Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *112*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Stie cineva cand intra alocatiile? Mi se pare mie sau luna asta intarzie?
Indemnizatia mi-a intrat de pe 11, dar alocatia nu.Poate i-am suparat cu ceva.

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


mie si indemnizatia si alocatia mi-au intrat pe 16 luna trecuta...dar ei au termen pana pe 24, asa ca...


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Mie mi se pare ciudat ca indemnizatia a intrat si alocatia nu. Am 2 carduri la 2 banci diferite, iar alocatia intra mereu pe 10-11. M-am mirat chiar ca a intrat indemnizatia(e prima luna cand vine)....

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Buna dimineata mai tarziu de la noi!
La multi ani sarbatoritilor de azi! Isabela sa traiesti sa te faci mare! (vorba Techilei am interes insa nu ca al ei .Eu o consider speciala pentru ca Cecilia avea acelasi DPN ca si mine si o tot urmaream)
In rest va spunem ca la Buzau e soare si vreau sa scot copilul care insa doarme.
Catalina si voi imi sunteti mai apropiati ca va cheama ca pe finutul meu : Rares costin.Cat dspre alocatie habar n-am ca n-am luat-o si nici indemnizatia(pe asta chiar niciodata)

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Iulia, iti multumesc...
Si acum ,pot sa dupa ce am vazut ce freza are si bebelusul tau cel voios??
Oare noi suntem ultimii cheliosi??
Te pup (ce frustrari am si eu...)

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Hepi,buna!
Sanatate multa la MAIA si stai linistita ca reactii dinastea tot vor apare insa daca trec repede nu consider o mare problema.Trebuie sa urmarim indeaproape copiii !
Techila .ce mai fac puii tai? mananca mai bine?
Raducu nush ce are ca seara de vreo 2 zile mananca doar dupa ce plange zdravan.Eu seara ii dau supliment de Lactana cu cereale ,l-a luat bine la inceput insa de 2 seri ia putin si se opreste.M-am uitat in bibe si se fac cateva cocoloase de la cereale oricat de mult le-am agita! S-o fi astupand orificiul si nu o mai putea sa traga?!cum naiba sa fac sa nu mai faca cocoloase?
Hepi ,eu fac laptele cum scrie pe cutie la Lactana.Tu cum il faci? Ca pe laptele obisnuit sau ca pe cutie? NEparat trebuie cu jumate din cantitatea de apa si apoi sa se adauge restul de apa? Imi iesea mai bine daca puneam toata apa(i-am facut asa prima datainainte sa citesc foarte atent pe cutie)

Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Bagami-as cracii sa imi bag, corba Techilei, ca nu mai pot de nervi. Ma uit pe geam, zic WAAAWWW e soare si frumos, ascult la radio si zic astia 10 grade, ohooo, zic, am pus-o iesim afara! dau feteli sa manance, ma imbrac, o pregatesc, o imbrac, car landoul pana in parcare, il montez pe carutz si nu fac 2 pasi ca vine o rafala de vant de era sa ma ia pe sus, mai merg nitel, zic ca poate se potoleste, AS da de unde, bate un vant de te ia pe sus.....asa ca m-am intors, transpirata toata dupa atata trambalare de pomana....pus copila in balcon cu geamul deshis, macar sa nu o fi imbracat si chinuit de pomana.

Poftim distractie!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia0807

Hepi,buna!
Sanatate multa la MAIA si stai linistita ca reactii dinastea tot vor apare insa daca trec repede nu consider o mare problema.Trebuie sa urmarim indeaproape copiii !
Techila .ce mai fac puii tai? mananca mai bine?
Raducu nush ce are ca seara de vreo 2 zile mananca doar dupa ce plange zdravan.Eu seara ii dau supliment de Lactana cu cereale ,l-a luat bine la inceput insa de 2 seri ia putin si se opreste.M-am uitat in bibe si se fac cateva cocoloase de la cereale oricat de mult le-am agita! S-o fi astupand orificiul si nu o mai putea sa traga?!cum naiba sa fac sa nu mai faca cocoloase?
Hepi ,eu fac laptele cum scrie pe cutie la Lactana.Tu cum il faci? Ca pe laptele obisnuit sau ca pe cutie? NEparat trebuie cu jumate din cantitatea de apa si apoi sa se adauge restul de apa? Imi iesea mai bine daca puneam toata apa(i-am facut asa prima datainainte sa citesc foarte atent pe cutie)



iulia - ai tetine cu orificiu variabil special pentru cereale? numai prin astea poate trage copilul laptele cu cereale din bibe. Si daca pui o cantitate mai mare de cereale, nici prin astea nu le treage foarte usor.

Eu prepar laptele asa: 180 ml apa + 6 masuri lapte. La fiecare 30 ml apa se pune cate o masura de lapte. Asa m-au invatat in maternitate, asa mi-a spus si doc, asa mi-a spus si o tipa de la Topfer.

Eu folosesc cereale Topfer cu orez integral. Nu pun multe in lapte, pun 2 masuri indiferent de cantitatea de lapte pe care o prepar. Fie ca fac 180, fie ca fac 210. Poti pune mai multe, sau mai putine.

Seara ii pun o singura masura de cereale la 180 ml lapte.

Apa pentru lapte sa fie calduta, nu rece. Eu o combin de la dozator, calda cu rece.

In plus, daca ii pun la 180 ml lapte o singura masura de cereale, de multe ori se ineaca cu tetinele variabile pt ca au un jet mai puternic. Asa ca in cazul asta, ii dau sa bea cu partea aia a tetinei variabile care are o singura liniuta. Stii ca astea au una, doua sau trei liniute si in functie de cum i-ao indrepti deasupra nasului, curge cu flux puternic sau mai incet.

Cand ii pun cate 2 masuri de cereale, i le dau cu partea cu 3 sau 2 linii.

Sunt cu 1,2,3 linii ca in functie de cum trage copilul sa le modifici in timpul suptului. Adica, de obicei se incepe cu 3, dupa ce suge ceva, invarti biberonul delicat la 2, apoi spre sfarsit la 1.
De multe ori, cand pun mai multe cereale, il las sa traga doar cu 3 si e ok.

Ref guguloie. Nu e in regula. Ori nu folosesti apa calduta, ori nu agiti cum trebuie. Mie nu mi se intampla. Dar agit bine, bine.
Iar apa sa fie calda. De multe ori daca se raceste in timp ce suge, Maia nu mai bea. Asa ca m-am obisnuit cam cat de cald sa fie ca sa nu-i creez acest disconfort .

Ma rog, nu stiu daca intelegi ceva din ce am scris. Daca nu, zi-mi si mai incerc cu cuvinte elevate din DEX , nu d-astea asa sarace.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Xggg mie imi intra si alocatia si indemnizatia pe acelasi card, si intra amandoua odata pe data de 16 ale lunii....dar cred ca difera de la un oras la altul.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Am uitat sa va spunem ca am decretat combinatia para+banana+piersica - MEGA IAMY - a papat 200gr.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

mey, cum fac sa-mi pun si eu iconita aia cu "elege un prieten"? daca vrea cineva sa ma aleaga si nu are cum ? am tot cautat, dar nu m-am luminat.

alex - si eu am iesit pe terasa si m-a luat vantul pe sus. sufla ingrozitor. nu cred ca voi iesi. rau imi pare.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput