Gemeni & tripleti (45) Ramas bun, Carmen!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Fetelor va anunt si eu cu intarziere, dar durerea de la operatie nu ma lasa nici sa stau pe scaun, ca pe data de 23 martie au venit pe lume Ara Ioan de 1624 g la ora 13:43 si la 13:44 Mina Anita de 2200 g. Puisorii mai stau in spital ca s-au nascut la 32 s si 3 z si sper sa ia cat mai repede in greutate, altfel sunt bine sanatosi si activi.
Felicitari proaptetelor mamici si sa va traiasca puisorii la toate. Sarcini usoare la gravidute.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan



Multumesc Doamne!




Bine ati venit pe lume bb Ara Ioan si bb Mina Anita! Sa fiti mari papacioshi ca sa plecatzi cat mai curand acasa! Felicitari mamico! Refacere rapida si curaj...bb-ii se fac ei mari! Sa fiti norocoshi!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Felicitari Carmelly!!!!!!!!!, multa sanatate, refacere cat mai rapida, iar bebeilor Ara Ioan si Mira Anita bun venit pe lume, sa fie sanatosi si cu pofta mare de papa!

As avea nevoie de parerile voastre despre recoltarea de celule stem, daca se poate!

Doamne ajuta tututror!

Oliv 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Felicitari Carmelly! Bun venit bebelasi mici!

oliv noi am recoltat. Dar la Ana nu le pot folosi decat pana are 19 kg.... argumenetele au fost vagi: ca a fost a doua iesita, ca eu facusem preeclamsie.... inca platesc taxa de depozitare si o sa sun sa intreb ce sa fac cand se apropie de 19 kg. Mi-au facut reducere find 2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Madutza daca mai intri spune-mi si mie pe scurt care e secretul ca ai dus asa de mult sarcina si ai bebei asa mari.

esti inalta ? ca cica cele scunde ca mine nu duc mult la gemelara.



Ruxi 31 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Livia tu unde nasti in Cluj si cu ce dr ?

Ruxi 31 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

merci de raspuns Pussi.
Bubu eu o sa nasc la Gine 2 (Stanca) cu d-na dr Nicula Renata; nu am cunoscut-o pana acuma a fost o recomandare din partea medicului de familie, dar sunt multumita pana acuma , sper sa raman tot asa, important e sa fim noi sanatosi(eu si bebeii) sa nu avem mare nevoie de medici.
Tu la ce clinica?
Cum te simti la 32 de saptamani ca eu pana acum 2 zile nu aveam nici o suparare,dar acuma ma simt din ce in ce mai greoaie si ma intreb ce o sa ma fac dupa ce mai cresc.
A, si inca o intrebare: de la cate sapt se poate lua concediul prenatal; stiu ca normal trebuie sa iti ramana 43 de zile dupa nastere obligatoriu, dar eu as vrea sa il i-au mai repede deoarece gemenii putini sunt care ajung sa stea in burticapana la 40 de saptamani.


Livia 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

merci de raspuns Pussi.
Bubu eu o sa nasc la Gine 2 (Stanca) cu d-na dr Nicula Renata; nu am cunoscut-o pana acuma a fost o recomandare din partea medicului de familie, dar sunt multumita pana acuma , sper sa raman tot asa, important e sa fim noi sanatosi(eu si bebeii) sa nu avem mare nevoie de medici.
Tu la ce clinica?
Cum te simti la 32 de saptamani ca eu pana acum 2 zile nu aveam nici o suparare,dar acuma ma simt din ce in ce mai greoaie si ma intreb ce o sa ma fac dupa ce mai cresc.
A, si inca o intrebare: de la cate sapt se poate lua concediul prenatal; stiu ca normal trebuie sa iti ramana 43 de zile dupa nastere obligatoriu, dar eu as vrea sa il i-au mai repede deoarece gemenii putini sunt care ajung sa stea in burticapana la 40 de saptamani.


Livia 26+


Eu o sa nasc la Gine I.
Tu esti inalta ? cica f. mult conteaza la cum te simti (incap ei mai bine).
Eu una sunt scunda , am 1.60 si deja mi-e f. greu.
Ieri dintr-o data am simtit ca parca nu ma mai pot misca, sleita de puteri si am stat toata ziua in pat de frica sa nu nasc.

Azi noapte din nou m-am simtit f. nasol, ei se miscau ff violent si nu am putut dormi decat 2 ore.
Aaaa si de ce sunt mai suparata - ca mi s-a lasat deja burta si eu speram sa duc pana la 35 sapt, dar acum cum vrea DD.

Concediul prenatal se ia in mod normal la 30 sapt, dar la sarcina gemelara se poate da de la 28 sapt, depinde de medicul de familie ca unii nu vor sa dea de la 28 sapt decat cu scrisoare medicala de la dr ginecolog, ca sa fie acoperit.
Dar oricum ai socoti iese ok - daca iei la 28 sapt, raman 12 sapt pana la termenul maxim (care nu se prea atinge la noi)
12 * 7 = 84 zile
126 zile (total) - 84 = 42 zile (fix cat iti trebuie minim dar sigur raman mai multe ca si nasterea la 37-38 sapt e rara la gemeni)

Apropos, ai tai cat cantaresc acum ? ca si de asta depinde cat duci, in functie de cat sunt de mari
Sarcina ai obtinut-o natural ? (intreb pt ca sunt de sex diferit)







Ruxi 31 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Bubu..nu stiu cat are legatura inaltimea..eu am 165..si am dus la 40 saptamani sarcina gemelara..e drept..greu..dar ma laud ca am aspirat zilnic(sa-mi provoc sarcina ca nu mai rezistam)..faceam cel putin 1 km miscare pe zi..si asa am ajuns la 39 sapt si 5 zile..cand mi s-a declansat nasterea din cauza unei raceli cumplite...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna dimi

Ruxi, merci pt raspunsul in legatura cu concediul prenatal.
In legatura cu inaltimea eu am 1,74 , dar dupa cum zice si Petrean nu cred sa conteze inaltimea, si eu mai stiu pe cineva care era f micutza si slabutza si a dus sarcina pana la 40 de saptamani si bebeii au avut in jur de 8 kg impreuna; eu cred ca e cum vrea Doamne Doamne; cat despre greutatea bebeilor inca nu stiu cat au deoarece numai dupa masa am programare la medic, dar promit ca o sa revin maine cu detalii.
Cat priveste sarcina este cel mai mare dar care il puteam primi de la DD, este una naturala, din prima incercare, pot zice ca a fost o adevarata binecuvantare, desi cand am aflat am fost ca sunt doi bebei am fost f speriata, dar am depasit momentul f repede.

Pana la urmatoarea intalnire va doresc sa aveti o zi minunata!


Livia 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

.... oooo s-a spart conducta cu gemenei! Ce pustimeeeeeeeee! Si sunt si martieni !Yuhuuuu! Felicitari noilor mamici!

Ce nume frumooase au cu totii!


Legat de inaltime, subscriu si eu Bogdanei, cum ca nu are legatura cu lungimea sarcinii. Are legatura doar constitutoia corpului, rezistenta colului si a aparatul reproducator, in general.

Eu am 165cm si am incheiat pe muchie 39 de saptamani, in 3 ore intram in 40, cand s-au nascut. Dar am si stat la pat de la 9 saptamani pana la 39, numai in pat, fara nici un fel de efort, cu Duphaston , Gynipral, MAgneB6 si alte No-Spauri.
Burta mea era coborata de la inceput pt ca Antonia se fixase aproape de gura uterului si a urcat f putin prin luna a patra. Acolo a ramas. Mi-a facut "dorsul" si "dedesubtul" varza a crezut ca sunt sac de box.

Prietena mea cea mai buna a nascut gemeni, fata si baiat, in urma unui FIV, la 37 saptamani si 3 zile, cu cezariana programata(poate mai ducea pana la 38)... si are 160cm, incepuse sarcina la 50kg. 2900g si 2300g au avut copiii. Eu zic ca a fost fb, avand in vedere ca ea este un tzar de om. I-a coborat burta la 33 de saptamani.

Pupici tuturor


................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate de 1 an - Antonia si Iulia

Bine! Multumim!

Mergi la inceput