Gemeni & tripleti (45) Ramas bun, Carmen!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe Carmen. . Pur si simplu am ramas fara cuvinte. Sigur de acolo de sus va veghea asupra familiei sale. Sa le dea Dumnezeu putere sa mearga mai departe.

La Multi Ani Catalin si Vlad Sa fiti sanatosi, cuminti si sa le umpleti parintilor viata de bucurii si fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Sunt o viitoare mamica de gemeni cu o multime de intrebari si curiozitati, sper sa ma primiti in grupul vostru mi-ar prinde bine cateva sfaturi de la mamicile cu experienta.

Sarcina a decurs foarte bine pana acum, fara scurgeri, dureri sau alte probleme. Ieri am fost la o plimbare de 2 ore dupa care am venit acasa si m-am apucat de bucatareala, m-a luat o durere de burta destul de puternica, ce e mai ciudat e ca ma doare doar cand ma misc sau cand ma ridic de pe canapea, daca stau pur si simplu nu am nimic.
Este normal, suprasolicitarea ligamentelor o fi cauza, sau faptul ca se mareste uterul ?????
Uitasem sarcina este rezultatul unui Fiv. care spre fericirea noastra a functionat din prima, "rezultatul" inoata la mami in burtica



http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 17+ de si


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Dragaica, sarcina usoara si nastere cat mai aproape de termen! Si pe mine ma durea burta destul de des, cred ca erau contractii, mai ales cand ma enervam. Din cate imi aduc aminte m-a durut burta si a fost normal, adica totul a fost ok in final. Sfatul meu e sa nu exagerezi cu treburile prin casa. Ai cerclaj facut? incearca sa iei no spa si daca tot persista durerile mergi la doctor.

fetele stiti cumva daca a nascut Ioana?



Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lachione

Dragaica, sarcina usoara si nastere cat mai aproape de termen! Si pe mine ma durea burta destul de des, cred ca erau contractii, mai ales cand ma enervam. Din cate imi aduc aminte m-a durut burta si a fost normal, adica totul a fost ok in final. Sfatul meu e sa nu exagerezi cu treburile prin casa. Ai cerclaj facut? incearca sa iei no spa si daca tot persista durerile mergi la doctor.

fetele stiti cumva daca a nascut Ioana?



Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna


Nu am, nu mi-a recomandat doctorul, la ultima ecografie de 16 saptamani cervixul era de 39mm, mi-a spus ca totul e ok .

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 17+ de si


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

ai grija de tine si las-o mai usor cu treaba. te pup.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Sunt o viitoare mamica de gemeni cu o multime de intrebari si curiozitati, sper sa ma primiti in grupul vostru mi-ar prinde bine cateva sfaturi de la mamicile cu experienta.

Sarcina a decurs foarte bine pana acum, fara scurgeri, dureri sau alte probleme. Ieri am fost la o plimbare de 2 ore dupa care am venit acasa si m-am apucat de bucatareala, m-a luat o durere de burta destul de puternica, ce e mai ciudat e ca ma doare doar cand ma misc sau cand ma ridic de pe canapea, daca stau pur si simplu nu am nimic.
Este normal, suprasolicitarea ligamentelor o fi cauza, sau faptul ca se mareste uterul ?????
Uitasem sarcina este rezultatul unui Fiv. care spre fericirea noastra a functionat din prima, "rezultatul" inoata la mami in burtica



http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 17+ de si





si pe mine ma durea burta, aveam contractii ... de la 13-14 sapt., nu am avut cerclajul facut dar am avut o serie de interdictii: plimbari usoare de 1/2 ore, 18 ore/zi la orizontala, fara sex, sa nu ridic mai mult de 2 kg. Datorita faptului ca vomitam tot si Eni era in placenta previa am stat in medical toata sarcina! parerea mea propie e sa te menajeji cat mai mult! Sarcina usoara si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui pussi

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Sunt o viitoare mamica de gemeni cu o multime de intrebari si curiozitati, sper sa ma primiti in grupul vostru mi-ar prinde bine cateva sfaturi de la mamicile cu experienta.

Sarcina a decurs foarte bine pana acum, fara scurgeri, dureri sau alte probleme. Ieri am fost la o plimbare de 2 ore dupa care am venit acasa si m-am apucat de bucatareala, m-a luat o durere de burta destul de puternica, ce e mai ciudat e ca ma doare doar cand ma misc sau cand ma ridic de pe canapea, daca stau pur si simplu nu am nimic.
Este normal, suprasolicitarea ligamentelor o fi cauza, sau faptul ca se mareste uterul ?????
Uitasem sarcina este rezultatul unui Fiv. care spre fericirea noastra a functionat din prima, "rezultatul" inoata la mami in burtica



http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 17+ de si





si pe mine ma durea burta, aveam contractii ... de la 13-14 sapt., nu am avut cerclajul facut dar am avut o serie de interdictii: plimbari usoare de 1/2 ore, 18 ore/zi la orizontala, fara sex, sa nu ridic mai mult de 2 kg. Datorita faptului ca vomitam tot si Eni era in placenta previa am stat in medical toata sarcina! parerea mea propie e sa te menajeji cat mai mult! Sarcina usoara si la termen!



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!



18 ore la orizontala , pai mai am una alta de facut prin casa, las curatenia la sot da mancarea ......trebuie sa gatesc n-am alta sansa, n-am aici parinti sau rude,imi mai aduce vecina, da nu-i pot cere femeii sa gateasca in locul meu.
Mai tot timpul mi-l petrec pe canapea aproape la orizontala .
Offf.....aici medicii nu sunt foarte vorbareti , mi-a spus ca totul e bine, cervixul arata normal, 39mm la 16 saptamani, dublu test a iesit bun la amandoi si nu mi-a mai dat de facut triplu test, a zis ca e mai importanta morfologia fetala. Copii sunt mereu in graficele lor, ma vede o data pe luna a zis ca dupa 20 de saptamani o sa ma vada mai des.
Nu mi-a zis nimic de stat la pat, etc......a spus ca sunt tanara fara probleme si nu vede de ce n-as duce sarcina asta normal.
Nu mai merg la munca, copii mici de care sa am grija nu am, zic eu totusi ca nu fac mult efort .
Vroiam sa va intreb de triplu test, voi l-ati facut??????
Mie mi-a spus sa-l fac doar daca vreau, dar ei nu-mi dau trimitere pentru ca nu au motive.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 17+ de si


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Dragaica.. eu nu am mai facut triplu test, decat dublu

reiau problema carucioarelor discutata cred in capitolul trecut, si rog mamicile mai cu vechime sa-mi recomande, pt la vara, un carucior sport usor, daca se poate pliabil tip umbrela
eu m-am uitat un pic pe net, dar am intrat cu totul in ceata, pt ca gaseam la greutate maxima admisa 15 kg... ori copiii mei au acum 6.500 fiecare... pana la vara depasim impreuna 15 kg...
e posibil sa fie gresita info postata pe net?

acum eu am un tako, e cel mai greu de pe piata-30 kg-efectiv ma rupe pana reusesc sa intru cu el in lift-este f mic liftul meu, am o "formula" cu care reusesc sa intru in el, inchid doar o usa...e o intreaga epopee

cred ca tot pe acest forum citisem ca exista varianta achizitionarii a 2 carucioare single care se prin unul de celalalt cu niste cleme

cum arata aceste cleme, de unde se pot comanda, se preteaza la orice model de carucior?


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

gabitza, chicco are cleme pt carucioare. Si carucioarele lor sunt tip umbrela. Probabil e ceea ce cauti.
Dragaica, sarcina usoara!

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata tuturor,

Am intrat scurt sa aduc noutati despre starea mea de sanatate si a mazarichilor mele... ieri am fost la eco si consult, fetele sunt amandoua dezvoltate foarte bine, una avea 1960 gr si cealalata 1940 gr, insa dupa monitorizare doctorita a decis ca de luni sa ma interneze preventiv, pana la nastere.

Se pare ca de saptamana viitoare incepand, adica saptamana 34, as putea naste oricand, prin urmare doctorita vrea sa ma tina sub permanenta monitorizare. Problema o constituie cntractiile permanente pe care le am, in ultimele saptamani am luat Gynipral insa se pare ca nu are efect si contractiile sunt mereu prezente.

Nu stiu daca din spital voi mai avea acces la internet, de aceea imi iau un scurt ramas-bun de pe acum si promit sa revin cu noutati imediat ce am vesti noi...

Speram totusi, si doctorita si eu, sa ma rezist doua saptamani, sa ajung pana spre saptamana 36, ca sa mai puna fetele putin pe ele... daca nu reusesc, m-a asigurat doctorita ca avand peste 2 kg nu vom avea nicio problema dupa nastere si sper sa fie asa, sa venim acasa curand, sanatoase si vesele toate trei.

Va pup pe toate, sa aveti zile frumaose de primavara!



Carla, 32+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Inca putin... !

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput