"Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (52)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Mary, bine ca mi-a adus aminte Carla: felicitari pentru eco !!! Fetita mea a avut la 30 de saptamani fix 1.466 g, nu cred ca baietelul tau e prea grasunel!

Carla, la mine fiind vorba de un singur bebe, sper sa pot sa o alaptez fara probleme si sa nu vad pui de biberon! Nu am cumparat, nici nu am de gand sa o fac, o sa iau daca va fi musai, si cand va fi musai! Dar alte mamici sunt mai prevazatoare, eu prefer sa ma feresc de tentatii . Cei de la Dr. Brown's mi-au ramas in minte, si i-am pomenit si Nicoletei despre ei... Si sincer, sunt destul de reticenta in ceea ce priveste tot felul de studii care arata ca aia e cancerigena, cealalta e nociva, aia e super sanatoasa, cu cealalta o sa traiest 100 de ani, bla, bla. Studiile astea ar trebui sa dureze zeci de ani ca sa fie intr-adevar relevante. Dar, din spirit de turma, si conform zicalei cu paza buna, evit si eu ce blameaza toata lumea.

Nana 30+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr 10-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalarisa spune:

Buna dragi viitoare mamici!

Eu sunt o viitoare mamica care din pacate nu e ff activa pe forum insa va urmaresc din umbra de aproape la inceptului sarcinii.

O intrebare am si eu :imi puteti spune unde pot face un test de glicemie in afara de spital,ma gandeam daca se fac cumva prin farmacii!?Oare!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri!


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Fetelor, dragelor,

Am revenit nasteptat de repede...cand sa ies pe usa (gradi e la 5 minute de casa) ma suna directoarea, ca Matei e ff cuminte si se joaca frumos cu ceilalti copii si....nici nu a intrebat de noi! Asa ca a zis ca mai bine sa-l las pana la 12.30, conform programului scurt pe care l-am ales pt inceput.
Ma bucur tare ca ii place, desi o alta mamica mi-a spus ca asa e la inceput, e ceva nou si ii atrage, plus ca educatoarea e f draguta cu el si e in centrul atentiei, sa vedem mai incolo cand o sa se si plictiseasca, cand o s avada ca e un program care are si dezavantaje, nu poate sa faca numai ce vrea el, etc...
Dar oricum, pentru prima zi a fost o reusita, multumesc fetelor de incurajari
Ramona, e o gradi particulara, o prietena si-a dus baietelul aici de la 1 an si 10 luni (adica acum un an) si e multumita, cica e cu predare in lb engleza, au bucatarie proprie, sunt 8 copii la grupa cea mai mica, spatiu nu e mare (e o casa nu prea mare cu o curticica). De fapt, de asta ma si gandeam ca vine primavara si n-o sa mai stea cu orele in parc, dar o sa recuperam dupa-masa.

Despre biberoane, cu matei am folosit de la Nuk, din placstic, cand nu-mi puneam problema ca plasticul e asa nociv prin incalzire. Acum am aluat de la Avent, tot din plastic dar fara BPA. Ce mi-as dori si eu sa reusesc sa alaptez si sa nu am nevoie de ele, chiar daca le am deja...

Mai stau cu ochii pe voi pana la 12 si ceva cand plec sa-l iau pe Matei.
fetele si o zi frumoasa!

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 32+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Sorana, ma bucur mult! Parca vad ca o sa te "ameteasca" cu povesti despre gradi si copii cand il iei acasa .

Nana 30+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr 10-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanalarisa

Buna dragi viitoare mamici!

Eu sunt o viitoare mamica care din pacate nu e ff activa pe forum insa va urmaresc din umbra de aproape la inceptului sarcinii.

O intrebare am si eu :imi puteti spune unde pot face un test de glicemie in afara de spital,ma gandeam daca se fac cumva prin farmacii!?Oare!?


Bine-ai venit intre burticile cu flori de liliac ! Cate saptamani ai si ce ascunzi in burtica?
Glicemia ti-o poti face la orice laborator de analize, nu trebuie sa coste mai mult de 10-20 de lei. Sunt si aparate de testat glicemia, dar daca nu trebuie sa o monitorizezi permanent, n-are rost sa-ti iei: costa cam 100-300 de lei un glucometru, plus ca trebuie sa-ti cumperi si teste.

Nana 30+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr 10-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata ! Ieri as fi dormit toata ziua daca nu eram asteptati in vizita la nasi nostrii ; mi-a fost o ciuda cand m-am ridicat din pat ... astazi vad ca stau bine cu energia, pacat ca e urat afara ca ma duceam la o plimbare !

Anutza_16 : sa ne auzim atunci mai des acum cand esti mai casnica ; multumim pentru sfaturi ( cam ce ai scris tu ma gandeam si eu ca ar fi prioritare la inceput ) .
Nati : are si dreptate fata ... mai bine las-o pe ea in bratele lui tati ( ma intreb cum le poate scoate asa, una dupa alta ).
Madamar : felicitari pentru rezultatele la eco !
Povestea asta cu enoriasii disperati e veche; nici eu nu inteleg de unde atata disperare si de ce trebuie sa se calce in picioare ca pana la urma toti ajung in fata preotului . Si se mai lauda ca sunt credinciosi .
Nicoleta_B : sunt biberoane din sticla, si din cate stiu sunt mai bune decat cele de plastic. Gasesti la farmacii , pe net si sunt sigura ca in Bucuresti sunt mai multe magazine de unde poti cumpara ,poate iti raspund fetele.
Miruna : si eu vreau picturi pe perete, insa nu stiu daca acum s-au mai tarziu ... in sensul ca bebelina va fi mica si nu are preferinta pt vreun personaj ; daca imi vine vreo idee iti spun .
Oanalarisa : socrul mee are diabet , si are cumparat de la magazinul de articole medicale un aparat care ii citeste glicemia, intai cred ca se inteapa in deget cu ceva asemanator unor ace si apoi le introduce in aparat ... nu stiu cum functioneaza ca nu am fost curioasa ... stiu doar ca aparatul a fost destul de scump si ca setul respectiv de ace sau ce or fi in momentul in care se termina trebuie cumparat altul . Asta ar fi singurul mod de ati testa glicemia acasa pe care il cunosc ... poate mai exista si altceva !

R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna tuturor, iaca vin si eu intr-o pauza de ceai. Gata, asta este ultima saptamana la serv. Voi intra in concediu de odihna si apoi in medical. De`abia astept sa stau acasa, ma rog...vorba vine sa stau....Dar macar sa nu ma mai stresez cu termenele limita de la job, cu trambalatul prin tramvai, etc.
Dragelor, voua nu va e greu sa va mai miscati? Eu am luat deja 10 kg, si le simt din plin cand merg, cand ma ridic din pat. Ma doare ff tare mijlocul, ma doare piciorul drept la care mi sau spart vasele de sange (am glezna neagra si umflata, desi iau tratament). Voi cum faceti fata si la serviciu (unele dintre voi) si acasa cu gospodaria? Ooofff....dar mai e un pic....Acum sunt intr-o pasa de-aia, abia astept sa nasc pt ca nu ma mai suport, dar cand ma gandesc ce m-asteapta dupa......
Arturicii, m-ai innebunit cu crema de zahar ars, e desertul meu favorit...vreau si eu...(ca tot ziceam de greutate in plusjavascript:insertsmilie(''))
Sorana, asteptam vesti despre Mateiut la gradi. La noi, prima zi la gradi a fost ok, Mateiul meu nu a plans (am facut cu el pregatire o vara intreaga despre cat de frumos si minunat va fi la gradi, acolo unde merge el) si de a 2-a zi a inceput un pic de scandal, cand o fi vazut bietul de el ca nu e gluma, ca mami si tati pleaca si il lasa pe el acolo. Dar Slava Domnului, nu au fost decat 2 astfel de zile.
[b]
Va urez o zi buna...

Mami de Matei nazdravan si 30 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Dupa ce am dat send, am vazut ca Sorana a scris despre gradi. Ma intorc sa citesc.

Mami de Matei nazdravan si 30 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Onana-felicitari pt prima zi la gradi! cat te costa gradinita particulara?

25+

Mergi la inceput