LMA ! Ghiocei de martie-aprilie 2009 *185*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

MAYA nu e decat a doua oara rosu in gat, dar a treia cand ii dau antibiotic intr-un an. Eu am teoria - nu stiu daca fondata si nici documentata - ca abuzul de antibiotic nu face bine. Nu face bine in sensul ca atunci cand chiar e nevoie ca el sa actioneze, intr-o stare pe care nu ne-o dorim niciodata, nu va functiona bine atat timp cat se uzeaza prea tare de el. La o simpla raceala sau chiar la un "rosu in gat". Si eu am avut probleme cu amigdalele toata copilaria mea. Primavara se stia... rosu in gat. Dar mama nu mi-a administrat antibiotic decat foarte rar. Iar medicul care ma trata era unul impotriva antibioticelor si mai ales a scoaterii amigdalelor. I-a spus mamei ca atunci cand voi intra in pubertate aceste probleme vor disparea. Si asa a fost.
Dar acum, una-doua jap antibiotic. Iar asta e numai vina mea. Pentru ca desi am dus copilul la medic homeopat si mi-a prescris pastilute pentru intarirea sistemului imunitar - deci as fi putut sa-l "pregatesc" ca lumea - nu am facut-o. Ca a fost cu vaccinuri, ca a fost cu dintii... si uite asa a venit iarna si nu i-am mai dat. Dar la toamna viitoare... stiu ce am de facut. De pe la prietene cu copii mici stiu ca functioneaza bine aceste tratamente homeopate.

Calin & Gina
Un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Fetelor de AYLA mai stiti ceva? Ca mie mi-e tare dor de ea...

Calin & Gina
Un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
Vladimir are parte de o aniversare inedita. AM inceput cu o cerat de dimineata cu Robert- de kkt. M-am luat de el ca a mutat o cutie 20 de cm si atat mi-a fost. Ca de ce tin cutia acolo? Ca adun troace? Ca....si atunci m-a bushit plansu' si uite asa...nu pot sa fac mai mult! Atat pot sa fac cu o singura mana ca in cealalta sta copilu' atarnat. Ca de ce nu ii zic lui sa faca....Pai eu sa zic? Tu nu vezi? Si ne-am ciondanit.


Se intimpla pe la noi toate, cite o ciocnire de-asta, dar daca te-a busit plinsul, inseamna ca esti si tu la capatul rabdarii, asa ca sotul sa faca bine sa te inteleaga si sa te ajute.
Si daca el are impresia ca il cicalesti, atunci cicale o zi intreaga, sa isi dea seama care e diferenta io asa as face, cit mi-e mie de urit sa boscorodesc, da cu nervii prastie sigur reusesti
Nu crede ca ai nostri nu-s la fel... si al meu asteapta sa ii spun ce si cum, inafara de ce e stabilit in "fisa postului" a celui care sta cu copilul- aici am avantaj eu, ca o saptamina din 3 tre sa se ocupe de copil el... io-s la munca. Si asa a vazut/si inteles, dracii mei de seara, cind io alergam ca o musca capiata: fa mincarea copilului; indoap-o; pregateste baia; pune-o la olita; bag_o_n baie... stoarsa eram dupa asta si domnul astepta sa ne punem la masa cind ii spuneam sa ma lase sa imi trag sufletul se mira ca "ce-am avut de facut"... si-a vazut in primele zile nu a reusit sa faca tot, ca nu s-a incadrat in timp, copilul la ora 8 cade lat. Acum baia o face el mereu... si io ma delectez afara, cu o tigara si un pahar de vin.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maya25

Citesc ce scrieti despre sotii vostri, Bianca si Monnvas si ma minunez. As innebuni sa intre incaltat in casa, sa nu-si spele vasele din care mananca, sa nu ma ajute la curatenie sau la stat cu Maria. Dar nu-i nici al meu rupt din soare, stati linistite, fiecare are hibele lui. Probabil e educatia de la mama de acasa. Sper ca nu va suparati pe mine ca mi-am spus parerea .
Si inca ceva, Bianca. Daca ar fi lipsit de acasa de ziua Mariei cred ca-i faceam bagajul. Nu exista nimic mai important decat copilul. Nici un eveniment nu-i mai important ca ziua lui. Asa gandesc eu. Te rog sa ma ierti ca am indraznit sa-ti spun ce gandesc dar chiar m-am infuriat cand am citit ca vine acasa cand e gata petrecerea, nici macar sa spuna ca se grabeste sa vina pt ca e ziua copilului lui.


Daca tot "ne masuram" in soti: nici al meu nu spala vase, nu face curat, elementul de noutate e ca mi se pare normal... Lucreza de dimineata pana seara tarziu, nici nu ar avea cand. Cu Adela sta doar in zilele cand trebuie sa merg eu la spital si se akita cu succes... ma rog, altceva nu face in timpul asta, dar eu tot ma declar multumita. Despre descaltat... nici nu ne-am propus, nu o fac nici eu, nici cainele, nici pisik, nu o sa am pretentia la el. Ma rog, cu exceptia camerei Adelei. So, motanul meu il pup si-l pun in traista... in skimb daca e vorba de soacra (kiar socrii as spune, ca pe mine ma irita din ce in ce mai tare si domnia sa), se skimba lucrurile.
Daca ar fi vorba sa se dea ocupat de ziua Adelei... i-as rupe urekile.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

eu cred ca baietii nostri mici o sa-i educe pe cei mari,trag si eu sperantala noi cand vreau sa-i reprosez ceva imi spune"iar vrei sa ne certam",asa ca am renuntat sa il mai frec la cap, bine imi mai sar si mie dracii,dar am observat ca, chiar daca ii spun e baiat bun maxim o saptamanaei trebuie luati cu lugu,lugu,cel putin la al meu sot asa mai face ce ii spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi !
Sa creasca mari,sanatosi si ascultatori de parinti!


Ohoho mai fetelor....ma provocati....discutia despre soti a picat la fix. Astazi am tras si noi o repriza,nu mai stiu de ce. Acum este trimis la spalat de vase....sa nu credeti ca o face prea des dar o face de gura mea. Cu carcotitul la mancare am rezolvat-o,s-a linistit dupa ce am aruncat toata mancarea la gunoi cand a comentat. Acum ii place, nu ii place nu mai comenteaza. Daca ii place mananca daca nu cauta altceva dar cel putin nu ma mai streseaza.
Zicea cineva de sosete..la noi le gasesti peste tot numai in cosul de rufe nu, la capitolul asta nu am rezolvat nimic. dupa ani de zile de batut la cap am reusit sa il fac sa duca farfuria la chiuveta,nu sa o spele ,doamne fereste, firimiturile dupa ce mananca toate sunt jos. Pe chatonel o astepta sa se aseze la masa, la luatul mesei este " un lucru intim" prefera sa pape singur.Cand vine de la cumparaturi lasa 2 baxuri de apa in fata usii de la bucatarie si daca nu le iau eu sare peste ele sa intre in bucatarie. ...Iar cu piticii ...dupa doua ore de stat cu ei se vaieta ca i-au mancat creierii ( oare eu din cauza asta oi fi asa ca nu mai am creier )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Eu cu al meu barbat am dat proba casatoriei - cred - de cand avem copil. Daca nu ne-am despartit in anul asta de cand l-am nascut pe Calin, nici nu cred ca o vom face vreodata. Sa va zic ca dupa ce ca avem un copil mic (cu toate cele aferente), ne-am apucat sa construim o casa, ne-am vandut apartamentul caldut si dragut in care locuiam si ne-am mutat la mama (alta problema, ca a trebuit sa ne reacomodam amandoi cu statul cu altcineva cu multe pareri) si a trebuit sa locuim Calin, eu, sotul si catelul intr-o camera... Sa va zic cum se desfasurau BATALIILE cand ne apuca pe amandoi? Si mult mai des pe mine. Ca eu oricum sunt apriga. Dar... de multe ori, gandind la rece, cand imi trecea, recunosteam ca si el se straduia si avea partea lui de treburi. Sigur, ca, asa cum zicea si Chato, seara cand eram capiata (si inca sunt) nu prea mai vedeam lucrurile tocmai ok, dar aveam grija sa "repar" cumva cuvintele aruncate la nervi. Am mai auzit asta cu o relatie e pusa la incercare la primul copil - din cauza responsabilitatilor, oboselii etc - dar nu am crezut pana nu am vazut.
Insa stiu sigur ca nici nu as vrea sa-l las pe Calin fara tata din cauza ca el nu duce gunoiul sau eu stiu ce alta chestie de genul asta, caci stiu cum e. Viata e foarte grea fara ambii parinti. Am vazut asta pe pielea mea.
Hai ca am devenit prea serioasa si nu e bine. Sa mai si zambim.
LA MULTI ANI VLADIMIR, LA MULTI ANI ALEXANDROS!

Calin & Gina
Un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La multi ani sarbatoritilor !

Iaca mai trec si eu pe la voi :)

Cu "berbecii", "cerbii" sau ce neam de cornute preferati, proprii si personali vad ca sint probleme. Ma rog, eu le-as zice mai degraba problemute, ca vorba Ginei, dusul gunoiului si spalatul vaselor sint glume, nu motive de divort. Nici macar motive de cearta, recunoasteti si voi, doar ca uneori, cind se aduna prea multe, facem din tintar armasar. Stiu, ca si eu fac la fel. Eu am un pitic pe creier cu concertul ACDC la care se va duce, iar eu voi ramine singura cu Pisilinca. Cel mai tare m-am enervat cind i-am zis ca mergem si noi doua, si el zice ceva de genul na...mergeti...da ce haz are, ca dupa concert tre sa mergi cu ea acasa...in loc sa mergem la baut cu baietii... Mi s-a parut culmea egoismului, in loc sa ne bucuram amindoi de concert, mai bine se bucura el de concert si primeste bonus mersul la crishma.

Cit despre Robert, io cred ca a ramas cu pata pusa de simineata, si de-aia a zis el ca nu stie cind vine acasa, nu ca n-o sa se grabeasca sa ajunga cit mai repede. Si eu inteleg ca omul a plecat ca avea o treaba (obligatie)...asa ca lasati-o pe Bianca in pace, o sa vina tatal-de-flacau-mare la party-ul lui fii-su.

Pentru fetele cu comanda: o dat de stire oamenii aia de la Bucuresti ca onoreaza comanda in 3-4 zile, deci probabil luni va ajunge la Iasi; au mai facut surprize din cite stiu eu, deci poate ajung mai repede...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

GINA, MAYA, multi pt Calin si Maria, sa treaca "galcile".

MONNVAS, "la noi" in parc e un podetz cu trepte: alaltaieri erau 3 pitici (inclusiv al meu) care faceau acelasi lucru: urcau si coborau.

TIMI, multa sanatate, zbor placut, vacanta frumoasa si Sarbatori Fericite!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Editez sa pun un pentru TIMI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

CATIV,
am primit azi avizul, maine merg la posta si pun si banutii

Mami fericita de Iulia-Alexandra (23 martie 2009)
Poze

Mergi la inceput