Gravidute&Mamici de IASI(113)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

O primavara minunata tuturor, plina de iubire si multa, multa fericire!. Chiar daca mai tarziu, daca tot e prima oara cand scriu pe luna martie, nu pot sa nu va transmit toate cele bune.
Eu am trecut prin cel mai mare cosmar de cand nu am mai scris. Joi pe la pranz,acum fix o saptamana, m-au apucat niste dureri din ce in ce mai mari de spate si contractii dureroase si neregulate. Initial au cedat la primul No Spa, apoi nu si-a mai facut efectul La 7 seara eram la maternitate, infricosata ca o sa nasc la 37 saptamani. Dr mea nu a venit, m-a trimis la dr de garda, dar a tinut legautra cu ea. Mult mai dureroase decat contractiile era durerea de spate, dar imi tot repetau ca e normal in travaliu, eu habar nu aveam cam ce inseamna travaliu ca la Ami nu am avut nici macar o contractie cand am intrat in cezariana. Dupa ce mi-au facut echo au decis sa facem tot posibilul sa mai amanam nasterea, deoarece colul era lung si inchis. Dupa perfuzie cu ginipral si tot felul de calmante, abia pe [la 2 dimineata m-am simtit si eu mai bine, s-au oprit contractiile, dar durerea de spate aproape la fel de intensa. In tot timpul asta mergeam la baie din 30 in 30 min si aveam toate simptomele de infectie urinara, dar iar imi spuneau ca e normal in travaliu. Dimineata cand inca nu au cedat fenomenele renale am ajuns in final la Parhon, la urologie unde m-au si internat si de unde cu mare greu am mai putut pleca deoarece diagnosticul este unul destul de sever si daca ar fi fost dupa ei as fi facut atunci vineri cezariana de urgenta pentru a putea trata problemele renale. Am ales sa lupt sa o mai tin pe Alessia macar cateva zile si uite asa a trecut o saptamana, cea mai grea din viata mea. In sfarsit sunt mult mai bine, dar am o strangere de inima ca dupa ce voi naste va trebui sa investighez iar problema. Am primit totusi incurajari de la medici ca odata copilul scos din burtica rinichii isi vor reveni f usor, sper din tot sufletul sa fie asa.
M-am intins f mult, dar s-au petrecut atat de multe....
Alina, uite aici un link cu cateva poze: http://family.webshots.com/album/57694095 , cele cu tortul sunt facute in ziua externarii din spital, am primit o surpriza tare frumoasa de la sot si de la Ami.

Mami de Ami(15.10.2007) si 38 + Alessia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Vaai Cristina prin ce ai trecut,imi pare rau si sper ca acum te simti mult mai bine.Sa nu uiti ca cel mai important e sa fii sanatoasa ca sa poti sa ai grija de printesele tale,sa te duci sa rezolvi problema imediat ce nasti.Exact prin asta a trecut Alinush din Barlad dar ea a si nascut nu a mai putut amana.Tinem pumnii si nastere usoara,bebe sanatos si papacios.Asteptam vesti de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Oana, multumesc pentru tot pentru tine si Vladut care e de acum baiat mare si din ce in ce mai independent. Si eu ma rog la Dumnezeu sa fie cat mai usor de rezolvat dupa ce nasc, mai ales ca sunt o sustinatoare convinsa a alaptatului si nu suport nici macar gandul sa nu pot alapta din cauza tratamentului.
Revin cu ce am mai citit din urma:
-Mi-au placut tare pozele de la intalnire- sunteti toate niste mamici foarte frumoase.
-Alina, m-am uitat la pozele voastre. Ce au crescut baietii, ma fac pozele voastre sa visez la cum va fi la noi cu 2 printese.
-Si nu in ultimul rand sa va zic si ca de maine intr-o saptamana, pe 19 dimineata sunt programata la cezariana. Ma rog la Dumnezeu sa rezist pana atunci ca sa am 39 saptamani implinite ca am tot citit ca e varsta ideala la care sa se faca cezariana.
Am fugit sa ii dau Amaliei iaurt cu miere de albine.

Mami de Ami(15.10.2007) si 38 + Alessia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Cristina prin ce ai trecut! Bine ca a trecut hopul! Ce putin mai ai! Am vazut o burtica generoasa! Ma bucur asa de mult ca ai un sot iubitor si care te sustine(ca si la mine de altfel)! Bine ca ai detectat problema! Dupa nastere unele lucruri se vor rezolva de la sine, dupa cum ti s-a si spus! Cu facultatea cum ai facut?! Am inteles ca s-a adoptat o lege ca mamele eleve si studente sa beneficieze de indemnizatie de crestere a copilului! Si Ami a crescut! Am vazut ca ai tunso! Ce zice de Alessia?! Pupa burtica?!
Multumim ca ne-ai vizionat! Ai sa vezi ce frumos va fi cand vor incepe sa-si zica "secrete" si sa se joace! Va veti topi de dragul lor!
Moldo ce baietel mare acolo! Si ai mei sufera ca sunt tinuti in casa mai mult!
Kriss gata plimbarile?! Si eu sunt legata de tara asta amarata! Mi-ar fi foarte greu departe, dar sa zic ca imprejurarile ar impuneo probabil ca m-as adapta, dar nu fara familie!

La multi ani Michelle! Sa fii mereu implinita! Petrecere frumoasa!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Dastefa pe tine te "citisem" dar nu ti-am raspuns! E bine ca s-a vindecat un san macar! Ce bine ca fetita cea mare nu e geloasa! La noi a fost tare greu la inceput... Cu David nu mai gasem nici o punte de comunicare! Plangea mereu cu sau fara motiv! Ce bine creste mititica! Se vede ca ai sanul bun! Tu te-ai mai refacut?! Cred ca ti-e greu si tie cu statul in casa! Afara e mult mai bine cu copii! Am inteles ca de duminica se incalzeste.... Voi mergeti la biserica la pr. Carp?! Noi am fost duminica! Poate dupa ce da caldura ne dam o intalnire acolo, bineinteles dupa botez!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata
poftiti la o
o zi buna sa aveti

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

cristina in primul rand ai si din partea mea un buchet mare de pt indarjirea de a mai tine un pic bebelusha in burtica
si eu am probleme cronice cu rinichii(o malformatie la rinichiul stang) iar in sarcina cu Miruna am facut 3 tratamente cu antibiotic pt infectii urinare ,primul la 6 saptamani
dar spre deosebire de sarcina anterioara cand m-au durut toate si intr-una la Miruna a fost de vis mai ales ca ma asteptam sa ma doara rau iar rinichii

alynta nu mergem f des dumineca la biserica (din pacate) iar acum ca n-am botezat-o pe Miruna nici atat
botezul il facem in prima sambata dupa Paste
cand stabilim ora va anunt poate aveti chef de o plimbare si sa ne vedeti si pe noi
noi nu facem nici o petrecere de botez ,doar intrevederea de la biserica

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer un ceai fierbinte, beau de la dastefa.....

Cristina, dar ce ai tras.... Mai e asa de putin. Multa sanatate. Poate se rezolva dupa nastere....

Ani, eu dovleceii, daca la ei te referi, ii tai felii pe lungime, ii presar cu cubulete de rosii si cu cascaval ras si ii pun in vas de sticla acoperit si ii dau la cuptor. Fara capac se usuca cascavalul.... Pofta buna lui Darius.... Ca banuiesc ca pentru el cauti o reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

v-am spus ca Daria e f incantata de camera ei
dar si eu sunt f multumita ca reusesc asa sa o culc seara mai devreme
pai cand dormea cu noi mai mereu adormea la 11 sau dupa dar acum la 10-10.30 e deja in pat
si legat de somn-in prima zi la amiaza am pus-o in patut si am plecat dar mi-a promis ca nu se da jos sa se mai joace prin camera
nici nu ajung bine jos si aud foiala( planseul e din lemn si se aude fiecare pas).Urc inapoi si ii spun sa nu se mai dea jos ca o aud imediat ce coboara din pat
nu prea a inteles ea cum ca nu facuse decat cativa pasi dar m-a crezut pe cuvant asa ca sta in patut cand o culc chiar daca nu adoarme imediat


Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

Buna dimineata
iulia, mersi de cafea si de reteta .. da pt darius caut, ca sotul nici sa nu vada
Cristina , multa sanatate, frumoase poze... sa tii cat mai mult bebe in burtica si sa nu mai ai dureri de spate.

Eu ieri am facut de papa... cat a dormit Darius, am facut supita, mazare si fripturica ... si salata de legume
Darius vad ca isi schimba programul de somn.. saptamana asta sa trezit la 6-6.30 si nu a mai avut somnic
Of eu una sunt satula de vremea asta... de mult timp ( ma refer la ani) nu am mai avut asa o iarna, suntem satui de stat in casa.

Alina cu Darius Gabriel
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput