Intrebati si va raspundem

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:

Ce anume deosebeste monarhia starilor de monarhia absoluta? Nu de alta dar are fi-mea temma asta la istorie si m-am cam saturat sa citesc lectii de istorie si sa fac conspecte. (Pentru clasa a Vi-a please.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Ideia de monarhie a starilor a aparut datorita lui Hegel care propunea o "Idee absoluta" vizavi de stat si anuea ca primele stari: nobili, negustori bogati sa guverneze. Acest tip de monarhie trebuia sa fie moderat, starile conduc indirect si limitat prin rege. Este o teorie revolutionara in Germania lui Frederich Wilhem al III-lea care, desi a promis realizarea acestui tip de guvernare a tarii, nu s-a tinut de cuvant. Este o influenta de gandire din plina epoca burgheza care se manifesta cu putere in Imperiul german. Ideea apare ca raspuns la monarhia absolutista in care puterea apartinea inevitabil unui singur om -regele-iar puterea sa nu era afectata in nici un fel de vre-un for national (parlament, clase privilegiate, biserica etc).


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Atat? Si poza...? :))


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Denizel... ...nu pot pune poza...ca nu stiu si sunt cam urat. :(


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:




edit: puteai sa lasi ce ai scris dupa Denizel. Ne-am obisnuit cu glumele tale :)))).


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Denizel, te-ai obosit degeaba, eu l-am intrebat cum il cheama si n-a vrut sa spuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Spune-i ca nu-mi spui mie si-o sa-ti spuna :)).


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Merci Akamanah, chiar imi foloseste.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ei, puteti gasi si singure reprezentari ale lui Aka Manah (Div Avkan), zeitatea: una este aici.

Nu te superi, Aka, asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Speram ca tu sa fii mereu pe-aproape cand e el prin preajma .
(tu i-ai zis Llaurei cum te cheama? :)))))))



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Las' ca are si ea google. Bine ca mi-ai amintit, trebuie sa ma tund azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

beren, deci tu zici ca daca ma apuc sa iau dept de fizica de pe time zone si cv-urile la puricat dupa hints de genul unibuc, nume romanesti etc, te gasesc nu-s nosy sa stii, imi cer scuze daca par.
Iar cu informatiile acelea ai stricat orzul pe gasca, n-as sti sa numesc un singur joc din asta pe calc sau in fine console din acelea la moda

Mergi la inceput