Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *120*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Neata fetelor!
Mary noua doctora pediatra ne-a zis sa nu dam la copil cu sprayuri din astea pulverizatoare. Eu folosesc ser fiziologic pentru nasuc infundat. Daca ser/ pompita nu fac fata poate iti sunt necesare niste picaturi dar trebuie vorbit cu medicul de astea sa vezi ce recomanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07

Buna dimineata

Raluk,
Diana,ma bucur ca ati descoperit cauzele, pupam mititelul

Fetelor,va rog eu ajutati-ma cu un sfat..Razvi e infundat si nu stiu ce sa-i mai fac,azi noapte iar nu mi-a dormit,abia mai respira.Degeaba ii bag apa de mare si scot cu pompita,de acolo din spate de unde se aude ca haraie,nu iasa.SE simte si in pompita cat e de infundat acolo
Ar fi mai ok sa cumpar ser fiziologic? Pe sparyul asta scrie ca de maxim 3 ori pe zi se poate folosi...si eu am dat de ma mai multe ori,ca numa' ieri am citit

Acum vad ca a adormit,pe burta....cred ca-mi fac o cafea,ca mi-a sarit somnul

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."




Neata Meli! Sa stii ca m-am trezit cu gandul la tine.

Pompita de care ai? Batista bebelusului stiu ca da randament ff bun daca inainte de utilizare ii dai cu ser fiziologic sau apa de mare.
Razvi poate sa haraie si ptr ca aerul din camera e prea uscat, aeriseste bine, pune intr-un vas apa cu sare grunjoasa si las-o intr-un loc in camera unde e mai cald (pe calorifer sau pe dulap, cum am eu). Nu stiam ca apa de mare nu se poate folosi decat de 3 ori/zi, serul fiziologic nu are specificat nimic de genul asta. Vezi ca in farmacii se gaseste ser fiziologic la butelca sau la punga (e mult mai ieftina decat cea la fiola si scoti din recipinet cu seringa).
Ar mai ajuta inhalatiile, exista in farmacii o masca ca cea de oxigen, cu un recipinet in care se pune ser fiziologic sau altceva (ceai) la aburit, dar e scumpa, din cate stiu eu (noi nu avem ca nu am avut nevoie, am auzit la nasa mea care foloseste la copii ei).
Altceva nu stiu, sper sa te ajute cele de mai sus.
Sanatate multa voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Neata

Meli nu stiu daca ai batista bebelusului sau nu, dar dupa mintea mea si dupa episoadele prin care am trecut spun cu mana pe inima ca este cea mai buna investitie. Eu am si de-aia cu pompita si de-aia cu supt...dar are sens sa iti zic ca am incercat sa le folosesc dar fara rezultate spectaculoase???
Deci, pui ser fiziologic, lasi 1-2 minute si bagi pompita. Apoi ii poti pune o picatura de nazomer sau...ce ai tu cu apa de mare.
Mai poti folosi Ophtamesone sau Vibrocil. Dar sa nu exagerezi.
Il culci pe Razvi pe o pernuta mai ridicata...adica sa stea un pic capusorul mai sus ca sa nu se infude rau la somn.
Poti incerca si cu eucalipt pus pe o batistuta langa el.
Te si sper sa treceti peste episodul asta neplacut.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta


cu rotarixul asta ce sa mai spun .. oricum, am inteles ca este o tulpina care se gaseste si in produsele din porc .. asa ca ori prin vaccin, ori prin carne tot ajunge cumva in organism. sper totusi sa fie totul ok ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun


Chestia e ca n-avea ce cauta acolo tulpina aia, ADN-ul se poate programa, asa stiu eu. Chiar daca acum e inactiv in organism, mai tarziu o sa fie la fel? Se va scoate probabil un alt vaccin pentru a 'repara' ce s-a intamplat acum, sau poate nu
Nu vreau sa stric ziua nimanui, asa ca ma opresc aici

Sper ca voi sunteti mai bine. Noi azi noapte ne-am trezit de 2-3 ori, din cauza de constipatie Nu stiu de la ce ne-am constipat, poate de la mar+banana+ branzica de vaci, sau o fi de la spanac (chiar daca l-am dat cu iaurt?)

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

mkunigunda, de data asta nu e de la aer ,e infundat de 2 zile (si Alex a fost,dar i-a trecut cu o baie fierbinte; si lu' Razvi i-am facut,dar nu i-a trecut) si daca ar fi sa-i pun mana pe gurita,nu mai poate respira deloce infundat ca un om mare
Anamaria,noua ne-a dat voie sa folosim spray nazal,asta e de fapt apa de mare...si scrie si pe prospect ca poate fi folosita si la bebei

L-am sunat pe tata,sa vina sa ma duca la dr.

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Liliacule, sa mai spun ca n-am nici aspirator?
Am pompita din aceea clasica,in forma de para... batista bebelususlui mi-e cam peste mana (din lipsa de aspirator),as lua altceva daca as stii ca e la fel de buna ca ea
Multumesc de sfaturi

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna dimineata!

Sunt in recuperari, asa ca fug repede sa termin de citit.

Va las sa o savurati pana ma intorc eu.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

La Multe Lunite Andrei, bb de Santo pentru 7 lunite deja!
Ma tin de ceva vreme sa-ti spun cu cel leganat Sa nu te sperii, o sa se dezobisnuiasca. Eu am leganat-o pana aproape de gradi. S-a dezobisnuit cand i-am povestit ca o sa fie urat sa ma duc la gradi, la pranz sa o legan, ori eu, ori buni...si-o sa se uite ciudat copiii la ea, bla-bla-uri de genul asta. Asa ca incet-incet s-a dezobisnuit. Oricum, deja ii atarnau picioarele cand o puneam pe perna si nici noi nu mai aveam forta sa bagam...viteza intr-a cincea
Stai calma ca se rezolva..n-o sa plece la liceu si-o sa vina sa-l legeni. Eu, dupa experienta anterioara...tot il legan si pe Radu. Mi se pare ca i-as fura placerea care i-am oferit-o Andrei. Mama nebuna ce sunt



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Liliac si eu il legan pe alex..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Neata!
Pregatite pentru inca o zi de plimbare??
Chiar daca nu mai sunt 20 de grade afara, ci numai vreo 12-13, e un soare maaare si galben pe cer... papam la 10 fructele si gata!!
Sunt foarte vesela, ca am citit blogul liliacului de dimineata (va pup pe toti 3 ) si parca il vedeam pe al meu cu urechile parabolice !
Gata, merg sa ii iau bentite!

--------------------------------------------

http://lumeacafeleiPUNCTeva.ro/plantatia-lui-xcatalina/
Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput