Albinutze de Mai-Iunie 2009(66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

salutare fetelor!
laura si clara face fente cu tzitzi in ultimul timp. la un moment dat chiar ma ingrijorasem, ca pe la varsta asta tre sa bea cam 500 ml lapte zilnic. m-am dus la dr si mi-a zis sa stau linistita si sa las copilu in pace. ei bine, am constatat ulterior ca are pur si simplu niste faze, fitze, nervi, dureri etc. ca a avut apoi cateva zile in care a supt mai mult. dupa aia iar n-a mai supt bine, acu ... azi-noapte a supt la culcare si azi mai putin la nani. si eu tot asa zic ca alynta ca astept pana la 1 an ca sa-i dau lapte de vaca, sa sarim peste laptele praf.
eu de 8 martie m-am petrecut pe la serviciu am fost s-o pup pe sefa mea de ziua ei si am mai stat si eu la taclale cu colegele. ce bine a fost!!!! mi-e dor sa ma intorc la munca, dar pe de alta parte nu-mi vine s-o las pe clara cu bunicile ca stiu ca n-o sa mai fie nimic cum vreau eu. oricum mi-am planificat asa , in mare, sa ma intorc la munca pe la sfarsitul anului. ca acum am de terminat facultatea, de dat licente, de renovat bucataria, de schimbat masina, eventual, apoi vara sa stau si eu linistita cu fata prin parcuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginette spune:

ganesha nu mai fi suparata, tu stii cel mai bine cum si ce este bine pentru copilul tau, si mie mi se intampla sa primesc "sfaturi" (a se citi observatii)in special de la soacra dar le ignor si fac asa cum stiu si cum imi dicteaza intuitia de mama si a functionat foarte bine pana acum.

multi ici sa treaca supararea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

buna fetele!!

la multe lunite tuturor sarbatoritilor de ieri si de astazi!!!

luni am promis ca voi scrie mai mult, si asa am si facut. am scris ditamai carnatul, si cand sa-l trimit nu a mai mers netul si am pierdut tot ce am scris. nici ca am avut curajul sa o iau de la capat. am sa incerc sa raspund acum pe scurt, ce-mi mai amintesc.

maria_bunica, de la matei. multumim pt gandurile bune!!

am vazut ca s-a vorbit despre ce spun puiutii nostri. matei spune tata, mama (doar atunci cand se loveste, printre sughituri ), aia (adica sora-sa), baba, bebe, papa, apa, pa (cand are el chef, nu cand pleaca cineva).

despre mancare: are vreo cateva zile de cand dimineata e tot un moft. nu-i place aia, nici ailalta si tot asa. sa va spun ce am facut azi dimineata: i-am pregatit pepene galben cu para, 2 masuri cereale si 2 masuri biscuite. (trebuie sa va spun ca biscuitele il mananca doar intreg, cand il roade el. daca e in mancare il scuipa tot. mar cu biscuite - nici sa nu vada). bun. il dau vreo 4 - 5 lingurite, apoi incepe sa se strambe, sa scuipe. il mai las vreo 10 min si o luam de la capat. a mai mancat doar 2 lingurite, dupa care, cum vedea lingurita strangea buzele, asa ca am renuntat la mancare. am trecut la banana. a muscat el vreo 6,7 gurite, i-am mai rupt eu bucatele si i le dadeam direct in gura si asa a mancat cam 3 sferturi de banana. a mai mancat vreo 15 pufuleti, si aproape jumatate de felie de paine cu unt. toata povestea asta a durat cam o ora, timp in care eu am mai facut si ceva treaba (de pe la 10 pana la 11). acu l-am pus la somn si a mai baut cam 150 ml lapte.
am povestit intreaga aventura de dimineata, pt ca am vazut ca sunt tare multi bebei mofturosi.

trimit si revin

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Buna fetele!
Ma apuc sa scriu si eu putin dar sa vedem cat mai lasa tzushca.....
Am ras de ce fac copii vostrii: ling papuci, sug sirete, dorm in fundulet, etc. A mea suge fermoare....
N-am retinut tot ce am citit......
Raluca, imi pare rau de situatie....Sper sa se rezolve rpd.
Mirga, felicitari si sa se rezolve cat mai rpd actele de adoptie.
Clody, ma bucur ca esti ok..
Of, au apucat-o nerviiiiiiiiii Revin...

Am revenit ( nu stiu pt cat timp ca ma calareste la greu)
Ganesha, te inteleg perfect!!!!!!!!!!!!Asa e situatia si la mine. Mai nasol e ca uneori ma condamn singura ( ca nu sunt prea ferma cu ea, ca nu fac tot ce ar trebui sa fac pentru ea, etc). Mama ma dispera s-o mai las sa planga ca se invata prost. I-am zis sa ma scuteasca, ca nu vreau sa ma supar pe ea. Si al meu sot e la fel ca al tau, ma scoate din pepeni uneori. El isi vede de tabieturile lui si eu sunt nespalata pe cap de peste o saptamana, unghiile nu le-am mai dat de mult cu oja, de coafor nici nu se pune problema, dus imi fac rapid ca fata nu prea sta cu el( mai ales seara), etc. Incearca sa-i spui ca daca el nu are nici o contributie in cresterea lui Amir s-o lase mai moale cu comentariile. Al meu macar nu mai comenteaza sau o face foarte rar........Hai ca eu sunt in stare sa scriu pagini intregi pe tema asta..........Pupici mamico si capul sus, esti cea mai buna mamica pt Amir.
Trimit si revin.
Pupici!

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Mara, bb de Adriana80
Robert, bb de Ramonarosca
Alexia Gabriela, bb de Raluca_ioana
Alexandru, bb de Aqua
Razvan, bb de Clody
Si [s tuturor sarbatoritilor de zilele trecute


mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Anda, te invidiez
Maria_bunica
Ana_micu, puiulcelgustos.ro e site-ul cu puii de tare. Beca a comandat la ei.
Philipp, parca la tine am vazut in poze jumper? Ma gandesc sa-i iau Mariei, poate ii dau de lucru.....Cum e?
Carla, Ioana, Nicuratze, Coraly, Laura(aman2), Dici, Otilia, Badriana, Andata multi, multi, multi.
Stiu sigur ca mai era ceva dar nu-mi mai aduc aminte acum.
Sa va zic de noi cate ceva :
- aseara am pus-o in patut la ea, mai mult la insistentele lu' tati... A adormit dar s-a trezit la juma de ora. Dupa o ora ma intreaba sotul : " hai, nu aduci si tu gogoasa langa noi?". M-a bufnit si rasul. Pana acum vroia s-o exilez in patut si acum o vrea cu el in pat. Cine sa-l mai inteleaga?
- i-am cumparat olita dar inca nu mi-am facut curaj s-o pun ( parca e prea frig totusi). Tati ma intreaba in fiecare seara daca a facut pipi la olita - de parca face imediat cum o pun pe ea.....;
- mancarea : de dimineatza a mancat para cu banana si cereale fara prea multe fitze ( noutate), iaurt mananca cu pofta si a reinceput sa pape cereale cu lapte ( pe care le-a refuzat categoric acu' vreo luna..)
- i-au aparut niste bubite pe partea stanga a fetei, pe obrajor, langa gurita, sub ochi si pe pleoapa mobila. Arara ca niste cosulete sau ca niste puncte de grasime si uneori se inrosesc. Habar n-am de la ce sunt. Ati patit si voi asa?
Hai ca iar m-am intins... Daca vreti, puteti sa aruncati cu rosii in mine ca am nevoie pt ciorba si n-am nici un chef sa ies din casa........
Pupici tuturor!

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Am uitat sa va zic ca iar a incercat "gateala" sa fuga dupa mine... Ca de obicei, am fost mai rapida. Ieri am curatat urzici pt sotul aflat la cura si am mainile varza si , ca sa va faceti o idee, nica macar mucenicii nu mi-au iesit ( s-au faramitat toti)..... Urzicile le-a terminat el cand a venit acasa ca eu eram prea nervoasa.
Kisses!!!!!

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

am uitat sa multumesc de capitol nou, sa dea domnul sa fie unul numai cu bebei sanatosi, mancaciosi, mamici odihnite si fericite!!

alynta, si al meu cum vede papuci, direct la ei se opreste si-i linge direct pe talpa......or fi buni?? tin de foame??? nu stiu...

badriana, mi-a placut raspunsul cu ecuatiile. si eu am patit-o de mai multe ori, cand veneau la mine niste neamuri cu un bebe cu doar 3 saptamani mai mare ca al meu si-l puneau sa spuna tot ce stia, ne arata cum merge, cum face pa, si tot asa. cand m-au intrebat ce face al meu, am spus simplu: al meu nu urla, nu plange niciodata fara motiv, cum fac altii (apropo de al lor, care urla la propriu, atunci cand vrea ceva) nu m-am complicat prea tare, si drept dovada si matei al meu si-a dat drumul la gurita si acum spune mai multe decat celalalt bebe. nu-l fortez, il las in legea lui, caci vad ca intelege aproape tot ce-i spunem. noi nu mergem in 4 labe, pur si simplu nu vrem. stam in 4 labe, ne deplasam un pas sau 2, apoi ne aruncam ca broscuta. nu se ridica singur in picioare, dar sta in picioare, in patutul lui. are timp si sa se ridice si sa mearga singur, sanatos sa fie el, ca asta e cel mai important.

ganesha, capul sus!! toate problemele se vor rezolva. tu stii ce e cel mai bine pt copilul tau, tu-l cunosti cel mai bine. citeste te rog ce i-am scris badrianei. fiecare copil se dezvolta intr-un ritm propriu. de la noi!!

lauraoana, stai linistita ca nici eu nu m cumparat olita, si al eu e cu 10 zile mai mare ca al tau!!! si nici nu ma grabesc. astept sa vina vara, sa fie cald si apoi voi cumpara si olita.
despre san, fetita mea s-a intarcat singura la 8 luni. pana atunci a supt to la 2 ore, zi si noapte, pana intr-o zi, cand nu a mai vrut sa suga deloc. atunci am trecut-o pe lapte de vaca (era mai convenabil financiar). acum, matei e pe lapte praf de la 5 saptamani si continuam tot asa, pana la 1 an, cand mai vedem ce-om face.

flobaby, spune-i mariei sa se ia de mana cu matei, ca si lui ii plac fermoarele. si sa vezi ce se chinuie sa ajunga la ele...

fetele care au copii cu dermatita atopica, o intrebare: cineva mi-a recomandat ca dupa baita sa-l clatesc pe matei cu ceai de pelin, galbenele si musetel. ce parere aveti?? noi am renuntat de tot la sampoane si uleiuri de corp, acum folosim doar galbenus de ou de tara pe post de sampon si sapun).

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Flobaby, dupa cum descrii par cosuri, cu cauze hormonale. Lasa-le ca trec singure.

Ganesha, mie chiar expresia de 'a fi ferm cu un bebelus' mi se pare de-a dreptul idioata. Si eu sunt ferma cand umbla la ceva periculos sau baga in gura vreo prostie, si ii spun ca nu are voie pe un ton ferm. Dar cam atat. La mancat cum sa fii ferm? Sa-i tii gura proptita cu ceva ca sa o deschida? sau sa-l indopi ca pe rate?????????
Numai cu rabdare se rezolva. Lui Dominic i-au trebuit 3 luni de cand am incercat eu sa-i dau cu lingurita si pana a mancat o portie normala de solide. Si la inceput manca doar banana, musca din ea, apoi dupa ce i-a prins gustul a acceptat si pasata. Cereale doar un fel, f dulci si gustoase, si pe alea la inceput in picioare, la mine in brate, cate 2-3 lingurite sau de pe deget... Legume nu a mancat pana la 8,5 luni, decat in mari chinuri cate 3-4 lingurite, pana a descoperit painea, care ii place la nebunie, si ii pun un miez de paine in lingurita cu legume si asa sunt bune! A! si sa aiba gust! un pic de sare, aroma buna, nu orice piure lesinat de bebei. Mancarea noastra e cea mai buna. Si acum daca nu e si banana, marul il mananca asa cu greu...
Deci, rabdare! Si strainii sau sotul n-au decat sa comenteze. Ei sa fie cat vor de fermi cu proprii copii, si sotul daca nu ajuta, macar sa-si vada de problemele lui. Mama stie ce-i mai bine pentru copil, si trebuie sa-ti asculti instinctul.

Carmina, felicitari plimbaretei!

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

flobaby, nu stiu ce sa-ti spun de bubite. poate sa incerci cu bepantene??
despre urzici: eu le curat cu manusi chirurgicale pe maini. , iar mucenici nu am facut, asa ca mi-a adus mama cativa.
la noi matei doarme in patutul lui de la 3 - 4 saptamani, zi si noapte. de adormit, mai adormea el singur in patut, dar de cand am coborat nivelul, nu mai vrea, asa ca il iau langa mine si-i dau sticluta cu lapte, iar daca nu merge asa, il pun pe picioare si in max 10 min doarme, dupa care il pun in patut.

incerc sa mai rapund si de la capitolul trecut:

beca, i-ai dat pana la urma ciuperci sarei?? noi nu am incercat inca, ma cam tem, caci stiu ca ciupercile pot cadea greu la stomacelul lor. nu i-am dat inca nici vanata.

alic, nu mai stiu daca ai raspuns sau nu: trebuia sa mergeti la dr cu printesa?? ati mai fost?? (ca tin minte ca ma interesa si pe mine raspunsul... scuze daca ai scris si nu am vazut eu)

maria, noi avem doar patut de calatorie, si ne impacam fff bine cu el. asa nu ma tem ca s-r putea lovi cand cade sau cand doarme ( ca matei se foieste pe toate partile. in timpul noptii, cand vreau sa-l invelesc, trebuie sa ma uit cu atentie sa vad unde e capul si unde-s picioarele, ca nu se stie nicioadata cu el... )
felicitari pt noutatile lui darius, dar si pt primul cadou de la flacau!!

strunfita, ai o fetita grozava!! ce frumos merge ea...al meu e mmarree puturos. sta fff bine in picioare, dar trebuie sa ne simta mana, ca altfel se lasa jos. e tare fricos.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput