FIV Europa(29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

BuburuzaL merci de mesaj.
Eu sunt putin dezamagita de sistemul olandez din cauza absentei totale a unui sistem medical privat, exceptie fac, cred, ceva clinici de chirurgie plastica....Si dupa cate am citit eu pe forumuri, la spitalul unde am fost noi lucrurile sunt foarte diferite. In primul rand ET pentru mine a fost extrem de dureros si in momentul respectiv si dupa, am ramas cu niste dureri in spate si in solduri de deabea am ajuns pana in parcarea spitalului. Si dupa ET nu am fost lasata nici macar 1 minut sa imi revin. Pur si simplu am plecat imadiat. Nu stiu daca asta e normal. Nu stiu de ce, dar nu imi fac mari iluzii cu IVF-ul asta..... Durere la ET, dupa aceea duminica mai mult am zacut in pat si a fost ok iar luni a trebuit sa lucrez, am stat vreo 5 ore pe scaun si am capatat niste dureri in uter. Desi am stat in pat de cate ori ma ridicam simteam ca am ca o piatra de moara in abdomenul inferior si dureri in partea dreapta. Acum ce o fi o fi.....Noi suntem sanatosi, nu avem cauza determinata de infertilitate si totusi eu nu am fost niciodata gravida, desi ma apropii de 37 de ani. Am luat 7 ani contraceptive, neavand nici o idee ca as putea fi sterila. Aici nu se fac nici un fel de determinari de anti-corpi si alte chestii complicate de care am citit ca se fac in Ro. Si nici atatea dozari hormonale in timpul IVF, numai inainte, cand iti intocmesc dosarul. Dumnezeu cu mila....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrix69 spune:

Join the club... Cat despre ce fac aia in Olanda si cat de "diferiti" sunt ei, crede-ma ca m-am saturat! Pot sa-tispun asta dupa 5 ani jumate de mariaj cu unul de-ai lor, noroc ca stam aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrix69 spune:

Daca nu, sfatul meu este atunci sa incerci un Fiv aici sau in alta parte. Cunosc in mare, e adevarat, sistemul medical de acolo, nu e mare branza, iar ce privat, e adevarat, e quasi inexistent. Oricum, iti urez succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Sisipisi imi pare rau ca ai avut o experienta chiar atat de tramatizanta...dar eu zic sa nu-ti pierzi inca sperantele, ca daca e sa fie acum, cu siguranta va fi, indiferent de dureri, conditii si altele...dar bineinteles, la urma urmei trebuie sa existe un minim de confort in toata povestea asta, macar fizic, daca nu mai ales psihic...
Nu mi se pare deloc normal prin ce ai trecut...eu nici nu mi-as fi inchipuit ca intr-o tara europeana, exceptand Romania de care am auzit vrute si nevrute, si mai ale intr-o cultura olandeza atat de "open minded" se poate intampla asa ceva...Oricum, nu e totul pierdut.!!!Sanse exista!!!Asa ca, muuuulta bafta!!!

------------------------------------

Un beta mare in primavara asta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Bafta fetelor in asteptari sa veniti cu un rezultat f bun!

Mizo, cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Sunt azi in ziua 5 de la ET si e prima oara cand ma simt ''altfel''....De dimi m-am trezit fara probleme dupa un somn cam nelinistit. Si de atunci am un soi de ameteala #537;i oarece greata minimala. Am crezut ca daca mananc o sa imi fie mai bine, dar freziile din living m-au dat peste cap cu mirosul lor, de parca ar fi fost crinii pe care nu ii suport si nu freziile care sunt florile mele preferate. Cred ca dezvolt un soi de paranoia...E mult prea devreme pentru orice fel de simptom........Si cu tonele alea de hormoni injectati, orice e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Pisucmic, Bryny, Balanta si restul austriecelor, abia astept sa veniti cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Draga Sisipisi ,
eu am avut greturi dinainte de ET - se pune?
Rad acum, dar cred ca e si efectul hormonilor, se pare ca greturile matinale iau ceva mai mult timp sa apara...
Dar in orice caz, sa fie intr-un ceas bun si sa faci un mic olandez in ciuda sistemului medical de acolo


Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Sisipisi intr-adevar, hormonii pun stapanire pe noi in asemenea situatii...Sa fie totusi un alt inceput aceasta zi "altfel", si chair daca nu ai ce sa simti, poate bebele s-a instalat acolo si incearca sa-ti transmita semnale! Doamne ajuta!

Pisucule tu cum esti draga? Tot mai ai greturi? Sa stii ca eu la fivul trecut de-abia am facut fata greturilor date de utrogestan. Oricum, trecem peste toate...Cat mai ai pana faci beta?

Bryny, Balanta voi sunteti cam tacute...Sper ca totul e bine si se termina cu vestea cea mare pe care o astept cu drag!

Cor-cora tie ce semnale iti mai da bebele?

Va doresc multa multa bafta tuturor si sa umpleti forumul de vesti bune!!!

Eu am avut azi eco...Dr. zice ca e totul ok si ca putem incepe injectarea, dar astept confirmarea oficiala de la prof.

Pupicei

------------------------------------

Un beta mare in primavara asta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Pisumic daca om face ceva va fi roman get beget. Noi suntem amandoi romani si ma mandresc cu asta.
BuburuzaL merci de urari.
Oricum ar fi daca reusim, copilul asta o sa fie un luptator la ce sistem de sanatate natural ( a se citi neglijent) exista aici pentru sustinerea #537;i monitorizarea sarcinilor.

Mergi la inceput