Fiv in Ungaria 96

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

tamaryllis, din cate stiu eu, nu se face injectie cu progesteron in ziua ET (decat daca ai asta in schema de sustinere - adica daca faci injectabil pe toata perioada de dupa et).
Adi, 4, suuuper! Aspenter se ia pt fluidizarea sangelui si o mai vascularizare a uterului. Mie mi-a dat dr 1 de 100mg/zi - a zis ca nu sunt studii concludente ca ajuta, dar sigur nu face rau, si fiind la al 4-lea et, sa facem tot ce ar putea ajuta).
Spernata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atelocin74 spune:

mai tanno, nu ne spuneti nimic despre voi ?
aveti nu aveti, ce aveti, ce nu aveti etc ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui atelocin74

mai tanno, nu ne spuneti nimic despre voi ?
aveti nu aveti, ce aveti, ce nu aveti etc ...

gyongyi
Badyguarzii & Florile

ce te macina curiozitatea
noi tre' sa stim tot, insa de dezvaluit, dezvaluim fff putin ; suntem secretosi ;
insa, sper sa iti dam vestea cea mare
pentru tine un mare, mare si o multime de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

felicia, din a cata zi se ia aspenter? dupa punctie? dupa et? cate zile ti-a dat pk?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:


felicia
speranta
goggy
miki-miki
adria
galli
tanoo


adria eu am facut ET de ziua 3 (considerand ziua punctiei ca fiind ziua 0)... embrionasul meu avea 8 celule care mie mi-au parut a fi perfecte atunci cand l-am vazut la microscop... arata ca o floricia... cat despre clase, din ce mi-a zis pk eu am inteles ca el le numara 1, 2, 3, 4... clasa 4 fiind cea mai buna... AH mi-a zis ca se face atunci cand mebrana era groasa... la mine nu era groasa... daca ti-a facut AH nu inseamna neaparat ca aveai o calitate mai putin buna a embrionului... poate doar avea membrana mai dura... si in plus ei nu prea vor sa faca AH sub 35 ani... poate de-asta nu mi-a facut mie...

sonya fiind un singur embrion si avand in vedere ca am un amh mic de tot, a fost de acord pk sa imi puna embryo-glue... dar mi-a spus ca asta nu inseamna ca e vreun super-lipici care il lipeste pe embrion SIGUR in burtica... nici pe departe... dar poate ajuta...

goggy pk nu ne-a zis ca ar folosi la ceva vinul rosu da' nici nu ne-a spus sa nu mai bem... asa ca bem cu acordul lui tacit... acu' nu va imaginati ca bem pana cadem sub masa...

fetelor eu maine sunt pe drum, o luam din loc cu noaptea-n cap... asa ca nu o sa am cum sa deschid capitol nou... predau stafeta cu promisiunea ca saptamana viitoare strang informatiile postate de samira despre pensiunea la care au stat ei si voi adauga impresiile mele despre helios ca sa va faceti o parere despre aceste 2 variante...
va pupic dulce!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

Mami_vreau: succes!!!! sa fiti sanatosi/sanatoase, abia astept sa beau in curand pentru reusita ta
Adipapazi: bravo pentru fertilizati, si eu am fertilizati, asteptam sa ne spuna maine PK vesti bune in ziua 3 (marti probabil ma voi prezenta la ET).
As avea si eu niscaiva intrebari ca m-ati facut curioasa: ce este embrio-glue, o gluma intre voi sau chiar e ceva?
si assisted hatching ce e? - e procesul care duce la blastocisti?
Pt vinul rosu ai ok de la PK si dupa ET?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

atena77,
embryoglue nu e o gluma. e un mediu in care iti poate pune embrionii, astfel incat ei inoata mai greu prin endometru si se fixeaza mai usor, in sensul ca se plimba mai greu si deci se pot aciua mai bine de endometru.
AH inseamna subtierea zonei pellucide a embrionului, adica sa se fixeze mai usor embrionul. nu se face decat daca peretele embrionului e gros. stai linistita ca daca e nevoie, se face obligatoriu, nu-ti cere PK parerea!stie el ce face.vezi ca scria si in hartiile pe care le-ai semnat.
AH nu se face decat la transfer de z3.
ajungi la z5 daca ai multe ovocite si se dezvolta multe bine si ii lasa de la 3 la 5 z ca sa se faca de mai multe celule. oricum, sfatul drului e cel mai bun. depinde de ce alege si el alaturi de embriolog. in plus, nu toti ajung de la z3 la z5, deci poti risca sa ii pierzi de la z3 la z5. repet, e foarte importanta decizia drului si a embriologului, care stiu ei sa citeasca in mamabo-jumbourile alea din eprubete.
exista si exceptii-cazul samirei: 4 ovo, 2 fertilizate, ambele lasate la blasto, ca samira a produs super calitate.

in concluzie,trust PK!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_77 spune:

adipapazi, multumesc mult de informatii, m-ai lamurit.
Tu tot la blasto speri, nu? Cand plecati, la cat timp dupa ET?
Sunt convinsa ca PK face ce trebuie, dar cu embryoglue m-ati bagat in ceata, asta se face la cerere sau tot PK decide?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Vesti de la Ioana_p76 care a ramas natural dupa 2 Fiv nereusite in 2007 cu dr. Zadori - Szeged

[quote]Azi in jurul orei 10 s-a nascut Ema, are 4kg si 52 cm.

Mamica si printesa ei se simt foarte bine. Taticul este foarte fericit.





Felicitariiiiiiii Ioana!!
Bun venit pe lume Ema



Printzesa adormita-un vot daca va place!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

Buna dimineata

Nu am somn...sangerarea si-a schimbat culoare, este rosu curat,e in can't mare, am dureri de burta si sanii nu sunt durerosi.
Cred ca asta a fost...


Va rog mult sa imi spuneti unde sa fac testul astfel incat sa primesc rezultatul in aceesi zi.Vreau sa opresc utrogestanul cat mai repede..


Adipapazi- FELICITARI pentru cei 4 embrioni! Buna treaba ati facut!!!!mergi cu ei la blasto? Te pup

Mamivreau- drum bun!

Felicia - multumesc

In 2010 voi fii o mandra graviduta si o mamica fericita !...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput