Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Tu esti o fire foarte imaginativa, deci cred ca iti imaginezi si lucruri care nu exista.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



As vrea sa-mi pot imagina ca rasismul si intoleranta fata de minoritati nu exista.
Nu pot.
Se pare ca nu am o fire suficient de "foarte imaginativa" .



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Multumesc ca mi-ai ridicat mingea la fileu. Deci, unde sunt drepturile copiiilor de care povesteam? Unde e atitudinea razboinica fata de acele "mame"? Unde e intoleranta ta fata de acest gen de comportament?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

beren, nu am uitat de datorie.

Citat:
citat din mesajul lui beren
Pentru ca abilitatea cetateanului de rand de a recunoaste drepturile altui cetatean, oricat de diferit ar fi (etnie, orientare, religie, orice altceva) este foarte importanta si non-triviala. O societate moderna nu poate exista fara aceasta caracteristica de baza. Cetateanul trebuie educat in sensul asta, ideea trebuie mentinuta mereu prezenta si aparata la nevoie. De exemplu, sustin in orice situatie dreptul oricui de a avea o opinie opusa cu a mea. Voi dezbate opinia, dar lupt cu toate resursele pentru libera exprimare a tuturor.


nu voi mai pomeni de dublu standard, promit. ci de patul lui procust. exista un "cetatean de rand" si o minoritate "cetatean cu drepturi speciale", eu asa inteleg din expozeul tau. cetateanului de rand i se refuza interese de grup (majoritar) si i se solicita chiar sacrificarea convingerilor, pe care tu declari ca i le-ai apara (unde? caci aici nu o faci), in beneficiul cetateanului special. daca majoritatea unei natiuni crede in farfurii zburatoare, mi se pare ridicol, pompos, gaunos si fundamental nedrept sa impui cetateanului de rand majoritar sa nu mai creada in farfurii zburatoare, acceptand ca adevar convingerile unei minoritati care crede in polonice zburatoare, sa zicem. asta nu e toleranta. asta e terorism cultural si religios si de crima asta se face vinovata minoritatea, vrei sau nu vrei sa recunosti.

pentru ca tu sa existi in armonie si intelegere cu mine, eu nu trebuie sa renunt la cine sunt si sa ma dezic de credintele mele. daca tu faci parada in costume dezmatate reprezentand polonice zburatoare prin fata ferestrei mele, dispretuindu-mi credintele, convingerile si sensibilitatea - onest acum, chiar te astepti sa iti dau drepturi suplimentare, mai ales ca nu eu dau drepturi suplimentare? sa-mi cer scuze stramosilor tai proto-polonici pentru crime pe care nu le-am comis? si sa manjesc memoria stramosilor mei proto-farfurii ca sa te simti tu reparat moral? unde e logica in toata treaba asta? explica-mi. nu vad nimic constructiv in atitutindea belicoasa, in care unul e pe pozitia monopolista de a primi, iar celalalt de a da, dar ultimul neaparat in chingi, tras pe roata si demonizat, doar pentru ca e majoritate. buhuhuu.

nu cred in onestitatea niciunei minoritati care se defineste in antiteza. cu cat mai multe socluri i se ridica, cu atata cred ca e mai fanatica si extremista. cand majoritatea ajunge haituita de minoritate, nu e nici o diferenta fata de cazurile in care majoritatea haituieste minoritatea.

btw de adevaruri - te rog sa reflectezi la reflexul automat pe care il ai sa povestesti despre cazuri izolate de preoti si enoriasi cu fapte reprobabile ca sa demonstrezi ce putreda e majoritatea.

sanctificarea minoritatii nu induce sentimentul de egalitate si respect mutual, ci de nedreptate si opozitie. culegi ce semeni. dovada si discutia asta unde nu exista nici un respect pentru cei care gandesc diferit, dimpotriva, sunt haituiti, tinta bataii de joc, a oprobiului si a mainilor in sold. mie imi aminteste de insemnele pe usa din timpurile nu demult apuse pe casele indezirabililor. tie nu? sau tu crezi ca majoritatea nu are sentimente, ci doar vini imaginare pentru trecuturi pe care nici macar nu le-a vizitat?

dreptul minoritatii este egal cu dreptul majoritatii.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Guys, guys...c'mon...
Ingrid, eu sunt convinsa ca experienta ta e reala, asa cum sunt convinsa ca este si a lui Denizel. Faptul ca ele nu sunt incompatibile si acela ca ele coexista pe acelasi pamant ne spune ceva foarte constructiv care este cam in dezacord cu generalizarile intolerante. Nu gasesti?


Eu sunt intoleranta cu prostia, nesimtirea, lenea si rautatea. Daca le-am gasit, le-am taxat. Experienta mea cu tiganii e mai vasta, avand in vedere ca lucrez si fac naveta la un sat, avem angajati tigani si a fost nevoie sa li se spuna sa vina curati la lucru. Nu i-a discriminat nimeni, sunt 3 angajati si sunt harnici. Care au si ramas. Restul, si-au dat arama pe fata pe parcurs, nu au vrut sa munceasca.
Daca eu generalizez, la fel face si Denizel, care crede ca un an la o scoala gata, ii da dreptul sa declare ca ccc cunoaste tiganii. Nici eu nu-i cunosc, dar macar povestesc din ce stiu, nu vorbesc aberatii.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Tu esti o fire foarte imaginativa, deci cred ca iti imaginezi si lucruri care nu exista.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



As vrea sa-mi pot imagina ca rasismul si intoleranta fata de minoritati nu exista.
Nu pot.
Se pare ca nu am o fire suficient de "foarte imaginativa" .



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Multumesc ca mi-ai ridicat mingea la fileu. Deci, unde sunt drepturile copiiilor de care povesteam? Unde e atitudinea razboinica fata de acele "mame"? Unde e intoleranta ta fata de acest gen de comportament?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



A, pai deschide la intamplare usa unui salon dintr-un spital timisorean, ia de o aripa o tiganca, du-o in camera cu computere a spitalului, fa-i cont pe DC si pune-o sa scrie despre cum o chinuie bebelusul ei.
Promit ca nu ii voi ignora postarile.



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Experienta mea cu tiganii e mai vasta, avand in vedere ca lucrez si fac naveta la un sat, avem angajati tigani si a fost nevoie sa li se spuna sa vina curati la lucru. Nu i-a discriminat nimeni, sunt 3 angajati si sunt harnici. Care au si ramas. Restul, si-au dat arama pe fata pe parcurs, nu au vrut sa munceasca.
Daca eu generalizez, la fel face si Denizel, care crede ca un an la o scoala gata, ii da dreptul sa declare ca ccc cunoaste tiganii. Nici eu nu-i cunosc, dar macar povestesc din ce stiu, nu vorbesc aberatii.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Ah, altcineva care lucreaza cu tigani si care vede cum, pana la urma, isi dau arama pe fatza. Tz, tz...




"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
exista preoti romani care sustin ca alte culte crestine sunt "secte" in sens evident derogatoriu.


esti neinformat, atunci. daca exista un preot ortodox care nu sustine ca unele sunt culte, iar altele sunt secte, creca e ratacit prin ortodoxie. ai vreo problema cu credinta asta? daca da, inseamna ca am avut dreptate mai devreme - o minoritate care incearca sa demoleze credintele si convingerile private ale majoritatii activeaza terorist. un protestant se poate manifesta foarte fain frumos in virtutea legii care-i asigura drepturi egale si fara ca ortodoxul sa fie schingiut public pentru ca il considera membru de cult. intelegi? ce treaba au minoritatile cu BOR? cu moscheile, cu templele evreiesti, cu semiluna??? ar trebui sa aiba treaba cu statul, nu cu celelalte grupuri.

ce treaba au grupurile gay ca multe biserici crestine isi intemeiaza adunarile pe invatatura Bibliei care condamna homosexualitatea? sa fii gay nu-ti da drepturi speciale sa incalci dreptul altora la libera asociere, ca nici pe mine nu ma vor face mare preoteasa de templu maine daca cer, in virtutea dreptului meu minoritar de bruneta cu ochi caprui. caci, in fond, ce e o minoritate? un grup care are preferinte sexuale diferite? cam laxa definitia, aici intra tot felul de deviatii pe langa alea cu care, in virtutea muncii media desavarsite, am fost obligati sa le consideram normale.

tu, beren, nu ai niciun drept sa atentezi la credinta mea, sa ma defaimezi public pentru convingerile mele, sa asmuti alte grupuri impotriva mea ca sa-mi ridiculizeze opiniile. tu, beren - la general vorbind. poti sa fii judecator, arbitru, solomon cel drept, minoritar, majoritar, orice, intelegi? mie-mi suna alarma imediat ce un cetatean de rand sau special sau plenipotentiar incearca sa-mi demonteze credinta ca sa-mi dovedeasca elaborat si perfid cum ca el are dreptul la propria credinta. eu nu-l impiedic, dar pot sa-l contrazic, in timp ce imi verbalizez convingerile - iar asta nu e o crima, dimpotriva, e un act civic.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Adica, faptul ca prefera sa cerseasca (vezi migratiile pasarelelor in alte tari fascinante) in loc sa lucreze ti se pare o noutate, da? Ai cazut in cer cu harzobu' si n-ai auzit de tiganii din Paris, Madrid, Roma etc ce te abordeaza tanguitor sa le dai ceva, manca-ti-as. Pana si aici in sat se confirma teoria ca nu vor sa munceasca.
Denizel, tu traiesti cu o imagine idilica. Asta e parerea mea. Ti-or fi placand filmele cu tigani facute de Kusturica. Si mie imi plac. Dar pana si acolo sunt tiganii prezentati realist.
Si ca se tot amintea de integrare: eu sunt prima care as vrea ca ei sa lucreze, sa fie decenti (se poate, vad aici la servici), curati, sa-si dea copiii la scoala, sa plateasca taxe si impozite. In rest, ma doare fix in cot cum isi traiesc cultura, n-am nimic cu ei.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:


Conchita, ajunge!
Nu-ti mai citesc mesajele, dar nu m-am putut abtine sa nu trec pret de 2 secunde peste ultimele tale mesaje . Suficient cat sa-mi sara in ochi "maini in sold" si, desigur , cu ajutorul mintii mele imaginative sa stiu cu siguranta unde ai vrut sa tintesti.
Nivelul de toleranta, acceptare si respect al credintelor celorlalti la care ai ajuns e acesta:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=134754&REPLY_ID=4785363













"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Denizel, tu traiesti cu o imagine idilica. Asta e parerea mea. Ti-or fi placand filmele cu tigani facute de Kusturica. Si mie imi plac. Dar pana si acolo sunt tiganii prezentati realist.



oh, da, sunt prezentati f. realist.
Mie imi place faza aia din Pisica alba pisica neagra in care cade unul in buda si cand iese de-acolo se sterge cu o gasca.

Presupun ca tie nu-ti place faza in care invie mosuletii aia 2 dupa ce au stat atata sub gheata . 2 tigani in plus la happy end :)).



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Hai ca iar vin cu povesti. Poate pana termin de scris terminati si voi de argumentat.

'94. Vara. Cald. Ora 1 noaptea. Nu pot dormi. Il trezesc pe Celcenusforaiainca si plecam sa bem bere. Ajungem intr-o carciuma vis-a-vis de spitalul Floreasca. Acolo canta la vioara un tigan chior si schiop.
Masa de 8 persoana, intr-un colt. Singura libera.
Bem bere la kil, mancam mici si ascultam romante chinuite.
Platim dar, mai stam o tara sa ne terminam sticla.
Intra in carciuma 5 tigani. 3 barbati, o femeie si o copilita de vreo 12 ani.
Se aseaza la masa noastra singura cu locuri libere.
Nu zicem nimic.
Pun mana pe sticla de bere si unul dintre tigani zice:
- E sticla mea.
- Ba nu, e a mea sustin eu cu toate ca primesc un ghiont pe sub masa.
Tiganu se uita urat la mine. Intervine ea.
- Fir-ai tu sa fii, e sticla lor. Sticla ta am pus-o sub masa ca sa am maine sa-ti dau la trezire.
Tiganul isi cere scuze si drept compensatie nu ne lasa sa plecam pana nu ne fac cinste.
- Trebuie sa mai ramaneti. Facem parastas pentru sotie.
Celcenusforaiainca se ridica dar este impiedicat sa iasa. Se aseaza resemnat si zice bine.
Au inceput sa curga berile si mancarurile.
Tiganul vaduv incepe sa planga si sa se tanguie dupa sotie.
Eu: - Da cum ti-a murit sotia?
El - Am omorat-o.
Il simt pe Celcenusforaiainca cum se face mic in scaun.
Eu: - Pai cum ai omorat-o?
el: - Eram la o nunta. Ea statea in fata mea si cutitul ei nu taia friptura. Aveam sisul la mine. Si cand i l-am aruncat, am gresit, si uite-asa i-am taiat jugulara! si face gestul cu mana.
Celcenusforaiainca pufneste.: Ei, pe naiba!
El:- Ce nu ma crezi? Acu' 4 ore m-am liberat dupa 3 ani. Omor din culpa. Si se aseaza langa el, scoate actele de liberare si i le arata.
El:- Voi, ce faceti? Ca eu sunt profesor de matematica. Am predat la un liceu in Bucuresti.
Celcenusforaiainca: Ha?
El- A, pai stai sa-ti arat actele mele si dplomele.
Ma ridic sa ma duc la toaleta.
Tiganca ii spune copilei:
- Du-te cu ea.
Vine cu mine si se aseaza in fund in fata usii de la toaleta.
Ma intorc si o intreb pe femeie:
- De ce trebuia sa ma pazeasca ti-era frica sa nu fug?
- Nu. Din respect.
- Da, atunci de ce se fereste de mine?
- Nu e casatorita, nu are copii, si nu are voie sa-i atinga pe straini. II murdareste.
Apoi, iar au plans si iar s-au vaitat.
L-au pus pe viorist sa le cante "aia cu o tigara uitata pe etajera". Si iar au plans.
- Cum o chema pe raposata?
Liniste.
- Nu avem voie sa-i pronuntam numele.
- aha.
Pe la 5 dimineata, Am avut "voie" sa plecam.
Am primit un buchet cu flori, un grepfruit imens si cand am ajuns acasa am gasit in poseta banii pe care ii platisem pentru consumatia noastra.
Ne-am intins in pat cu ochii in tavan. Dupa un timp Celcenusforaiainca ofteaza:
- Cu tine mi se intampla numai ciudatenii!
- Te-ai simtit bine?
- Da.
- Ti-a fost vreo clipa rusine?
- Nu.
- Atunci taci si dormi.

Erau din Adunatii Copaceni. Ea vindea legume in piata Dorobanti si m-a invitat sa-mi dea la juma de pret. Vaduvul ne-a invitat la pescuit si la mancat peste. Nu am ajuns niciodata.

In noaptea aceea nu am vazut decat niste oameni macinati de durere care incercau sa se impace cu ei insisi si cu o intamplare nefericita.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput