Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

4000/31*2=258
3400/31*29=3181
total=3439
Legea se aplica de la 03.07.2010
E valabil pentru toate celelalte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

cu 15% din cei 85 % de la 03.07.2010, cand se aplca legea 118/2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

4000/31*2=258
3400/31*29=3181
total=3439
Legea se aplica de la 03.07.2010
E valabil pentru toate celelalte


Multumesc frumos!

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

AMR 8 saptamani !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaboa spune:

Buna Marius,

Sper sa fi nimerit bine subiectul si sa nu scriu aiurea. Cumnata mea este insarcinata in 5 saptamani. Are contract cu perioada determinata pana in decembrie 2010. Lucreaza la spital si nu se stie daca i se va putea prelungi contractul. Impreuna cu sotul ei are o firma si ar fi vrut sa stie daca dividendele se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului, sau va trebui sa-si faca angajare in cazul in care spitalul nu-i prelungeste contractul.
Astept raspunsul tau si iti multumesc anticipat.

Bianca 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Indemnizatia se calculeaza 85%(70%) din media veniturilor nete,adica dupa ce s-a platit impozitul.Din ce stiu eu,avand in vedere ca nu am mai citit codul fiscal,dividendele se impoziteaza asa ca poti cere adeverinta de la finante cu veniturile realizate si sunt luate in calcul impreuna cu salariul realizat 12 luni anterioare zilei de nastere a lui bebe.Sarcina usoara.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaboa spune:

Merci Eumada!


Bianca 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Buna, as vrea sa va rog sa ma ajutati intr-o problema, daca se poate.

Sunt insarcinata in 28 de saptamani si urmeaza ca maine sa mi se termine concediul de risc maternal de care am beneficiat incepand cu luna aprilie. DPN este pe 12 noiembrie, astfel incat am doua posibilitati: ori intru direct in prenatal ori imi iau zilele de concediu de ohihna ramase restante, dupa care intru in prenatal.

Din cate imi dau seama, concediul de maternitate ( pre si post natal ) este ceva mai bine platit decat un concediu de odihna, avand in vedere ca primul beneficiaza de 85% din brut. Acest lucru ar influenta totodata semnificativ calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Avand in vedere ca concediul de crestere este acordat strict pana la implinirea varstei de 2 ani, indiferent de durata postnatalului, intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Mai are rost sa-mi iau zilele de concediu de odihna, sau mai bine renunt la ele si intru direct in prenatal?

2.Concediul de odihna se poate lua intre postnatal si concediu de crestere ( asa ar fi ceva mai avantajos, dat fiind ca indemnizatia pt crestere cred ca va fi mai mica decat salariul ) sau e musai ca dupa postnatal sa urmeze cel de crestere?

Multumesc

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui biaboa

Buna Marius,

Sper sa fi nimerit bine subiectul si sa nu scriu aiurea. Cumnata mea este insarcinata in 5 saptamani. Are contract cu perioada determinata pana in decembrie 2010. Lucreaza la spital si nu se stie daca i se va putea prelungi contractul. Impreuna cu sotul ei are o firma si ar fi vrut sa stie daca dividendele se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului, sau va trebui sa-si faca angajare in cazul in care spitalul nu-i prelungeste contractul.
Astept raspunsul tau si iti multumesc anticipat.

Bianca 6+

Dividendele nu intra in calcul. Va trebui sa isi faca angajare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui goggy

Buna, as vrea sa va rog sa ma ajutati intr-o problema, daca se poate.

Sunt insarcinata in 28 de saptamani si urmeaza ca maine sa mi se termine concediul de risc maternal de care am beneficiat incepand cu luna aprilie. DPN este pe 12 noiembrie, astfel incat am doua posibilitati: ori intru direct in prenatal ori imi iau zilele de concediu de ohihna ramase restante, dupa care intru in prenatal.

Din cate imi dau seama, concediul de maternitate ( pre si post natal ) este ceva mai bine platit decat un concediu de odihna, avand in vedere ca primul beneficiaza de 85% din brut. Acest lucru ar influenta totodata semnificativ calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Avand in vedere ca concediul de crestere este acordat strict pana la implinirea varstei de 2 ani, indiferent de durata postnatalului, intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Mai are rost sa-mi iau zilele de concediu de odihna, sau mai bine renunt la ele si intru direct in prenatal?

2.Concediul de odihna se poate lua intre postnatal si concediu de crestere ( asa ar fi ceva mai avantajos, dat fiind ca indemnizatia pt crestere cred ca va fi mai mica decat salariul ) sau e musai ca dupa postnatal sa urmeze cel de crestere?

Multumesc

27+ cu
MTHFR 1298c hetero si mutatia protrombinica hetero


Nu am facut o simulare - chiar sunt curios cand ajung inapoi in Romania am sa verific inssa cred ca totusi concediul de odihna este mai mare decat concediul de maternitate.
2. Nu este obligatoriu concediul prenatal cum nu este obligatoriu din cel pt cresterea copilului. Deci se pot lua zilele de concediu de odihna daca ar fi mai avantajos.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am si eu o rugaminte.

se poate sa ma ajutati si sa imi spuneti ce acte sunt necesare pt a le depune la primarie pentru CIC?

Daca exista cumva pe forum acest raspuns va rog sa m aindrumati catre acea sectiune!

multumesc mult!

Anca fericita mamica de MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT
[/b]


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA, POZE MARIA si POZE SERBARE ABSOLVIRE [/b]

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput