FIV la Sibiu (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns persi spune:

astazi am primit rezultatul la o parte din analize.celelalte trebuie sa la fac in ziua 1-3 de ciclu.as avea o intrebare la voi care sunteti mai inaintate in procedura.pot trimite rezultatele pe mail sa nu mai fac un drum la sb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Persi nu-i nevoie sa te duci personal. Le trimiti pe mail si te suna dr cand se uita pe ele sa-ti spuna pasii urmatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna fetele!
Yari, cand mergi la dr? Parca ziceai ceva de 16, 17?
Dordemunte, dar laparoscopie pt ce faci? Eu am avut cate un chist endometriozic pe fiecare ovar si la laparoscopie mi-a taiat cam mult din ovarul stang, de aceea mi-a zis dr Ispasoiu ca s-ar putea sa nu mai ovulez pe stangul. De-aia si eu astept sa fac fsh sa vad valoarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Fetelor am revenit acasa si acum astept ziua in care pot sa fac testul.
Am fost multumita de echipa de la Sibiu, mi-au raspuns la toate intrebarile, au fost destul de comunicativi.
Deci am avut 13 ovule extrase din care doar 11 mature. In general a spus bioloaga ca la o fertilizare standard se fertlizeaza doar 60 % - 70 % - la mine din 11 s-au format 7 embrioni, care s-au divizat toti, insa doar doi au fost de catalog cum spun doctorii cu 8 celule, ceilalti erau mai lenesi.
Bioloaga mi-a spus ca acesti embrioni sunt f buni si nu are rost sa ii mai tinem pana in ziua 5 ca doar ei vor fi transferati. Pentru ai tine pana in ziua 5 trebuie sa aibe minim 4.
Am fost necajita ca nu am avut de ziua 5 insa doctorii m-au incurajat mi-au spus ca nu conteaza daca sunt de ziua 3 sau ziua 5 important este sa se prinda.
Asa ca fetelor ma rog la Dumnezeu sa se prinda si sa vin cu o veste buna.

Pusi si succes tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Gabi mult succes!Abia astept sa vad o reusita "in direct" pe forum
Alina laparoscopie fac pt eventuale aderente si pt ca oricum imi face anestezie pt histeroscopie si cum inca nu am facut HSG imi va verifica laparoscopic si permeabilitatea trompelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrix69 spune:

Gabi_ducu, cam multe "povesti" ti-a spus embrioloaga asta... Daca erau asa "de catalog" trebuia sa ii patreze la stadiul de blasto, sansele sa se prinda sunt mult mai mari, ce- aia nu are sens, total neconvingator... Si chestia ca trebuie sa fie 4 - de unde a mai scos-o??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Bea, nu cred ca mint mi-au aratat acei embrioni la embriotransfer si aveau 8 celule si este asa cum treb sa fie in ziua 3. Nu avea rost sa ii tina pana in ziua 5 pentru ca ei sufera in mediu extern. Si oricum doar cei 2 i-au transferat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

gabi ducu:ma gandesc la tine si iti tin pumnii stransi, bafta!

yarrina: ce este nou la tine? eu recunosc ca intru mai rar, acum imi fac tot felul de analize. ieri am fost la instiututl Victor Babes si mi-am facut: anticorpi antitinucleari, anticorpi anti ADN si imunofenotipare limfocite, toate astea au costat 452 ron.

Si acum 2 zile am facut aceste analizele: Fibrinogen, Hemoleucograma,VCH,Alfa-fetoproteina,CA 125,CEA antigen carcinoembrionic
CRP proteína C reactiva... care au iesit toate foarte bine!

Mai am o serie de analize de facut la sfarsitul lunii, la Synevo cele 2 pachete pt trombofilie...dupa care voi sti cum stau. Eu trebuia sa merg la Sibiu pt FET in luna aprilie...acum totul depinde de analize, sa vad cum ies.

Merge cineva din Bucuresti saptamana acesta sau saptamana viitoare la Sibiu? Am un formular de la Synevo care trebuie stampilat si semnat in original..

Fetelor astept vesti bune de la voi, pana atunci va imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

- pierderea unor embrioni: daca alegi sa faci un transfer de blastocisti, asteapta-te sa pierzi cativa dintre embrioni; in medie, pana la 50% dintre embrioni mor inainte de stadiul de blastocist, unele cupluri pierd mai mult de jumatate din embrionii lor-

Acesta este dezavantajul de aceea avea nevoie de 4.


Mergi la inceput
Mergi la inceput