Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *111*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

neata dragelor si de la noi!

si va invit si eu la , ceai, laptic...

offff, am citit si eu stirea cu Carmen , am un mare gol in stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

buna dimineata dovlecime

Azi e zi mare pentru noi: implinim 6 lunite

La multe lunite sarbatoritilor
de azi:


Brucelinu cel puternic (sper ca a trecut burtica)
Carinutza scumpa,
printul Carol de Sinaia
Vlad de tulibu
Ruby Rose a Crystinei
Bogdan de luhtien
si Mihaita de lauranico


dam si



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Good morning ladies

Calin a plecat dupa puiuti ,eu mi-am facut o cafeluta si o savurez cu voi
Multumesc pt urari ... a fost suuuper,am simtit (dupa mult timp) ca am 20 de ani

La multi ani sarbatoritilor de azi
Sper sa se mai incalzeasca,sa iesim la o plimbare la amiaz

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

liliacule drag, da asa am facut, i-am data papa cu masca , eu am avut simptome tip durere de kopf, durere in gat, ochi injectati ca de si nas cand curgator cand infundat.
sunt mult mai bine acum.... a ramas putin de durere de cap..... dar in rest sunt ok.
Voi cum mai sunteti?


Dinu se mai infunda la nasuc dar cu batista bebelusului il mai desfundam. Apropos de batista bebelusului: voi ati folosit aspirator nazal electric? am vazut ca sunt mai multe tipuri si nu stiu de care sa iau. Pe mine ma dispera aspiratorul cand il pun la 2 noaptea, ca trezesc si copilul si cativa vecini .

Asadar, daca stiti ceva de aspirator nazal electric pleasee tell me.

Lucia stau cu poza lui Gogo deschisa de cand ne-ai facut-o cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

nu am mai apucat sa intru nici vineri si nici ieri.

vineri am avut un traseu...de m-am simtit ca in bancul ala cu lupul, capra si varza...cum sa ii treci un pod, fara ca lupul sa manace capra, si capra varza
Laura mi-a facut(luat de la scoala) o viroza, asa ca a trebuit sa merg cu ea sa mi-o vada un medic...ce fac cu ceilalti copii??? dau sa pape lui Iris, sun o vecina si o las la ea, il luam pe Matei cu noi. Vin acasa, recuperez pe Iris, fac mancare (o ciulama cu ciuperci, pui si smantana ) mancam, Matei doarme.
Pentru ca tot trebuia sa ma duc cu Iris la un dermatolog , ca au reaparut acele zone uscate, si sa profit ca Laura nu a mers la scoala, o las cu Matei acasa si eu fuga la dermatolog. Ni s-a pus diagnostic...DA

fraguta, carina, si fetele cu DA- iata ce ne-a spus noua, advantan milk 2-3 zile doar cand e foarte iritata, pentru fata (daca apar) ne-a dat elidel. Lapte de la aderma exomega, seara dupa baie, si de pus in apa de baie oilatum.
mai zicea dr- ca nu e de la mancare, si nici nu trebuie sa tin regim, ca este genetic. - ca este mai pronuntata la sugari, dar dupa 1 an va fi mult mai bine, si va scadea ca intensitate cu varsta.

ieri am avut musafiri, asa ca aseara am picat franta.

urez si eu LA MULTE LUNITE SANATOASE pentru DAVID STEFANIA SI IRINEL sa cresteti mari, frumosi (sunteti) si norocosi.

asemenea pentru sarbatoritii de astazi: BOGDAN, CARINA CAROL, VLADIMIR, DINU si RUBY
sa cresteti mari, frumosi (sunteti) si norocosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

eu nu cred ca noi am crescut cu boluri si biberoane de plastic... din cate stiu eu pe vremea noastra erau de sticla. si se fierbeau nu se sterilizau. eu si acuma cred ca cele mai bune recipiente sunt cele de sticla/ceramica



..chiar sunt cele mai bune.

eu am achizitionat cateva fara bpa, dar inca nu le-am folosit. folosesc castronele de sticla ..., dar asta pana cand va incepe maia sa bage mana in castron, sa arunce, sa impinga....cand cele de plastic vor fi mult mai safe pentru ea.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

si mai am de urat La multe lunite Bruce- ce flacau mare! Sa-ti traiasca mami!

La multe lunite Mihai Dragos sa cresti mareeeeeee!

ce de sarbatoriti avem astazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

[red]La multi ani

CARINA
CAROL
VLADIMIR IOAN
DINU ANDREI
BOGDAN TEODOR
[/red]

[center]Sa cresteti mari pui dragi. Sa fiti sanatosi si veseli.[/center]


h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Cautand sa vad unde gasesc si io sare din aia de baie, am gasit asta.



raluk - personal, acest articole mi se pare cel putin exagerat. ba mai mult, mi se pare (pe langa bruma de info utile...vezi johnson) ca fac antireclama in vederea promovarii propriilor produse.
nu sunt singurii cu cosmetice bio.
si topfer sunt bio - contin in proportie de 95% ingrediente naturale, dar nu despre asta-i vorba. probabil sunt si altii...
dar pana la urma chiar avem convingerea ca asa sunt? alegem bio crezand ca am facut o alegere perfecta. ma indoiesc.

e vorba despre faptul ca acest articol sfideaza si demonteaza toate regulile elementare cu privire la igiena bebelusilor.
in plus, este evident ca folosim cosmetice pentru bebelusi in scop strict igienic sau terapeutic (vezi copiii cu DA). e clar pentru oricine, ca fiecare mamica alege cu mare grija cosmeticele si eu personal nu am auzit de cineva care sa exagereze in acest sens...sa cumpere parfum de bebelusi, de exemplu. eu personal folosesc un sapun mustela pt par si corp + crema topfer dupa baita. atat. dar absolut necesare. aaa si mai am crema cu galbenele pe care o dau cand ii schimb pampersul. ooaaau, asta chiar mi se pare utila.

se sugereaza in articol sa folosim cat mai tarziu si cosmeticele de spalat pt ca bebelusii nu au nevoie de asa ceva. sa le folosim pe masura ce creste bebelusul... e absurd.

sunt o mare ecologista, incerc sa aleg cu grija, ca orice mamica, tot ceea ce folosesc pentru maia, dar imi doresc sa raman cu picioarele pe pamant si sa fiu atat de lucida si echilibrata incat sa pot filtra duiumul de info pe care le citesc.

imi sunt utile intr-adevar din acest articol informatiile referitoare la johnson si faptul ca trebuie sa citim cu mai mare atentia ceea ce contin cosmeticele astea. eu pana sa achizitionez topfer...nu o faceam. si topfer folosesc doar de vreo 2 saptamani. cumparam produsul care imi era indicat de doc, fara sa citesc pe el ce si cum... de ex, cand maia s-a nascut am folosit vreo saptamana ulei de corp johnson dupa baita. si avea pielea foarte uscata.
doc mi-a zis ca uleiul asta e bun doar penru masaj, dar ca nu hidrateaza deloc. mi-a zis atunci, pt ca maia avea pielea uscata rau cu tendinta atopica, sa folosesc mustela stelatopia. am folosit-o cu mare succes. maia nu are probeleme acum. voi contunua cu topfer.

am folosit o perioada si boots (pt bebelusi), dar am renuntat pentru ca mirosea puternic a parfum.

hai ca e asa frumos afara ca n-as mai sta in fata laptopului. maia deja a facut o tura cu tati pe afara.





h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Am vazut poze cu dovlecei frumosi Ebru si Irinel,si filmulete cu realizarile lor,sunt superbi cum se taraie ei

Am citit si de tragica intamplare......D-zeu sa o ierte...bietii copilasi..

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput