Bobocei de sept-oct 2008 (272)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

piolica spre tristetea mea Dimitri a scapat la ciocolata de la Alexei, e drept ca neagra dar tot ciocolata. Cat va gusta Elsa nu e mare lucru, zic eu.
mamidestefan doar pentru ca sunt curioasa, toata discutia despre giardia era menita sa ii atraga atentia Nerantulei ca Gruia ar putea avea? Ca eu asa am ramas cu senzatia si mi se parea mai simplu sa ii zici direct, vezi ca Iza are giardia si imi amintesc ca a lins niste jucarii impreuna cu Gruia poate il cauti si tu. Evident este doar o parere. A si inca ceva daca vrei sa scapati repede de giardia poti apela oricand la tratamentul alopat si apoi sa continui sustinerea cu cel homeopat. Sanatate multa le doresc la amandoi piticii, tie putina relaxare.
dyanira eu nu ma inteleg cu mama mea. Treaba e veche, niciodata nu am fost apropiate. Ne vedem in fiecare duminica atunci cand eu merg acolo cu copii, intotdeauna vorbim generalitati si banalitati, niciodata nu ii spun decat lucruri de suprafata despre mine, copii, sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Buna fetelor!

Dyanira La Multi Ani cu intarziere , nu am reusit sa intru ieri deloc pe forum!

Ada eu aveam cheaguri de sange in cm inainte de a ramane insarcinata. M-am cautat de diverse, totul era ok. Dar cred ca nu strica sa faci ceva investigatii

Piolica eu i-am mai dat sa guste ciocolata, insa din fericire nu ii place Ma bucura acest aspect si nu insist sa ii dea de gust. Eu cred ca obiceiul de a cauta oua e unul f. frumos, si dca o sa manance si putina ciocolata nu o sa fie nici un dezastru. Eventual ii explici ca doar ouale din iarba au cioco, asat daca face vreo pasiune

asta e tot ce am retinut din ce am citi(exceptia giardia, dar acolo nu ma bag -desi am facut schimb de jucarele cu izabela si nu cred ca avem)

a, si la noi febra s-a manifestat la fel peste 39, maini,frunte, picioare temperatura normala, burtica/ spate fierbinte
pup si va urez o noapte usoara

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

a, si l-am vazut pe barbatelul cretofolin Sebi si pe "mamaluta" Razvanel si tortul lui

Nocom, multa sanatate, ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun


Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Eu m-am trezit dimineata cu gatul in pioneze, dar am tot bagat Coryzalia si Homeogene 9 si vad ca acu-s bine, sper sa ramana asa! it really worked!

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Hello fetile

Am profitat azi la maxim de vremea superba si am stat la greu in parc. Dimineata am iesit de le 11 la 13, apoi dupa nani iarasi am bagat o tura de la 4 si ceva pana la 8 Era parcul plin de copilasi, multe fete nevazute de mult. A venit si Boo cu Alexutu care vorbesteeeeeeeeeee E haios foc !

Beeey ce mor de ciuda ca am filmat o faza in parc, cum seduce soricelul o fetita fitzoasa rau de 4 ani si o convinge sa il primeasca in casuta langa ea unde facea prajituri din nisip si pietricele. Am ras cu lacrimi langa ei, au fost mortali. Nici daca era regizat nu iesea asa frumos. Eram pe jos de ras cu mamica fetitei, ne tineam de burta de ras La inceput ii zicea nu nu, sa o lase in pace, asta mic ii dadea tarcoale , apoi a ajuns sa traga ea de el sa il ia in casuta si il tot pupa Au fost deliciosi Si il striga prin parc : hai la mama sa iti dea prajitura
Insa nu gasesc filmarea in telefon

piolica noi papam o combinatie de pasat fin cu bucati de orez. Fructele le doreste numai piure fin, deci nu sunteti singurii. Inainte de masele incepuse sa pape banana in manuta si fructele le papa bucatele in scobitoare....Acum doar fiiiin E fentos asta micu Chiar vroiam sa intreb si eu acelasi lucru cu mancarica.
Insa mananca si snitel din care musca, ardei gras din care musca, omlelta gen clatita, biscutiti, covrigi, etc...
Cioco ii dau Kinder felie de lapte, pufuleti cu glazura de cioco, milkinis cu lapte (alea subtiri mici) Ii dau pentru ca a vazut la Tina si nu a fost chip sa nu ii dau....

Oana tare frumos arata gravidutele sexoase Io am propus tu ai muncit

Dya noi facem ciorba de miel, friptura de miel cu vinete si ciuperci, friptura de porc (pentru sotul ca nu papa miel ), salata de boef ,drob, oua si cozonaci. Nu stiu daca si altceva. Lista e inca deschisa
In duminica de paste cred ca mergem la nasi si facem un gratar

Nerantula tinem pumnii maine la eco ! Si scot deja agitatele
nerantula

claudina ce ma bucur !!!!!!!! bine ca e totul ok si ca mai traiesti sa ne bucuri cu ce face puiul tau puuuuup



Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

multumesc mult pt raspunsuri ref la cioco de paste si mincarica pasata fin. Elsa nu suporta bucati deloc in legume, nici orez, nici paste, nimic, efectiv le scuipa, in rest maninca cu bucati sau chiar bucati mari de mere, pere, banane, tot ce inseamna fructe, astea de acum, de sezon. Cred ca e si ea fitoasa la fel ca soricelul de babytza. Nu-mi mai fac griji, credeam ca numai a mea e asa si incepusem sa ma gindesc in fel si chip cum sa o fac sa manince altceva decit ce minca la 9 luni.
Paula-Laura, mi-ai dat o idee buna, daca face o pasiune, si la cum o vad eu pe ea ca-i place dulcele mai mult ca sigur ca o sa faca, o sa-i spun ca ciocolata se gaseste numai in ousoarele din iarba:)

Laura, da, ai dreptate, nu vreau sa-i interzic absolut totul, dar sa am, anumite limite cu ea (in special la dulciuri) oricum la cresa le dau si chestii mai 'nepermise', asa ca incerc sa tin cit de cit un echilibru alimentar.

babytza, chiar vroiam sa te intreb daca mai ai vesti de la Boo. Ce dragutz ca v-ati vazut azi in parc. Poate gasesti filmuletul si-l vedem si noi pe sarmantul soricel.

ce faina e listura cu gravidute! arata tare bine! nerantula, tinem pumnii pt maine.

claudinna, mai, Razvanel al tau parca ar fi un copil de 3 ani. Este fff istet.

Elsa nu spune mare lucru, insa ieri m-a dat pe spate, mi-a spus 'coclico' - adica coquelicot (mac in franceza). Nu stie sa spuna Elsa, in schimb stie sa spuna coquelicot! Am zis ca lesin cind am auzit-o! E tare simpatica. (doar e a mea)




Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

babytza ai rezolvat cu zestrea??ca vad ca nu mai sunt sanse sa mai stea prea mult pe acasa ...si vad ca stie baiatu' ce vrea, dastea mai purisance...nu-i place de varsta lui .....

lumi merci mult de informatie..si iti doresc o noapte cat se poate de linistita

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Noi suntem la Craiova Ne a carat tati in carca , el la sedintze noi la pensiune
Deja toti o stiu pe Biancu, bebelusa care urla noaptea
Si asa urla nosptea da acuma si cu schimbarea de loc e si mai si.
Iese dimineata la balcon si cum vede un barbat striga tatiiii , ei saraci rad

Am apucat sa citesc doar ultima pag sper ca bobocei sunt toti bine, ma bucr ca soricelu a fost in parc

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

pe vremuri zestre ofereau parintii fetelor...
Numa mie mi-au zis ai mei ca presul de la usa pot sa-l iau, de restul sa pun mana sa muncesc ca ei asa m-au invatat.
In rest, ne-am inteles bine, daca nu ne-am bagat prea mult unii in sufletele celorlalti.


Piolica, sa stii ca si Radu e la fel. Mananca mancare de bebelusi, sau pasata ca pentru bebelusi. Dar noi si la fructe la fel suntem...bucatica nu mananca decat una-doua. Exceptie banana, dar nu vrea sa muste din ea, ii rup cu mana si-i dau asa, dumicati. MAnanca bababe cate o saptamana, si dupa, sa nu le mai vada 2-3 luni.
De fapt v-am mai zis ca nu musca din nimic, afara de biscuiti cu care se descurca de minune. Painea si-o indeasa toata in gura, iar daca e ceva uns pe paine nu musca, doar se uita la ea, daca i-o tai bucatele mici, e ok.

Legume, la noi daca nu sunt din borcanel, sunt cele din sufleu, care sunt foarte moi si destul de mici, incorporate acolo in branza &co.
Deci ne-am incadra la nu prea mancam legume, si alea de le mancam, sunt ori pasate ori aproape pasate...
Mai dragut e ca si Teo e fix la fel.
In plus el mananca de exemplu mazare cu mana, buchetele de broccoli sau conopida, dar sa fie doar fierte, fara altceva pe ele sau pe langa ele. Asta foarte rar, cand are el asa un chef ciudat.

La ciocolata inca nu au scapat, pentru ca nici Teo nu a gustat inca asa ceva. TL e foarte strict cu asta, nu stiu ce o sa se faca cand vor primi pe la gradi prima oara... si n-o sa-i poata opri cum a facut la FTK sambata palmind toate bomboanele si iepurasii primiti de Teo.
Dar sa va zic, TL mananca ciocolata cu kg.
I=o fi frica sa nu fie si copiii la fel? s-o intreb pe soacra daca il priva rau de dulce si de aici i s-a tras...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Ada, Elsa linge ce e pe paine, unt, dulceata sau ce-i mai pun eu pe ea, dupa care ne intinde bucata aia de paine sa-i mai punem. Si daca nu-i mai punem, jap, da cu ea de pamint (a se citi de parchet). Asa ca eu ii dau paine goala, asa macar stiu ca o maninca. Dra cind luam micul dejun impreuna in weekend e jale. Vrea si ea din borcan (ala de dulceata). Banane/biscuiti trebuie sa am tot timpul cu mine in geanta ca daca m-a prins vreun mnam-mnam pe strada si nu am ce sa-i dau am pus-o! Trebuie sa intru in primul magazin sa-i iau ceva, iar cind vede asa de multe mnam-mnam, chiar ca pot sa ma impusc. Ea vrea de toate!


Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput