Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In conditiile concediului fara plata - NU. Daca accepti acest concediu pierzi cei doi ani. Mai ales ca LUCREZI defapt?! Whau. Asta da afacerist pe spatele vostru.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiz spune:

Buna! Am si eu nevoie de un sfat. am intrat in CIC in ianuarie 2010, insa de la 1 septembrie as vrea sa incep munca si sotul sa intre in CIC. Este posibil? Ce trebuie sa fac in continuare? Multumesc anticipat pentru ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca sotul are dreptul la CIC, da este posibil. Trebuie derulate exact aceleasi demersuri (dosar), pe care le-ai facut cand ai intrat tu in CIC. Dar sa fie sigur faptul ca sotul tau indeplineste conditiile pt CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Am si eu o intrebare
Sunt insarcinata in 10 sapt. Nu am anuntat inca la sv, mai ales ca abia m-am intors din CIC in aprilie. Astazi ne-au spus ca se face reorganizare (sunt bugetar) si vor da afara un numar de oameni. CUm e mai bine sa procedez in situatia asta - sa anunt acum sau sa mai astept.
Adica m-ar putea proteja cumva legea dc anunt in situatia in care e vb de reorganizare?

Si as mai intreba in cazul in care sunt pe lista neagra ce pot face? Sa platesc asigurarile: Somajul se ia in calcul pt indemnizatie?
Multumesc anticipat

Simona, mami de baieti David si Matei si 9+
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu esti protejata daca se face reorganizare. Deci mai bine nu anunti. Daca insa este sa intri in somaj (cu sau fara anunt) este perioada asigurata pt CIC2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Marius, merci frumos pentru raspuns!

Simona, mami de baieti David si Matei si 9+
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

O intrebare: Este cumva trecut in legea Muncii ca mama poate solicita intreruperea activitatii fara plata pentru cresterea copilului pana la 7 ani? Daca da, angajatorul ar trebui sa pastreze postul mamei?
Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Buna ziua!
Am si eu urmatoarea intrebare: pot intra in CIC inainte sa se termine concediul postnatal? Eu am concediu postnatal pana la sfarsitul lunii noiembrie, dar as vrea sa intru in CIC de la inceputul lui octombrie, dupa ce efectuez cele 42 de zile de postnatal obligatorii, deci sa renunt, practic, la aproape doua luni de postnatal. Prevede legislatia ceva in acest sens? Daca da, as dori sa stiu care ar fi legea, articolul, sa scriu in cererea catre angajator. Multumesc anticipat!

Teutz, mami de Alexia Iarina (10.12.2006) si 37+ cu Maia Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Stie cineva algoritmul de calcul pentru indemnizatiile de CIC modificate? La mine ar fi trebuit sa fie simplu: 85%*4.000=3.400 ron, insa am incasat 3.639 ron (din care 200 ron alocatia, presupun nemodificata) .. nu inteleg ce e cu restul de 39 ron?

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

AMR 8 saptamani !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

sunt o mamica in CIC si nu inteleg daca cuantumul indemnizatiei de crestere copil a scazut de la 1 iulie 2010 de la 85% la 70% (diminuare cu 15%) sau din cat luam pana la 01 iulie 2010 cu 15%.

multumesc pentru anticipat pentru raspuns

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Vally de Gloriutza 13.08.2009

Mergi la inceput