Medota sigura de a scapa de gandaci

Medota sigura de a scapa de gandaci | Autor: Anca Wish

Link direct la acest mesaj

Acum mai multi ani m-am mutat intr-un apartament dintr-un bloc vechi, dar m-am lovit de o mare problema: gandacii de bucatarie.
Am cumparat cam tot ce era pe piata pentru a-i starpi, dar nu am reusit. Misunau prin bucatarie in voie, mai ales seara/noaptea, cand aprindeai lumina, erau peste tot.
Mi-a zis o doamna in varsta o "reteta" de a scapa de ei, pe care am considerat-o hilara, dar din disperare am folosit-o si a avut un mare succes.

3 cartofi fierti, 3 oua fierte 3 ore si 3 pliculete de acid boric. Se amesteca toate, se fac niste guguloaie care se imprastie prin bucatarie.

Nu am gasit nici un gandac mort, dar in doua saptamani nu mai aveam nici un gandac in bucatarie si au trecut de atunci 8 ani.
Am spus reteta tuturor celor pe care i-am auzit ca se plangeau de prezenta gandacilor si a avut efect intotdeauna.
M-am gandit sa v-o impartasesc si voua.





"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Anca

Eu am o batranica la care merg duminica sa ii duc de mancare.Are casa plina de gandaci, nu am vazut in viata mea atatea. Am dat cu fel de fel de solutii dar tot sunt.O sa incerc si varianta ta, acidul boric unde gasesc?
multumesc

lili@domnisorica daria


my creature

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Lili, se gaseste la farmacie. Inteleg ca se gaseste un pic mai greu acum si costa in jur de 1,5 lei pliculetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna,

guguloaiele respective le lasi acolo mai multe luni, sau trebuie inlocuite periodic?


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish

Acum mai multi ani m-am mutat intr-un apartament dintr-un bloc vechi, dar m-am lovit de o mare problema: gandacii de bucatarie.
Am cumparat cam tot ce era pe piata pentru a-i starpi, dar nu am reusit. Misunau prin bucatarie in voie, mai ales seara/noaptea, cand aprindeai lumina, erau peste tot.
Mi-a zis o doamna in varsta o "reteta" de a scapa de ei, pe care am considerat-o hilara, dar din disperare am folosit-o si a avut un mare succes.

3 cartofi fierti, 3 oua fierte 3 ore si 3 pliculete de acid boric. Se amesteca toate, se fac niste guguloaie care se imprastie prin bucatarie.

Nu am gasit nici un gandac mort, dar in doua saptamani nu mai aveam nici un gandac in bucatarie si au trecut de atunci 8 ani.
Am spus reteta tuturor celor pe care i-am auzit ca se plangeau de prezenta gandacilor si a avut efect intotdeauna.
M-am gandit sa v-o impartasesc si voua.





"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



Ouale si carotfii trebuie fierti 3 ore?! Ce se intampla daca ii fierbi mai putin timp? Nu mai are efect?



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asta chiar ar fi tare daca ar fi adevarat! Si sper ca este, as incerca-o si eu. Dar noi nu avem gandaci de bucatarie, dar cand si cand mai apare in baie cate-o lighioana spurcata, cate-un gandac de-ala negru, mare, "de canal" le zic eu, bleah...Vad cate unul si pe scara blocului seara, cand aprind lumina se-nvarte cate unul de nauc, mi-e si scarba sa-l storcoshesc cu delicatu-mi pantof.Pe scurt: e buna retzeta si pentru dihanii de-alea?
Si cum se fierb cartofii aia, in coaja, decojiti, patratzele, intregi? Banuiesc ca separat cartofii separat ouale? Ca daca e retzeta magica probabil trebuie urmat un algoritm in alcatuirea ei, nu? Sa nu gresim noi vreun pas si sa ramanem cu gandacii pe cap!:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

E buna reteta, au folosit-o si ai mei pentru gandacii aia maro de bucatarie si a tinut cativa ani, apoi au descoperit regent, care la fel tine ani buni, dar asta am inteles ca nu se mai gaseste.
La regent gaseai gandacii morti, dar la solutia asta cu acid boric nici atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

E buna reteta, au folosit-o si ai mei pentru gandacii aia maro de bucatarie si a tinut cativa ani, apoi au descoperit regent, care la fel tine ani buni, dar asta am inteles ca nu se mai gaseste.
La regent gaseai gandacii morti, dar la solutia asta cu acid boric nici atat.

Legea compensatiei echivalente, exact ca si legea lui Newton in fizica, este precisa, implacabila si imuabila


si ai fiert asa 3 ore cum zice la reteta? si ouale si cartofii?



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

O varianta mai simpla este cu miez de paine inmuiat intr-o solutie de zahar cu acid boric . Solutia se face mai concentrata, cam o lingurita de zahar si una de acid boric in putina apa . Painea inmuiata o puneam in capace de borcan mai mici si le plasam in locuri mai putin vizibile .
Metoda cu acidul boric este f buna si complet netoxica .
Pentru tocurile usii de la intrare, pulverizam solutie de regent .

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi

O varianta mai simpla este cu miez de paine inmuiat intr-o solutie de zahar cu acid boric . Solutia se face mai concentrata, cam o lingurita de zahar si una de acid boric in putina apa . Painea inmuiata o puneam in capace de borcan mai mici si le plasam in locuri mai putin vizibile .




pe asta o stiam si eu din copilarie. asa ca m-a bufnit rasu' cand am citit faza cu ouale fierte 3 ore tot e bine ca nu intra in lista de ingrediente si vreo frunza de trifoi culeasa intr-o noapte cu luna plina, fix cand bate miezul noptii


scuze initiatoarei subiectului, nu de ea rad, o cred ca asa a primit reteta si c-a functionat - asa cum ar fi functionat orice chestie comestibila pentru lumea gandaceasca, in care se adauga acidul boric. macar asa am aflat ca gandacilor nu le plac ouale moi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

E buna reteta, au folosit-o si ai mei pentru gandacii aia maro de bucatarie si a tinut cativa ani, apoi au descoperit regent, care la fel tine ani buni, dar asta am inteles ca nu se mai gaseste.
La regent gaseai gandacii morti, dar la solutia asta cu acid boric nici atat.




si ai fiert asa 3 ore cum zice la reteta? si ouale si cartofii?



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Nu, mama le-a fiert normal, nici vorba de 3 ore.

Mergi la inceput