Fiv in Ungaria 97

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

Buna fetelor!
speranta...imi pare rau. Insa data viitoare va fi bine.

mami_vreau saru-mana si ai grija de puiut, sa stea bine la caldurica 9 luni.

M-am programat, joi am sa fac HSG-ul, la Caritas. Va vine sa credeti ca trebuie sa cumpar substanta de contrast? Asta este nu am ce sa fac. Am preferat asa, ca oricum ma va costa mai putin decat daca m-as fi dus la particular. Si la cate asigurari am platit si platesc macar sa beneficiez si eu de ceva!
Fetelor am o intrebare: dupa HSG voi putea merge la munca? In vara, am facut HSG si Histeroscopie, asa ca am stat 2 zile in spital. Sincer am ceva emotii, mai mari decat prima data. Atunci nu stiam cum o sa fie, decat din auzite si ce am citit pe aici pe forum. Intr-adevar nu m-a durut foarte tare, sa vedem acum.
Macar voi stii cum stau si daca mai pot sa-mi fac sperante de a ramane natural.

Va pup si va doresc numai bine

Dumnezeu are grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

speranta2008,imi pare tare rau...da, la urmatorul se spune ca avem mai multe sanse...mie nu mi-a venit menstruatia inca,s-ar putea sa fi ramas cu chisturi, sau FSH-ul e de vina, nu stiu. I-am scris lui PK si a zis,,As you are not menstruating yet I would like you to continue with the Utrogestan until we get a definite answer (blood test result or menstruation). I still hope that the more sensitive blood test will be positive,,si mi-a dat sperante iarasi...
Mostra de sange pentru Bhcg se trimite la Bucuresti si pana vine rezultatul, cel putin asa mi-au spus ca e gata la sfarsit de saptamana...


FSH mare... urmeaza primul FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

Lidia - foarte bine, trebuie sa crezi pana in ultimul moment. Trebuie sa gandesti ca o graviduta, ...si lasa tigarile
Hai bebelus de lidia
Iti tin pumnii...

In 2010 voi fii o mandra graviduta si o mamica fericita !...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gretta

Buna fetelor!

Am mare nevoie de sfatul vostru!!! Eu va citesc dar nu prea indraznesc sa scriu dar acum e o urgenta!!!
Si eu cu sotul meu trebuie sa mergem la Szeged zicem noi, deoarece sotul meu are azoospermie si ni s-a spus ca nu avem sanse sa facem un copil doar daca facem o fertilizare. Dupa paste vrem sa ne facem o programare! O alta problema e ca nu mi-a venit ciclul de 4 zile, mi-am facut 2 teste de sarcina cu rezultat negativ! Ce sa fac??? Sunt cam disperata!!!!


Pai nu prea ai ce face in afara de a astepta... Nu inteleg de ce spui ca esti disperata? Ca nu ti-a venit si nu stii cand sa te programezi?
Pai sa indraznesti sa ne scrii, da?
Mai Violeta, dar astia-s tare nesimtiti! Unde s-or duce banii astia? Doar in salarii? Pe bune, mie mi-ar placea sa pun lunar banii ce imi sunt orpiti pt sanatate intr-un cont si sa ma folosesc de ei cand doresc. Ca oricum statul isi bate joc de noi! Nici macar concediu medical pt "infertilitate" nu ne da! Mie mi-e si rusine sa merg iar la medicul de fam dupa fiv sa-mi dea concediu medical.
incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

vio...te pup apasat!!!
ce faci???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

sami relativ bine, va citesc, daca nu zilnic, macar la doua zile si astept vestile pozitive de la voi, binenteles
Joi merg sa fac un HSG sa vad macar cum stau cu trompa care a fost "prelucrata" in vara.
Te pup si eu, la fel de "apasat" si ai grija de tine si de puiutii din burtica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

tamaryllis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta2008

Buna

Ieri am avut o sangerare foarte puernica si dureri ascutite. Dimineata, am gasit 2 chestii, mai mari decat boaba de fasole, tari ..ca o carnita...

Mi-a scris si dr, mi-a spus ca trebuie sa intrerup Utrogestan, ca nu este sarcina, in mod normal trebuie sa am peste 100, ca la urmatoarul voi avea mai multe sanse.

Mami Vreau - progesteronul a fost 0,8. ff mic

Cred ca asta a fost una din cauza, lipsa progesteron...nu prea stiu, mai las timp sa ma gandesc.
Va multumesc


Speranta, imi pare rau rau!!!

Parerea mea e ca analiza progesteronului, facuta dupa ce vine ciclul, nu mai e concludenta pentru a vedea daca e de vina pt sustinerea sarcinii.
Progesteronul trebuie sa fie mic la inceput de ciclu, asa e normal! In z2-3 de ciclu eu tot timpul am avut valori de 0,2 0,4 1,2....

Si mai spunea cineva pe forum ca Utrogestanul luat pe cale vaginala nu se asimilieaza in sange ci doar local.

Trebuie sa ai incedere ca data viitoare va fi mai bine, ai sanse si asta conteaza!




Irina, +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

Buna

Tamaryllis- am ramas datoare cu un raspuns: Eu am facut laparoscopie in 2007 cu Tutunaru- am aflat ca am o trompa infundata si cateva pete de endoemtrioza. Dr a desfundat si curatat
In 2009 am facut din nou laparo cu Gherasie- rezultat trompa stanga infundata s fara endometrioza...A desfundat trompa...dar nu a fost de ajuns..

Cam astea ar fii probleme mele...

In 2010 voi fii o mandra graviduta si o mamica fericita !...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

miki iti raspund si aici ,nu e nici o problema:Progesteron Depot se numeste prog pe care l-am facut eu (din Austria cumparat) de 250 mg solutie de 1 ml .La inceput l-am facut la 4 zile dar apoi am inceput sa fac la 3 zile ca aveam prog 11 ng prin sapt 7-8 si din saptamana 12 nu am mai facut pe principul ca incepe placenta sa produca dar din saptamana 14 am reinceput(o fiola pe saptamana) pt ca progesteronul meu scazuse de la 45ng la 35 ng in 2 saptamani.Sapt trecuta(sapt 19) am facut sper ultima injectie ,urmeaza sa dozez progesteronul sapt care vine.Cam asta e povestea...

Speranta si parerea mea e ca la urmatorul FIV(cand il vei face) sa ii spui dr sa se bazeze pe prog inj.

Mergi la inceput