Gravidute de Noiembrie-Decembrie 2010 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simona-maris spune:

Va sarut pe toate viitoarele mamici,va doresc sarcina usoara si bebe sanatosi!Am zece zile de cand mi-am facut testul(pozitiv,)si 3 zile de cand i-am vazut inimioara puiului meu la ecografie.Totul e ca un vis,desi inainte nu imi doream un copil.Mi l-a dat Dumnezeu si II multutumesc.
Acum am o intrebare? Voi stiti unde se va produce fericitul eveniment? V-ati hotarat? Avevi ceva recomandari prin Bucuresti?
Va multumesc,si pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

simona, in primul rand felicitari! Sa fiti sanatosi si bucurosi! Depinde in mare, cred eu, de ce fel de doctor vrei (ma refer la ce stil de interaciune preferi), cati bani ai la dispozitie, daca preferi la stat sau la particular, naturala sau cezariana, cu epiziotomie sau fara. Odata ce ti-ai raspuns la intrebarile astea, sunt sigura ca multe fete iti pot recomanda niste doctori.


Mami de (28.10.2008) si 4+
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Simona, felicitari! Sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos. Sa stii ca nici eu nu il asteptam pe primul insa de la primul test pozitiv am fost cea mai fericita.

Eu o sa nasc la Municipal cu dl/d-na Dr. Badea. Sunt sot si sotie, lucreaza de foarte mult timp in Municipal (ca sa iti dai seama imi povestea cineva ca nascut baiatul cu el acum 28 de ani ) si automat au foarte multa experienta.

Toata sarcina m-a urmarit dl. Badea, dupa ce schimbasem 5 medici care imi spuneau ca trebuie sa fac avort terapeutic. El a fost singurl care mi-a dat sanse, si inca foarte mari. Am nascut natural, fara anestezie, cu sotia dlui Badea pentru ca el era la o cezariana. Ce pot sa zic, o femeie frumoasa si blanda. A stat langa mine 3 ore cat a durat travaliul si nasterea si ma mangaia, imi facea masaj, ea mi-a schimbat pana si lenjeria de pat...si nu iti imagina ca sunt vreo pila . Nu ma vazuse pana atunci.

Daca mergi la ea are foarte multa rabdare si cu cele mai stupide intrebari. Nici el nu e lipsit de rabdare dar nu iti explica pe indelete ca ea.

Nu au pretins niciodata bani. AU cabinetul lor unde consultatia este 100 Ron si cam la 5 consultatii nu platesti una. Pentru nastere nu au cerut nimic, nici inainte nici dupa. Le-am dat de drag dar daca nu puteam nu se schimba nimic.

Spitalul, deh, ca orice spital. Curat, cu patuturi de bb langa cel al mamei (un mare avantaj)...la asistente nu le-am dat nimic pentru ca pretindeau. A fost una singura care m-a ajutat enorm si i-am dat chiar foarte mult, dar m-a impresionat modul in care s-a purtat si i-am dat cu placere.

Alinushca, eu zic ca hormonii tai sunt in grafic, e normal sa nu iti convina cand cineva nu te felicita nici macar asa, de complezenta cu atat mai mult cu cat sunt rude sau prietene. Probabil un pic de invidie?

Hormonii mei sunt dusi in schimb, pe mine ma enerveaza ca la mine sunt toti fericiti (putinii care au aflat) iar eu am senzatia ca e numai treaba mea, a sotului si a copilului si nimeni nu are dreptul sa se bucure . In schimb eu ma bucur pentru altii ca pentru mine, asta da anomalie hormonala

Va pupic!

Ps. Daca mai postez de doua ori deschidem capitol nou Sorry.


MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:

Raportez de la prima ecografie:

Am un saculet de 4,5 mm si altul de 4,6 mm. Amandoi sunt dezvoltati bine pentru perioada lor!
Sunt inca asezati in partea de jos a uterului dar doctorul spune ca vor migra in sus. E bine totul deocamdata, am analize de facut si ma mai duc in 22 martie sa ascultam inimioarele!!!!!!
Ieri am plutit toata ziua iar doctorul mi-a spus ca nu m-a mai vazut atat de fericita! Nici nu cred ca am mai fost......
Am o poza cu ei in care mi se pare ca imi si zambesc!!!!!




Irina, +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

Buna mamicilor!
Eu mi-am facut test de sarcina pe 3 maritie si a iesit pozitiv.
Ultima menstruatie am avut-o pe 27 ian.
Vad ca unele dintre voi ati fost deja la doctor si vi s-a confirmat sarcina.
Mie mi s-a zis sa ma duc la 6 saptam la doctor ca sa se vada bebeul.
Asta ar insemna miercurea care vine acum.
Credeti ca ma pot duce mai devreme?
Nu prea mai am rabdare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

la mine la 4 sapt, s-a vazut perfect, normal ca poti merge mai devreme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirubelu spune:

Buna ziua fetelor,viitoare mamici.Pe data de 1 martie am primit cel mai frumos martisor din viata mea,un test de sarcina pozitiv.Asta se datoreaza FIV-ului pe care l-am facut in februarie,in Ungaria la Szeged.Urmaresc de ani de zile acest forum,dar mi-am propus sa scriu atunci cand voi fii gravida.Ieri am fost la ecograf,doctorita mi-a confirmat ca cei doi embrioni transferati s-au prins si sint foarte bine.Sper sa fiu alaturi de voi pana la sfarsitul sarcinii.
UM-03.02.2010,DN-08.12.1979,DPN-10.11.2010

gravi 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirubelu

Buna ziua fetelor,viitoare mamici.Pe data de 1 martie am primit cel mai frumos martisor din viata mea,un test de sarcina pozitiv.Asta se datoreaza FIV-ului pe care l-am facut in februarie,in Ungaria la Szeged.Urmaresc de ani de zile acest forum,dar mi-am propus sa scriu atunci cand voi fii gravida.Ieri am fost la ecograf,doctorita mi-a confirmat ca cei doi embrioni transferati s-au prins si sint foarte bine.Sper sa fiu alaturi de voi pana la sfarsitul sarcinii.
UM-03.02.2010,DN-08.12.1979,DPN-10.11.2010

gravi 5+


Bine ai venit Mirubelu!
Suntem exact pe aceleasi coordonate: UM: 03.02.2010, DPN: 10.11.2010!!!!!!!!
Si am si eu doi puiuti - tot prin FIV, insa la Budapesta facut!
Sa-ti traiasca bebelasii!
Si tot de 1 martie am avut primul Beta pozitiv!!!!!
A fost un Martisor norocos anul asta.

Multa sanatate si sarcina usoara!


Irina, +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

mmiihhaa, simona=maris, allexxia m, mirubelu, bine ati venit! bbei sanatosi si sarcina usoara! Sa ne transmiteti, va rog , datele ptr a completa prima pagina UM, DPN, data nasterii voastre.

Mairis, mirubelu abia astept si eu ecografia de luni sa-mi spuna daca ambii samburei sunt ok; la ultima ecografie un sac gestational era mai mare si unul mai mic. La voi cum sunt?

Mirunam, incearca pe lilypie dupa ce ai definit tickerul sa bifezi ad to my lilypie si cand ti se va deschide fereastra cu tickerul tau sa copiezi linkul acela si sa il adaugi cf instructiunilor de pe prima pagina a acestui capitol.

Andreea, mami de baiat si 5+
asa creste burtica
www.perfectnanny.ro/" target="_blank"> ... we care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirubelu spune:

Pentru Andreeacc:la mine amandoi sunt aproximativ egali.Asa s-a exprimat doctora.Unul este de 2,83 mm si unul de 2,41 mm.
Mairis,ce coincidenta.Ma bucur ca suntem in aceeasi perioada.Multa sanatate si sarcina usoara si tie si la toate mamicile.

5+

Mergi la inceput