Superstitii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Blackgirl, de ce calci in picioarele hainele puse pe dos? care e superstitia? Eu tocmai ma bucuram cand le imbracam pe dos din greseala ca cica inseamna ca alungi spiritele rele.

Si chiar mi-a prins bine superstitia asta invatata si inoculata de catre mama pentru ca o data m-am imbracat pe fuga plecand de la prietenul meu cu care ma giugiulisem toata ziua ca intarziam acasa si m-a vazut mama cand ma schimbam ca aveam desuurile puse pe dos. Cand m-a luat la interogatoriu i-am bagat-o din top: pai n-ai zis tu ca alunga spriritele? Ete de-aia...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Citat:
de ce calci in picioarele hainele puse pe dos? care e superstitia? Eu tocmai ma bucuram cand le imbracam pe dos din greseala ca cica inseamna ca alungi spiritele rele


Asta stiam si eu . Nu cred ca exista tara fara superstitii. Cind eram in Franta seful meu nu suporta sa vorbesti in pragul usii cu el. Eu n-am stiut de ce se enerva el asa cind vorbea cu mine, mi-a spus o colega asta.
Eu nu cred in ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Stiu si eu cateva

Superstitia cu fluieratul ca-ti zboara banii din buzunar(casa)

cea ca daca esti maturata cumva din greseala pe picior nu te mai mariti
pana si aici in Br am auzit-o si nu mi-a venit a crede
insa era putin modificata fata de ro...daca fata nu e maritata si tu ca barbat ai maturat-o(avand in vedere faptul ca n-o mai ia nimeni dupa aceea) tre' sa o iei tu de nevasta

daca arunci gunoiul noaptea arunci sporul din casa...(mie numai seara imi vine pe el...ca atunci vine consortul acasa si el il duce)

aaa... legat de superstitii care mi s-au intamplat
o babuta ma vede chinuindu-ma cu Alex cand abia invata sa mearga in picioruse...si ma-ntreaba "i-ai taiat atza? " eu ma gandeam la alta prostie...si ea zice ia o atza pune-e intre piciorele lui si taie de 3 ori o sa vezi ca o sa mearga f bine... am zis sa ne distram si i-am taiat domne atza...de-a doua azi...a inceput sa mearga singur (sunt sigura ca a fost o coincidenta)


alta...ruxi a vb mai greu si o d-na a zis ca sa-i dau apa sa bea dintr-un clopotzel...nu i-am dat...da acum nu-i mai tace gura daca-i dadeam??? ce ma faceam


daca esti gravida si "furi" ceva ii iese copilului pe el...
aici nu stiu ce sa cred...am furat o boaba de strugure cand eram gravida cu alex...o tipa care era cu mine in momentul ala mi-a zis sa pun boaba de strugure intr-un loc ferit...am pus pe fund...acolo alex are o pata in forma de strugure...
de-asta mi-a fost cam teama ...sincer...prea mare coincidenta...la ruxi n-am mai "furat" nimic

pisici negre a avut bunicu-meu la curte una care de fiecare data cand imi auzea masina venea inaintea mea...n-am crezut in asta...abia asteptam sa vina "negrut" la mine

ref subiectul ce se discuta... eu cred ca si cu lucrusoare si fara ele...suferinta in cazul pierderii unei sarcini este aceeasi...
si eu le-am cumparat inainte la ambele sarcini...desi aveam incredere in cei din familie dar vroiam sa fie cele care-mi placeau mie cel mai mult...spor la cumparaturi Mugu si sarcina usoara in continuare

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet
daca esti gravida si "furi" ceva ii iese copilului pe el...
aici nu stiu ce sa cred...am furat o boaba de strugure cand eram gravida cu alex...o tipa care era cu mine in momentul ala mi-a zis sa pun boaba de strugure intr-un loc ferit...am pus pe fund...acolo alex are o pata in forma de strugure...
de-asta mi-a fost cam teama ...sincer...prea mare coincidenta...la ruxi n-am mai "furat" nimic



Cind eram insarcinata cu Maya am luat de la o colega din birou o bomboana M&M, de ciocolata. Nu era acolo asa ca m-am servit. Mi-a cazut din mina direct pe burta. Maya are o alunita mare (ca un semn mai mult decit alunita), brun inchis, de marimea unui M&M pe burta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Si mama fura flori si le ascundea in par. Asa ca sora mea s-a nascut cu pete rosii pe pielea capului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Blackgirl, de ce calci in picioarele hainele puse pe dos? care e superstitia? Eu tocmai ma bucuram cand le imbracam pe dos din greseala ca cica inseamna ca alungi spiritele rele.

Si chiar mi-a prins bine superstitia asta invatata si inoculata de catre mama pentru ca o data m-am imbracat pe fuga plecand de la prietenul meu cu care ma giugiulisem toata ziua ca intarziam acasa si m-a vazut mama cand ma schimbam ca aveam desuurile puse pe dos. Cand m-a luat la interogatoriu i-am bagat-o din top: pai n-ai zis tu ca alunga spriritele? Ete de-aia...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007




Violeta , asta este faza de subiectul ala cu faze comice !("Mi-a fost rusineeeee!")


Eu am cumparat dinainte hainute la copii. LA fetita eram in Romania si tot asa toata lumea imi zicea ca nu este bine si de astea. Eu ma luat ce mi-a placut , este drept ca am cumparat asa numai strictul necesar.
La al doilea copil aram aici, si aici se obisnuieste sa se faca petrecerea gravidei, unde fiecare invitat aduce cadouri pentru copil. Se deschide o lista la un magazin cu produse pentru copii si fiecare cumpara de acolo ceva, lista se actualizeaza dupa fiecare cumparatura si asa se cumpara ce-i place viitoarei mamici si se evita cadourile duble sau inutile. Aici mai exista si posibilitatea ca daca nu iti plac le poti returna la magazin pe baza chitantei de cumparare.
Este super asa, pentru ca primesti ce iti place, ca doar mamica face lista, si vizitele de dupa nastere (rodinul din Romania) sunt mult rarite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu stiu de sarea varsata si de foarfecele lasat deschis ca inseamna cearta, scandal. Si ca o sticla care cade dar, surprinzator, nu se sparge, desi ar fi trebuit sa se sparga, ca aduce ghinion.

Lucruri pentru copil am cumparat, ca am vrut sa le aleg eu cu mana mea si era imposibil sa ies din maternitate primele 3 zile dupa nastere ca sa merg la cumparaturi. Am auzit de superstitia asta, dar nu m-a impresionat. Ce mai conteaza hainutele, cand acasa oricum camera lui bb sta pregatita cu patut si tot ce trebuie si doar toate sunt lucruri tot pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu cred in asa ceva. Totul pleaca din interiorul tau si daca crezi , poate se si intampla. Eu nu cred in canale, popi, pisica neagra, galeata plina/goala.....
Cred doar in Dumnezeu si el ma calauzeste mereu.



Mergi la inceput