Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Nici eu nu stiu prea multe si as vrea sa aflu. Ce stiam despre orginile Punjabi ale roma, am scris. Iata un fragment despre unele obiceiuri:

"Romani social behavior is strictly regulated by Hindu purity laws ("marime" or "marhime"), still respected by most Roma (and by most older generations of Sinti). This regulation affects many aspects of life, and is applied to actions, people and things: parts of the human body are considered impure: the genital organs (because they produce emissions), as well as the rest of the lower body. Fingernails and toenails must be filed with an emery board, as cutting them with a clipper is a taboo. Clothes for the lower body, as well as the clothes of menstruating women, are washed separately. Items used for eating are also washed in a different place. Childbirth is considered impure, and must occur outside the dwelling place. The mother is considered impure for forty days after giving birth. Death is considered impure, and affects the whole family of the dead, who remain impure for a period of time. In contrast to the practice of cremating the dead, Romani dead must be buried. Cremation and burial are both known from the time of the Rigveda, and both are widely practiced in Hinduism today (although the tendency for higher caste groups is to burn, while lower caste groups in South India tend to bury their dead). Some animals are also considered impure, for instance cats because they lick themselves.

Religion

Migrant Romani populations have adopted the dominant religion of their country of residence, while often preserving aspects of older belief systems and forms of worship. Most Eastern European Romanies are Roman Catholic or Orthodox Christian or Muslim. Those in western Europe and the United States are mostly Roman Catholic or Protestant. In Turkey, Egypt, and the Balkans, the Romanies are split into Christian and Muslim populations."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Citat:


Nici eu nu stiu prea multe si as vrea sa aflu. Ce stiam despre orginile Punjabi ale roma, am scris. Iata un fragment despre unele obiceiuri:...



Nici tu nu stii prea multe, nici tiganii de azi nu stiu nimic despre cultura la care faci tu referinta. Spre deosebire de tine, pe ei nici macar nu ii intereseaza. Deci sapaturile astea pot fi interesante ca fapt divers dar nu au nicio legatura cu problema...caci cred ca e deja oficial ca avem o problema, chiat daca pana acum Vestul nu vroia sa admita asta. Ni se pare aberanta solutia ministrului de externe care a propus deportarea in Egipt, dar pe de alta parte singura solutie pe care o au tarile din V e deportarea in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Avem standarde diferite, Accept. Ce inteleg eu prin "nu stiu prea multe ..." nu e echivalent cu ce inteleg altii prin aceeasi expresie. La fel si cu intelegerea sau relevanta problemei. D-aia e bine sa circule informatia cat mai liber si fiecare s-o analizeze cum stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu ai dreptate Accept.
Asa cum obiceiurile noastre ne influenteaza aspecte ale vietii de zi cu zi asa si pe ei ii influenteaza.

Si sunt sigura ca au niste obiceiuri pe care le pastreaza din mosi stramosi si de care sunt constienti.

Nu-i deporteaza nimeni in Romania. Ce-ti veni?
Ii trimit inapoi pentru ca sunt cetateni romani.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Citat:


Nici eu nu stiu prea multe si as vrea sa aflu. Ce stiam despre orginile Punjabi ale roma, am scris. Iata un fragment despre unele obiceiuri:...



Nici tu nu stii prea multe, nici tiganii de azi nu stiu nimic despre cultura la care faci tu referinta. Spre deosebire de tine, pe ei nici macar nu ii intereseaza. Deci sapaturile astea pot fi interesante ca fapt divers dar nu au nicio legatura cu problema...caci cred ca e deja oficial ca avem o problema, chiat daca pana acum Vestul nu vroia sa admita asta. Ni se pare aberanta solutia ministrului de externe care a propus deportarea in Egipt, dar pe de alta parte singura solutie pe care o au tarile din V e deportarea in Romania.






Accept, stii cum mi te imaginez eu la acest subiect? Stai dupa usa si astepti o postare anume. Scoti capul, arunci niste judecati, apoi bagi capul inapoi dupa usa.
Nu raspunzi intrebarilor, nu vrei dialog, doar te rastesti.

Scuzati-ma doamna invatatoare ca am vorbit neintrebata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren


Avem standarde diferite, Accept.



Posibil, dar nu despre asta e vorba. Vorbim despre lucruri diferite, de aici abordarea diferita. Tu vorbesti dintr-o pozitie detasata de problema permitandu-ti o abordare academica, eu vorbesc de tiganii de care ma lovesc zi de zi. Permite-mi sa banuiesc ca daca am face schimb de locuri atunci si abordarea ta ar fi alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Banuieste ce doresti, Accept. Si eu banuiesc ca, chiar daca ai fi in locul meu, ti-ai pastra aceeasi perspectiva pe care o ai acum. Dar oricum, daca perspectivele sunt atat de diferite insa tu ignori toate intrebarile relevante puse de ceilalti, ce mai conteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Care ar fi acele intrebari? Am spus clar ca nu am de gand sa imi exprim parerea despre tigani. Cei care intreaba au facut-o? Nu! OK! Imi rezerv si eu dreptul de a fi rezervata. Deci care intrebari?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Vezi Beren ce patesti daca nu ai mancat salam de soia cu noi?

Fir-ar sa fie traiesc si eu in Bucuresti da zau daca-mi fac atatea probleme cu tiganii.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Fir-ar sa fie traiesc si eu in Bucuresti da zau daca-mi fac atatea probleme cu tiganii.




Nici eu nu imi fac nici o problema cu ei. Dar absolut nici una, nici macar in legatura cu 'discriminarea' lor. Dar daca incearca cineva sa mi-i bage pe gat prezentati intr-o lumina frumoasa si romantica, si mai deranjant decat atat...sa-i plaseze in pozitia unor victime...nu prea merge.

Mergi la inceput