Mamici din Grecia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

MARO_K BINE AI VENIT!ma bucur ca ne inmultim,si asteptam si alte fete cu drag,

Larisa mamica printesei Dimitra,2.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Aaaaa prea multa liniste....hai sa ne urnim fetelor...nu conteaza ca suntem putine:)
Povestiti si voi.....de cat timp sunteti prin Grecia....cum de ati ajuns p-aici....cum si cat de repede ati invatat limba...io stiu ce va mai vine sa ziceti eu sunt deschisa discutiilor...ce vreti voi.....aaa...pe unde va place prin Grecia...v-ati gasit de lucru usor?....
eu zic ca inceputul e mai greu.....dp...n-o sa ne mai oprim..(sper:D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

buna dimineata sau kalimera,poftiti la
hai sa spargem gheata maro_k,ai dreptate cam slaba activitatea pe aici
eu sunt in grecia din 2006,ma cunosc cu sotul din 2003,ne-am cunoscut in romania,la inceput a fost cam greu pt mine cu limba,dar acum vorbesc destul de bine greceste,cam 2 ani au fost necesari sa invat cat de cat,acum vorbesc romaneste cu fetita mea si ma sint mult mai bine ca pot vorbi si limba mea materma.nu prea ma pricep la povestit,dar ma straduiesc.sunt casnica,dar sunt tare fericita ca pot avea timp pt fetita mea,apropo cele care aveti copii,vorbesc bine copii vostri romaneste,fetita mea cam greu,intelege tot ce-i spun,zice si cuvinte,repeta dupa mine,dar nu face propoziti,in schimb pe greceste nu o poti opri,sunt un pic cam ingrijorata din cauza asta,imi doresc tare mult sa vorbeasca romaneste bine.
eu sunt asa de incepatoare si nepriceputa la calc,
va urez o zi buna!

Larisa mamica printesei Dimitra,2.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Ma bucur c-ai spart gheata:)...si spui lucruri ce ne framanta si pe noi(pe mine si pe sotul meu)....noi cum am zis inca nu avem copii dar cand vom avea asa zicem si noi ca eu o sa vb romaneste iar sotul meu greaca in principiu tre sa mearga am citit mai multe articole pe tema asta si cunosc familii asa...bi chiar trilingve...mama e iatalianca tatal e suedez,in casa vb engleza si stand in elvetia la gradi se vb franceza...treaba nu?!:))...copilul are 4 ani...si nu incurca limbile...in general "literatura de specialitate"(suna bine s-o zic asa )spune ca un copil poate invata 3 limbi fara probleme....evident ca n-o sa le stie perfect pt ca nu le utilizeaza in aceeasi masura...in greaca va vorbi mai mult(rude scoala,afara) dar cred ca de ex...zi ca va merge la parintii tai o luna...ei... eu cred ca atunci cand se va intoarce va vb mult mai bine...e cred cat folosesti exersezi o limba(si eu om mare stiu 5 limbi da...pune-ma sa le vb...ei n-o sa pot ca nu le folosesc)...eu cred ca e super ca te intelege tot ce zici si usor usor cred ca o sa-si dea drumul....stai asa eu acum vad ca fata ta are doar 3 ani...sunt copii care incep sa vb la 2.5 ani....asa ca e supercalifragilistic cat ai reusit pana acum!!!!
asaaaa...in alta ordine de ideiiii....si noi in Ro in Cta ne-am cunoscut in 2004 unde sotul meu era transferat...casatorit 2007 si mutat/transferat iar Grecia...in Kos...pana in vara cand asteptam iar transfer speraaaam salonic...eu am facut salonic-kos....aveam acolo un magazin pana in toamna 2009 de cand sunt in Kos si eu acasica....si si eu acum ma bucur de "vacanta" asta....in 2007 cand am venit nu puteam sta voiam de lucru...am avut 2 ani acum relax...oricum mi-ar fi cam greu sa gasesc ceva aici pe insula...ca e insula si ca asteptam sa plecam.
Limba greaca am invatat-o relativ usor...in Ro meditatii juma de an si dp practica aici acum in casa vb mai mult greaca(primii ani vorbeam engleza)...m-a ajutat si faptul ca am lucrat aici.
Dap... acum aici ma bucur sa gatesc sa ma plimb si sa culeg diverse prin farmville pe facebook....addicted
o tai la recoltat prin farmville acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:


Buna seara!
Maro_k ,tare frumos scrii tu,ai dreptate nu cred ca o sa vorbeasca asa bine romana,din moment ce aude numai greaca,romana vorbeste numai cu mine,dar ma bucur ca intelege absolut tot,sivorbeste dar mai putin.eu si sotul cand ne-am cunoscut vorbeam engleza,pana am nascut am invatat eu greaca(altfel cred ca s-ar fi incurcat de tot dimitra).noi locuim in holargos,si sper sa gasesc si o mamica din atena,sa iesim cu copii in park si la cafea
maro_k iti doresc cat mai curand si un bebe
as vrea sa pun si eu cateva fotografi cu noi ,dar nu ma descurc,
ertina ce papusa ai tu acolo,si baietelul Adriankai este un dra
gut
noapte buna!

Larisa mamica printesei Dimitra,2.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna...sorry ca n-am mai intrat...am cam avut treaba zilele astea sapt viit promit sa intru mai mult.
Foto n-am incercat pana acum sa atasez....n-am idee cum se face....
Cat despre mamici din atena....intra si vezi pe http://forum.e-migrant.ro/forum-41.html tin minte ca erau mamici de atena:)....trimite un PM la vreun moderator gen oana-bebelusha sau lionqueen (e din atena) si cred ca vei gasi:)
noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

salutare!salutare!
pe unde sunteti dragelor?se vede ca este cald afara,sunteti la plimbare
si eu sunt toata ziua in park cu fetita mea,la cumparaturi,chiar astazi a dus-o in centru(ermu) la plimbare si cumparaturi,ne-am distrat amandoua super,tati este mai lenes prefera sa stea acasa cu ziarul
a pup si mai treceti si pe aici

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelaaa spune:

kalimera mamicilor din grecia!ma bucur mult ca am gasit aceasta rubrica in forum.eu voi deveni mamica in aproximativ doua luni.sunt in grecia de 6 luni si inca incerc sa ma obisnuiesc cu stilul de viata de aici.intrucat nu vorbesc bn greceste nu reusesc sa inteleg perfect cum se fac actele,in cat timp,unde etc.locuiesc in xalkida dar marele eveniment va avea loc in atena.daca vreuna ma poate lamuri in legatura cu actele va multumesc foarte mult.si deasemenea nu sunt sigura daca vaccinurile pentru bebelusi se fac si aici in grecia la fel ca in romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

buna!poftiti la
bun venit danielaaa,iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos!
vaccinurile la copii,aici mie mi se par mai multe decat in ro,fetita mea a facut vaccin aproape in fiecare luna pana la 2 ani,dupa care se mai raresc.iar in legatura cu actele(presupun ale tale de sedere),din cate stiu trebuie sa te duci la primaria de care aparti,si acolo or sa iti spuna ce trebuie sa faci
daca nu sunt indiscreta,la ce spital urmeaza sa nasti?
in legatura cu limba stai linistita,o sa inveti,sunt sigura

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

hihi ne-nmultim ne-nmultim:)
bine ai venit danyelaaa...nastere usoara (me ena pono :)
e o mare ameteala cu actele...birocratie ca la noi in Ro sau mai mare...si fiecare iti zice altceva...mie una imi ziceau in Kos(ca n-am nevoie de acte...ca cica-i uninunea)...alta in Salonic unde mi-am facut pana la urma....m-am dus la TMHMA ALLODAPON (in cadrul politiei) unde am scos o adeverinta ce inregistreaza ca esti in Grecia din data in care depui cerere pt adeverinta asta...e ca un livret...un cartonas asa subtire...dar pe care e bine sa-l ai pt ca e valabil parca 5 ani(aici nu mai sunt suta la suta sigura...intreaba si zi si mie )dp care il reinnoiesti si pe baza astuia...cartonashului iti vei lua rezidenta...si cetatenie dc vrei...se numeste BEBAIOSH EGGRAFHS POLITH KRATOYS MELOYS THS EYROPAIKHS ENOSHS ....sper sa intelegi asa cum am scris....deci tre sa gasesti numarul de tel. al sectiei asteia pt straini care da adeverinta....si sa intrebi dc ai nevoie...sigur poze...si declaratii ceva....eu am avut nevoie pt ca imi trebuia carnet de sanatate(dat de job-ul sotului)....dar oricum mi l-au cerut la Eforia ca sa-mi dea AFM (nr acela de la financiar fara de care nu poti deschide cont in banca,nu poti face un contract telefon,lumina etc...deci ai nevoie de el)....acum.....dc ai circa financiara langa tine....du-te si vezi poate iti da AFM fara adeverinta de la politie(pt ca mie intr-o zi mi-a zis ca nu-mi da fara...si dp pe alta tura cand m-am dus cu adeverinta alta imi zicea ca nu era nevoie...deci depinde de om )si eu m-am oprit aici cu actele....nu mi-am schimbat permisul auto(si aici e cu du-te vino...eu am intrebat asiguratorul auto mi-a zis ca n-am nevoie sa sch...altii zic ca ar trebui...)....pasaportul il am mereu cu mine si atat...
DIMITRA_R daaaa a venit vara aici e de maneca scurta....super astept sa se-ncalzeasca apa si baaaaiiieee!!
pup fetele

Mergi la inceput