Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (148)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

multumim Lorich esti o scumpa

evident ca nici noi nu mancam sanatos dar cu pasi mici si siguri vrem sa incercam sa mancam cat mai sanatos (trebuie sa mananc sanatos sa imi pot "permite" ciocolata zilnica )
sotul acum si-a descoperit niste probleme cardiace si problema cu greutatea o are de cand s-a lasat de fumat ...asa ca trebuie sa luam masuri
prima masura care am luat-o mai demult a fost scoatere tuturor produselor cu glutanat si a margarinei
e mai greu ca trebuie sa gatesc si pt copii mofturosi , cu Beatrice cateodata rezolv simplu doar mazare fiarta cu un pic de unt sau porumb fiert mai nou mananca supa de pui (Doamne ajuta')

Lorich pai daca e doar 35 la carrefour atunci fac si eu un efort si o iau, eu credeam ca e peste 50 ron.Dar pana atunci poti sa te uiti te rog daca are si kestii de boli-dieta specifica??? Si stiu ca el nu e prea de acord cu carnea noastra de pui din comert cam ce a scris despre ea si daca carnea de curcan ar fi mai buna?? Saru' Mana

Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Interesanta emisiunea...si dr Menci le explica asa de simplu ca nu mai pare asa greu sa mananci sanatos.
O sa incerc si eu sa urmam in familie multe din regulile enuntate de el...unele am inceput chiar mai demult sa le aplic (de ex, noi mancam foarte rar mezeluri, cremvusti aproape niciodata, margarina deloc, nu mai bem sucuri din comert decat cu ocazii speciale, carnea o mancam inabusita sau la grill, din pacate cartoful e de baza ca si garnitura asta pentru ca e satios si ieftin).
Azi Menci a zis o chestie care m-a pus pe ganduri: cascaval nu se da pana la 3 ani...pai in cartea electronica de diversificare zice ca se poate da de la 9 luni...sa merg pe mana lui Menci, totusi? ce parare aveti?

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Interesanta emisiunea...si dr Menci le explica asa de simplu ca nu mai pare asa greu sa mananci sanatos.
O sa incerc si eu sa urmam in familie multe din regulile enuntate de el...unele am inceput chiar mai demult sa le aplic (de ex, noi mancam foarte rar mezeluri, cremvusti aproape niciodata, margarina deloc, nu mai bem sucuri din comert decat cu ocazii speciale, carnea o mancam inabusita sau la grill, din pacate cartoful e de baza ca si garnitura asta pentru ca e satios si ieftin).
Azi Menci a zis o chestie care m-a pus pe ganduri: cascaval nu se da pana la 3 ani...pai in cartea electronica de diversificare zice ca se poate da de la 9 luni...sa merg pe mana lui Menci, totusi? ce parare aveti?

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj



mai, ce sa zic, cu cashcavalul, adica io dupa teoriile expuse mananc mai sanatos, dar daca nu sarim calul, zau asha.

Doloress, intodeauna am considerat prajeala -o crima. Aveam ulcer in fack. si ma duc la mama, si face piure cu ..ceapa prajita, of course, ca asha e interesant in moldova. Moama, si s-a lasat cu o voma si crampe... desi e posibil sa fi nenorocit si ficatul. De atrunci nu mai suport eu mirosul de prajeala??

hai fetelor, mai expunetzi aici mancaruri.
Si condimente! Azi de ex. am luat din kaufland o radacina de ghimbir. Vad eu cum o combin.


Si miine, cu ninsoarea asta nu mai gasesc urzici . S-a dus cura mea...



Si am mia gasit o chestie frumos zisa de Menci, pe net. Citat de la Hipocrate: mancarea tre sa fi medicament, si medicamentul=mancare. Nu invers.



edit: MSbb, cautatul materialului pt suport de statuie e o munca grea - tre sa lasi deoparte lumanarea aia...


o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Haideti ca m-ati facut curioasa! Am sa-i zic si eu mamei sa-mi cumpere cartea asta, ca tot ne vedem acusi in aprilie.
Eu mereu am incercat sa mancam sanatos, sa caut info pe net, insa mi-a lipist mai mereu o carte, unde sa le am pe toate adunate. M-am apucat la un moment dat sa-mi notez, mi-am facut un dictionar, cu fiecare aliment ce contine, insa de cand a inceput Patrick sa mearga s-au dus toate proiectele mele personale. Si cu cat creste imi dau seama ca o sa am tot mai putin timp, ca o sa urmeze temele, orele de sport, etc.

Cleo pai asa am fost si eu invatata ca tot din Moldova mi-s. Noroc cu soacra-mea asta vara ca a intrat in noi Ea nu suporta prajeala deloc. Eu inainte la orice mancare puneam morcovi, patrunjel, telina, ardei gras, ceapa, si le caleam. Apoi adaugam mazare, fasole, varza, carnea etc... Acum pun in continuare toate astea, dar le fierb. In loc de ulei pun apa si iese mancarea la fel de bun, daca nu si mai si. Porc n-am mai mancat de nu stiu cand.
Nici noi nu mancam deloc mezeluri, mancare procesata cat mai putina, daca as putea renunta si la sosuri ar fi super. Carotfi mancam foarte foarte rar.
Acuma mai nou sunt cu salatele, parca simt nevoia asa.

Combinatii :
1. varza rosie, 1 mar ras, 3 linguri zeama de lamaie, zeama de portocale, ulei de masline

2. 500 g cartofi, 1 ridiche mare neagra, 1 ceapa, 1 cana de varza alba, 1 sfecla murata, masline, otet, ulei

3.250 g paste, 30 g masline verzi, 1-2 morcovi rasi, o telina mica, un mar, 2-3 rosii, verdeata, otet, ulei

4. mazare, conopida, morcovi, otet, ulei, mustar

5.orez, prune uscate,nuci macinate, stafide, zeama de lamaie, zama de portocale

6. ciuperci, orez, ceapa, rosii, otet, ulei, sare

7. cartofi fierti dati pe razatoare, ridichi mari - pe razatoare, ceapa, ulei, otet.

yum-yum!






Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Ali scumpa mea si mie tare mi-e dor. Chiar voiam sa intru sa las un mesaj pentru tine
Ti-am laudat deja casuta! Imi place ca v-a ramas o gramada de spatiu inca...Noi o scoatem biroul asta, luam unul mai mic si dulap de haine pentru copii, in sufra. SI probabil mut aici patul fetei si dorm pe canapeaua neextensibila pana se face mai mare. apoi sper sa facem ceva cu mutatul, vedem.
CIne il va duce/lua pe Vladi la/de la cresa?
Omoar-o pe Jurca, sa nu mai aud de ea!

Am mai citit, dar nu mai stiu exact.
Ma laud ca azi a facut Mirci prima oara pipi la WC- pe reductor, pe olita nu-i chip sa stea.
Maine mergem iar cu el la MEdicover la recoltari. Sper sa fie ok cu putzi.
Acum mergem in Auchan sa-l distram nitel si mai luam una alta.


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 31+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Si Robert a stat pt prima data pe reductor azi!!! 20 minute!!!! Ma plictisisem eu langa el, prima data n-a vrut, dar voia hartia igienica, i-am explicat ca i-o dau daca sta, ca aia e pt sters la funduc si a vrut sa stea...statea ca pasha, nu alta!!! A facut si un pipi si a fost tare mirat de sunet! Pupa-l-ar mama pe el! Sunt asa fericita ca data viitoare ii fac poza si va pun!

Eu am pierdut emisiune cu Menci, am dormit de la 3-6!!!! Si eu, adica!!! Acum mergem la cum[paraturi, prin nameti, cred!

Cleo bravo, ce sa zic, sa spui daca putem contribui cu ceva la statuie :) Foarte frumos ca ai un asa stil de viata. Nici eu nu pun paste la supe ciorbe, prefre sa-i umplu burta cu legume, dar ce ma fac ca papa lui preferata e supa de pui cu galuste ?!? O sa fie abaterea noastra de la reguli, na!

Fetelor, imi face placere sa scriu ce mi s-a parut si mie interesant, chiar daca nu le respectam 100% tot e mai bine sa le cunoastem, un om informat...stiti voi!

Erika inca n-am gasit ceva strict legat d eboli, se refera mult la diabet, celiachie...in rest pana acum,nimic, dar n-am terminat-o
Da, e fan pasari de la tara, dar daca nu-s..ce sa faci?

Aaaa si ciocolata e chiar sanatoasa cica, daca e peste 70% cacao, si cu vreo 3 ingredinete doar, le scriu eu mai tarziu, daca vrei.
Robert are propriul lui laborator in gura si a refuzat categoric pangasius, el crae e fan carne+peste.

Ylari interesanta faza cu oja, sa citez din Pavel Stratan "mai interesant decat ar trebui sa fie!"

Lumi multam de link!

Va pup, wekend super!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008



Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea (N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

doloress,cand iau cartea,o pozez si o pun pe net!
super salate spui tu acolo! si mi se par si cf regulilor lui Lorich.

si mara mananca supa de galusti. Dar fac cam la 2 sapt. Si zic ca e de regim, ca pun mult morcov, galusca e gris aerat - cu ou, si carne. Mda, acum, imi dau seama, combina carnea cu ou si faina. Is prea multe, dar nu mi se pare grav fatza de ce zice Mincicovschi. Nu are cartofi
Si imi place cum spui, si io prefer sa ii umflu burta cu legume, au vitamine, minerale, iti dai seama ce fericita eram cand a mancat salata ed cruditati - ca pot sa iau ingrediente de la tzarani


Voiam sa va inteb, ce stiti de ficatei?

Papanasii evident, nu sunt acceptati. Haoleo, niciun desert! ei, la asta nu renunt. Mai bine renunt la caaarrnneeee, am si io un viciu, dulciurile....


Ce mamica mai era super bucatareasa pe aici? Aldaesme, parca, cu poze cu torturi in zeci de mii de aranjamente si combinatii, cu flori zaharisite pt decorat torturi etc.

ylari, nu te superi, dar tot ma busheshte rasul cand ma gandesc la Eva ascunsa dupa canapea sa se dea cu oja. Voiam sa te intreb: o stii peOana savescu? am fo o data laea... ce minunatzii coase...

Reallaura, succes miine cu analiza.







o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Va aduc la cunostinta cu mandrie primul kk pe olita al fie-mii...bine, o tzanta acolo, dar oricum...

Doloress, thanks pentru idei de salate...suna bine

Laura, bafta la analize...sa nu mai fie picior de microb...felicitari pentru pipi la wc

Lori, pt putin...eu m-am bucurat cand am citit acolo de oregano care mie imi place foarte mult si pe care-l folosesc la orice...daca e si atat de nutritiv, cu atat mai bine.
Felicitari si cozonacului pentru pipi

O noapte linistita si week-end placut!

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Va aduc la cunostinta cu mandrie primul kk pe olita al fie-mii...bine, o tzanta acolo, dar oricum...


oaaaaaaaaaaaaau,bravooooo,felicitari !!!!! bravooooo!!!!!!
nu stiu daca ai citit,ti-am raspuns atunci,ca ziceai ca poate am interpretat eu ceva ironie din partea ta in legatura cu pishul lui Andres,daca nu ai citit,NU NU NU am interpretat nimic ,nici nu imi da prin cap asa ceva,stai linistita,nu stiu ce ti s-a parut sau ce amzis eu!!!!ca poate nu ai citit,si sa nu ramai cu impresia ca sunt suparata,nici sa nu te gandesti la asta

15+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput