Fiv in Ungaria 96

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Adi, maine ai punctia, asa-i? Cred ca ai emotii...
Mami_vreau, doamen-ajuta sa se fertilizeze si celalalt!
Tamy, da, am facut si imunofenotipare limfocitara, toate sunt in limite. Si factor V leiden a iesit negativ, (se pare ca fac parte din cei 5-10% care au rezistenta la proteina C activata mica, dar n-au factor V). Am ramas "doar" cu MTHFR C677T heterozigot, proteina S 60%.
yarrina si eu as continua! Trebuie sa crezi in sansa ta!
Speranta, ce mai zici? Nu te strsa f tare la muca, bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

Doamne-ajuta mairis

acu....ma gandesc si io asa...ca omu care nu are ce face...si mai prezinta si mancarimi in dos:
doftorasu zicea ca Ovitrellu de azi...imi e de ajuns cam 7 zile...oare ce s-ar intampla daca as mai baga unu saptamana viitoare???

sa nu ma bateti...da m-am plicitisit azi in pat...si atat m-a dus pe mine capu


Sami, daca organismul tau nu va produce natural HCG peste 7 zile, degeaba ii mai dai tu! Nu vei avea decat (Doamne fereste) un rezultat fals pozitiv cand trebuie sa faci testul!
Eu zic ca nu e cazul!
Va fii bine oricum! Ai incredere.... si incearca sa te relaxezi, ajuta embrionasii sa-si faca un culcus pe cinste!


Irina, +6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Multumesc din suflet pentru sustinere! Sa vedem maine la ecograf cum se prezinta situatia. Eu am 27 de ani, FSH 8.41 (maricel pentru varsta mea zice dr) dar cauza cred ca este acest ovar stang care e mai lenes. Mi-e frica ca daca abandonez si data viitoare o reluam cu un tratament si mai puternic sa nu obtin mare lucru sau chiar sa raspund la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Yari, eu zic ca ai o varsta prea frumoasa ca sa renunti. Or fi ei doar 6 (sau poate chiar 8) dar, dupa cum ti-am zis si prin alta parte, s-ar putea sa fie babani si puternici. Asa ca ce nevoie ai de 10?

Fetelor, voi poate sunteti trecute prin asta, daca stiti spuneti-mi si mie: eu am luat evening primrose (reglator hormonal pt endometrioza mea) 10 zile pe luna si tincura de zmeur si coacaz negru. Apoi am facut pauza o luna si luna asta as vrea sa le iau din nou. Pe de alta parte trebuie sa-mi fac in Z 3 hormonalele pt a pregati primul fiv. Credeti ca daca incep ca de obicei cu tincurile si evening primrose din prima zi de ciclu, vor influenta analizele? Sa incep, sau sa astept sa fac analizele si sa le iau din Z 3?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25

Citat:
citat din mesajul lui KiraClara
M-ai intrebat cum din 12 embrioni la primul meu FIV am transferat 2 si restul nu s-au congelat. Pai povestea a fost asa: Am plecat cu 12 ovo, in prima zi s-au fertilizat 11 si in a doua inca unu. Din ei, pana in ziua 5 s-au oprit din evolutie vreo 3, 3 au ajuns la blastocist si restul erau la stadiul de morula. Din cei 3 blasto a ales 2 de calitate ff buna si i-a transferat. Eu am intrebat ce se intampla cu restul embrionilor si mi-a zis ca ii mai urmaresc sa vada cum evolueaza si ma anunta. Am plecat in Ro si am tot asteptat email sa imi zica cati a congelat. Dupa cateva zile am scris eu email si am intrebat ce s-a intamplat. Mi s-a raspuns ca nu au congelat nimic ca ei congeleaza doar embrioni perfecti si se pare ca ai mei nu erau.

suna destul de ciudat ce povestesti ... ce puteau face cu ei ?



ce sa zic... eu am povestit exact asa cum s-a intamplat. personal, nu cred ca au facut ceva cu ei. sunt totusi o clinica serioasa. dar in mintea mea ramane o urma de intrebare daca nu se putea totusi congela ceva din ei... poate nu au vrut sa se complice si cu congelarea (ca o fi spatiul de congelare insuficient sau mai stiu eu ce...) sincer, habar nu am care este adevarul si prefer sa cred ca e asa cum mi-au spus (ca nu au fost buni embrionii) si sa stau linistita ca oricum nu pot face altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_vreau
Deci am unu' fertilizat (fetita am zis eu) si unu era cu semnul intrebarii inca... vedem maine, cand voi avea ET daca vor fi unu sau doi embrioni...


mami_vreau e clar ca e fetita ca doar fetitele sunt mai precoce si o iau inaintea baieteilor. Celalalt embrio e sigur baiat daca a ramas in urma. da' nu-i bai, ca recupereaza el ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Sami sa fie doi voinicie lipiciosi si sa se cuibareasca bine la mamica lor in burtica!

Laura, tin pumnii sa se fertilizeze si al doilea ovocit si sa fie ok!

Adi, bafta la punctie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Yarrina, eu zic ca o sa fie bine! Eu am avut un singur ovocit si tot am mers mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Clara, cam stranie povestea prin care ai trecut la ultimul FIV, dar vorba ta, nu are rost sa mai despici firul in patru despre ce a fost, acum trebuie sa te gandesti ce faci mai departe, daca se poate imbunatai ceva. Pana la urma FIVul e o loterie. Din cata am citit eu in ultimii 2 ani, sunt fete care au avut multe ovocite, embrioni de calitate si totusi nu au reusit. Probabil ca aici intervine mana destinului, DD hotaraste cand si daca o sa avem un bebe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Samira, Mami_vreau, Adi, sa veniti cu ungurasi cu purtator!

P.S. sper ca n-am uitat pe nimeni din promotia asta, ca inteleg ca a fost inghesuiala mare la Budapesta...

Mergi la inceput