Intrebati si va raspundem

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Depinde uneori apa imbuteliata e apa de robinet imbuteliata fara nici un extra tratament . Uneori in apa imbuteliata gasesti ftalati din plastic care-s cam naspa. Apa de robinet are clor dar are si mai mult fluor. Apa imbuteliata umple lumea de sticlute nebiodegradabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am auzit si eu chestia ca uneori se imbuteliaza apa de la robinet. Nu stiu ce sa cred. Fabricile care imbuteliaza apa minerala nu sint in Bucuresti, de exemplu, ci in locuri unde sint izvoare de apa. Apa natural carbogazoasa nu e de la robinet cu siguranta. Apa plata are certificate de calitate, nu cred ca pot vinde orice.

Apa de la robinet are mult clor pentru a omori microbii. Dar unii nu mor - e adevarat sau nu?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Simona, nu discutam apa minerala naturala, eu borsecul nu-l dau nici pe cel Mai bun vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Apa de la robinet te omoara si aceea de la izvor te mentine vie!

Dar daca apa de la izvor este livrata la robinet?

No,pote doar la muntie!Ca in Bucuresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

ok. nu m-am lamurit.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Simona,in Bucuresti(acest lucru il pot spune in mod sigur)nu este cel mai grav lucru prezenta unor bacterii, a unor chisturi de paraziti sau a virusurilor pt. ca daca se foloseste fiarta nu mai pot exista probleme.Se pare ca prezenta unor metale grele nu este tocmai sincer comunicata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Nu mai stiu cum e acum in Romania, Simona. In toate tarile dezvoltate (Ro included) apa de la robinet este tratata cu diferite chimicale in procesul de epurare, printre care chiar si cu cianura. Apa de la robinet este "refolosita" in sensul ca un procent semnificativ provine din sistemul de uz casnic (preiei ce se scurge din chiuveta, o cureti si filtrezi si o trimiti din nou la robinet). Restul este din surse "proaspete" (lacuri de acumulare, etc). In Vest, analiza calitatii apei din diferite orase este publicata periodic in presa si online. Asa poti vedea cata cianura sau clor inghiti.

In State, apa de la robinet este fluoridizata, ceea ce intareste dantura si se pare ca este o explicatie pentru calitatea "danturilor" americanilor (alaturi de cultura igienei dentare).

Apa imbuteliata are continutul si tratamentul indicat pe sticla (ca e Evian, ca e Borsec). Poate avea mai multe minerale, dar adesea nu are deloc fluor comparabil cu cea de la robinet. Generatia din US care a crescut cu "water bottle" (nascuti in anii '80) are, se pare, semnificativ mai multe probleme dentare decat a parintilor, ca efect al consumarii de apa fara fluor adaugat. Dar probabil ca au profitat de continutul mai bogat in minerale, folosind apa direct din ghetarii din Alpi.

De gustibus... si mie imi placea mult un anumit izvor de la Borsec, sau Perrier. Dar sunt scumpe in US, asa ca bem apa "pentru copii" (nursery water, cu fluor) pentru cea mica, si din izvoare locale (la recipiente de 10 litri, sa nu umplem Pamantul cu plastic :) pentru adulti. Dar pentru gatit, apa de la robinet, fara filtru aditional (costa cat apa de izvor). Raportul de calitate al zonei unde locuim este bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Dar ce ne facem Beren cu ai dr.cu conspirantionisti care spun ca florul face bine la dinti si rau la ...mansarda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

In cazul lor, o fi adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

B.nica apa fiarta si racita are un gust execrabil.

Anumite ape minerale plate contin prea multe saruri si nici ele nu sunt bune.

Apa Nova spune ca in Bucuresti apa de la robinet este buna de baut si nu necesita filtre suplimentare.

Fiecare cum s-a obisnuit.

Unde am stat in America erau filtre peste filtre si apa "moale" ca sa-i spun asa in comparatie cu apa mai dura din Bucuresti. Aveam impresia ca nu o sa reusesc niciodata sa-mi clatesc samponul. In schimb gustul la fel cu cel de acasa.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput