Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Conchita, inteleg ca nu ai urmarit subiectul catva timp si de aceea sunt multe pagini de citit pana la postarile la zi. Altfel nu-mi explic de ce ignori postari unde ceea ce discuti tu in ultimele doua mesaje a fost adresat explicit. Ca sa evitam redundanta, te rog sa citesti si restul cu atentie ca sa avem o discutie fara repetitii inutile.

Mai concret: am vorbit despre preoti care incita la violenta impotriva metodistilor; am scris despre faptul ca homosexualitatea era pedepsita prin lege acum 20 de ani; am explicat egalitatea cetatenilor in fata legii versus pozitia "de forta" pe care si-o permite orice majoritate, in virtutea numarului mai mare. Te rog adreseaza aceste aspecte, pentru coerenta discutiei. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Denizel, tu traiesti cu o imagine idilica. Asta e parerea mea. Ti-or fi placand filmele cu tigani facute de Kusturica. Si mie imi plac. Dar pana si acolo sunt tiganii prezentati realist.



oh, da, sunt prezentati f. realist.
Mie imi place faza aia din Pisica alba pisica neagra in care cade unul in buda si cand iese de-acolo se sterge cu o gasca.

Presupun ca tie nu-ti place faza in care invie mosuletii aia 2 dupa ce au stat atata sub gheata . 2 tigani in plus la happy end :)).



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Ba da, imi place. Si Vremea tiganilor imi place, grozav film.
Viviana, faina poveste. Azi m-am intalnit cu un tigan la lucru, a oftat si m-a pupat pe obraz. "Nu ne-am vazut de la Revelion" a zis el. Mirosea a alcool. Asa, putin. Ce sa fac nene, are familie si copii. Daca il parasc, il da afara. Ma mai gandesc pana plec.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Conchita, inteleg ca nu ai urmarit subiectul catva timp si de aceea sunt multe pagini de citit pana la postarile la zi. Altfel nu-mi explic de ce ignori postari unde ceea ce discuti tu in ultimele doua mesaje a fost adresat explicit. Ca sa evitam redundanta, te rog sa citesti si restul cu atentie ca sa avem o discutie fara repetitii inutile.

Mai concret: am vorbit despre preoti care incita la violenta impotriva metodistilor; am scris despre faptul ca homosexualitatea era pedepsita prin lege acum 20 de ani; am explicat egalitatea cetatenilor in fata legii versus pozitia "de forta" pe care si-o permite orice majoritate, in virtutea numarului mai mare. Te rog adreseaza aceste aspecte, pentru coerenta discutiei. Multumesc.


bineinteles ca te-am citit. ce legatura au preotii izolati cu BOR si statul? ce legatura are legea de acum 20 de ani cu faptul ca tu-mi contesti apartenenta la un grup care crede ca exista culte si secte? cum aperi tu minoritatea (care anume) impotriva majoritatii, cand nici macar nu ai definit minoritatea si majoritatea? majoritatea e formata din miriade de minoritati. iar cetateanul "de rand" nu face legea. asa ca, pana nu-ti clarifici definitiile si pozitia, astept raspuns la mesajele mele, pentru ca merita un raspuns serios.

nu, nu am citit nici un exemplu "de forta" al majoritatii. esti sigur ca te referi la majoritate? 50+1. desigur ca astept exemple.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Normele minoritatii care aduc lezare la nivel social majoritatii nu vor fi legiferate pt. simplul fapt ca se opun unui sistem functional deja constituit . Aici este cauza genuina care-i mana in lupta pe cei care se opun ocupatiilor altfel venite din traditii ale tiganilor , si cuplurilor (cuplul fiind vazut la nivel de reprezentare colectiva ca fiind reproductiv)ne-naturale (stiti vorba populara "impotriva naturii" , are cel mai concret sens , de fapt , dar cultural e peiorativ). Profitul economic in ciuda muncii , violenta , mizeria deregleza societatea , ca urmare sunt respinse prin respingerea celor ce le practica , iar daca un nr. reprezentativ al unui grup practica acestea , respingerea se transfera la nivel de grup . Deci , ii resping pe tiganii care sunt ne-integrati social .

Cuplurile homosexuale nu pot avea natural urmasi . Instinctul "judeca" instinctual , respingand ceea ce i se opune (asta-i explicatia impulsului de respingere de catre heterosexuali a celorlalti ). Gandirea analizeaza conditiile si consecintele , si tolereaza actele care nu destabilizeaza sistemul comunitatii. Consecinta legitatii la nivel social (individual , se practica de cand lumea) , in alte epoci , ar fi fost o stingere a acelei comunitati . In epoca actuala , nu se mai pune astfel problema . Dar instinctul colectiv functioneaza la fel . Toleranta este consecinta gandirii , nu a unei pre-judecati (fie vechi , fie moderne).

In argumentarea tolerantei nu este corect sa se foloseasca apelul emotional la proprii copii , carora pe principiul dragostei parintesti li se accepta orice , pt. ca prin acest principiu se poate "valida" orice , inclusiv comportamente asociale . Parerea mea este ca un argument bun este cel al consecintelor (neagresive) asupra celor implicati si societatii in asamblu si a conditiilor (de comun acord constient asumat al participantilor ) .

Nu se discuta la nivel de trasaturi de rasa , pt. ca acestea nu se valorizeaza bun/ rau , ci la nivel de cultura si comportament de grup , comportamentul si cultura putand insa fi judecate prin consecintele pe care le produc (norme impuse pasiv-agresiv prin consecinte) in comunitatea majoritara care pune la dispozitie minoritarilor teritoriu , legi , resurse , acestia folosindu-se de ele e necesara continuitatea functionala , adica integrarea , nu scurtcircuitarea cu diverse contra-acte pe principiul conservarii patrimoniului identitar minoritar.

Revenind la generalizari , eu nu sunt de acord cu urmatoarele : 1)presupunerea ca reactiile negative la comportamentul sexual al unora inseamna afinitati refulate inconstient (e adevarat doar la cazuri particulare , dar generalizarea conduce si la ideea ca toti cei ce se opun practicilor altfel , ex. violuri , zoofilii , sunt adepti inconstienti ); 2)un om cu o opinie instabila sau negativa nu merita a fi laudat (a se citi a primi floricele ) pt. alte atitudini (de ex in cazul lui AkaManah -pt gandire critica , iar in cazul Conchitei pt. gandire de ansamblu -apropo si de alte masacre).

In privinta actiunilor concrete : as sprijini concret un(o) prieten(a) de orientare homosexuala , nu am insa asemnea prieteni , in acest caz ii sprijin abstract prin apararea in discutii a drepturilor lor . Celelalte minoritati nu-s minoritati in privinta drepturilor sociale , deci consider ca n-au nevoie de ajutor .
Cine doreste sa faca educatie pe forum poate sa-si puna insigna la semnatura .

Edit :raspunsul l-am conceput cu vreo 3 pagini in urma , si e posibil sa fie defazat in raport cu ideea ce s-a discutat in ultimele postari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

OK Conchita, asadar Bartolomeu Anania este un "preot izolat"? Nu e reprezentativ pentru BOR?

Legea de acum 20 era considerata "buna" de majoritatea - opinia mea. Asta e un exemplu pentru abuzul facut de "cei mai multi" impotriva "unora diferiti" (ca sa nu folosim majoritate si minoritate, se pare ca produc efecte ciudate). Cand exista o lege care spune ca esti infractor daca esti homosexual, e o masura clara a felului in care gandesc multi. Si ei continua sa gandeasca asa si azi, dupa ce legea a fost abrogata. Vezi episodul povestit de Mihaelka.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Ingrid - o intrebare poate off topic: de ce tii tu, sa isi plateasca taxele si impozitele? adica... cu ce te afecteaza pe tine faptul ca ei platesc sau nu platesc niste taxe? Are efect asupra celorlalti neplata taxelor lor? Platim noi pentru ei? Intreb ca nu stiu.

Apoi: eu sunt jumate tiganca, jumate unguroaica. De mica am fost terorizata de propria mama si rude sa nu recunoasc asta, sa nu spun. Am trait tot timpul cu handicapul asta produs de ai mei, care la randul lor purtau cumva stigma societatii.
Dar si cand m-am facut mare! Se plictisisera toti prietenii sa m-auda zicandu-le ca sunt tiganca "da, stiu, mi-ai mai zis". Bine, sunt unii care nici in ziua de azi nu cred. Nu cred, pur si simplu. Eu nu reprezint ceea ce ei cred sau au fost invatati - si chiar indoctrinati as zice - despre tigani, asadar nu concep.

Si sa va mai povestesc ceva: Ma urc intr-un taxi care statea la Universitate. In momentul 2, apare un tigan batran cu un toiag in mana, si incepe sa tipe la sofer: "Ai zis ca nu mai iei clienti, de ce m-am mintit, ma tratezi asa ca ma vezi tigan, nu ma vezi ca de-abia ma tin pe picioare, banii mei nu sunt la fel de buni", etc.
Booon, scot telefonul si incep sa ma prefac ca vorbesc: mai intai in engleza, apoi in franceza, apoi in maghiara, ma rog. Apoi dupa astea il intreb: "dar ce ati avut cu bietul om?" "pai doamna, am si eu pricipiile mele, eu din astia nu iau." i-am zis: "sa stiti ca aparentele inseala si tocmai v-ati incalcat aceste principii, si eu sunt din astia." si i-am mai explicat diverse lucruri, pana la urma am mers impreuna sa il cautam pe omul cu pricina sa ii ceara scuze . Dar nu l-am mai gasit acolo...

eu , cu (DPN 20.08.2010), andi (24.06.2003) si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ingrid, nu vad de ce-ai fi tu crezuta pe cuvant ca nustiucine miroasea a alcool si nu vad de ce cuvantul tau ar trebui sa fie suficient ca sa fie dat afara. In afara de faptul ca esti majoritara alba si majoritatea alba heterosexuala ariana e crezuta pe cuvant.

monixy, (si toata lumea care considera ca minoritatea homosexuala e formata si definitia din/prin indivizi care 'prefera sa faca sex altfel' - aici am citat din cetateanul AkaManah), 'contra naturii' in sensul in care discuti tu e orice act sexual anal sau oral. Din cate stiu eu, o gramada de cupluri heterosexuale se mai angajeaza in trebsoare de-astea. Prin urmare, minoritatea homosexuala e un pic altceva decat 'aia care fac sex altfel decat trebe'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

OK Conchita, asadar Bartolomeu Anania este un "preot izolat"? Nu e reprezentativ pentru BOR?


iar am probleme de exprimare? mai intreb odata: ce legatura are BOR cu minoritatea...care minoritate, zi tu, la alegere. BOR da legi? BOR reprezinta un grup care este la fel de indreptatit sa existe, sa se manifeste, sa se exprime ca si orice alt grup care are, eventual, un organism ierarhic. asa cum exista gay crestini, gay protestanti, gay atei, gay crescatori de porumbei, asa exista si crestini gay, crestini nepracticanti, crestini martorii lui iehova in acelasi timp membri in clubul goblenistilor, evrei gay, evrei ortodocsi, musulmani liberali, musulmani moderati, musulmani teroristi, musulmani mancatori de sarmale, evrei mancatori de rate, crestini mancatori de curcani. again, despre care minoritate vorbesti si cum o definesti si de ce continui, pe enspe pagini, sa opui absolut totul la BOR? ti-a facut ceva personal?

cu alte cuvinte, draga beren, de ce iti indrepti tunurile spre biserica atata vreme cat problema e la primarie, ca aia fac legea? o sa te simti mai in-dreptatit daca demolezi biserica altora ca sa faci loc pentru a ta? tu, fiind minoritatea x. eu fiind minoritatea y cu biserica roz din colt. tu si eu, iarasi, exprimari la general.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Ingrid, nu vad de ce-ai fi tu crezuta pe cuvant ca nustiucine miroasea a alcool si nu vad de ce cuvantul tau ar trebui sa fie suficient ca sa fie dat afara. In afara de faptul ca esti majoritara alba si majoritatea alba heterosexuala ariana e crezuta pe cuvant.

monixy, (si toata lumea care considera ca minoritatea homosexuala e formata si definitia din/prin indivizi care 'prefera sa faca sex altfel' - aici am citat din cetateanul AkaManah), 'contra naturii' in sensul in care discuti tu e orice act sexual anal sau oral. Din cate stiu eu, o gramada de cupluri heterosexuale se mai angajeaza in trebsoare de-astea. Prin urmare, minoritatea homosexuala e un pic altceva decat 'aia care fac sex altfel decat trebe'.




Pentru ca firma e privata si am si eu interese aici. Pentru ca se lucreaza cu masini agricole, se repara in perioada asta si un accident, fie el si minor ar duce la probleme...acum sa fim seriosi, tu esti de acord sa vina cineva baut la lucru?
Si nu trebuie sa ma creada pe cuvant, doar sa-l chem in biroul patronului. Atat.
Stii ceva, cand Denizel paraste e ok. Daca eu as proceda identic n-ar fi bine, nu-i asa? De fapt, asta am vrut sa arat aici...
Sar peste constatarea (peiorativa) ca sunt alba si majoritara etc, au fost dati afara si romani dupa avertismente repetate. Iar persoana de care spun acum, nu e la primul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
cetatenilor in fata legii versus pozitia "de forta" pe care si-o permite orice majoritate, in virtutea numarului mai mare.


mai-mai ca-mi vine sa repet si eu aia cu gandirea monstruoasa. orice majoritate persecuta in forta minoritatile. typo, graba, entuziasm in argumentare sau...chiar asa gandesti tu? afirmatia asta nu e monstruoasa, e doar extremista si neadevarata, sorry. astept cu nerabdare raspuns la raspunsurile mele, am ridicat niste probleme de principiu pe care mi-as dori sa le clarifici ca sa putem inainta cu discutia si, cum bine ai spus, sa-i pastram coerenta (si fair playu'). caci nu pot raspunde de o duzina de ori la aceeasi remarca vis a vis de bartolomeu anania, right?

abdominabila

Mergi la inceput