Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (49)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Artu ce frumoooos... Ce bine ti-a iesit!!!! Nici nu s-ar zice ca esti incepatoare si ca e primul lucrusor facut de mana. Felicitari!

Mira fericita 29+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Reallaura sotul meu ma mai alinta ugerica ...
da, are dreptate sotul tau, noi suntem de vina ca nu avem simtul umorului

29+ Matei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Salutare si de la noi pt burtici


Ce liniste prin weekend, noi am terminat o curatzenie mica de dimineatza cu ajutorul lui tati si mai ales al Cristinei,,,,dupa care gatit si acum suntem la program de relax dupa-amiaza.

Caini,pisici, nu avem aici din cauza spatiului dar vrem sa schimbam apartamentul asta in care stam cu unul mai mare si atunci sa ne luam un Akita, in schimb avem in curtea din spate care este a vecinilor nostrii (de fapt e o casa impartita in trei apart.) vulpitzele de Londra sunt ca la ele acasa fiind o curte mai parasita si multa vegetatzie in jur chiar am sa pun o poza cu ele,,,Acasa in Rom. avand o curte imensa am avut caini unul la fel ca cel al lui July chiar cand am ramas gravida cu Cris am primit-o si ne-a adus si ceva puiutzi negrii dragutzi mi-aduc aminte cum faceam branzica atat pt Cristina dar le dadeam si la cei 10 negrii mititei carora am reusit pana la urma sa le gasesc cate un stapan...dar preferatul nostru a fost un beagle de vanatoare pe care o avea sotul cu mult timp inainte sa ne casatorim si a murit de batranetze dar destept si frumos caine...
Mira frumusele pozele si burtica
Artu super tare Poncho rosu pt micutza felicitari ce nu fac mamicile cu puterile lor,,,ma gandeam si eu sa incep un tricotat dar sunt tare neindemanatica la lucrul manual
Cusa eu pt patutz m-am gandit la setul www.childsplaysussex.co.uk/snuggle-baby-blue-cot-bedding-set-and-bedding-bale-4153-0.html" target="_blank">asta care are paturica exact asa cum vreau eu sunt f bune si pt. carutz din bumbac si mai am o paturica in cap www.childsplaysussex.co.uk/hippy-chick-organic-fleece-cot-bed-blanket-10836-0.html" target="_blank">asta, in plus vreau sa mai iau un mobile cot de la Fisher Price si cam atat cu bumperul mai tarziu poate ...avem si plapumioara cu elefantzelul Babar dar la inceput nu o vom folosi oricum ,,,cearceafuri si paturici frumoase am vazut si la John Lewis la fel ca cele pe care le-am pus eu ...
un weekend superb si odihnitor

26+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Nikolett scuze dar abia acum am intrat si am vazut mesajul

Nu stiu daca te mai intereseaza, poate ai fost deja la cumparaturi, dar lista ar fi cam asta

Pentru bebe
-sampon bebe
-sapun lichid cu dozator
-ulei bebe corp
-termometru corp bebe digital (fara mercur)
-crema pt. baie
-crema anti-iritatii (pasta Petrini, cutaden=reviken)
-pudra talc pt bebe (pt. trat. ombilic)
-vata sterila
-alcool 70 % (pt. trat. ombilic)
-Vigantol oil
-supozit. impotriva febrei
-ceai de musetel
-1 pachet scutece unica folosinta (new born)
-servetele umede
-betisoare pt. curatarea urechilor (cu aparatoare, speciale pt. bebe)
-fasa si crema arnica - pt. comprese dupa vaccin
-lingurita de silicon
-1 cutie lapte praf
-4 pachete comprese sterile
-ser fiziologic la sticla de plastic
-seringa, pipete pt. ser
-ceai contra colicilor, Infacol, Bonnisan
-sterilizator electric biberoane
-set perii pt. spalat biberoane si tetine
-biberoane
-cos pt. biberoane
-suzete
-decongestionant nazal
-termometru baie
-forfecuta pt. unghii
-set perie si piaptan
-incalzitor electric
-statie emisie-receptie (babyphone)

Pentru mamici
-pompa electrica san
-tampoane san
-aparatoare san
-crema pt. ingrijirea mameloanelor
-tampoane intime
-2 pachete vata mare
-fesi din tifon pt. tampoane
-servetele umede intime
-lame de ras
-supozitoare cu glicerina adulti
-chiloti unica folosinta

Asta e lista mea personalizata, dar bineinteles ca unele nu sunt neaparat necesare, poate tu nu ai nevoie de toate astea dar in schimb poate ai ceva pe lista ce eu am uitat sa trec.

Fetele care au facut deja cumparaturile sau au mai multa experienta , rugam completari !

Ruxi 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Carla merci mult pt. pontul cu scutecele de finet

Am sa merg sa iau ca nu am chef sa ma mai complic cu croitul

Sper sa gasesc magazinul

Ruxi 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Ramona80 sa-ti traiasca catelul, sunt tare frumosi mai ales cand sunt puiuti sunt ursuleti asa.

Spor la treaba cu casutza!

Eu astazi suntare fericita ca am achizitionat tapetul pentru camera pititcului si abia astept sa-l vad pe pereti

seara buna tutror

Cordelia 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello

taman ce am revenit din parc, de la soare si miros de primavara. Au venit in casa baietii plini de nisip ca a reusit doarele sa topeasca zapada de la groapa cu pricina si si-au facut baietii la castele...
Acum trebe sa matur in casa si sigur scot si eu de un mic castelut.

Ruxi, ma ia cu sperieti cand vad cat e de lunga lista cu pricina; asa cum am fost cu vitaminele ca nu am luat pana mai ieri asa sunt si cu listele astea; ma feresc de ele de nu mai pot. Dar parca vad ca ma apuca brusc sa cumpar din ele.

Dar, ca sa ma bag si eu in seama, comentez un pic in baza experientei cate ceva din listuta; si nu va suparati rogu-va, e pur parerea mea, ok?

Ce nu cred ca trebe:
-sapun lichid cu dozator - se poate folosi samponul
-crema pt. baie - daca e ulei nu vad utila si crema
-pudra talc pt bebe (pt. trat. ombilic) - e suficient alcoolul
-betisoare pt. curatarea urechilor (cu aparatoare, speciale pt. bebe)- am avut clar interdictie de la pediatru sa folosesc betisoare ptr urechile copiilor; interdictia se mentine inca
-fasa si crema arnica - pt. comprese dupa vaccin - merg compresele reci
-1 cutie lapte praf - daca exista in casa "tentatia" poti usor sa ii dai si astfel renunti sa lupti pt alaptat; acum sunt farmacii non stop si in caz de "urgenta" poate sotul sa ia
-vata sterila daca sunt comprese sterile nu e musai si vata
-sterilizator electric biberoane - la fel ca si la laptele praf; sunt de luat numai daca e musai
-set perii pt. spalat biberoane si tetine - idem ca mai sus
-biberoane idem ca mai sus
-incalzitor electric idem ca mai sus
-cos pt. biberoane idem ca mai sus
-set perie si piaptan - nu le-am simtit lipsa
-termometru baie - mai precis decat mana mamei nu e nici un termometru


Sa aveti o duminica minunata!



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Nikolett scuze dar abia acum am intrat si am vazut mesajul

Nu stiu daca te mai intereseaza, poate ai fost deja la cumparaturi, dar lista ar fi cam asta

Pentru bebe
-sampon bebe ok
-sapun lichid cu dozator nu ii vad rostul si chiar nu imi trece prin cap la ce ar putea fi folosit
-ulei bebe corp da, ulei de corp sau crema de corp
-termometru corp bebe digital (fara mercur) e ok, eu nu l-am avut in casa de la inceput, mi-am trimis soatza la farmacie sa il cumpere cand am avut nevoie prima data
-crema pt. baie daca prin crema pentru baie se intelege un gel de dus de spalat copilul pe corp la baie atunci da, e ok.Altfel, pentru uns pielicica nu vad rostul prezentei si uleiului si a cremei
-crema anti-iritatii (pasta Petrini, cutaden=reviken) ok. Eu am folosit la Tudor Crema pentru prevenirea iritatiilor de scutec de la Mustela, minunata a fost, nu a avut copilul meu funduletul rosu deloc
-pudra talc pt bebe (pt. trat. ombilic) pentru ombilic la Tudor am folosit alcool si Baneocin pudra. Pudra de talc nu stiu ce rost ar avea. Atentie: pudra de talc este contraindicata a fi folosita in zona genitala si zona funduletului. "Zboara" pudra asta ceva de speriat si pericolul sa fie inhalata de bebe este mare
-vata sterila e ok dar nu indispensabila, eu ii vad utilitatea mai mult pentru zona ombilicului, pentru alte zone in nici un caz
-alcool 70 % (pt. trat. ombilic) ok
-Vigantol oil ok
-supozit. impotriva febrei nu am folosit la Tudor niciodata in cei 2 ani jumate de existenta a piciului. Doar sirop Nurofen sau/si Panadol
-ceai de musetel pentru....???? Nu vad utilitatea
-1 pachet scutece unica folosinta (new born) ok
-servetele umede ok
-betisoare pt. curatarea urechilor (cu aparatoare, speciale pt. bebe) nu nu nu. Am cumparat si eu la Tudor, le am si acum, eu pe el nici acum nu il curat in ureche cu betisoarele. Pavilionul urechii se poate curata foarte usor cu prosopul/scutecul/etc. In interior nu se introduce nimic nimic nimic, nici macar aceste betisoare cu opritor. Cerumenul are rolul lui in buna functionare a urechii si o sa vedeti ca se elimina singur.
-fasa si crema arnica - pt. comprese dupa vaccin compresele reci sunt suficiente
-lingurita de silicon nu ii vad rostul. Antitermicul sirop este administrat cu seringa dozatoare cu care vine in cutie, Vigantolul direct in gurita tinand cont ca vor fi doar 1-2 picaturi
-1 cutie lapte praf mai bine nu. Tentatia de a-i da lapte praf lui bebe va fi mult mai mare daca aveti cutia cu lapte praf in dulap
-4 pachete comprese sterile ok
-ser fiziologic la sticla de plastic ser fiziologic eu am folosit doar din acela ambalat in fiole mici de plastic. Sunt cam 30 de doze de plastic intr-o cutie. Este mult mai igienic (si mai scump este adevarat) decat serul ambalat in recipient mai mare pentru ca o fiola este consumata cam in 2 zile (depinde de situatie normal), o data rupt capatul el se poate refolosi pentru resigilarea fiolei. Pe cand serul ambalat intr-un recipient mare va fi consumat intr-o perioada mai mare de timp, isi pierde calitatea de steril, etc.
-seringa, pipete pt. ser nu am folosit. Din fiola puneam direct in nasuc sau pe compresa sterila folosita la stersul ochisorilor
-ceai contra colicilor, Infacol, Bonnisan ok. Am reticente in ceea ce priveste ceaiul dar na...am si eu piticii mei. Eu la Tudor am folosit cu mare succes Infacol. La vremea respectiva a fost adus din Anglia, acum stiu ca a aparut sin in farmaciile Sensiblu, este olandez si sper ca este la fel de eficient. Dar din nou, depinde de copil. Sunt copii care nu reactioneaza la Infacol de exemplu.
-sterilizator electric biberoane ca si la laptele praf, mai bine nu tineti tentatia in casa. Daca insa bebe, din diverse motive, va fi alimentat cu lapte praf, atunci da este nevoie de o modalitate de a steriliza biberoanele. Eu am folosit la Tudor Solutia de sterilizat la rece de la Chicco
-set perii pt. spalat biberoane si tetine idem lp, sterilizator
-biberoane idem. Daca si cand va decideti sa cumparati biberoane, va recomand sa evitati biberoanele de plastic ce contin BPA
-cos pt. biberoane idem
-suzete daca intentionati sa ii dati lui bebe suzeta, atunci da, e ok
-decongestionant nazalnu ii vad rostul, deja este in lista serul fiziologic
-termometru baie am cumparat si eu la Tudor, a fost folosit de vreo doua ori doar
-forfecuta pt. unghii eu nu am fost in stare sa ii tai unghiutele cu forfecuta, am folosit unghiera mica mica pentru bebelusi. Din tot ce am folosit, cu unghiera de la Tigex m-am impacat cel mai bine
-set perie si piaptan eu am folosit doar peria, piaptanul nu. Mentiune - perie cu perii din par natural, nu din plastic
-incalzitor electric pentru biberoane presupun. Nu am avut nevoie niciodata. Apa plata o incalzeam un pic, asta in perioada de inceput, dupa care ii preparam laptele. Am trecut insa ffffff repede la folosirea apei la temperatura camerei.
-statie emisie-receptie (babyphone) e ok, eu am avut si mi-a prins bine chiar daca foarte probabil m-as fi descurcat si fara

Pentru mamici
-pompa electrica san sfatul meu este sa nu cumparati dinainte pentru ca s-ar putea sa nu aveti nevoie. Informativa si hotarativa la un model de pompa si daca veti avea nevoie puteti trimite sotul/mama/soacra/etc pana la farmacie sa o cumpere
-tampoane san daaaaaaa
-aparatoare san ca si cazul pompei, e posibil sa nu aveti nevoie. Eu am avut maaaare nevoie si cel mai bine m-am impacat cu cele de la Avent. Am incercat si Chicco dar nu mi-au folosit la absolut nimic. Vedeti ca aparatorile pentru san sunt pe marimi (cel putin cele de la Avent)
-crema pt. ingrijirea mameloanelor daaaaaaaa
-tampoane intime daaaaaa[/red]
-2 pachete vata mare daaaaaaa[/red]
-fesi din tifon pt. tampoane daaaaaa [/red]
-servetele umede intime nu le vad rostul, cel putin in cazul unei epiziotomii...eu nu le-as folosi in nici un caz[/red]
-lame de ras daca aveti nevoie da[/red]
-supozitoare cu glicerina adulti da[/red]
-chiloti unica folosinta mai puteti folosi si chilot clasic de bumbac[/red]

Pe langa cele de mai sus, mai adaug eu la mamici:
- supozitoare cu diclofenac - pentru calmarea durerii cauzate de epiziotomie. La mine au functionat de minune, imi luau durerea cu mana. Si datorita lor nici nu am avut nevoie de supozitoarele cu glicerina
- pentru o cicatrizare mai rapida a epiziotomiei eu am folosit Propoderm - este o crema pe baza de propolis, se gaseste un pic mai greu dar a fost minunata
- pentru spalarea zonei genitale (care se face la fiecare folosire a toaletei) eu am folosit apa simpa si/sau pastile de perogen (se dizolva in apa conform prospectului si rezulta o solutie pentru dezinfectarea ranilor).
- supozitoare Carpicon si crema Carpicon - pentru hemoroizi (asta daca o sa aveti nevoie bineinteles)
Punctele astea patru pe care vi le-am insirat eu aici, sa stiti ca au fost recomandarile medicului ginecoloc care mi-a supravegheat sarcina, nu le-am folosit si nu vi le-am recomandat dupa capul meu[/red]



Salutare dragutelor

Mama ei de vreme, ca imi vine sa emigrez in Congo

Am vazut poncho frumooooooos si dulceeeeee facut de Ioana (Artu). Bravo bravo, continua ca uite ce lucruri frumoase iti pot iesi din mana.

Ma bag si eu nitel in seama apropo de lista de cumparaturi de la farmacie - comentariile mele le gasiti in rosu.

Si cam atat. Ma duc la culcare ca sunt cam rupta de oboseala si somn. Asta daca ma lasa Sisi (asa ii zice Tudor), ca vad ca a apucat-o baletul la ora asta de imi face burta valuri valuri.

Pup toate fetele

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 28+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata, ce zi cu soooaaare!!

Ce bine, sper sa se indrepte vremea!

Artu esti f tare!! Nu zici ca esti incepatoare, intr-adevar! sa vezi ce smechera va fi sabina in poncho... eu am cumparat unul pentru iesirea din spital - 1 l- f misto de la KIABI.


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 33+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Arturicii, Alinutzaa multumim de completari.
sunt binevenite, mi-am mai rectificat listuta
Si o sa o mai adaptez in farmacie, la fata locului

weekendul viitor merg acasa la mama si ea are farmacie, o sa le iau de la ea si sigur va interveni si ea cu sugestii de genul asta da, asta nu

in plus, eu trebuie sa ma inarmez cu tot ceea ce tine de biberoane si celelalte tentatii pt. ca sunt doi bebei si din ce am citit eu pana acum toate mamicile de gemeni au recurs la biberon pt. ca ori nu au avut lapte pt. amandoi ori plangeau deodata si nu ii puteau alapta simultan pe ambii

pt. fetele care vor avea un singur bebel se pot elimina tentatiile din start de pe lista


Ruxi 28 + cu

Mergi la inceput