Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inginera spune:

buna ziua , am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta , sora mea este insarcinata ,ar trebui sa nasca la jumatea lunii noiembrie , e angajata la o firma de pe 5 oct 2009 cu contract de munca cu 2 ore , in decembrie a avut 7 zile concediu fara plata ,pe 01.iulie 2010 i-a incetat contractul de munca de acea firma ,si pe 05.iulie a inceput contract de munca cu 4 ore.am inteles ca arfi problema cu acele 7zile fara plata , poate o rezolva de la firma respectiva ca si cum ar fi facut niste cursuri in acea perioada , nu stiu exact daca se poate, intrebarile mele sunt:
1. contractul de munca cu 2 ore afecteaza cic-ul?
2.exista alta amodalitate de rezolvare cu acele 7 zile fara plata?
3. diferenta aia de zile de pe 01.07 cand a incheiat contractul de munca si pana pe 05.07 o afecteaza? administratorii sunt aceiasi la ambele firme , ?
4.in aceste conditii poate avea dreptul la indemnizatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

In primul rand legea spune foarte clar 12 luni vechime neintrerupta anterior zilei nasterii copilului.Din ce spui tu se pare ca are doua gauri,7 zile si apoi patru zile.Deci din astea rezulta clar ca nu beneficiaza.
Cu cele sapte zile..depinde ce poate sa faca firma....pentru concediu fara plata contractul se suspenda pe o perioada determinata si nu poate depasi un anume numar de zile si se face cu acordul salariatului..toate actele fiind depuse la ITM .Deci nu prea vad daca au fost declarate odata si se afla in arhiva ITM cum se poate anula.Apoi diferenta de incetare..01.07 si alt contract cu 05.07..clar nu e continuitate.Sa vada ce poate face firma respectiva desi legal...nu e nimic de facut.Am avut caz care pentru doua zile nu a beneficiat..

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Inginera, se iau in calcul veniturile cu 2 si cu 4 ore, la fel cum se iau in calcul si fractiile de luna , cu conditia sa fie cel putin jumatate din zilele lucratoare(prin exceptie, se aproba ca o singura luna sa fie mai mica de jumatate din nr. zilelor lucratoare)-din iulie are 18/22, asa ca se incadreaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Scuze, in iulie are 20/22 si in dec. 2009 14/21...are 2 luni cu mai mult de jumatate din zilele lucratoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

In septembrie imi voi depune dosarul pentru CIC. Spuneti mi si mie cum imi va calcula? Imi va calcula 85% si apoi imi va lua 15%? si daca \in luna ianuarie cand speram ca vor reveni la normal indemnizatiile voi beneficia si eu de 85%? Ma gandesc sa nu care cumva "dobitocii" sa ne lase pe cele care isi depun CIC dupa 1 iulie dosarul sa na azvarle pastila cu "atat s-a calculat".

http://picasaweb.google.com/114659626015280951445/August#5501259545032676626

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA84 spune:

BUNA ZIUA,vreau sa stiu din ce moment se calculeaza CIC,din momentul in care depui dosarul sau dupa cele 42de zile,adica din momentul in care se suspenda cartea de munca?Va multumesc anticipat

FERICITA DE MARA 8-07-10 SIALEXANDRA 1-02-07


ANDREsiALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din momentul in care se aproba dosarul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Din momentul in care se aproba dosarul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
multumesc mult dar in cazul meu cum trebuie sa procedez,am avut CONC.medical pana pe 18august,adika cele42de zile,cartea sa intrerupt cu data de19 dar eu abia pe3septembrie depun dosarul,restul de zile?automat inseamna ca le-am pierdut...!?

FERICITA DE MARA 8-07-10 SIALEXANDRA 1-02-07


ANDREsiALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai de ce nu ai depus dosarul mai repede? Ce te-a oprit?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pai de ce nu ai depus dosarul mai repede? Ce te-a oprit?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Ai mei patroni care n-au avut timp sau mai bine zis indiferenta fata de actele care le-am solicitat,chiar si pana akm nu le am...trebuie maine dimineata sa le iau pt ca inca nu sunt gata...astfel de oameni sunt....

FERICITA DE MARA 8-07-10 SIALEXANDRA 1-02-07


ANDREsiALEX


>>>Continuare

Mergi la inceput