Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Sheritra
pe aripile vantului


Membru din:23/05/2006



Romania
Pe unde intra vantul in Bucuresti
1822 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 17/03/2010 : 14:40:58
--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Denisa

Oana eu m-am gandit de la 1 mai sa-mi bag 2 sapt. de medical...pentru copii...este cu 85% si nu se simte la salariu, ca ii am la deducere personala luati la mine...si apoi de la 33 sapt. sa intru in prenatal. Ma tot gandesc ca sa-mi ramana zile suficiente dupa nastere..macar alea 42.As putea sa intru de la 30 de sapt. dar cum am zis e faza de alea 42 de zile dupa...daca bebe nu vine la 40 si vine la 42 ????? Trebuie sa calculez bine.

Apropo cele 42 de zile de dupa nastere sunt cu sambata si duminica incluse, sau sunt zile LUCRATOARE ????...ca sa revizuiesc calculul

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Cum iei concediu medical de copil? Trebuie internare si cunosti pe cineva sau doar cu doctora de familie?
42 zile sunt calendaristice. Eu voi intra in prenatal din 26 sapt. Daca nu-mi raman dupa nastere cele 42 de zile bagi frumos un conced medical pt cate zile nu-mi ies la socoteala.

Shery 21 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)


Shery 21 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Oana, sti cumva in Ms unde se fac cursuri de puericultura?

Paula, 21+ cu


am inteles ca sunt medici de fam. care au facut cursurile necesare...al meu nu din pacate asa ca ma interez si eu in continuare
te anunt daca aflu ceva


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Cris nu este obligatoriu sa iei tot postnatalul...minim 42 si dupa-aia poti depunde actele pentru CIC, depinde de cum iesi in avantaj cu tot postanatalul sau direct cu CIC.
La mine sunt cam aceeasi bani, asa ca il iau pe tot si dupa aia CIC-ul

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)



Acum pricepui...merci.


Cris 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

La mine la firma se ia in calcul nr. zile concediu prevazute in contract/12 luni*nr. luni lucrate=== 7 zile am dreptul pana in mai. Deci mai am doar 2 zile, ca 5 le-am luat in martie

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui ochidut


Oana, Beleistuf si pe voi toate celelalte, va invidiez asa mult ca aveti la dispoztie codul muncii... si ce repede intrati voi in prenatal . Eu am la fel ca voi DPN dar deabia in iunie cred ca voi sta acasa. Din pacate am o profesie liberala si nu imi da mana sa stau pe banii mei. Eu voi lucra si de acasa, ca sa mai iau banuti, chiar si imediat dupa ce nasc - in primele luni si oricum intoarcerea la serviciu se preconizeaza a fi destul de repede. Deci e clar, va invidiez .



sa stii ca nu sunt eu de invidiat, ca nu voi reusi sa stau 2 ani acasa cu bebe, deja ma preseaza sa "declar" data intoarcerii cat mai repede maxim 1 an



multumesc draga mea ca incerci sa ma binedispui; si bineinteles ca nu echiar invidie, e un fel de a zice.
Din pacate insa, la mine cred ca vor fi doar cateva luni de stat acasa, cam 4 maxim maxim 5. Nici nu vreau sa ma gandesc. Sau mai am posibilitatea sa ma doara undeva.... sa stau acasa, dar mai slab cu banutii si dupa 2 ani sa o iau de la capat cu chinul de a-mi face un "rost" ca sa zic asa. Ma trec insa fiori pe sira spinarii numai gandidu-ma...

23 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

La mine la firma se ia in calcul nr. zile concediu prevazute in contract/12 luni*nr. luni lucrate=== 7 zile am dreptul pana in mai. Deci mai am doar 2 zile, ca 5 le-am luat in martie

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)




de ce pana in mai???
pana in iulie cand nasti ar trebui calculat...contractul individual de munca nu se supenda cu intrarea in prenatal...ci doar cand intrii in CIC


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Ochidut la mine cu toate ca este al 3-lea copil, NU AM BENEFICIAT de indemnizatie decat la asta...de aceea tot zic de calcule si din astea. Mi-a fost ffff greu sa am indemnizatie la celelalte insa a trecut si acum vreau sa fac totul ca la carte. Am avut copii prin crese, cu bone, cu bunici...nici nu mai stiu cu cine i-am lasat ca sa muncesc. Deci sa nu fii invidioasa...stiu pe propria-mi piele cum este sa fii intr-o situatie ca a ta.

Sheri am rasuns pe prima pagina...de la medicul de familie iau medicalul, sper numai sa nu plece in Franta pana atunci si sa ne plaseze la altul..ca atunci este buba

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Belu, pt raspuns. Si daca nu vreau sa iau toate zilele? Care e mai avantajos, concediul postnatal sau cel de ingrijire copil, aveti idee?



daca ai venituri suplimentare fata de salar(ex.diurne, premii bonusuri etc) concediul pre-postnatal se calculeaza din media veniturilor din ultimele 6 luni care include si sumele primite in plus
in CIC primesti 85% din salar


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Atunci, clar ma abonez la concediul pre-postnatal, dupa care CIC. Nu stiu de unde, dar aveam impresia ca e invers. Merci, Oana.


Cris 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

La mine la firma se ia in calcul nr. zile concediu prevazute in contract/12 luni*nr. luni lucrate=== 7 zile am dreptul pana in mai. Deci mai am doar 2 zile, ca 5 le-am luat in martie

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)




de ce pana in mai???
pana in iulie cand nasti ar trebui calculat...contractul individual de munca nu se supenda cu intrarea in prenatal...ci doar cand intrii in CIC


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Astia sunt ciufuti rau...si ma cert cu morile de vant...nici cei 15 % prin lege din concediul maternal nu ti-l platesc si nici prima aceea de nastere nu ti-o da...decat pe ochi frumosi...adica doar la cine vor ei...si nu ai cu cine sa te certi ca te certi in zadar...daca nu vor nu fac si gata.Au fost si alte gravide in situatia mea si la fel au patit.

***************************************************
Elena, 23+ cu
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Belu, pt raspuns. Si daca nu vreau sa iau toate zilele? Care e mai avantajos, concediul postnatal sau cel de ingrijire copil, aveti idee?



daca ai venituri suplimentare fata de salar(ex.diurne, premii bonusuri etc) concediul pre-postnatal se calculeaza din media veniturilor din ultimele 6 luni care include si sumele primite in plus
in CIC primesti 85% din salar


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Atunci, clar ma abonez la concediul pre-postnatal, dupa care CIC. Nu stiu de unde, dar aveam impresia ca e invers. Merci, Oana.


Cris 22+ cu


revin cu o completare, in ambele situatii e vorba de acelasi procent 85%...doar baza de calcul la care se aplica difera adica:
pre-post natal = salar + altele
CIC = salar

oricum intrebati la HR/personal sa va explice, ca de asta sunt acolo


Oana 23+ cu


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput