Pufuleti ianuarie - februarie 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Doamne cat am scris ,dar mkr st la zi...akm fug sa-mi fac un dus si plec la dr...controlul de 6 saptamani ,sper sane dea liber la si
ne citim cand vin

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu_bu

hmmm alexutzza sotul tau te-a protejat cat ai fost garviduta il laudai intelega ca esti mai delicata atunci...acum tebuie sa stea o zi cu bebe sa vada ce si cum se petrece si va intelege cat e de solicitant...ma gandesc...sa nu te superi te rog e o parere la noi a functionat...nu intelega sotul de ce sunt asa epuizata seara pana a stat doar el cu raul...acum prefera noaptea sa se trezeasca sa il schimbe sa ai de-a sa pape sa ai faca baie sa faca prin casa doar sa ma ocup eu ziua...a inteles...il iubesc ca-mi este alaturi in asa masura stiam de fapt de cand m-am decis sa ma casatoresc cu el
felicitari danyela pt un asa sot...esti o mamica norocoasa si rasfata ceea ce este bine
aa si eu fac totul mai bine(asa cred eu)dar si daca greseste sau nu ai iese bine sau cum as face eu tot il laud si ai multumesc si il incurajez sa mai faca ca stiu ca se straduieste si las pe cei din jur sa ajute daca le face bine imi face si mie bine


poze



nu ma supar stiu ca ai dreptate, am s incerc, merci
f bine faci ca il lauzi, si eu incerc sa ma abtin in a critica si sa il incurajez.... nu imi iese mereu dar... incerc

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

mariucasara, brrr, ce weekend ati avut, bine ca ati trecut cu bine peste. Bravo lui Sebi, stie el ce-i mai bun!

cristies, eu cred ca gargaritzul e foarte nerabdator sa descopere lumea si d-asta sta asa mult treaz. Macar doarme noaptea sper. Sa stii ca am facut placinta cu mere dupa reteta ta (aia cu foile cumparate ). A iesit excelenta, nu-i prieste deloc AMP-ului meu. Desi, daca stau bine si ma gandesc, cred ca-i prieste de minune, e mai infloritor ca niciodata.

ratusca, te intrebasem de sughit ca mi-era teama de raspunsul cu lamaia, vad ca ti-au mai spus si fetele, in afara de faptul ca e prea acida pentru stomacelul lui bebe mai e si alergena pe deasupra. Mai bine i-ai da o gurita de ceai sau chiar apa plata in loc.

cris.d, succes sa treci cu bine peste saptamana asta! Stiu ce zici cu puseul de crestere, si noi tot acolo suntem...

micki_mica, multumim pentru tratatie!

onitza, sanatate multa! Cum mai stai cu sanii? Esti mai bine? Cred ca pe mine ma intrebasei atunci ce-am facut de-am scapat, ca mamidepuiuti nu suferise de problema asta. Eu alternam un supt cu aparatori din silicon, unul fara si era cat de cat suportabil asa, macar unul din doua nu ma durea chiar asa rau. Mi-am amintit ca tot asa am scapat si prima data, eu n-am avut noroc de alaptat usor la niciuna din fete.

oani, felicitari pentru unda verde, sa ne spui cum a fost. Irina e bine, mananca, doarme, ne plimbam, ne jucam, seara plange dar parca mai putin, iar noaptea am ajuns la doar trei treziri pt papa, ceea ce e o performanta pentru noi. Multumesc pentru intrebare.

myky, of, imi pare rau pentru puiul tau cel mare, insanatosire grabnica ii doresc, iar tie putere sa rezisti cu amandoi! Sanatate multa!

danyelana, ce sperietura ati tras, brrr...

cris_m, bafta la dr!

In discutia despre soti nu m-as baga, fiecare stie ce e mai bine pentru el insusi, important e sa se gaseasca un echilibru.

alexutzzza, bravo pentru prezenta de spirit la baita si pentru ca te descurci asa bine singura!

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)

Now, bring me that horizon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Buna fetelor, tot citesc si recuperez si nu apuc sa scriu. Cand sa scriu, se trezeste pitica si iar o luati inainte. So acum nu am recuperat chiar tot dar scriu, ca iar nu mai apuc.

lorex nici Maria nu a luat in greutate in prima saptamana dupa ce am venit acasa, dr mi-a zis ca dureaza pana se adapteaza cu sanul, cu alaptatul, nu i-am dat lp si la sf lunii luase 850 gr fata de greutatea dupa scaderea fiziologica.
Micki felicitari bebeului precoce cu ma-ma si cu zambetul.
Si Maria a zis o data ma-ma printre suspine de plans a iesit un ma-ma, dar a fost o intmaplare.
al3csa bine ati venit acasa. Bine ca e bebe sanatos, colicile trec ele.
ruxita si Maria are zile cand doarme mult, mai ales cand o scot afara. Stai linistita, bine ca doarme, bucura-te de timpil cand doarme.
ratusca nu-i mai da lamaie ca nu-i face bine la stomacel. sughitul e printre cei 3 s (sughit, stranut, strabism) normale pana la 3 luni. Si a mea sughite si atunci regurgiteaza mai mult, dar o las in pace.
mamidepuiuti lasa ca iese soarele si pe strada voastra. Asa era la noi saptamana trecuta. Acum e soare dar vant, am fost vreo 2 ore pe afara cu carutul, cum a simtit aerul rece bebelina mea a adormit, am urcat in casa si tot doarme.
Noi suntem bine, ieri am facut vaccinul, cel de la stat, n-a avut nicio reactie adversa.
I-am cumparat si eu Mariei din Cora centrul de activitati de la Fisher Price de 70 ron, e f incantata, sta cam 15 min si se hlizeste, se uita si da din manute. 15 min fara sa vrea sa fie bagata in seama la noi e mult. O mai pacalesc cu caruselul de deasupra patului, e de la Chicco cu muzica si acolo sta cam 15 min.
Alexutzza jocul acesta de la Fisher Price nu are muzica, zornaie doar obiectele acre sunt agatate.
Despre noi, cam asa: in luna adoua a luat tot 850 gr.
Maria e o hlizita, abia asteapta sa o bagi in seama, imita cand ii vorbesc si gangursete. Dar s-a obisnuit in brate de cand cu colicile si daca nu o iau face mare scandal. E puturoasa, nu-i place sa stea deloc pe burta. Cand o pun pe burta ridica capul putin, dupa care incepe sa planga si pana nu o pun cu fata in sus nu se potoleste. De tinut capul il tinea de la maternitate cand a pus-o pe burta, dar nu stiu de ce nu vrea. Incerc sa nu fac comparatie, Toma era foarte activ, ii placea sa stea pe burta si facea asa ca fetita lui cris_dogarel, statea mult si bine si-si pendula privirea dintr-o parte in alta.
Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:



Cristies Aici sunt. Azi a papat Sebi , mama sta cu Sara asa ca am timp sa si scriu putin.

Oani, a trecut si nu prea, dar pot sa functionez. Inca ma doare tampla si in dreptul urechii dar suportabil.

Danyelana

Alexutzzza mai lasa-l si pe sot sa faca una alta prin casa. Ce daca nu face totul perfect? Eu am insistat mereu sa ma ajute sotul. Doar suntem o echipa. Cum si mai ales de ce sa ma descurc singura cu copiii si cu casa? Serviciul meu e sa am grija de copiii cat e sotul plecat, restul responsabilitatilor le impartim frateste,

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Tana, ma bucur ca ne mai spui cate ceva despre voi! A crescut bine Maria, felicitari! Foarte frumos ai explicat despre cei 3 s.

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)

Now, bring me that horizon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

cris mario multumim frumos, sa vii cu vesti bune de la control

pufuletilor ce implinesc astazi lunite
multumim de tratatie papat tot

Dana, mamica de Dragos Andrei (27.12.2009)
http://picasaweb.google.com/dandana.grigore/DragosAndrei#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Nikole
Ma bucur ca si voi sunteti bine si ca s-au mai rarit supturile de noapte. La noi sunt doar doua treziri, dar o data la doua nopti la o trezire sta cam o ora jumate. Nici nu stiu cum e mai bine, mai multe si scurte, sau mai putine si lungi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanaion

Buna fetelor, tot citesc si recuperez si nu apuc sa scriu. Cand sa scriu, se trezeste pitica si iar o luati inainte. So acum nu am recuperat chiar tot dar scriu, ca iar nu mai apuc.

lorex nici Maria nu a luat in greutate in prima saptamana dupa ce am venit acasa, dr mi-a zis ca dureaza pana se adapteaza cu sanul, cu alaptatul, nu i-am dat lp si la sf lunii luase 850 gr fata de greutatea dupa scaderea fiziologica.
Micki felicitari bebeului precoce cu ma-ma si cu zambetul.
Si Maria a zis o data ma-ma printre suspine de plans a iesit un ma-ma, dar a fost o intmaplare.
al3csa bine ati venit acasa. Bine ca e bebe sanatos, colicile trec ele.
ruxita si Maria are zile cand doarme mult, mai ales cand o scot afara. Stai linistita, bine ca doarme, bucura-te de timpil cand doarme.
ratusca nu-i mai da lamaie ca nu-i face bine la stomacel. sughitul e printre cei 3 s (sughit, stranut, strabism) normale pana la 3 luni. Si a mea sughite si atunci regurgiteaza mai mult, dar o las in pace.
mamidepuiuti lasa ca iese soarele si pe strada voastra. Asa era la noi saptamana trecuta. Acum e soare dar vant, am fost vreo 2 ore pe afara cu carutul, cum a simtit aerul rece bebelina mea a adormit, am urcat in casa si tot doarme.
Noi suntem bine, ieri am facut vaccinul, cel de la stat, n-a avut nicio reactie adversa.
I-am cumparat si eu Mariei din Cora centrul de activitati de la Fisher Price de 70 ron, e f incantata, sta cam 15 min si se hlizeste, se uita si da din manute. 15 min fara sa vrea sa fie bagata in seama la noi e mult. O mai pacalesc cu caruselul de deasupra patului, e de la Chicco cu muzica si acolo sta cam 15 min.
Alexutzza jocul acesta de la Fisher Price nu are muzica, zornaie doar obiectele acre sunt agatate.
Despre noi, cam asa: in luna adoua a luat tot 850 gr.
Maria e o hlizita, abia asteapta sa o bagi in seama, imita cand ii vorbesc si gangursete. Dar s-a obisnuit in brate de cand cu colicile si daca nu o iau face mare scandal. E puturoasa, nu-i place sa stea deloc pe burta. Cand o pun pe burta ridica capul putin, dupa care incepe sa planga si pana nu o pun cu fata in sus nu se potoleste. De tinut capul il tinea de la maternitate cand a pus-o pe burta, dar nu stiu de ce nu vrea. Incerc sa nu fac comparatie, Toma era foarte activ, ii placea sa stea pe burta si facea asa ca fetita lui cris_dogarel, statea mult si bine si-si pendula privirea dintr-o parte in alta.
Va pup,

Tana cu Toma (8 ani) si bebe Maria


Tana ma bucur ca ne mai scrii si mai ales ca toate sunt bune la voi. Multi Mariei






Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Se vede ca a venit caldura ca emai slaba activitatea pe aici. Eu am dat vreo doua ture pe strada cu Arthur si acum l-am lasat in curte in carucior sa mai faca nani si eu am intrat sa mai strang una alta, sa mai pun o masina la spalat. Si sa mai arunc un ochi la voi






Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput