Licurici de ianuarie-februarie 2009 (99)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna fetelor.
Multumesc din suflet pentru gandurile voastre,pt mesaje,sms-uri si tot.
Am ajuns azi dupa-amiaza acasa dupa lungi peripetii.
Luni dim am fost sa-mi fac a doua analiza de beta-hcg,desi ma simteam groaznic.Ajunsa acolo,desi laboratorul e tot in spital,care-i foarte aproape de mine m-a luat cu lesin,ameteli,simteam ca nu mai pot.Am intrat totusi,am platit,am donat sange..l-am sunat pe Gabi ca nu stiu daca pot ajunge pana acasa k simt k ma prabusesc.
Luasem rezultatul de la prima analiza si am vazut ca era sarcina beta hcg-ul fiind de 800 si ceva .Aceasta valoare corespunzand unei sarcini de 5-6sapt.Am ajuns acasa,mi-am sunat drita si mi-a zis ca vorbeste la spital sa ma duc sa ma internez.Am chemat-o pe cumnata-mea rapid sa stea cu David ,caci eu nu puteam merge singura si aveam nevoie de Gabi,mi-am luat cateva lucruri si am plecat.
M-am internat,m-am dus sus,mi s-a facut control pe masa,am crezut k mor acolo,apoi am fost dusa la eco unde s-a vazut k aveam abdomenul plin de sange..Au zis ca intru de urgenta in operatie..Ma gandeam ca o sa-mi fie frica,dar sincer parca eram pe alta planeta.Mi-au luat analize si stand dupa ele m-au mai tinut pe un pat ceva vreme cu o perfuzie..timp in care incepusem sa tremur involuntar si tot spuneam ca mi-este foarte frig.In fine,in sala de operatii am vbit de fii-miu si de drita Leu si k am venit si machiata si aranjata...Am auzit si replici ca "uaaa,uite ce frumusete de sarcina extrauterina..sau ce trompa lunga ai.."Am simtit la un moment dat ca parca imi trage sufletul din mine.Si nu intelegeam ce cauta pana in pieptul meu,dar cred k ma aspirau?In fine,operatia a decurs ok,dar apoi a fost crunt.Eram nemancata de duminica dupa-amiaza si eram lesinata de foame si de sete..Dar n-aveam voie apa pana nu mi se dezmorteau picioarele..In spital nu prea erau calmante,personalul s-a redus la minim..prin urmare,stateai si mureai de unul singur.Am vrut sa ramana cu mine Gabi in prima noapte,dar nu l-au lasat..si uite asa am vomat toata noaptea..si pt cine nu stie cum e..este crunt,sa-ti fortezi toti muschii abdominali,operata fiind.A avut grija de mine o tanti care a ramas cu sora ei in salon,singurul insotitor acceptat..Nu intru in detalii cu vomatul toata noaptea,in prosoape,cearsafuri,pe-o parte si-n par..k o minunata ce mi-s,ca n-are sens.Calmante ioc..am cumparat..a doua zi cand m-au mutat,au uitat sa mi le aduca..si-i le-au insusit ele..In fine..Zile grele,dureri imense,personal putin..mureai acolo cu orele pana sa vina cineva si dk nu era cineva la tine sa mearga dupa asistenta,zaceai singura in pat k nu puteai pleca cu sonda intre picioare de nebuna pe holuri..Apoi mi-au dat sonda jos si am luat-o la picior,ceva mai lejer fata de cezariana unde mergeam la 90 de grade 2 pasi cu al meu de mana si simteam ca mor..Totusi,dureri,usturimi,intepaturi asa,erau,dar mai lejer ca la cezariana(a mea evident)..Nu am putut sa dorm,asa ca dim fara cafea era dezastru..Nu mai zic ca eram topita k-s acolo si fii-miu aici si mergeam in locul unde fumeaza rezidentii si asistentele si-mi vedeam apartamentul de pe geam..k e lumina,ca e geamul deschis..si plangeam acolo k proasta..Il sunam pe-al meu sa-l faca pe David sa rada sa-i aud vocea..si sa-l mai aud si eu..ma uitam zilnic de sute de ori la toate filmuletele pe de pe tel cu el..
Ar fi multe de zis..dar,deja nu mai pot scrie k nu mai pot sta intr-o pozitie ok la calc si am obosit.
Sunt acasa,curata,fara voma in par si fara rivanol pe tot corpul ca aia din filmele sf..cu nervii din pacate caci David s-a schimbat la 180 de grade si plange intr-una si maraie intr-una si se loveste inr-una si eu ma simt neputincioasa si frustrata k nu ma pot tine la el momentan,iar Gabi nu poate face nu stiu cate lucruri deodata.Insa trecem noi si peste asta.Ce-am vazut in spital,sa te fereasca Dzeu de asa necazuri si probleme.
Precizez o chestie..o sarcina de 5-6 sapt,abia se vede in uter,cu un eco performant,daramite pe trompa.Aveam teste de sarcina negative..s-a gandit si la asta si bine a facut,desi posibilitati erau multiple,mai ales k nu se vedea nik la eco.Cand a aflat rezultatul la beta-hcg,m-a trimis imediat la spital,a vorbit acolo sa vada cine este de garda sa puna o vorba.A venit la mine in vizita ieri cand a fost de garda ,am vorbit,s-a uitat la operatie,mi-a dat bandajul jos si datorita ei sunt azi acasa k altfel cred k ma spanzuram.
.Inteleg revolta,uneori ma revolt si eu,dar apoi imi revin,imi limpezesc creierii si vad altfel lucrurile.Eu sunt revoltata k nu-s medicamente in spital,k personalul e..asa cum e,ca s-a redus la minim personalul,lasand o singura asistenta si o singura infirmiera pe 3 sectoare si nu fac fata!Si uite asa stai si astepti cu orele sa vina si la tine cineva..Drii opereaza pe banda,drita mea a operat toata noaptea,iar dr care m-a operat acum a operat de dim intr-una si nu a putut veni la vizita..In ziua in care m-am internat au fost 6 extrauterine..Nu va mai zic ce nenorociri..chisturi imense,extirpari de uter si tot..m-am ingrozit sincer.
Va pup si va multumesc din suflet pt mesaje si sustinere.Nu am putut raspunde tuturor la sms-uri..mi-era si greu sa vbesc uneori..dar mi-au prins bine,tare bine la psihic.Va multumesc!

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Bazar general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Ledi

(eu ma emotionez mai greu la chestii de-astea, dar la ce pov tu...ma duc la o tigara k leshin de groaza)

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

ledi, ce bine e sa citim despre tine de la tine! chiar esti o mamica extraordinar de puternica! ma bucur f f f f mult ca esti acasa cu puiutul tau, chiar daca e mai suparat, cred ca i-a fost tare dor de tine! multa sanatate in continuare, sa te refaci repede, sa te odihnesti si sa speram ca de acum o sa ai parte numai de lucruri frumoase!
noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axis spune:

Bun venit acasa, Ledi, puternica, da, si inteleapta! Gata, a trecut iarna cea lunga, e vremea sa va bucurati de lumina, de flori, de soare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ledi, eu nu te-am sunat, cumva ma simt vinovata pentru asta, nu stiu ce cuvinte ti-as fi putut spune, ti-am lasat doar mesaj pe YM, sa-l citesti cand te vei fi simtit mai bine. Iti trimit o imbratisare calda, ma bucur ca esti acasa si ma intristez ca ti se intampla toate astea. O si Sa te faci repede bine de tot.



Un puc mititel / Face numai ce vrea el!

Daria Nandini


http://lb2f.lilypie.com/77K3p2.png

Lucrusoare de daruit

Particip la bazaruri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Draga Ledi, ce bine-mi pare ca ai ajuns acasa la puiul tau mic! Acum chiar nu mai conteaza ce si cum a fost (desi mi-au dat lacrimile cand am citit), bine c-ai trecut si peste hopul asta. Iti doresc multa putere, sa-ti revii cat mai repede sa te poti bucura cum se cuvine de puiul tau si de primavara!

Poze...

www.flickr.com/photos/8231022@N06/" target="_blank">...si iar poze

Iulia & Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Naty, vezi ca n-a fost asa rau?!
Cristi, bine ca a iesit CT in regula. Ai tensiune mica? Si pe mine ma doare relativ des capul, dar nu in fiecare dimineata.
Bee, nu te panica, dac-o fi sa fie rubeola(Doamne fereste!) o sa treaca si aia. Poate e totusi doar o alergie.

Carla a facut diaree de vreo 3 zile, e posibil din cauza laptelui de vaca pe care am inceput sa-l introduc treptat. Nu a avut alte simptome decat lipsa poftei de mancare si a fost maraita. Azi a fost mai bine, cred ca scapam.


Poze...

www.flickr.com/photos/8231022@N06/" target="_blank">...si iar poze

Iulia & Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

trezireaaaaaaaaaaaaa! a venit cafeauaaaaaaaaaaaaaaa!

m-am trezit dis de dimineata , dar n-am ce citi, asa ca va astept la apel!sper sa fiti toti sanatosi , fara muci sau alte alea!

a venit primavara!!!

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Pasiune de Bijoux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Mara sar'mana de cafea acu ma duc si io sa o beau desi is treaza de vreo 3 ceasuri... da tot nu reusesc sa vad bine Iar am dormit putin asta noapte... O sa iesim acum la plimbare ca e superb afara si sigur asta va fi bine.

Ledi bine ca ai ajuns acasa la David. Refacere rapida si de acum sa nu mai aveti parte decat de lucruri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Neata dupa o sapt oribila!
1.mama a fost la un ginecolog oarecare cu o colega si ala i-a gasit un polip endocervical si desteptu l-a scobit si nu l-a scos!!!!!!!azi o duc la medicul meu
2. tot mama face diaree de 3 luni si nu spusa la nimeni!si ieri aproape m-am epuizat incercand sa o conving ca e musai sa am colonoscopie inainte sa spun ca e colon iritabil ceea ce sper din toata inima!
3. tata : are simptomatologie d etip urinar, des, noaptea etc dupa lungi chinuri ieri a ajuns la un urolog sa ne zica k nu e sigur ca e prostata, eco nu se vede mare branza.Face Antigenul prostatic in privat si apoi un trat 1 luna si revine...ca o fi ceva ???ce naiba !!! pe uretra ca 99 % din barbati au ceva pe la prostata, nohhh tata trebuia sa fie cu motz

Asa ca asta e viata fratilor is satula , sa nu mai vbim de necomplianta si refuzuri, de chestii gen " imi strici pastele, nu am nimic, esti nebuna!"


Andrei al meu e bine insa, el imi da toata energia sa merg mai departe.Is lata de nesomn, ma chinui de 2 sapt sa slabessc si m am ingrasat pt ca mananc compulsiv , acum ei 2 dorm si io is tapure in loc sa pun capu jos.

Ledi ma bucur ca esti acasa
In alta ordine de idei desi cred ca te voi supara eu tot o sa zic ce am de zis: exista multe alte METODE si semne CLINICE in afara ecografului care pe vremea mamelor noastre nu era pt dg de certitudine sau macar pt suspiciune majora de SEU.Dr ta a riscat enorm, tu ai ajuns cu peritoneul plin de sange.Exista chiar si tratament medicamentos in ziua de azi si nu ajungi la operatie intotdeauna.Viata ta a fost pusa in pericol si oricare medic cu bun simt ti-ar confirma asta, pt ca tu deja sangerai +dureri+ test de sarcina pozitiv.Aceste semne PUN DIAGNOSTICUL clinic!!!!De aia iti ziceam sa nu stai acasa.De SEU rupta se moare Ledi si dr ta ar fi putut sa te aiba pe constiinta.Sa nu mai vbesc de faptul ca azi poti sa-ti pastrezi trompa.Gratie ei si numai ei - pt ca tu ai fost la medic!!!!!-acum ai cu 50% sanse mai putine sa ai / dc ai fi vrut/vrei un al doilea copil.

Iti zic asta nu ca sa o blamez neaparat ci ca sa o SCHIMBI!Si cred ca , chiar daca totul este la trecut si nu mai poti face nimic trebuie sa stii ca se putea si altfel.
Sper din toata inima sa nu te supar personal, eu sunt o justitiara de felul meu si mai ales atunci cand stiu ca se putea si altfel....ca la mama mea care acum dc polipul ala este malign--doamne fereste--dobitocul a fct -o lata!!!!

Va pup o zi usoara





Primul an cu Andrei
Poze Andrei
mami cea mai fericita de Andreita

Mergi la inceput