cat despre proiectul asta, daca intr-o luna e gata, chiar ca nu mai e mult si gandeste-te ca Bris e pe maini bune



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
Am implinit 1 anisor !


Multumesc de PM. Da, asta ma salveaza in a parea neserioasa in fata oamenilor astora - faptul ca e cu tatal ei, care nu numai ca o adora... dar ii poarte de grija non stop!



Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Georgiana, eu omisesem ce ai scris de lapticul de noapte deci chiar ca bea mult lapte in total asa ca probabil compenseaza cu mancarica

Si felicitari pt primii pasi !!!

Si aplauze taticului devotat !!!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
Am implinit 1 anisor !

Mergi la inceput