**Zmeurici de iulie-august 2009 (33)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

avem si noi poze recente:
http://www.dropshots.com/ioanapurdea#date/2010-03-14/12:08:13

Blanca super ca a papat si azi Eva.
Lucialu welcome, lady! chiar ma gandeam la tine zilele astea.
Ma bucur ca pupa papa bine si ca ati trecut peste efectele adverese ale vaccinului, se mai intampla.
te asteptam mai des pe aici ca tare ne bine dispui cu mesajele tale.

Gogoasha mea doarme asa de bine si imediat trebuie sa mergem sa luam spiridusul de la inot si sa merg sa scot un colet de la posta. si eu care vroaim sa-i mai dau si mancare lui Edi pana plecam.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 smecherasi, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

La multi ani, Alinutza!


Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani fericiti Alinutza!

Giova, nu va mai admirasem de mult. Tare drag imi e Edi! Bafta la dentist!

Blanca, si la noi e un vant, d ete ia pe sus. Soare, frumos, dar are niste dinti. Aseara sa fac criza de nervi: incepuse sa ninga!!! Am zis ca nu e adevarat. Astia dadeau la televizor imagini cu o Constanta insorita si afara ningea. L-am sunat pe Doru, ca era in oras si cica mi se parea mie , acolo nu ningea.

Lucialu, de cand nu te-am citit ! Pup Pupa!

Ieri am plecat d ela birou devreme si azi am stat acasa. Mi-a fost rau, rau, rau. Cred ca am imunitatea praf, ca si-a facut de cap cat se poate si viroza asta. Plus alte bube pe capul meu...Cred ca trebuie sa ma caut a doctor, dar cine are timp.

Vladimir a reinceput in forta sa tuseasca si e marait. Probabil ca a luat alte tulpina, ca doar ce se mai linistise. Saracutul de el, tot racit e de luni de zile.

De doua zile, in ciuda racelii si maraielii, a progresat fantastic. Nu in ceea ce priveste miscarile . Ori sunt eu cu febra prea mare , ori repeta unele cuvinte. Adica imi e din ce in ce mai clar ca asta incearca sa faca. Pana si Maria s-a minunat si era fericita aseara ca a spus foarte clar ”ghete”. E primul cuvant pe care mi s-a parut ca incearca sa il pronunte de ceva timp. Ii iesea ete si il spunea in diverse contexte. Acum il spune cand ii dau ghetutele. Il repeta timid si ii iese un ghe-the. Azi a repetat intai incet de tot, apoi mai curajos ”gata”. Daca ii faci ap-ciu!, el rade si spune a!. Acum nu bag mana in foc 100% , dar ar fi prea mari coincidentele. Si cand zice ma-ma se rusineaza .

Apoi face bravo si ridica manutele in sus daca ii zici ”mare-mare”, plus ca imi scoate ochii cand il intreb unde sunt ochii mei . A, si da suzeta ursuletului. Ce mai, deja pricepe atatea si clar a intrat in alta etapa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

Giova ce gogoasa pufoasa ai.Stefi.Eu am zis ka se aseamana dar vb ta mai demult"halal asemanare",macar de-ar fi la ceva mai bun.Dar sa nu disperam.Si ca sa intaresc ideea si gogoasa mea doarme acum,adormit bebic la tzitzic.

Lucialu tu chiar ai talent sa binedispui,pe bune!!!Cand am nopti albe si sunt zombie tre sa citesc mes tale poate au efect de relaxare.

Blanca curajoasa pe vremea asta.Brrrrr...Inseamna ca si Evei ii prieste frigul la nasuc,de e binedispusa afara.




MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:


Multi ani traiasca, multi ani traiasca, la muuulti aaaani!!!!
Alinutza, multi ani sa ne traiesti, si tot ce-ti doresti tu sa se implineasca!!! Pupam si pe Eric.

La multe lunite si zmeuricilor sarbatorite azi!

Lucialu, ti-am admirat pupa, ce frumuseata ai tu acolo! Pai Eric are un dintzoc si merge la fete, Ana are 2 dintzoci, iti dai seama cate poate sa faca? pe mama/tata si pupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, mamici dragi!

La multi ani, Alinutza! Multa sanatate si fericire, sa te bucuri de cei dragi tie!

N-am mai apucat sa scriu de ceva vreme, si acum scriu cu greu, cu David in brate care e disperat sa apese el pe tastatura.
Tocmai ce am fost si noi la plimbare si am patit ca Blanca, in primele 5 minute deja imi erau inghetate mainile pe carut de abia pute n,am sa le mai misc. David a dormit putin, macar atat. Azi trebuia sa vina pediatra la noi, iar nu s-a putut, dar poate reuseste maine.
Blanca, ce vaccin de 9 luni? Dupa cel de 6 luni nu era urmatorul la 1 an? Sau tu ii mai faci si altceva Evei?
Giova, super colajul pe care l-ai facut? Cu ce program se face? As vrea sa fac si eu unul zilele astea, un fel de surpriza pt sotul meu.

David e bine, papa bine, i-am facut si eu cartof copt ieri ca sa-l mai scot din piureul de legume, si i-am pus galbenus in el si l-am inmuiat cu formula, si spre surprinderea mea i-a placut. Azi din nou la piureul de legume. I-am mai dat si orez, iar ultima oara nu i l-am mai pasat, incerc sa ii dau si bucatele mici, sa mai simta si altceva pe limba decat crema. Si vad ca n-a facut mare caz, poate pentru ca era f f f bine fiert si a putut sa-l inghita usor. In rest, se ridica in picioare in patut, si oriunde ar fi se sprijina de orice numai sa se ridice. Deja nu-l mai pot pune seara in patut cand e obosit, pentru ca oricat de rupt ar fi, cum ajunge in pat cu ultimele forte iar se ridica in picioare, de parca ar fi obiectivul vietii lui. Asa ca trebuie sa-l adorm complet la noi in pat, si cand e in lumea viselor sa-l transfer la el in patut. De trezit tot asa, de 2-3-4 sau mai multe ori. Asta este, sa fim noi sanatosi, sa fie el sanatos si fericit, ca mami se trezeste de cate ori e nevoie.

La multe lunite sarbatoritilor de azi, sa fiti sanatosi si papaciosi!!

mcrissa, vazut zmeurel mic si simpatic foc si mamica fericita! Sa va bucurati unii de altii si sa creasca Vladut mare!

Clara, ce mi-a placut cum exploreaza BRyce toata casa, e super piticul!! Poze de la intalnirea cu ceilalti bebei nu ai? SA vedem si noi cum arata 20 de bebei la un loc.

Gata, plec, David nu mai are rbdare. Va pup!

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

Buna mamici!

La multi ani, Alinutza! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de comoara ta!

giova, de-abia azi ce am intrat sa va mai citesc. am vazut pozele cu piticii tai. superbi, ca de obicei.

Tudor duminica s-a trezit cu temperatura. Avea 39.3. Luni am fost la pediatra si se pare ca totusi este de la dintisori, ca altceva nu i-a gasit. A zis sa stam pe antitermice cateva zile. Si drept dovada de aseara nu a mai facut febra. insa sta saracutul cu limbuta la gingiuta si e asa de agitat...nimic nu-i convine. toata ziua se vaita si striga "mama". mi-e asa o mila de el...
Cu mancarea...am lasat-o balta zilele astea cu febra lui. si fiind cu gingia in pioneze nici ca mai vrea ceva. acu astept sa rasara musiu dintisor si sa o luam de la capat. bine ca la kg sta bine. are 10.6 kg.

vorbeati de vacante...si noi vrem sa mergem la mare si probabil tot in bulgaria. e mai aproape.

am citit tot ce ati scris, insa nu-mi mai stiu ce vroiam sa mai scriu. cand imi amintesc, revin

aici sunt poze noi, daca vreti sa ne mai vedeti http://picasaweb.google.com/anatudorb/Tudor78Luni#
va pup

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)
"Fara familie, omul pe pamant e ca o frunza care tremura in vant..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare!
alinutza LA MULTI ANI FERICITI SI IMPLINITI!!!

giova bine ca ai scapat de dentist, brrrrr . Eu inca nu am curaj sa ii calc pragul. Frumoase pozele!!!

monitza intram si noi in clubul mofturosilor la papa. I-am facut legume la abur, orez fiert simplu-le-a facut pireu in mana, la gura nu a prea dus. Nici legumele si orezul pasate nu le-a vrut. E stresant tare cand nu papa

uof, iar maraie. va las

Inesa, fericita de Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,dragi mamici de zmeurici!

In primul rind,La multi ani,Alinutza!Mamica speciala de Eric,iti doresc sa fii sanatoasa,calma,fericita si sa ai nervii tari pt tot ce urmeaza .Iti doresc din suflet o aniversare de neuitat!

La multi ani!si celorlalte mamici de martie,Anielas,Anemona,Steadya si Alex&Sara.Sa fiti sanatoase si sa aveti bucurii alaturi de cei dragi!

"La multi ani!"tuturor zmeuricilor care aniverseaza lunite,sa creasca mari,sanatosi si sa doarma bine!

Din pacate,nu am mai apucat sa scriu,stau extrem de prost cu timpul,abia astept sa ia fiica-mea vacanta dar mai sunt 2 sapt si in weekend are spectacolul la balet pt care lucreaza de un an,sa va zic ca avem repetitii in fiecare zi!Plus teme,plus alte activitati plus fratiorul mic care misuna peste tot.Nimic,dar nimic aproape nu pot sa fac de Stefan,se misca cu o viteza fantastica,un fel de mers de.a busilea tiriit.E atras de prize,cabluri,stechere,computere,plante,cutiile de gunoi si alte din astea,zau ca nici nu se uita la tonele de jucarii pe care le are .Nici nu stiu cum sa securizez casa,mare lucu nu prea pot face,il pun si eu in locuri sigure dar nimic nu e chiar sigur la imaginatia lui .Zilele astea tocmai caut protectii pt scari,am fost si la Ikea dar nu am fost multumita.
In rest,e bine,tusea i-a trecut in 3-4 zile si cu mincatul stam f bine,nu stiu daca a mai luat ceva in greutate pt ca eu il cintaresc rar dar este sigur peste 10.5 kg.
Ma deprima fantastic vremea asta,lipsa acuta a timpului,nici mama nu se simte prea bine dupa tura a doua de chimio asa ca am toate elementele sa pic in depresie dar incerc sa ma tin tare...

Alinuta,scuzeee,nu am mai apucat sa pun poze cu burta,nu stiu,parca se mai duce de la fitness.Incerc sa merg aproape zilnic,ma relaxeaza fantastic activitatea de-acolo si partea buna e ca vin cu pofta de mincat si imi convine de minune pt ca altfel nu aveam chef de papa.

Giova ,la ce stomatolog mergi?

Am tot vazut ca discutati de kinetoterapeut.Moniland,stai linistita,sa vezi fiica-mea cum era,nici vorba de mers de-a busilea pina la 11 luni,de rostogolit o facea insa pasi sau alte activitati,nici poveste.Pur si simplu asta era ritmul ei...la fiu-miu e total pe dos,e f activ si zau daca nu mi-ar fi placut sa fie mai domol .

Ati discutat si de supliment de fier,vad ca in Ro se recomanda preventiv si zau ca nu e bine deloc.Daca are copilul vreo carenta e ok dar asa,mai bine nu.

Fete,mai revin,ma duc sa mai lucrez ceva daca tot am baby-sitter la copii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Alinutza, iti doresc calm si liniste si timp liber sa te bucuri de minunelul Eric, putere sa-ti faci toate proiectele pe care ti le propui, sanatate din plin si o revenire spectaculoasa la siluata fara cutitase Si FELICITARI pentru laptele matern mult 7 luni!

Alina, ma bucur de fiecare data cand vad un mesaj de-al tau si imi raman in suflet si-n minte. Data trecuta scriai de lipsa normala a poftei de mancare in diversificare si intrebai cine a zis ca-i usor sa cresti copii? Chiar asa, a zis cineva asta?

Si noi de cateva zile am trimis pofta in vacanta, ii ofer lui Filip numai mancarurile preferate ca sa fiu sigura ca papa putin. In rest, tzitzi. Cred ca il sacaie un dintisor prin gingie. Slava Domnului ca avem Oragel, face toti banii!

Deci, de-a busilea la 11 luni si acum balerina? Asta da exemplificare de fiecare are ritmul sau!

Cornelia, felicitari pentru cuvinte si pentru toate progresele lui Vladimir! E atat de avansat, parca nici nu e doar cu o luna mai mare ca Filip. Doamne, iubesc racutii! Sper sa am si eu unul. Sau una.

Blanca, va asteptam in parc! Uneori cand citesc ce scrii, parca nici nu-mi vine sa cred ca stai in cartierul vecin. Batea si aici vantul, dar parca nu asa rau. Am stat vreo 3 ore afara si am urcat in casa de foame.

Noi azi ne-am dat prima oara in leagane. Ce bucurie si ce distractie! Apoi a adormit la tzitzi chiar acolo, la locul de joaca!

Am intarziat la baita
Pup mamicile!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput