"Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna fetelor,

Sa dea Dumnezeu sa fie un capitol numai cu vesti bune, si sa mai creasca bebeii sanatosei in burtici!

Jocurban,Nana, Sabina, merci de raspuns referitor la detergenti bebe. Eu parca as pune praf foarte putin, pentru inceput cat sunt hainutele inca noi, si fara balsam. Dar mai vedem

nana,bubu,Andrea si voua pentru complimente Cameliei. Eu i le citesc de fiecare data, iar ia zambeste multumita si cochet tot ma intreaba: Si... ce au mai scris?
Bafta fetelor ce merg saptamana viitoare la eco, inclusiv mie.

Dumnezeu s-o odihneasca pe mamica de gemeni si multa putere rudelor, si celor 2 baietei! Foarte trist!


www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anutza_26 spune:


Iaca si noi la odisee dupa nu stiu cate luni.. cred ca ne-ati si uitat.. De ceva vreme am timp sa stau mai mult pe la calculator si am apucat sa citesc si eu ultimele capitole.
Ma emotioneaza faptul ca ultima data cand am scris la odisee bebicul era doar un samburel si acum deja e agitat nevoie mare face tumbe si imi apasa pe stomac... iar voi deja aveti primele programari pe lista..
In curand incepe galeria si noi de-abia ne-am mai asezat.
Bebele meu este 50% fata 50% baiat.. nu stim inca exact.. cred ca vrea sa ne surprinda. Eu sper sa fie fetita ca tare imi sunt dragi..

Ma emotionati cand citesc ca va cumparati toate maruntisurile pt bebici.. va felicit.. eu nu am luat absolut nimic inainte.. bine.. am cam tot ce imi trebuie de la Teea dar nu din motivul asta nu am cumparat nimic.. Sotul meu e superstitios..
nici prima data nu am cumparat decat continutul bagajului de spital inainte. Si Doamne Doamne parca m-a auzit cat l-am boscorodit in timpul sarcinii.. caci.. cu o saptamana inainte sa nasc si-a rupt piciorul la fotbal.. si ne-am trezit ca am nascut si nu am fost pregatiti cu nimic, iar el nu a putut sa alerge sa cumpere toate cele necesare.. Noroc cu prietenii..
Asa ca... cele care inca nu v-ati cumparat nimic, daca mai sunteti invatati din greseala mea.. nu lasati totul pe ultima zi.. luati-va strictul necesar.. Nu va luati multe hainute pt ca veti primi o gramada.. dar procurati-va cadita, patut, cosmetice, termometru, ser fiziologic, Baneocin pudra,betadina(depinde de spital.. mie asta mi-au recomandat pt buric )Bepanthen, Garmastan, comprese sterile, pompita de nas.. cam astea ar fi urgente la inceput. Restul puteti lua dupa.
Va pup burtici.. si daca mai gasesc timp mai intru.. de acum sunt mai casnica asa..

Ana - mamica Teei (03.06.2008) si 29+ cu bebe 2
Blog-ul Teei : http://familie.dasolutii.ro
Copilul nr. 3 - site-ul meu http://www.dasolutii.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anutza_26 spune:

A.. si mi-am amintit ceva..
La biberoane nu va cheltuiti banii pe cele ieftine. Avent sunt cele mai bune, cele mai rezistente in timp, mai bine va luati mai putine si bune decat mai multe si proaste. Am avut si de la Nuk, au fost cat de cat ok, dar cele mai bune sunt cele de la avent. Au si gura larga si nu dati pe alaturi laptele praf, sistemul anticolici chiar functioneaza, gasiti apoi si accesorii la ele de genul capac cu mustiuc sa le faceti canuta, se spala mai usor decat cele cu gura ingusta..



Ana - mamica Teei (03.06.2008) si 29+ cu bebe 2
Blog-ul Teei : http://familie.dasolutii.ro
Copilul nr. 3 - site-ul meu http://www.dasolutii.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Salutare burtici, hop si eu la voi in trecere.
Eu am doua nazdravane, din care cea mica este pepenas de iulie 2008.
Noi ne pregatim sa zburam definitiv spre un alt continent si am inceput bagajele.
Patutul si scoica auto as vrea sa le vand (si asa va trebui sa cumpar altele peste ocean...), din restul lucrurilor am mai dat la umanitare, la cunoscuti, mai am de trimis un transport intr-un sat, printr-o alta asociatie umanitara, cateva dintre jucarii le-am vandut, pe altele le-am dat la gradinita...
Asa ca daca voua v-ar trebui sau daca stiti pe cineva care sa aiba nevoie de un patut cu saltea de nuca de cocos (120*60) sau de o scoica auto (Chicco, cu copertina protectie soare si reductor pentru nou-nascut, merge pana la 13 kile), v-as fi recunoscatoare!
Noi plecam pe 30 martie, si nu am timp sa ma ocup prea mult sa pun anunt, iar pe astea doua nu le pot transporta in provincie...
Pozele le-am pus aici
Va doresc tuturor nasteri usoare, bebelusi perfecti si fericire maxima in viata de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Ii zic Cameliei ca mii tare dor de papi si ca mii dor sa stau la el in brate. Ea imi raspunde: Nu poti sa stai, Nati, la el in brate ca nu incapi! Uite ce lunga esti!
Pai, cam are dreptate copilu.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello

La mine crema de zahar ars a avut asa un succes ca azi a trebuit sa dau un bis; noroc ca se face f usor si cu putine vase de spalat dupa.

In rest, aici ploua ca-n povesti si eu iar am o zi in care nu pot sa respir oricum as sta. In plus, azi a jucat fotbal Sabina cu ficatul meu ptr prima data.

Daca ieri ne-am mai plimbat azi am vegetat in casa; am peticit la blugii baietilor ca sapt trecuta au rupt in genunchi 3 *TREI perechi de blugi noi! Altii nu luam asa ca i-am recuperat pe acestia.

Vad ca a intrebat Ankalaura de nu va trebe ceva din ce au iei la fetita; ea o sa vina la noi in oras, o sa fim vecine; eu v-o recomand daca va ganditi sa nu le luati noi.

Azi am dat si sotului instructiuni cu ce sa cumpere si de unde cat sunt in spital (nu vrea sa luam inainte decat strict ptr spital) asa ca le-am dat tema baietilor.

O saptamana frumoasa tuturor,

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit fetelor la o ora... nocturna sau matinala, alegeti voi!:)

Vin acum cu lectura la zi, mi=am insusit tot insa daca nu voi nominaliza toata lumea sa nu va suparati pe neuronul meu.

Mira: concediu placut! Sa ai un final fericit si la termen!

Bubu30 si Tatyana: sa aveti grija de burticile voastre si nu va ginditi decit la lucruri frumoase!

CArla: imi pare rau pentru singuratatea ta... as fi trecut eu sa iti iau din singuratate daca eram mai aproape!

Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace pe mamica membra DC! Sincer imi pare rau si cred in totalitate povestea cu istovirea muncii. Nu familia si gemenii sunt "vinovati" pentru modul in care aceasta fiinta super fericita si ... vie a parasit lumea aceasta, la 34 ani! nedrept!

Sa mai raportam de-ale noastre: am fost la echo vineri, la 29 s si o zi: suntem bine, 1300 g, in grafic si putin peste cu vreo 100 g. NU vrem un puiutz macrosom :)... sper sa fim un baietel normal ca si greutate! Il rugam pe DD sa ne duca la termen cu bine!

Tot pentru a-l ruga pe Domnul, am fost astazi la Manastirea Hadimbu, unde de regula veneam linistita si reculeasa sufleteste, insa am venit un pachet de nervi, intoarsa fatza de cum am plecat... am luat din nou piept cu multimea care, cind e vorba de cele sfinte este in stare sa calce tot in picioare. M-a durut extrem agresivitatea celor partasi la o Sfinta Taina - Sfintul Maslu... pur si simplu erau in stare sa treaca pe deasupra mea sa ajunga la preotii care miruiau sau la preotii care citeau Sfinta Evanghelie.... Asa de tare m-au suparat incit nu mi-am putut tine lacrimile...si nu ma puteam linisti mai apoi. Miine merg la spovedit si sper sa ma pot elibera de "rautatea" pe care am acumulat-o/inmagazinat-o astazi.. tocmai in Casa Domnului.

Nu stiu ce sa va mai spun: decit ca imi lipsiti, ca nu va pot citi zilnic si ca sper sa ma apuc si eu de amenajat cit mai repede pentru bebe coltul lui din camera noastra... Daca nu pina la 1 aprilie, imediat dupa. Sper sa ne ajute DD sa ne organizam cit mai bine!

Va doresc o saptamina excelenta in care sa avem parte numai de vesti bune! Cite un pentru fiecatre dintre voi! Noapte buna!

Mary 29+ cu minune de deocamdata Tudor Mateo

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

"Neata fetelor!
Un capitol plin de vesti bune va doresc!
Eu sunt chiauna, dorm cu capu' pe tastatura. Nu-mi gasesc pozitia de dormit ma dor toate cele. Aseara am fortat si am dormit pe stanga, ma durea burta de muream, dar nu mai ma durea spatele! S-a zbatut saracu bebe, dar n-am mai putut! sper ca azi sa dea semne de voioseala, caci s-a cam lasat linistea!

Recuperez ce ati scris si revin !

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

July, Ramona, Ioana-multam' pt raspunsul cu salteluta! Si mie mi s-a parut firava cea din dotare!
Dunemarie- frumoasa faza cu spartul surioarei!

Bubu30-sanatate si aveti grija de voi!

Fetelor, exista biberoane pt noi nascuti din sticla? La astea din plastic nu-mi vine sa pun ceva cald in ele din cauza substantelor toxice pe care le elimina in lichid!


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

'Neata burtici !

Cum v-ati petrecut weekend-ul? Noi, ca de obicei, am lenevit... si ce-am mai lenevit! Tati a fost foarte obosit, a avut o saptamana infernala la serviciu. Numai iubirici a fost extra saltareata, a avut cele mai puternice miscari de pana acum . Sambata s-a intors cu fata spre burtica, si sa vedeti manute si picioruse care se impigeau sa iasa afara . Si e atat de vioaie! Nu stiu zau, n-ar mai trebui sa si doarma?! Ca eu credeam ca doarme in acelasi timp cu cu mine, insa tati a surprins-o noaptea miscand incetut, dar totusi treaza! Eu am zis ca doarme, dar se viseaza balerina !

Nico, eu am citit de ceva vreme un www.desprecopii.com/info.asp?id=1358" target="_blank">articol pe DC, despre pierderea vitaminelor din lapte in timpul hranirii cu biberonul, in care recomandau marca de biberoane www.drbrowns.ro/" target="_blank">Dr. Brown's . Mie una mi s-au parut ok, gasesti biberoane de sticla sau de plastic fara BPA, plus ca sunt anticolici si au o multime de premii la activ. Si preturile sunt comparabile cu cele practicate de Avent.

Nana 30+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr 10-

Mergi la inceput