A reinceput concursul Ghiceste Sunetul

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stargate2870 spune:

Dragi moderatori,

Nu stiu de ce va mai angrenati in concursuri daca tot va depaseste tehnica si tratati totul superficial?!! Puneti acolo un asterix la regulament.."membrii care au fost selectati pt concurs si stau sa astepte trifoiul, pot sa astepte mult si bine. Acest trifoi se poate pierde prin hatisurile netului sau ale ignorantei noastre si nu poate ajunge la ei in timp util." Apucati-va de facut mancare mai bine. O sa excelati in ghiveciuri si mancare de varza. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellysis spune:

Si ce 'algoritm' nou ziceati ca aveti??

La ora 02:05, pe 09 mai 2010, a fost ales sa raspunda 1 SINGUR MEMBRU, respectiv 'zgrebenel' ...

La ora 03... si pana la minutul 18, cand scriu, n-a fost ales NICIUN MEMBRU! desi sunt 8 membri 'activi' si 8 membri 'invizibili' pe forum, sa nu ziceti ca n-a avut 'algoritmul' de unde alege...

Puteti inventa un algoritm cu mai multa logica, va rog??

Dar mai intai va rog sa nu uitati sa ne raspundeti pentru fiecare problema semnalata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Va inteleg ca sunteti suparati ca nu ati fost selectati dar faptul ca multe persoane au fost selectate arata faptul ca lucrurile functioneaza (chiar daca nu functioneaza optim).

Cateva nformatii suplimentare despre algoritm:
- nu se selecteaza tot timpul persoane dintre cele active ci la intervale regulate.
- asa cum am spus, mai intai se face selectia concurentilor si apoi dintre cei selectati se afiseaza trifoiul. Care este situatia cea mai probabila in care puteti pierde trifoiul: daca inchideti browserul intre perioada in care ati fost selectati si perioada in care trifoiul va fi afisat (in general este chestie de minute).

Ieri am fixat un BUG prin care daca erati selectati sa raspundeti se putea intampla sa apara o eroare. Speram ca acum nu mai sunt probleme de acest gen si daca sunteti selectati chiar sa puteti sa raspundeti. Tot din cauza acestui BUG trifoiul nu disparea de pe ecran (apropo, trifoiul nu dispare daca nu raspundeti, daca doriti sa scapati de el puteti sa raspundeti cu NU STIU).

In final mai am doua raspunsuri:

1. stargate2870 - iti inteleg frustrarea bazata pe faptul ca ai fost selectat(a) sa raspunzi si nu ai reusit dar iti pot spune ca acest concurs este deja la editia cu numarul 8

2. Ellysis: tot ceea ce scri tu acolo este perfect corect conform algoritmului. Probabil ca la ora 02:05, pe 09 mai 2010 acel user era singurul membru activ! Nu are importanta daca au fost membrii activi la ora 3 si 8 minute atata timp cat mecanismul de selectare nu fusese inca activat. Asa cum am mai spus nu doresc sa dau prea multe informatii despre algoritm ca sa evitam eventualele incercari de frauda.

O zi buna Echipa Desprecopii.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Este doar impresia mea ca sunt unii useri care se inregistreaza doar pentru a vana premiile de la concursuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellysis spune:

Sa stii ca nu tot ce ai scris este clar si are darul de a ne 'lumina':

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN

Va inteleg ca sunteti suparati ca nu ati fost selectati dar faptul ca multe persoane au fost selectate arata faptul ca lucrurile functioneaza (chiar daca nu functioneaza optim).

Cateva nformatii suplimentare despre algoritm:
- nu se selecteaza tot timpul persoane dintre cele active ci la intervale regulate.


Asta ai mai spus-o si am observat si eu: se selecteaza o data pe ora.
Nu-i asa?

Citat:

- asa cum am spus, mai intai se face selectia concurentilor si apoi dintre cei selectati se afiseaza trifoiul.


Adica vrei sa spui ca din 10 selectati pe lista, NU LA TOTI apare trifoiul?? Asta ar fi chiar impotriva principiului pentru care ai decis (sau ati decis, nu stiu cati decideti acolo...) sa fie selectati mai multi membri pe ora, in loc de 1, cat a fost la inceput, nu? Tocmai ca sa poata RASPUNDE 10, nu ca sa se admire intr-o lista. Ca nu poti sa spui ca atunci cand era selectat 1 singur, acela 'nu stia daca ii va aparea trifoiul sau nu'.

Deci te rog spune odata clar: TRIFOIUL TREBUIE SA APARA TUTUROR CELOR SELECTATI PE LISTA SAU NU? Si daca nu, DE CE? De ce sa mai apar in lista, daca 'nu se stie' daca imi va aparea trifoiul sau nu?? Aici, daca totusi citesti cu atentie ce-am scris mai sus, jocul tau de-a 'alba-neagra', adica 'esti in lista dar trifoiul nu-i', n-are logica. Te rog fii FOARTE CLAR!


Citat:

Care este situatia cea mai probabila in care puteti pierde trifoiul: daca inchideti browserul intre perioada in care ati fost selectati si perioada in care trifoiul va fi afisat (in general este chestie de minute).


Ce inseamna 'pierdeti trifoiul'? Adica a aparut si apoi dispare? Sau nu a aparut deloc si... l-am si pierdut?? Dar daca ne de-logam? Ce se intampla?

Citat:

Ieri am fixat un BUG prin care daca erati selectati sa raspundeti se putea intampla sa apara o eroare.


Bun, deci recunosti ca a fost din vina ta, a sistemului, a algoritmului - fa ceva prin care sa arati ca vrei sa compensezi pe cei care au fost 'victime ale sistemului' plin de buguri, adica da-le sansa sa-si SCRIE parerea, varianta, la care aveau dreptul si n-au reusit din motive tehnice, nu din vina lor. Asa e corect si civilizat!

Citat:

Speram ca acum nu mai sunt probleme de acest gen si daca sunteti selectati chiar sa puteti sa raspundeti.


Deci daca mai apare vreo eroare de-acum incolo, sper ca n-o sa spui ca 'e imposibil', nu?

Citat:

In final mai am doua raspunsuri:

1. stargate2870 - iti inteleg frustrarea bazata pe faptul ca ai fost selectat(a) sa raspunzi si nu ai reusit dar iti pot spune ca acest concurs este deja la editia cu numarul 8


Ce relevanta are faptul ca este 'editia 8', atata timp cat MAI EXISTA BUGURI SI ERORI?? Ce inseamna 'nu ai reusit'?? Trebuia sa faca ceva in plus si n-a reusit? Sau nu a ghicit ce trebuie sa faca pentru a putea raspunde?? Trifoiul ala apare fara sa facem noi ceva, nu-i asa? Daca trebuie facut ceva DUPA CE AI APARUT IN LISTA, pentru a aparea SI trifoiul, te rog sa ne spui!



Citat:

2. Ellysis: tot ceea ce scri tu acolo este perfect corect conform algoritmului. Probabil ca la ora 02:05, pe 09 mai 2010 acel user era singurul membru activ!


Si pentru ca am ajuns din nou aici, ca nici in alte ocazii n-a fost clar, te rog spune-ne acum CLAR:

CE INSEAMNA user sau membru "ACTIV"? In ce consta 'activitatea'??
Asta pentru ca, odata ce ti-am descris foarte clar situatia la acea ora, inseamna ca eram cat se poate de ACTIVA in acele momente, chiar si inainte si dupa acel moment, deci chiar nu inteleg.

Si n-ai precizat DE CE NU A FOST ALES NICIUN MEMBRU sa raspunda, o ora mai tarziu, cand eram si eu la fel de activa.


Citat:

Nu are importanta daca au fost membrii activi la ora 3 si 8 minute atata timp cat mecanismul de selectare nu fusese inca activat.


Din cate am observat, ce spui tu aici n-are sens, pentru ca de fiecare data se activeaza mai devreme de atat.

Citat:

Asa cum am mai spus nu doresc sa dau prea multe informatii despre algoritm ca sa evitam eventualele incercari de frauda.


Hai te rog nu mai pune placa asta cu 'frauda', pentru ca nu cred ca e cineva care sa stea dupa 'fraude' pe-aici. Eu, personal, n-am nicio intentie si nicio posibilitate in acest sens. Sunt mii si mii de concursuri pe net, cu 'algoritmi' foarte clari si exacti, fara 'buguri' si fara erori, care nu se tem de nicio frauda. Cum de la altii e posibil sa fie sisteme stabile si aici e totul atat de fragil, cand, asa cum ai spus, acest concurs e la a 'editia 8' deja?? Si, pana la urma, in ce consta o 'frauda'??


Si pentru ADRIANKA:
Scrie undeva in reguli cu ce interese trebuie sa intri pe site-ul asta sau sa participi la vreunul din concursuri?? Care e problema ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Ellysis, daca tu ai avea un musafir nou, care nu a mai venit pe la tine si de cum ti-a intrat pe usa se apuca sa iti caute in frigider si sa te ia la rost ca nu ai cascaval de care ii place lui si ca cel pe care il ai are gaurile cam mari, cum te-ai simti?

E dreptul fiecaruia sa aiba ce interese vrea, dar si cand bate la ochi ca se urmareste ceva cu tot pretul nu e frumos...

Numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN

Va inteleg ca sunteti suparati ca nu ati fost selectati dar faptul ca multe persoane au fost selectate arata faptul ca lucrurile functioneaza (chiar daca nu functioneaza optim).


Si totusi, cam multe persoane selectate, dar care nu au raspuns nimic. Sigur nu e vina sistemului?
Citat:

- asa cum am spus, mai intai se face selectia concurentilor si apoi dintre cei selectati se afiseaza trifoiul.

Aici nu-mi e foarte clar. Pot sa fiu selectata dar sa nu apara trifoiul chiar daca eu nu inchid ferestrele?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RastaFarai spune:

am fost selectat azi dar nu am prins ora.se poate face ceva sa raspund sau trebuie sa astept in continuare sa fiu selectat iar?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Trebie sa astepti sa fii selectat. Ca sa ii selectat, trebuie sa fii activ pe frum la momentul respectiv. (activ, adica sa citesti/deschizi pagini, sa scrii la subiecte etc. ) Nu primesi atentionari pe mail, nu poti raspunde decat in momentul cand iti apare renumitul trifoias in pagina.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elush_k spune:

Doresc si eu sa particip ! Cum sa fac ?

Mergi la inceput