Ionela,o fetita de doar 4 ani......

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Buna fetelor,
Azi am fost la banca sa verific conturile si pana acum s-au donat 235 lei in contul Ionelei.
Vreau sa multumesc tuturor celor care au donat si care ne sunt alaturi.



BAZAR GENERAL PE DC
AJUTATI-O PE IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Va rog imi spuneti si mie cum se activeaza PM



BAZAR GENERAL PE DC
AJUTATI-O PE IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

te duci in <Profil personal> din coloana verticala din stanga paginii, dupa aia in <Mesaje private> din bara albastra orizontala(a 3 a pozitie), dupa care in bara cu Outbox dai clik pe ultima optiune <Options> , si acolo clik pe <activeaza mesaje private>
sper k m-am facut inteleasa...

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Buna dimineata fetelor,
In dimineata asta trebuia sa mergem si noi la un control oftalmologic cu Ionela(asa cum va spuneam acum cateva zile) ,la Bucuresti,dar am mai amanat putin pentru ca Ionela e putin racita si pentru control trebuie sa fie perfect sanatoasa,ca va trebui sa o adoarma ca sa-i ia tensiunea la ochisori.Sper sa-si revina repede ,sa mergem cat mai curand ca nu trebuie sa amanam prea mult,ptr ca trebuie tinuta sub control tensiunea la ochisori, daca ii creste tensiunea prea mult ,e f grav ca ea isi va mai pierde din vedere.Glaucomul este o boala f grava a ochilor ,daca boala nu e tinuta sub control iti poti pierde vederea in totalitate.Am inteles ca chiar si cu tratament boala nu poate fi tratata,doar stopata evolutia bolii,atat.



BAZAR GENERAL PE DC
AJUTATI-O PE IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaeela

Buna dimineata fetelor,
In dimineata asta trebuia sa mergem si noi la un control oftalmologic cu Ionela(asa cum va spuneam acum cateva zile) ,la Bucuresti,dar am mai amanat putin pentru ca Ionela e putin racita si pentru control trebuie sa fie perfect sanatoasa,ca va trebui sa o adoarma ca sa-i ia tensiunea la ochisori.Sper sa-si revina repede ,sa mergem cat mai curand ca nu trebuie sa amanam prea mult,ptr ca trebuie tinuta sub control tensiunea la ochisori, daca ii creste tensiunea prea mult ,e f grav ca ea isi va mai pierde din vedere.Glaucomul este o boala f grava a ochilor ,daca boala nu e tinuta sub control iti poti pierde vederea in totalitate.Am inteles ca chiar si cu tratament boala nu poate fi tratata,doar stopata evolutia bolii,atat.


BAZAR GENERAL PE DC
AJUTATI-O PE IONELA



Asteptam vesti bune, in urma controlului. Sper sa-i treaca repede raceala Ionelei. Multa sanatate.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Buna fetelor,
Vazand situatia Ionelei,preotul de la noi din localitate a zis ca maine la ora 16 va face o slujba de sanatate ptr Ionela ,unde o va unge toata cu mir si va dezbraca vesmintele pe ea si voi face si eu niste acatiste de sanatate si voi trece toti copiii bolnavi de aici si numele la toate persoanele care au fost alaturi de noi si ne vom ruga ptr toti



BAZAR GENERAL PE DC
AJUTATI-O PE IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Mikaela, ce-si doreste Ionela sa-i aduca iepurasul? Are vreo jucarie preferata?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Mikaela, dar tratamentul din Germania pentru ce afectiune este? Pentru boala de piele sau pt cea a sistemului nervos? Si pentru ochisori face vreun tratament?

Ce spera medicii sa rezolve acest tratament?

Aceste boli ale ei pe care mititica le are, ce sanse sunt sa fie stopate sau tinute sub tratament? Va putea merge la scoala, va putea sa se joace normal?

Sa nu te superi ca te intreb, probabil ca te doare foarte tare, dar sper doar ca odata si-odata Ionela sa poata fi o fetita fericita

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Andra ,noi in Germania mergem ptr tratamentul tetraparezei.Am auzit ca acolo este cea mai buna clinica din lume ptr asa ceva.Pana acum un an ,pana sa intre in coma,Ionela incepuse sa recupereze f bine,mai ales ca am fost cu ea si in Ucraina si facuse progrese foarte mari,dar dupa acea coma,ea a pierdut toate progresele pe care le-a facut pana atunci si acum chiar daca facem recuperari ,Ionela progreseaza f greu,iar doctorii ne-au spus sa mergem cu ea in Germania la tratament ca acolo sunt sanse mai mari ptr ea.A mai fost un baietel din Romania la acea clinica ,cu acelasi diagnostic al Ionelei si a progresat f mult ,iar acum el urmeaza numai tratamentul pe care i l-a prescris medicii de acolo.Oricum sunt constienta ca nu o sa se recupereze 100% Ionela ,dar macar de ar putea merge si ea cat de cat si macar sa vorbeasca catusi de putin ,ca sa ne putem intelege si noi cu ea,sa stim ce o doare cand ea plange,sa stim ce vrea.Sa sti ca e f greu Andra sa ai un copil cu asa probleme mari si as incerca orice tratament posibil pe lumea asta sa o vad sanatoasa.Chiar saptamana asta ma plimbam cu ea pe strada si erau niste copii care se jucau cu mingea si ea plangea si imi arata cu degetul spre copii ca ar vrea sa se joace si ea cu ei,iar un copil imi spune"Dar dat-o tanti jos din carut sa se joace si ea cu noi",si atunci m-a bufnit plansul si mi-a venit foarte greu ca nu putea si ea sa se joace .Imi este atat de greu cand o vad asa ca si seara cand adorm,adorm plangand si ma trezesc tot plangand.O visez noaptea ca merge si imi spune "mama"cuvantul pe care mi-l doresc atat de mult sa mi-l spuna.,dar eu tot sper ca intr-o zi va veni si ziua aia cand o sa poata sa ma strige si sa merg de manuta cu ea.
Am sa va scriu si o poezioara care am facut-o eu ptr Ionela



Eu Ionela ma numesc
Si am ceva sa va povestesc,
Eu sunt tare bolnavioara
Si de soarta incercata,
Ca eu sunt paralizata.
Eu nu pot merge si-n fund sta
Si nici nu pot alerga.
Nici manutele nu le misc bine
Si eu nici nu vad prea bine
Si e tare greu de mine.
Si parinti mei sunt suparati tare
Cand vad fetita lor ce are.
Caci ei zi si noapte plang
Si din suflet suspinand
Ca nu sunt ca alti copii
Sa pot merge si vorbi
Ca ptr mama mult inseamna
Sa o pot striga,"mama"
Si eu cand plang foarte tare
Sa poata sti ce ma doare
Dar poate o vrea Dumnezeu
Sa ma fac bine si eu
Sa ma pot si eu bucura
De copilaria mea.



BAZAR GENERAL PE DC
AJUTATI-O PE IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

of, mikaela...

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput