Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

am corectat si semnatura nu mai intrasem de ceva vreme sa updatez lucrurile

Noapte buna burtici

Cordelia 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

help fetele

va rog spuneti-mi si mie voi ati gasit scutece de finet de gata sau ati cumparat material si le-ati confectionat la croitoreasa ?

daca e cea de-a doua varianta, pe ce dimensiune trebuie cusute ?

merci

Ruxi 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Am intrat mai devreme de la birou sa va citesc, am apucat sa citesc 2-3 mesaje si apoi m-am luat cu treaba.Dar... ghiciti cine nu are somn la ora asta?

Carla, tare simpatica tanti Doina asta a ta. M-am distrat copios. Saraca femeie, o fi sughitand.
Si cartofii....mmmmm, deliciosi. Maine am "patron" la prietena mea cea mai buna si la fiica nasei (ca-s nascute in aceeasi zi, bine.... ani multi diferentza), dar duminica nu rezist si fac cartofii, ca tot am tot ce-mi trebuie (mai putin cartofii).

Despre Nana, am vorbit cu ea joi, ii ceream detalii despre carutz, pe mail, si mi-a raspuns cu lux de amanunte, si imediat. Ma gandesc ca daca era vreo , problema cu ea, n-ar fi raspuns asa promt si nici nu ar fi scris un mail kilometric, sau ar fi zis daca ii e rau. Poate e ocupata... cu sotul.

Nati, bine ca ai reusit cu comanda in cele din urma. SI eu de vreo 2 zile imiinnod urechile si ametesc pe net, cautand diverse pt. bebe. Deocamdata am gasit doar patut de care voiam. Urmeaza si restul: carutz, lenjerii, pt. infasat. Hainutze si lucrui maruntzele le las pe mai incolo.

Carla, si noi suntem mari iubitori de pisici, am avut un motan, era copilul nostru, si stiu cum te simti, la fel spuneam si noi: ca o sa curatz dupa el si o sa spal intr-una si nu va intra in camera la bebe. Al nostru era batran, si s-a dus in raiul pisicilor anul trecut, dar nu l-as fi dat niciodata. Ne si imaginam cum o sa stea sub patul bebelusului, ca nu va vrea sa stea singur. Am o fosta colega facultate, care a pastrat motanul si dupa ce a nascut. Il tunde lunar parca (ii lasa cate un smoc de par in varful cozii si pe varful labuteleor, si evident pe cap), sotul ei inca de cand era insarcinata a inceput sa-l alinte mai mult el, iar ea mai putin, ca sa nu fie trecerea prea brusca pt. pisoi. Si ma amuza acum cand imi povesteste ca de fiecare data cand alapteaza, sau trebuie sa-l schimbe pe cel mic, il apuca si pe motan: ba dusul la baie, ba miorlaitul, ba altceva, numai sa fie si el bagat in seama in momentul ala. E gelos saracutzul. Baietzelul ei are acum cam un an jumate. Si da, cum spunea si Sabina, sa ii aduca sotul ceva de-al fetelor inainte ca ele sa vina acasa, sa se obisnuiasca putin cu miroul lor. Va fi curioasa nevoie mare, dar se va obisnui. Cred ca dupa ce mai cresc fetele, o sa fuga pisica din calea lor, sa nu o smotroceasca prea rau.

Vergeturi inca nu am facut. Am dat pana acum cu Mustela, de la sani pana la genunchi. Mai nou am bagat si ulei de migdale, de frica sa nu cumva sa apara vreuna. Poti sa faci ochiuri pe mine la cat ulei torn. Pana in prezent e ok. Sper sa nu apara.

Sabina, Nati, taaaare dulci fetele voastre.

Maine schimbam semnatura, si trecem la prefix nou. Uraaaa. Incepem AMR-ul.

Ana 29+ Miruna-Nicola
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

[qoute] mary scuze ca de abia acum am vazut mes tau.....citesc mai greu
deci despre diabetul gestational am citit ieri toata ziua...pe unele site-uri pozitiv, pe altele mai negativ asa....
eu glicemia provocata am facut-o de 2 ori, a doua data a durat cam 4 ore...si din 4 recoltari de sange , doua au iesit ridicate. mai mult ei nu mi-au explicat.
din cate am dedus eu, daca era ceva grav ma bagau pe insulina si-mi luau de 4 ori pe zi glicemia, cum nu e grav....ma-u pus la regim.
regimul consta in faptul ca nu am voie prajeli, grasimi, zahar( deloc), fructele dulci doar 100g pe zi, paine, paste, orez...in cantitati mici.
mi-au dat ei un regim orientativ.....trebuie sa mananc de 6 ori pe zi, pt reglarea glicemiei.
din ce am vb si cu matroana, pot sa mai scap la un dulce, dar sa nu scap la prea multe intr-o zi din lista interzisa.
eu doar cand am aflat m-am stresat si am plans nestiind ce este, dar acum cu regimul sper sa numai fie probleme.
totul e sa nu te stresezi pt ca ridica glicemia si face rau lu bebe.
ma intind cam mult....sper sa nu enervez fetele mai ales ca sunt offtopik....
dar si eu sunt super stresata de la inceputul sarcinii pt ca am facut tratament cu utrogestan ca sa pot tine sarcina( aveam iminenta de avort) si pt ca anul trecut am pierdut o sarcina si ma chinuisem mult sa raman.acum intru in panica de la cea mai mica picatura de sange si ma duc la urgenta de fiecare data, deja ma cunosc alea, noroc ca nu suntem in ro, aici totul e diferit.se poarta super cu tine.
iti doresc din tot sufletul sa ai puterea sa treci peste toate problemele pe care le ai...si daca te ajuta descarcate aici, pt ca ...( dupa cum a spus philip bebicu lu artu) aici suntem o familie...mult succes
pup burticile pt intelegere....

maria 28 cu ingerasul antonia
[/qoute]



nu cred ca esti off topic
sunt probleme specifice gravidelor pe care aici trebuie sa ni le impartasim,tu cu glicemia,eu cu tensiunea


fetita mamei
NIKOL29+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

numaratoarea inversa incepe AMR 11 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata burticute!!!Hai la apel,cafeaua e servita:
Fetele stiti cum povestesc parintii:"in anul cand s-a nascut cutarica era zapada pana la geam..sau a fost seceta etc"..Eu m-am confruntat de multe ori cu povesti din astea,si aseara ii ziceam sotului,sa tinem minte ca in anul in care ni s-a nascut primul copil a nins pana in martie,sa povestim mai departe
Mira cred ca voi sterge AMR-ul,imi da o stare de neliniste.Despre Nana stiu ca e sotul in concediu,si probabil e si ea intr-un fel de "honey moon"
Carla,Veronica si eu am fost dezamagita in sarcina de sot..ca se ruga de mine sa facem bebe de ceva ani buni,iar la inceputul sarcinii nu l-am vazut asa incantat,sa-mi pupe burtica incontinuu,sa vb cu bebe in fiecare seara etc.Sapt asta cand l-a intrebat o vecina cand nasc,i-a zis la sf.lui aprilie,si cand l-am certat,ca eu nasc pe 9 mai,a zis ca stie dar nu mai suporta sa astepte.Mi-am dat seama pana la urma ca e foarte incantat,numai ca nu simte la fel ca noi,care ii purtam in pantece,ii simtitm cum face gimbuslucuri..
Arturica,Nati sunt super lucrusoarele tricotate.Va invidiez ca aveti rabdare.Pe mine mai bine ma pui sa dau cateva ture de teren decat sa stau intr-un loc si sa crosetez
Week-end feeric burticute inzapezite

poze
Cristinacu Sebi+31+
AMR sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

fetele, pentru felicitari.

Veronica nici mie nu-mi ies galustele de fiecare data. Desi reteta o respect.
Cordelia eu sunt o mare iubitoare de animale. Ca dovada, anul asta vrem sa incepem constructia casutei, dar am achizitionat deja catelul care sa o pazeasca. Este vorba de un ciobanesc romanesc de 6 luni, mare cat Victor. Il tinem la casa tatei care are terenul chiar langa noi.
Nati si eu am burta foarte lasata, probabil din cauza greutatii. Dr nu mi-a spus ca ar fi ceva in neregula.
Mira bine ca mi-ai adus aminte de prajitura cu bezea. Si eu o programasem pt weekendul asta. Te felicit pentru ambitia ta de a nu depasi doza de prajituri pe saptamana. Eu n-as rezista.
Carla si eu mai patesc asa cu sotul meu. Si atunci sun o prietena si ma descarc. O femeie sigur intelege. Nu te mai consuma.
Arturicii eu intotdeauna am admirat persoanele care au rabdarea si talentul de a face astfel de lucruri.
R_ocsy, mmm ce-mi place si mie ciobanescul de Berna. Si din ce am citit sunt excelenti pt copii. Nu-i puteti face un tarc celuilalt caine si sa-i tineti separat pana se mai obisnuiesc unul cu celalalt. Tatal meu are si el o lupoaica dar s-au inteles bine de la inceput. Se joaca mereu amandoua si sunt atat de haioase.
Astazi ma duc la un botez. Offf, si ce vreme.
Va pupacesc.


Mamica fericita a lui Victor Stefan din 04 iunie 2008 si +23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

neata burtici
sunt prea obosita ca sa spun ceva coerent..azi noapte am visat numai prostii, sunt suparici pentru o prietena ce merita sa fie mama,insa asta este viata...
legat de minunatele galusti va multumesc pentru spijin
sabina(sper ca nu am gresit) uite si reteta ce am respectat-o, identica cu cea pe care o respecti tu, insa rezultatul... a fost catastrofal http://v-retete.blogspot.com/2009/06/supa-cu-galuste.html
va imbratisez si va doresc o zi minunata

29+ Matei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata, m-a trezit soarele si m-a dat jos din pat cu mare elan, dar pana am iesit din baie se ascunsese dupa nori... si atat mi-a fost cu weekendul insorit!

M-am trezit astazi cu niste arsuri puternice pe toata zona burtii, pe exterior... ca si cand as fi stat la soare, vara, pana mi-as fi ars toata pielea, asa e senzatia... Ma mananca si ma arde toata pielea! Panicata, mi-am pus repede doi pumni de ulei pe mine si acum, vorba Anei, pot sa-mi prajesc doua ochiuri pe burta!

Maine intram in saptamana 32... si nu-mi vine sa cred ca sunt tot mai aproape de termen... Mai inainte citisem pe topicul de mamici de gemeni ca una din mamici a trecut de saptamana 36, asta mi-a dat mari sperante ca reusesc si eu sa ating luna a noua, desi apoi mi-am dat seama ca la cat ma agit eu toata ziua prin casa (chiar daca nu fac mare lucru) nu prea se potriveste reteta cu recomandarile universale de repaos total la pat... Mai am atatea de facut, mai ales curatenia generala dinainte de Paste, care sa coincida si cu pregatirea casei pentru mazarichi!... Si de montat pututurile, de calcat tonele de lucrusoare pe care le tot aman de o saptamana, stivuite gramada pe masa de calcat... De ales si cumparat carucior... M-a apucat panica, ma simt deja in contratimp!

Supararea pe sot mi-a trecut peste noapte. Aseara, ca sa ma impace, a gatit el... macaroane cu pesmet si zahar, mivel de complexitate maxim pentru el! N-a fost nimic serios, imi dau seama ca nu e rau intentionat dar ca, asa cum stim toate, uneori felul lor brutal de a gandi pur si simplu nu se potriveste cu emotivitatea noastra. In genere chiar n-am ce sa-i reprosez, suntem foarte fericiti impreuna si ne intelegem minunat, insa mici scapari se intimpla sa mai apara, inevitabil, uneori. Plus ca de cand cu bubitele alea ale mele am decis sa stam foarte cuminti si cred ca se resimt tensiunile acumulate!



Carla, 30+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Neata!

sunt franta de oboseala
nu stiu ce fac si tot f. tarziu ma culc
azi noapte m-am culcat aproape la 4

si cu toata oboseala asta , din pacate, azi e vreme de gatit
frigiderul e golut, ieri am trisat si am mancat in oras

macar azi nu ninge la Cluj, INCA
dar e innorat
mai iese din cand in cand soarele de dupa nori

in rest nimic interesant
mabucur f. tare ca am terminat cu shoppingul si lista s-a scurtat considerabil, am achizitionat toate lucrurile mari si costisitoare
au mai ramas doar maruntisurile, dar acestea chiar daca sunt multe le iau pe toate dintr-un singur loc, din farmacie

va rog sa nu ma uitati cu sctecele de finet care stiti sa imi raspundeti





Ruxi 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

multumesc fetelor pt sfaturi

contractiile se pare ca au fost de la constipatie
o sa iau cate o capsula de tardyferon la doua trei zile

fetita mamei
NIKOL29+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

numaratoarea inversa incepe AMR 11 saptamani

Mergi la inceput