Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui accept92
punctul asta de vedere. Si l-as avertiza ca barbatii hetero reactioneaza de obicei foarte urat daca li se fac avansuri (o prejudecata dealtfel) deci sa fie prudent la capitolul asta.


Aaaa ... o prejudecata? Impotriva homosexualilor? In Romania? Zau... nu cumva asta ii constituie efectiv intr-o minoritate despre care exista prejudecati? Care pot duce la cucuie, oase rupte, legat de bara la masina, abuzuri din partea politiei si altele mult mai groaznice?

Desigur, prejudecatile sunt rezervate barbatilor hetero. Hmm. Asa, ca Dorothee?



beren noi doi vorbim limbi diferite. Pana acum nu ai facut dovada ca intelegi ceva din ce vreau sa spun eu, si sper sa nu te supere remarca asta, caci inteligenta nu ti-o contest. Deci prejudecata la care ma refeream este urmatoarea: 'barbatii hetero reactioneaza urat la avansuri din partea altor barbati'. Nu inteleg ce ai inteles tu si de unde vine problema in comunicare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Este vorba despre drepturile civile pe care cuplurile heterosexuale le au iar celelalte nu, dupa cum urmeaza:
-drepturi patrimoniale asupra bunurilor in comun (ca si in cazul bunurilor din timpul casatoriei)
-un tip de parteneriat civil care sa poata consfinti asta
-dreptul de decizie in privinta procedurilor medicale pentru care in mod normal familia consimte in lipsa posibilitatii de consimtamant a celuilalt (deci daca sotul tau de douaj de ani e in coma la spital, e firesc sa il poti vedea si sa dai cu subsemnatul daca e cazul , in locul soacra-tii care oricum l-a renegat de aceiasi 20 de ani).




Toate cele de mai sus se pot rezolva la notar. Orice tip de contract civil intre doua parti se rezolva acolo si este recunoscut.


Accept, eu daca nu as cunoaste legea, ori as tacea si mi-as vedea de trebi pe care le cunosc, ori m-as interesa sa vad cum e ea, ca sa nu aberez cu gratie in public.
Pe scurt: Nici vorba de asa ceva la notar sau oriunde altundeva!!!



Imi pare rau, dar gresesti. Poate un avocat sau un notar te-ar putea lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Laura, de ce iluzie de equal access? De exemplu, la graduate school in US. Prin ce anume e o iluzie ca oportunitatile sunt bazate pe criterii transparente si nu pe prejudecati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
contest. Deci prejudecata la care ma refeream este urmatoarea: 'barbatii hetero reactioneaza urat la avansuri din partea altor barbati'. Nu inteleg ce ai inteles tu si de unde vine problema



OK, sa reformulam: accept spune ca nu este adevarat (e o prejudecata) ca barbatii hetero din Romania reactioneaza urat la avansuri homosexuale. E o prejudecata, asta spui tu, accept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Accept, e jenant...
Nu se poate incheia niciun contract civil care sa incalce legile fundamentale ale tarii, in cazul nostru Codul Civil. O asemenea situatie ii atrage nulitatea.
Inafara de faptul ca te face sa te simti bine daca te adresezi condescendent altora, ai vreun motiv sa crezi ca am nevoie sa ma adresez unui jurist ca sa imi explice mie un principiu fundamental de drept? Ti-a spus globul de cristal ca eu nu sunt cumva licentiata in drept sau ca as fi una atat de proasta incat nu am cunostinte de civica de clasa a 6-a?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui accept92
contest. Deci prejudecata la care ma refeream este urmatoarea: 'barbatii hetero reactioneaza urat la avansuri din partea altor barbati'. Nu inteleg ce ai inteles tu si de unde vine problema



OK, sa reformulam: accept spune ca nu este adevarat (e o prejudecata) ca barbatii hetero din Romania reactioneaza urat la avansuri homosexuale. E o prejudecata, asta spui tu, accept?


In general, o prejudecata nu are automat valoare de adevar 0. Iar in particular, afirmatia de mai sus eu mi-o asum ca pe o prejudecata. Dupa legile logicii este suficient un contraexemplu ca sa demonstreze ca afirmatia este falsa. Cunosc cel putin un barbat hetero din Romania care ar fi amuzat de avansurile unui alt barbat. Deci afirmatia nu este adevarata, dar nu asta o defineste ca prejudecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Incercam sa iti arat ca nu trebuie neaparat ca majoritatea romancelor sa fie c..., pentru ca unii si altii sa se trezeasca vorbind in dodii.




Mai exista si parerea multora ca romancele sunt frumoase. Si nu sunt toate asa. Nu inteleg de ce te impiedici de unii si altii.




Pai, Accept, nu eu ma impiedic .
Tu ai zis ca nu degeaba se spune "murdar ca un tigan" si ca trebuie sa existe un motiv de s-a ajuns aici.
Cine se impiedica? :D


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana


Accept, e jenant...
Nu se poate incheia niciun contract civil care sa incalce legile fundamentale ale tarii, in cazul nostru Codul Civil. O asemenea situatie ii atrage nulitatea.



Ce lege fundamentala a tarii incalca un contract civil incheiat intre doua parti care stabileste drepturi patrimoniale asupra bunurilor in comun? Sau daca eu ma duc la notar si imputernicesc pe cineva cu dreptul de a decide (in anumite conditii) in privinta procedurilor medicale care sa mi se aplice ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Accept, daca tu mori, concubina ta de-o viata nu are drept de mostenire dupa tine nici daca lasi testament scris cu fir de aur. Daca intri in coma, nimeni inafara rudelor de gradul unu printre care concubina ta nu se numara, nu poate veni sa te vada, cu atat mai mult sa semneze accept pentru proceduri. Daca te desparti de concubina, nu poti face proces de partaj. Voi doua nu puteti adopta copii ca si cuplu.

Absolut niciuna dintre aceste situatii nu poate face obiectul unui contract civil,atata vreme cat incalca Codul Civil care acorda drepturile de mai sus strict rudelor de gradul 1 si sotilor. Nu le poti acorda tu cui vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
de ce iluzie de equal access? De exemplu, la graduate school in US. Prin ce anume e o iluzie ca oportunitatile sunt bazate pe criterii transparente si nu pe prejudecati?

Criteriile sunt transparente, costurile sunt in unele cazuri prohibitive. Nu orice familie poate sustine costul oricarei scoli. Stii cat costa un MBA? sau med school?

Mergi la inceput