Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Oana, sti cumva in Ms unde se fac cursuri de puericultura?

Paula, 21+ cu


am inteles ca sunt medici de fam. care au facut cursurile necesare...al meu nu din pacate asa ca ma interez si eu in continuare
te anunt daca aflu ceva


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip


Multumesc, am sa mai intreb si eu

Paula, 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina_C spune:

Ca tot vorbeati de concedii si de ajutor primit de la stat...
Eu lucrez acum la o firma de contabilitate cu contract de munca, insa pana cand vine bebe nu am sa implinesc un an ca sa pot beneficia de banuti de la stat... Ideea e ca pe langa asta ,sunt studenta la ASE, la un master online-invatamant la distanta... Auzisem pe cineva ca ar fi primit bani de la facultate pt ca e graviduta. Voi ati auzit de asa ceva? Se poate primi ajutor de la facultati?

Nu mai stiu cine a intrebat: eu am pufuletul pe burtica.


"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 16+. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
***Bebelul meu mic***
***Poze***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Mycya ce bine ca ai explicat babaeste cum se incarca pozele, eu nu indrazneam sa intreb, stiu asa de putine despre albumele foto pe internet si retelele astea sociale…ca mi-e si rusine eu n-am cont pe facebook, in schimb le-am facut cateilor mei, cand o completez (nu eu, prietenul meu) o sa v-o arat, am niste catei maimute tare distractive

Ooana referitor la snorkeling, mi-a intrebat medical inainte, eu avand si tahicardie la inima, mi-era teama, pentru ca aerul ala respirat prin tub ingreuneaza inima si mai mult, dar nu am avut nicio problema, din contra, nu ma dadeam dusa din apa, iar inima era incantata si linistita!

Tina80, felicitari, sa fie sanatos!

ochidut mie mi-a aparut puf pe burtica, si nu-mi venea sa cred, insa mi-a zis cosmeticiana ca e normal, si ca se va duce


17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

La mine la firma se ia in calcul nr. zile concediu prevazute in contract/12 luni*nr. luni lucrate=== 7 zile am dreptul pana in mai. Deci mai am doar 2 zile, ca 5 le-am luat in martie

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)




de ce pana in mai???
pana in iulie cand nasti ar trebui calculat...contractul individual de munca nu se supenda cu intrarea in prenatal...ci doar cand intrii in CIC


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Astia sunt ciufuti rau...si ma cert cu morile de vant...nici cei 15 % prin lege din concediul maternal nu ti-l platesc si nici prima aceea de nastere nu ti-o da...decat pe ochi frumosi...adica doar la cine vor ei...si nu ai cu cine sa te certi ca te certi in zadar...daca nu vor nu fac si gata.Au fost si alte gravide in situatia mea si la fel au patit.

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)



le-ai spus ca daca ii dai in judecata castigi fara sa te prezinti la nici un termen in astfel de cazuri
nu te lasa asa de repede pagubasa...pai sunt nesimtiti clar!

sa-ti spun in cazul meu
normal ca nimeni nu stie exact ziua cand nasc...si daca imi iau 1 zi in plus de concediu ce or sa imi faca? nimic...ca nu au ce, asta era ca si o paranteza
voi naste in iulie, asta inseamna 7 luni
am concediu 30 zile/an....2,5zile/luna x 7luni=17,5 zile


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

La noi e altfel situatia: eu cu sotul lucram impreuna,avem o firma si nu stiu cum e mai bine sa fac cu CO pre-postnatal,CIC,ca am si o nef..... de contabila care nu prea imi vrea binele sa zic asa.Care a mai fost in siuatia mea ma poate ajuta??

Ochidut vitaminele din salata se asimileaza in organism doar cu putina grasime,de ex ulei vegetal de masline...altfel manaci cam degeaba ierburile.Nu dau cu paru,doar iti spun ca e mai bine sa pui o lingura de ulei de masline in ea.
Referitor la perisori eu ii am de vreo 2 luni ca sunt brunetica!

Denisa
19+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Fetele, astea da discutii tehnice, care intr-adevar ne privesc pe toate.
Florentina, din cate stiu eu, se da o indemnizatie studentelor pt 2 ani, 600 RON, trebuie sa intrebi la primarie, dar eu asa stiam, ca si studentele beneficiaza de aceasta indemnizatie.

Alina 20+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Fetelor, bebelina mea e din ce in ce mai activa (si eu care ma plangeam pe la 19 s ca nu simt nimic). Seara cand ma bag in pat cred ca joaca fotbal, ca imi da niste suturi... vorbeam cu sotiorul ca mai tarziu cand mai creste si capata si mai multa putere o sa-mi faca gaura in burtica.


Cris 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Florentina_C

Ca tot vorbeati de concedii si de ajutor primit de la stat...
Eu lucrez acum la o firma de contabilitate cu contract de munca, insa pana cand vine bebe nu am sa implinesc un an ca sa pot beneficia de banuti de la stat... Ideea e ca pe langa asta ,sunt studenta la ASE, la un master online-invatamant la distanta... Auzisem pe cineva ca ar fi primit bani de la facultate pt ca e graviduta. Voi ati auzit de asa ceva? Se poate primi ajutor de la facultati?

Nu mai stiu cine a intrebat: eu am pufuletul pe burtica.


"Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise"
fericita 16+. Ma la DD sa am un bb sanatos si la termen
***Bebelul meu mic***
***Poze***


Eu stiam ca de asemenea avantaje beneficiaza doar cei de la zi. Cel mai simplu intreaba la facultate.


Cris 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Fetelor,va invit la un cocktail de 600 ml din: sfecla rosie,mere,portocale,lamai si gref.

Denisa
19+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

La noi e altfel situatia: eu cu sotul lucram impreuna,avem o firma si nu stiu cum e mai bine sa fac cu CO pre-postnatal,CIC,ca am si o nef..... de contabila care nu prea imi vrea binele sa zic asa.Care a mai fost in siuatia mea ma poate ajuta??

Denisa
19+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP


Cred ca tu iti iei minimum de zile prenatal, postnatal 42 de zile si direct CIC... zic si eu

Alina 20+ cu
gargarita

Mergi la inceput