***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(117)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Salutare si de la noi!Din aceia speciala cu parfum de primavara si culoare verde ce-ti mangaie sufletul!...Suntem bine ,sanatosi...si bucurosi ca lasam in urma iarna...Au inmugurit salcamii din fata casei si ...in curand vor umple campul cu parfumul lor.Sambata as vrea sa merg cu copiii la cules de urzici...Mi-e dor sa cutreieram campul ca atunci cand eram acasa cu ei doi ...era magic sa nu ma intereseze cat e ceasul,sa fim noi parca singuri sub soare ba la ciuperci,ba in lanul de porumb pe care-l prajeam pe jar langa casa,ba dupa flori si fluturi...Sunt placute amintirilile-astea ,atat de placute incat par parfumate ,reale pana cand incerci sa le-atingi...Pe iarba verde eram iarasi copil si parca tot corpul mi se facea asa mic ...anume sa incapa tot in bratele lor mici...Faceam "karate" cu Albert pe camp,acum se lauda la toata scoala ca maica-sa (eu)stiu Karate,ca l-am pus tare repede la pamant!...Sa nu indrazneasca nimeni sa-l lovesca ,ii ameninta ca ma cheama pe mine!...
Ca sa-l bucur i-am adus de la lucru niste abtibilduri...Le-a vandut pe la colegii din alte clase sa-si mareasca veniturile ca el nu are ce sa faca cu atatea!Deci a trecut la alta etapa,nu mai face munca de jos...zbiciuri si undite!Ah si fetelor mai frumoase le ofera gratis!Daphne e tot mai mare si o iubeste toata lumea la gradi,are mutrita de fetita silitoare si de persoana care o sa faca prajituri bune-bune!Imi declara dragostea ei la tot pasul,ascunde toate periile si piaptanele de prin casa sa n-o piapatan si-mi zice cu toata sinceritatea ca le-a luat lupul cel rau...Am fost nevoita s-o duc de cateva ori la gradi nepieptanata dar cu codita...Il iubeste pe Albert chiar daca mereu imi precizeaza ca nu,dac-o intreb de ce imi raspunde ca-i "urata"...Am vrut sa vad daca chiar asa simte si intr-o zi cand am luat-o de la gradi i-am zis sa incerce sa mearga putin mai repede ca ne asteapta Albert cel frumos...M-a corectat imediat ,mi-a spus iarasi ca-i "urata"Albert...Cred ca-i tic verbal deja!Nu-i da bomboane si lui ca il doare burta dupa-aia,nu ii place sa imparta decat rar...dar ieri parca a fost putin mai marinimoasa!Aparent nu se inteleg...au preocupari diferite,el...la aproape 8 ani nu are pic de rabdare cu papusile pe care ea i le-indeasa in poala,cred ca-i mai mult mandrie de baietel care nu se joaca cu papusi...una chiar a decapitat-o pt ca Daphne i-a rupt rotile de la o masinuta...Cand nu e bagata in seama Daphne merge la el in camera si-l face "proasta"...El se enerveaza si ea isi cere scuze...Chiar ieri s-a intamplat...Ii spune ca o scuza daca-i spune de ce l-a facut asa...Raspunsul vine ca un traznet "esti poata tu Abet" tacere ..si imediat "scuze abet".Si iar o luam de la capat...Greu ,greu de tot rolul meu de mediator...Nu-i bate ca-i traumatizezi!Nu-i pedepsi ca le stirbesti personalitatea!Explica-le...le tot explic...Sunt ca si Tom si Jerry!
Acum ceva timp m-a chemat invatatorul la scoala..Albert al meu a intrat in cancelarie si-a strigat in gura mare:"domnu'nvatator,Alex m-a facut m..st!"Cica toate doamnele au rosit...Si-l intreaba "asa ti-a zis?"."Nu,dar mi-a aratat..."Albert e un copil timid...nu injura...ce-o fi fost in capul lui?Grea meseria de parinte!Cresc copiii,cresc problemele...ma enervez pe moment,imi caut vina...apoi imi amintesc ca la varsta lor nu eram mai buna,fac boacane dintr-astea de copii...cred ca n-are rost sa iau totul in tragic!Si la urma urmei..."Cei ce se iubesc se tachineaza"nu- asa?
in rest...fiecare zi vine cu planuri...Ce mai construim si cand si cu ce bani...Mi-a aratat astazi sotul meu pe net niste poze asa faine cu un cuptor zidit din caramida +un gratar+chiuveta ...e visul meu ,ar avea si rol de gard intre mine si o vecina ca-i inalt si are tigla deasupra ,i-as fi gasit un loc in buget dar...o alta vecina are fan pe aproape si mi-e frica sa nu-i sara vreo scanteie!Stiu ca nu-i legal sa il tina acolo atat de aproape de mine dar n-am cef de cearta asa ca...
Va scriu de la lucru ,astazi am venit eu mai tarziu si stau pana la 19,30...sotul meu e acasa cu copiii...monteaza usile de interior!Ce distractie pe capul lui!Va pup pe toate!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Gand la gand!Acum am vazut ca m-ati pomenit!...



Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

vyorel.wordpress.com/.../seminee-piatra-lemn/ Aici e cuporul meu,in a treia poza...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

an@ e adevarat dar eu vorbeam de ce spui si tu "tuciurii, batute de soare si vant, cu mainile patate de mure si coji de nuci verzi, cu picioarele zgariate si talpile tabacite de mers desculte)";
eu acum nici nu apartin de pitesti; locuiesc in sat smeura, com moasoaia dar sunt la 100m de pitesti si am si cateva avantaje: taxe,impozite mai mici,rca un pic redus la unele firme
.... dar vacantele la mamaie si tataie.... nu se compara cu nimic; ne trezea mamaie si apoi ea se ducea sa mulga vaca; noi ne spalam, luam de la bucatarie o bucata de paine facuta in casa si una de branza, saream gardul in gradina si luam rosii,castraveti si morcovi(le stergeam pe haine) si apoi ieseam pe camp unde gaseam vacile;eram si cu surorile mele; pe "coasta" ne intalneam cu copiii(cu vacile si ei)... faceam cazemate, bagam vacile in porumbii oamenilor sau in pruni...
.... vai ce viata.... la 2 sapt veneau parintii cu dulciuri de la oras.....
nici eu nu pot sa o las pe bi departe de mine dar daca am treaba chem sa stea la mine cu ea(sora,mama)

liviana blogul ala il citesc si eu de ceva vreme; acolo mi am amintit de ferdinand(unul din desenele copilariei mele)

an@ te invit sa petreci un concediu la mosoaia

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)
www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Haideti, ca voi vreti sa ma omorati, e clar!
Intai veniti cu povesti cu sore si frati si ce bine e, acum cu vacantele la bunici la tara. Mai fetelor, eu n-am avut nici unele, nici altele si incep iar sa ma oftic de una singura. Bunicii mei aveau casa in Ploiesti, barem pana i-a demolat ... uram vacanta de vara, cum venea, dispareau prietenii de la bloc, nici macar aia de pe strada bunicilor nu ramaneu, plecau si ei "la tara"! Muream cand auzeam! Eram mai mereu singura, pana si verisorii mei aveau bunici (din partea tatalui) la tara si deseori dispareau si ei. Noroc ca existau carti :D ... Ma mai ducea mamaia mea la surorile ei, mergeam cu rata si eram in al noualea cer ... aveam si verisori doiari pe acolo, problema era ca nu stateam mult si ca eram mimoza de la oras. Nu eram obisnuita cu viata de la tara si nu-mi placeau mirosurile :D si WC-ul din curte, plin de gandaci, paienjeni si nu vreau sa stiu ce mai era pe acolo, ma ingrozea pur si simplu. Cu toate astea cand aveam asa 17-18 ani vroiam sa ma fac zootehnista si sa-mi fac ferma de vaci in Ro.. ... mi-a trecut ;)

An@, mi-ai atins (ca intotdeauna) un nerv sensibil. Am si eu un vis, nu-l spus ... sper ca se va indeplini o data si d-aia tac chitic. ;)
Insa cred ca "tara", asa cum vi-o amintiti (cum era pe vremea lui Creanga si mai si) s-a schimbat mult. Nu cred ca o mai regasiti. Si intradevar, asa-i si in G., scoli nu neaparat bune, si daca doar primare ... copiii trebuie sa mearga mult si zilnic pana la un liceu de oras. Si ca sa aiba facilitatea asta trebuie sa fie statie de tren, cel mai bine S-Bahn (tren rapid) in sat ... ce face ca satul sa nu mai fie sat ca pe vremuri ... deh, nu poti sa le ai pe toate.
Si intr-o zi vreau sa ajung si eu la un targ de carte ... o zi inconjurata de carti, fain o sa fie!

Cris, nu inteleg de ce nu te-am mai citit. Scrii rar? Oricum, mi-a mers la suflet ... ai un stil, mama, mama!
Cand termin ma uit si la cuptorul ala, cu toate ca stiu ca o sa-mi fac sange rau ;) ... de ala de paine, cu lemne stii? Cum era pe vremuri la tara ptr. tot satul, doar mai mic. Eu la ala visez, poate in alta viata.

Si incepem iar cu tema pedepse/rasplata?
Si cred ca fi-mea e singura aici cu pampers, asa-i? De una singura nu ii va da jos, e prietenul ei, de suflet! O sa incepem iar "operatiunea olita" cand ajungem acasa, asa barem stiu ca face pipi in casa mea, nu trebuie sa-mi mai fac griji de lucrurile altuia. Si o sa fie jale si amar, o sa am baiat fara pampers de la 2 ani si fata cu pampers pe la 3 ani ... cum naiba?
Si eu am stiut intotdeauna - si nu-mi trebuie drame sa nu uit! - ca "munca este moarte de om!" ... si nu-i gluma proasta, e chiar ce cred. Ma gandesc cu groaza ca in curand ma paste si pe mine ... munca, nu moartea (sper)! Uff!
Sanatate plantatie!!!!

PS: Mihamora, uitam. Maioneza aia m-a dat gata. Chiar merge asa usor? In curand o incerc. Eu o cumparam, aveam eu in cap ca se face greu si ca nu merita sa ma chinui. Sper sa-mi schimb parerea. Si multumesc ptr. reteta de tort. Mi-am salvat-o si i-l fac sotului, ca lui ii place cu ciocolata :)!
O seara buna plantatie!

Mami de pereche: Cristian & Amélie
---------------------------------------------
Spuneti "prezenta la umanitare!" ***Curiosi?*** Fotografii ***De pretutindeni

ZERO TOLERANTA PENTRU PARINTII CARE-SI LOVESC COPILUL fizic sau psihic!


DECLARATIE: In cazul mortii mele nu doresc publicarea pe DC a fotografiilor mele, a fisei mele medicale sau motivul mortii. Daca doresc sa fac public acest lucru, o fac prin familia mea. In cazul incalcarii dorintei mele, familia mea va pedepsi abuzul prin folosirea legii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Am pus cateva poze noi .

Si eu vreau la tara, si bunica avea cuptor mare, mare si venea multa lume, de obicei rudele si vecinii, sa faca cozonaci la pasti. Bunica era mare mester la foc, ce vremuri ... si mie imi pare rau ca fetele mele nu au tara, astept sa isi faca cumnata-mea casa, nu chiar la tara, dar mai aproape de natura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau,
Am mai inceput si ieri un mesaj dar nu l-am finalizat.
Acum ca tot vorbiti atat de frumos de tara......si eu am trecut prin momentele alea. Imi aduceam aminte acum cand am fost la tara, cum imi facea bunica lapte cu cacao si il racea afara in zapada. Mergeam sa iau spuma de deasupra, ce ma mai incanta. Si imi mai amintesc susotelile de dimineata cand eu inca dormeam si ei povesteau....cand ma ridicam din pat erau gata 4 feluri de mancare. Venea bunica cu cate o bombonica si mi-l arata pe ingeras in tablou si zicea ca mi-a trimis-o el. Orice ar fi acum la oras, eu am avut o copilarie frumoasa.
Acum cand au renovat, termopane, perdele la moda, parchet, tavane false, atat de rau mi-a parut......a disparut cam tot ceea ce-mi aminteam eu din copilarie.

eu incerc pe cat posibil sa o fac pe Eliza sa aprecieze valorile adevarate, sincer mi-am dat seama ca munca asta a noastra de 8 ore e mult mai stresanta decat munca in cadrul colectivului comunist de pe camp unde se statea 12 ore.
Si daca tot a venit vorba de munca sa vedeti ce mi-a spus una din sefe (ca numai in Romania ai mai multi conducatori) cand i-am spus ca anul asta imi mai doresc un copil : pana nu vine cealalta colega care e in maternitate sa stau cuminte. Pai ce Doamne iarta-ma eu imi planific viata dupa cea a colegilor . I-am spus ca nu am nici o treaba EU cu colega.

Eliza mea e racita tare. Dar ceea ce ma agita pe mine e ca se trezeste noapte in urlete si tipete, de abia o mai linistesc. Nu stiu ce are ca ea zice ca nu o doare nimic. Probabil viseaza....dar nu pot sa-mi dau seama ce de se sperie chiar asa. Am zis ca duminica o duc la impartasit.
Azi dimineata cand a deschis ochiorii am vazut ca ii erau foarte umezi, o fi de la raceala sau e conjunctivita? Nu a mai avut asa nicioadata.

vreau sa sun acasa sa vad ce face.
va pup,
LA MULTI ANI MIHAMORA SI IOANA13 SA FITI SANATOASE!



Andreea , mamica Elizei
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Vas, sanatate Elizei!

Sa stii ca si Andreea a avut perioade din astea cand se trezea si urla din somn, si f greu o calmam, se vedea ca ii era frica. Dupa ce am mai citit, si uitandu-ma in urma, cred ca viseaza si au legatura cu ce se intampla ziua. Cel mai probabil e gradinita la voi, asta nu inseamna ca trebuie sa o tii acasa, dar asta e ceva nou si mai solicitant.

Andreea se trezea asa noaptea, cand ne-am mutat in cluj in chirie, apoi dincoace la noi in ap, cand s-a speriat de dus. O alta perioada a fost cand era constipata si se tinea de la caca. Dar Andreea mai si vorbea asa intre vis si realitate si uneori imi era clar de la ce. Alteori spunea ea singura, la ceva vreme dupa trezire, de la un desen s-a mai speriat.

Nu prea avem ce le face, doar sa fim alaturi de ei, sa vedem ce ii supara, streseaza, de ce se tem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

chris27, tu esti balada noastra, duioasa, frumoasa, blanda si buna. Mesajele tale sunt o incantare, te-ai gandit vreodata se te apuci de scris?
Vas, sanatate fetei!

Am o SURPRIZA pt voi! E vorba de un articol pe site-ul ziarul copiilor. com rubrica Mama Zice.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

http://negusdavidchristian.blogspot.com/

Daca puteti sa ajutati in vreun fel...chiar si dand mai departe link-ul. Este un "licurici de ian-feb 2009" ....

Multumesc !

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput