Fulgusori Noiembrie-Decembrie2009(47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
ah, de cand vreau sa te intreb... tu erai cu scutecele aruncate ambalat individual in plastic? ca tot vreau sa zic ca mi se pare poluarea si mai mare asa

ntz, ntz, ma jignesti Ambalat individual in pungi speciale biodegradabile de la Earth friendly baby
laura-andreea unde pacatele mele ai gasit puiu? In Koln?
lauriciu greu cu educatia religioasa, nu-mi pusesem si problema asta. La noi e dificil, ca sotul nu crede in d-astea iar eu, eu n-am fost crescut deloc in spirit religios, nu mergeam la biserica la sarbatori etc... Am inceput eu prin liceu sa ma duc la Inviere, am mai citit/invatat cite ceva ca asa am vrut eu, dar nu stiu cum se face sa ma rog impreuna cu ea, desi m-a impresionat ce-a zis dankutza Probabil ca mi-ar fi de folos un sfat de la un preot, dar n-am gasit nici unul care sa-mi placa, probabil am eu prea multe prejudecati vis a vis de foloasele pe care le primesc si de legatura mult prea strinsa dupa parerea mea dintre Biserica si Politica. Eh, dar asta e alta discutie si nu vreau sa stirnesc polemici pe aici...
mariandreai foarte frumoase pozele. Da' eu vreau sa stiu, ce-i cu poza aia cu cartile?
many_bani off!!! da-mi draga o poza cu Vladul sa i-o arat fiica-mii ca m-a capiat
Acum serios, tare grea zi e azi iar pe masura ce obosoeste tot mai tare e tot mai agitata si miriie non stop. Nu vrea tzitza, nu mai vrea nici sa ne jucam, nici sa-i citesc, nu stiu ce sa mai fac. Iar barbatul asta al meu nu mai apare iar cind o veni o sa fie obosit in timp ce mie-mi vine sa i-o pun pe fi-sa in brate si sa-mi iau cimpii pe afara macar o ora sa respir ca-s chiauna rau.
Acum ca am pirit-o, ma duc din nou sa ma miorlaie
Mai vreau sa las un pt shtephy sa-l gaseasca cind mai intra

mami de Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Ralu_seby, merci pentru info!
Cosmina, mami de Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

buna seara.de calcat mai am dar cred ca termin maine sau dupa ce adoarme feciorul.
scaun bertoni am luat si noi pentru masa lui stefanut cand am facut primele cumparaturi(inainte sa nasc am luat carut,patut,scaun de masina,chiar daca aveam si scoica si scaun de masa,ham plus multe hainute) dar nu stiu de care e.
cand luati scunul pentru masa aveti grija sa aiba patarul si sezutul din material impermeabil ca sa il puteti curata rapid.

mami de bebe stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

pentru cine nu a vazut link-ul pentru hainute e vorba de aramis hainute
http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/sets/72157622623589239/

mami de bebe stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

monis s-ar putea sa te intereseze.am acasa o creme de galbenele nemteasca cumparata de la farmacie(250 gr la 13 ron).pe ea scrie ca e pentru piele sensibila,protectie intemperii si soare.eu am incercat-o pentru funduletz dar cand era mai mic se irita si de la ea.azi am inceput din nou.vedem ce se intampla.

mami de bebe stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

cand incepem diversificarea daca nu ii dam copilului mere data pe razatoare si i le pasam sau i le dam prin blender ce se intampla?am vazut o razatoare de plastic si nu ma incanta de loc.
de sticla nu am vazut inca dar mi se pare tare complicat.prefer sa ii dau san.
mama ne-a alaptat pe toti pana la 7 luni(atunci se introducea papa la 2 saptamani-suc de morcov) chiar daca erau alte timpuri si suntem foarte ok.
facem si noi la fel?

mami de bebe stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

No asa,da azi ati fost harnicute. are omul ce citi. Si Lavinia si-a revenit!

Monis, ala e blogul Sabinei, chiar citisem ieri ultima postare, cea cu update-ul medical. Si aici pe DC apara intotdeauna alaptarea si babywearing-ul.
Apropo de asta azi mandra mea a stat in sling. Cuminte fara comentarii. vreo juma de ora. Apoi am pus-o in wrap si am iesit afara dar acolo a cam comentat. No era deja intuneric afara si picura, plus ca era aproape ora de baita...

Ancutza, las-o in saracie de pediatra. Daca era dupa ea probabil acum erati complet diversificate si pe lapte praf. Stii tu ca ea tot timpul era nemultumita de cat pune Sabinuta si sa-i mai bagi o masa de lp... E f bine cum a crescut, tu asculta-ti inima. Si citeste linkul dat de Monis ca-i tare fain.

Vreau sa va spun ca eu nu sunt nici pe departe bisericoasa. Parintii nu m-au educat deloc in spiritul asta, prima data cand m-au dus la biserica a fost de Paste cand eram in liceu. Nu m-am spovedit si nu m-am impartasit niciodata (decat dupa botez, no). Si imi pare rau ca a fost asa. Copii mei vreau sa creasca altfel. Cand vine vremea buna la manastirea unde am botezat-o pe Teo se tin slujbele afara intr-o curte mare si superba. Preotii sunt tare cumsecade si extrem de intelegatori cu copii. Asa ca mergem aproape duminica de duminica acolo si ne impartasim copii. Abia astept sa se tina iar slujbele afara sa o duc si pe Teo. Iarna urmatoare cred ca-i voi duce la catedrala, acolo la subsol se tine "sluba ptr copii" adica o slujba tinuta de un preot care face totul pe intelesul celor mici. Am inteles ca-i f dragut, vreau sa-i duc si eu pe cei mari.

Cosminik, pai dupa 6 luni nu prea mai are rost sa te agiti cu sterilizatul...
ralu, hai mai ca microundele nu iradiaza pe nimeni... dar asta e alta discutie...


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Cosmynik - nu stiu daca te ajuta ce stiu eu despre microunde, ca tu zici de sterilizare... dar totusi zic : eu una n-as manca mancare gatita la asa ceva din cauza ca sunt o invetie exterm de proasta vi-a-vis de tot ce inseamna hrana. Adica principiul pe care e construita masinaria imi face parul cap cam asa : incalzirea alimentelor se face prin accelerarea miscarii browniene din interiorul celuei (am invatat noi pe la biologie cum devine asta), drept urmare absolut tot ce este viu intr-un aliment moare la modul propriu...
nu stiu cum se intampla cu sterilizarea... dar cred ca ceva grozav tot nu se intampla cu atatea chestii nenaturale... parerea mea

Ancutza - imi pare rau de starea pe care ti-a provocat-o doctoreasa aia ... auzi argumente...
hai mai zi aici daca te ajuta cu ceva

Lavi - tind sa cred ca din mamicile care scriu aici, ai cam cea mai grea viata cu piticutzul tau . Astept si eu sa scrii intr-o zi ca ai dormit toata noaptea (doar cu treziri la papa) si asta sa fie cat mai curand. Eu te admir ca nu te plangi asa tare (cum as face-o eu probabil daca m-ar solicita copilul asa de mult ca pe tine ).

revin mai incolo
sper

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Pentru ca trandafiri sa reziste cat mai mult, puneti sare de lamaie. M-a invatat o tiganca florareasa. Am incercat si merge. Pe cuvant! Cand schimb apa, tai un pic coditele si pun un pic de sare de lamaie. Sa zic ca folosesc un plic de 3 ori. Trandafiri au tinut cam 4-5 zile si nu, ca de obicei, cand se plosteau de a doua zi.

Poze noi cu Pinky de la 3 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

DianaR, dna doctor, nu ma asteptam chiar din partea ta

Tina, eu stiu ca marul oxideaza repede..acum nu imi dau seama dc ar fi o mare problema sa fol mixerul vertical sau blenderul...ce ziceti gagici?

Question:

Observ ca multi pitivi, dupa o runda mai mare de somn legat (4-5-6 h) se trezesc, sug si apoi incepe frichineala din 2 in 2h sau mai rau..de ce oare? si Matei e la fel, adoarme pe la 22-23 se trezeste in jur de 05, papa si apoi la 7 se miorlaie iar, uneori mai adoarme vreo 45 min alteori nu...putem sa-i pacalim sa doarma mai mult.

Am observat ca dupa sterilizare suzetele, pompa etc sunt umede, de la abur. Dupa aceea le scoateti sa se zvante sau le stergeti dupa terminarea programului?

Cred ca la mine vin rusii.. cam devreme zic...dar nu e prea lichid si rosu, e ca o scurgere inchisa la culoare, maro inchis si putin cantitativ, putin chiar. O fi cazul sa ma duc la un control? Asta se intampla de 2 zile. Dar asa cate o scurgere mai colorata a mai fost cate 1-2 zile si luna trecuta parca si acum vreo saptamana-doua.

Ne bagam la baita.

Dankutza, merci de pont, f bun de stiut!

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput