Pufuleti ianuarie - februarie 2010 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

bebele meu da sa se scoala a doua oara in dimineatza asta si voi de abia va trezici..ntzz ntzz


-----------------------------------------
Dragos-Andrei...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

tana,vad ca tu,cu mine si cu cris d. ne putem lua de manutza......cel mare a vrut pe burtica,cel mic plange pe burtica...

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Neatza!

miremia, multumim pt capitolul nou!

cristies, o fi fost ceva in aer, ca si noi am avut o noapte horror, cu diferenta ca in afara de trezirile din ora in ora, de la 4 n-a mai dormit decat o jumatate de ora (6-6:30). Acum vad ca da sa adoarma la mine pe burta, o mai las nitel cat va scriu si sper sa prind si eu un pui de somn cu ea, ca-s zob.

plateea, ma bucur ca a functionat metoclopramidul, nu ma bucur ca dai la pompa. Plansul seara e normal, asa isi descarca stresul strans peste zi de la atatia stimuli (eu cu asta ma consolez si o tin in brate oricat de mult si de tare ar plange, asa simt eu ca ii face bine ).

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)

Now, bring me that horizon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Beatrice, doctorul tau e in trendul pe care l-am observat eu. Si anume: am trei prietene in orase diferite si cu medici diferiti, tuturor de la 3 luni le-a recomandat sa inceapa cu sucurile (nu stiu cum impartite ca nu m-a interesat, ajungand la 5 luni sa introduca cereale, piure bla bla, cica "mancarea solida". In stilul acesta la 8 luni se termina cu diversificarea si copilul e pe cont propriu.
Eu am dat vina pe faptul ca doctorul se gandeste ca tot ce mananca copilul e bio (niciuna nu era din Bucuresti).
Ultimile recomandari sunt ca in nici un caz pana la 5 luni sa-i dai ceva (daca e hranit cu lp) si pana la 6 daca e hranit cu san.

Si de crescut... Alexis avea 5,600g la doua luni si 60 de cm, dar vezi ca pe mailul comun sunt primite de la Mariucasara tabelele de crestere unde se vede mai bine de la nastere.

Danyelana, cum se comporta copii sotului cu Arthur? Sunt destul de mari, ma gandesc ca au o atitudine mai mult parinteasca decat copilareasca fata de el.

Fetele, cica laptele praf pana la 6 luni costa 2000 de dolari (cu tot cu apa, biberoane, tetine, sterilizatoare, supozitoare bla bla) Asa este? A facut cineva o statistica?

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili...ms de cafea...buna tare

io sunt invidioasa...ma roade rau de tot....cand citesc la muuuulte dinre voi ca bb doarme de la..10-11 la 5-6. pai frate asta e nesimtire curata..nedreptate pe fata, discriminareeeee....io fac greva nu se mai poate..de la 3 io-s pe baricade..pai se poate asa?> bine macar ca jiji nu plange.

cristies vroiam sa-ti spun mai de mult ceva. inainte , acu 150 de ani cand eram maj dintre noi cu ghiozadanul plin....o apreciam f mult pe larisel...ziceam k e fff organizata...isi luase de toate, avea timp de forum...era f documentata de park era de 50 de ani si la al 7-lea bb.
se pare ca i-ai luat locul...sa nu se supi fetili...dar pari f stapana pe situatie si super documentata...

incep sa fiu supi pe kg....se apropie botezul si io tot imensa sunt.
ieri am luat-o usor....traseul pe care l-am fc pe jos atata timp cu jiji in ghiozdan....acu i-am aratat ce frumu blocuri avem :D...am mers pe jos 2 km pana la firma



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Plateea, naspa cu pompa! Bine ca scoti ceva sa dai la pastaiutza.
si sa iasa bine botezul! Neaparat sa ne pui poze!

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Neata si de la mine fetele .Am reusit sa recuperez doar cap trecut.Al3csa ma bucur ca ati reusit sa veniti acasa .Alexutzza si eu cam seman cu tine par inabordabila si dura la prima vedere dar cand cineva ajunfe sa ma cunoasca nu sunt asa .Fetelor nu se poate sa vina salvarea de la Medgidia pt ca este la 100 km si avem maternitate in oras si intre Mangalia si Medgidia este Spitalu Judetean Constanta unde e jale ce e acolo.Din pacate astea 2 spitale lasa de dorit sa va zic numai asa un pic din ceea ce am vazut aici la mine in oras.Bebeii stau separat si mamicile suint chemate de cate ori e nevoie sa alapteze dar nu asta e problema fetele cu care stateam in salon se vaitau ca aia mici nu se trezeau sa pape cica le-ar da glucoza sau fenobarbital ca sa doarma linistite asistentele le chemau pe fete si la 5 ore si nu aveau icter aiai mici, asta ar fi una, la noi nu s-a auzit de lanolina garmastan bephanten lor le-a zis sa se dea pe sani cu glicerina boraxata .Aici pana nu faci chiar si la nasterea naturala 5-6 zile ca sa-ti scoata atele nu-ti da drumu acasa.La medgidia daca bebe e bine si nu are icter a treia zi acasa, acolo bebe sta cu tine si ii dai san de cate ori cere si are nevoie e cu totu altfel.Hai ca v-am innebunit .Am vazut ca unele dintre voi aveti probleme cu kk la bebei , imi pare rau.Revin mai tarziu.

38+ Maria Alexandra

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine

poze
Sa ne descretim fruntile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Neatza!

miremia, multumim pt capitolul nou!

cristies, o fi fost ceva in aer, ca si noi am avut o noapte horror, cu diferenta ca in afara de trezirile din ora in ora, de la 4 n-a mai dormit decat o jumatate de ora (6-6:30). Acum vad ca da sa adoarma la mine pe burta, o mai las nitel cat va scriu si sper sa prind si eu un pui de somn cu ea, ca-s zob.

plateea, ma bucur ca a functionat metoclopramidul, nu ma bucur ca dai la pompa. Plansul seara e normal, asa isi descarca stresul strans peste zi de la atatia stimuli (eu cu asta ma consolez si o tin in brate oricat de mult si de tare ar plange, asa simt eu ca ii face bine ).

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)

Now, bring me that horizon!



la mine jiji e asa in fiecare noapte...precum gandacul...si pune-l pe burta ...ridica-l la ragait...da-i tata...dormit 10 min..si tot asa.

plateea...esti o sfanta mami.....io as fi terminata sa ma mulg...cu toate pompele nu reusesc sa scot mare lucru desi am tt pline..ochi...

ma ingrozeste gandul ca intra si jiji in clubul..urlatorilor neconsolabili...doamne feri

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

si io zic ca ii cu capu dr....ce sa faci la 60 de ani?????asa gandesc ei..........
oricum nu intentionam sa ii dau nimic..............


pai in 2 luni, a papat 3 cutii de NAN, ceea ce inseamna ca dintr-o cutie jumate am aruncat, ca nu manca tot ...........


apoi iti spun, alexxutza, ca nu ii trebuie decat spre seara bibe cu LP, ca pana atunci e bun sanukl..si l-am masurat si a fost cand a supt si 120 de ml...............
acum eu chiar nu mai stiu ce sa zic..............



noi avem program...........................
dimi se trezeste la 7-8 papa
apoi somn 2 ore, la 11 papa.........
somn la 2-3 sau 4 depinde pana la cat doarme.papa...somn.........
apoi la 5-6-7 depinde cat doarme papa............si ioc somn...............
apoi iara papa pe la 8-9 si pe la 10-11 adoarme pana la 4 fara 20.....da ala e sfant...la 4 fara 20 se trezeste papa..............in juma de ora e adormit....si pana la 7-8 somn..................



cam asta e programul nostru.............


si azi dimi la 4 a papat un singur san...............
la 7 nu a apucat sa ii goleasca pe amandoi de tot/...................

acu somn............


ma duc si io sa pap...................



cristies,..........sorry ca se trezeste din ora in ora..............poate i-o fi fopst foame, sau s-a temut de ceva, sau a avut nevoie de commpania ta..................



ai Ivan de cand s-a innecat ii e o frica.........
dupa ce il pun in pat, ca a a dormit, ii vine inapoi, se trezeste instantaneu, il pun pe umar, ii vine inapoi si adoarme in 2 min..................


azi ne vine balansoarul............

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

doamne fereste decenuela sa intre in club jiji.............

si eu am 10 kilein plus......da ma doare-n cot........
las ca se duc ele, vine vara si ma duc la sapa si vezi numa cum se vor duce, parca nici nu au fost..................

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput